Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ne-misli

Жив ѓавол
Член од
2 август 2016
Мислења
352
Поени од реакции
640
Kako be mozesh drogashot Krouli da go sporeduvash xo Isus ili Buda?
:tapp::tapp::tapp:

Si zabegal nachisto!!!
Takvite kako tebe se najloshi...go vodat choveshtvoto vo propast kjorsokak...
Od sektashite kako tebe sega pederite i drogata cvetaat vo tvoeto choveshto i slobodna volja.

Hristijanstvoto se odrzalo povekje od 2000 g zatoa shto ima pravi vrednosti, i takvi kako tebe pluvaat po istoto zatoa shto imate iskriveni viduvanja za shto e toa choveshtvo.

Plati chlanarina?...Kje ti propadne sektata ako ne...
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.113
Поени од реакции
7.479
ЗНачи не знам сега да ти кажам да ваков ќе е или онаков е
Штом не знаеш или не сакаш да кажеш, тогаш не може да тврдиш дека ќе е различен од сегашниов.

Народот мора прво да се оддалечи од духовното,
:facepalm:
Ова е исто со тоа од Шваб и остала тајфа. Човекот да биде само материјално суштество, ко мравки или боргите.
Затоа ти велам прочитан манипулатор си. Џабе везеш слобода, љубов, кога тие 2 работи се директно поврзани со духовното.

Добар ти е маркетингот, но за луѓе кои изгубиле вербата во религиските институции, а многу не им се троши време за читање, размислувања.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.146
Поени од реакции
41.480
Хепта сака да веруваме во секти, демек христијанството е лошо. Сектите се добри. Ќе имаме култови у секое село различен воџа. Тоа било боље од тоа да имаш една црква каде што сите се под иста капа и делат исти гледишта.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
... и да ти одговорам на прашањето @Bafra, напредокот го гледаш и ти само несакаш да го прифатиш,бидејќи го сметаш за неприроден,настран и штетен :)
А шо велиш, дали бесмислицата и бесцелноста во живеењето „во брак„ кај „вруќите„, кои се, природно, без можност да остават пород а неизбежно ќе ги завршат животите со смрт, е јааааааак напредок?

Кон што „напредуваат“ оние кои се забегани во гаќите, освен во извртеност, во болест и конечно, во „вечните ловишта„?...
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Plati chlanarina?...Kje ti propadne sektata ako ne...
Хепта не плаќа, он е платен... ја мислам ото им се љубоморни на црквите оти вртат повеќе пари оти имаат побројно членство.
Хепта ако е на процент по заведен има да гладува оти ко шо гледам не се уловиле уф мрежата ич у последно време.... поарно да се пребацина фиксна плата.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Штом не знаеш или не сакаш да кажеш, тогаш не може да тврдиш дека ќе е различен од сегашниов.


:facepalm:
Ова е исто со тоа од Шваб и остала тајфа. Човекот да биде само материјално суштество, ко мравки или боргите.
Затоа ти велам прочитан манипулатор си. Џабе везеш слобода, љубов, кога тие 2 работи се директно поврзани со духовното.

Добар ти е маркетингот, но за луѓе кои изгубиле вербата во религиските институции, а многу не им се троши време за читање, размислувања.
Човекот не може да биде само материјално или само духовно битие, на Земјата.
Јас реков да се оддалечи, а не да прекине врска. Имаме различно разбирање јас и ти за нештата, затоа и не се погодуваме во муабетов.
Џабе ме читаш, целта ти е да ми противречиш без трошка знаење за она што јас го зборувам. Ти се држиш до тоа јас што зборувам за Телема, а јас постојано велам ок е јас што зборувам, но јас и грешам - земете запознајте се сами со хиероглифите на Мајсторот.
Јас не сум адепт па да ви кажам се со јасни зборови и секој да ме разбере.

Значи јас реков дека ова сега, иако е нов еон не е од нас системот. НЕ знам каков ќе биде но нема да е ваков, бидејќи реално нема слобнода, има догма и постојано се бара од луѓето да не сакаат ова или она кај другиот! Поделба до последен атом на човекот!
НЕ така.

И ова што си запнал со институции: може да си Телемит и да го практикуваш Законот на Телема без да си било каде како дел од група!
Доволно е само да ја прифатиш „Книгата на Законот“ како начин за дејствување помеѓу луѓето и нормално, боговите! :)
Толку. За ова има и на блогот и тука пишувано, но - не сакате да научете нешто дополнително, најлесно е да се нафрлаат ставови за нешта што не ги знаете и не ве интересираат.
Но тука сум да малку од малку ве запознаам со Телема. За друго, вие сте си одговорни :)

Хепта сака да веруваме во секти, демек христијанството е лошо. Сектите се добри. Ќе имаме култови у секое село различен воџа. Тоа било боље од тоа да имаш една црква каде што сите се под иста капа и делат исти гледишта.
Неточно.
Јас барам да не бидеш глуп и да не си ограничен, и да веруваш во она што сметаш дека ќе те направи подобар, зборував наназад.
Биди христијанин, крсти си ги идните деца во црква, никој не ти зема за зло ниту е тоа погрешно: секој со своето разбирање и искуство... но остави ги потоа светот да ги обликува и да не се лутиш кога нема да сакаат да бидат дел од твојата религија, од татко наследена... нели, многу битно тоа, од таткото :)
И оставете го методот на сатанизирање - и нема да имам критики кон никој од старите религии!
Но, тоа е сржта кај нив нели?

И моите деца нема да бидат можеби иницирани во Телема, ќе најдат нешто друго, дури и ислам можеби - не знам. НО јас морам да им дадам се што се има од авторитети кои зборувале и објаснувале за духовните патишта на сите религии и учења - за да детето се препознае (зборувам за деца од 16+ години), не за 11 како што вие глумите лудило кога зборувате сешто по темиве.

И ова се прави дури и детето да е наклонето кон атеизам - заради другарчиња, заради музика, книги што чита... битно е да се даде, да има пристап до знаење!
Како инаку човештвото? Како до сега?
Убаво ви е? Или само знаете да се жалете и да плачете за пусто турско или Византија... ?
Ха...
Автоматски споено мислење:

Хепта не плаќа, он е платен... ја мислам ото им се љубоморни на црквите оти вртат повеќе пари оти имаат побројно членство.
Хепта ако е на процент по заведен има да гладува оти ко шо гледам не се уловиле уф мрежата ич у последно време.... поарно да се пребацина фиксна плата.

„Успех е твојот доказ: не расправај; не преобратувај; не зборувај премногу!“
- Книга на Законот
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
„Успех е твојот доказ: не расправај; не преобратувај; не зборувај премногу!“
- Книга на Законот
Ти Хепта баш зборуваш многу, расправаш за староеонците со надеж да ги преобратиш, ама ич не ја следиш Книгата на Законот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Ти Хепта баш зборуваш многу, расправаш за староеонците со надеж да ги преобратиш, ама ич не ја следиш Книгата на Законот.
Ова е бидејќи се воздржувам и не зборувам премногу, заради Законот. :) За него можам минимално да зборувам, не смеам да го коментирам и да ви кажувам е ова, тоа значи - како во стариот еон. Секој сам ќе разбере, сам ќе згреши ако погрешно разбрал и сам ќе си ги сноси последиците од Законот - сега и тука, нема иднина или ќе биде... физиката не чека, мора универзумот да е во баланс постојано преку закони!

Инаку, нема ни да ме читате, ве изморуваат долги текстови со кои не се сложувате...

Ти судиш според себе си, тоа е добро, па мислиш „Овој зборува премногу“. Ти не знаеш за мене што е премногу, јас немам граници... :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.113
Поени од реакции
7.479
Човекот не може да биде само материјално или само духовно битие, на Земјата.
Нормално дека не може само едното или другото. Тоа е симбиоза.

Јас реков да се оддалечи, а не да прекине врска.
Па веќе сме оддалечени, благодарение на злоупотребата од религиските институции и се чека на последната "шајка" да се прекине врската.

Џабе ме читаш, целта ти е да ми противречиш без трошка знаење за она што јас го зборувам.
Повторно прв вреѓаш, после плачеш ко педерче.
Како може да ти противречам, а без трошка знаење?
Со што го поби фактот дека ради маркетинг ги вметнуваш зборчињата слобода и љубов кога тие се составен дел од духовното...

ова што си запнал со институции: може да си Телемит и да го практикуваш Законот на Телема без да си било каде како дел од група!
Нормално де, така се трудам и да правам. Практикувам духовниот дел, без да сум од стадото на Мики или твоето. :P
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.969
Поени од реакции
11.022
Она кога го користиш секој момент како мод да се подбиваш со христијанство и другите религии во секоја можна прилика ама ти се враќа како бумеранг кога еден од оние кои си ги иницирал или барем се интересирал за иницијација ќе те расклинка као дете ѕвечка.

Слободна волја баце. :love:
Трај си. :smirce:

п.с. This is fun, carry on. :sekcza::sekcza:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Мило ми е што се собравте сите повторно наваму...
:love:
Доаѓа ладно, ќе се дружиме тука... :vozbud:

Со што го поби фактот дека ради маркетинг ги вметнуваш зборчињата слобода и љубов кога тие се составен дел од духовното...
Нормално де, така се трудам и да правам. Практикувам духовниот дел, без да сум од стадото на Мики или твоето. :P
Не те навредувам, ти велам дека не знаеш ништо за Телема, имаш некои идеи за новото време, многу звучи како теории на заговори - а се што не ти чини препишуваш на Телема или бараш јас да ти ги демистифицирам системите...
Ти реков и разбери дека ова сега не е Телема и систем на Телема во светот, млади сме, дечиња :) Ова е мутација на стариот еон во обид да опстане, со лажни претстави на љубов и светлина за сите - без да се бара разбирање на другоста, туѓите ритуали и концепти на божественоста и начин на обожување!

Твоите мислења не се факт за да јас ги побивам. Се што ќе кажеш зарем морам да го побивам иако не е така? Не.
Понекогаш е добро воини како тебе да се остават да копаат ровови и тие да бидат „последната шајка“ :)

Дел си од стадото наречено човештво и од него произлегуваат сите пророци, адепти и иницијанти - само или намерно не сакаш да признаеш или не си свесен. :love:
На Земјата сите сме едно - само егоманијаци мислат дека се нешто посебно и не се дел од било што... универзумот не прави скокови!
Автоматски споено мислење:

Ох кај те боли тебе... :)

КОј проблем ти имаш со мене што јас критикувам религии? Не смеам? Ако не смеам кажи... бараш да не критикувам?

Мене ми е небитно ислам, христијанство - имам право да критикувам како овие религии се против сите и тоа им е во сржта на учењата и дека не бараат помирување на брат со брат!
Поправи ме ако грешам... да ги додадеме и евреите ако сакаш, од таму доаѓаат и овие две религии за кои ти не сакаш ништо лошо да не се зборува, да не се криткикува...

Лесно е вака, дојди нафрли што ти смета за Хепта и оди во играчница кликај си таму бројчиња... прибери се, гукни нешто за религиите, дај оправдај ги, кажи Хепта не е така, вака е како што јас ти велам за христијанството и црквите и се останато...
Но не можеш, не смееш да лажеш! :)

Зошто имаш мака со тоа што јас критикувам религии? Лага е? Зборувам за нешта кои ги нема во нивните свети книги? Велам дека не треба да постоите, да ве нема? НЕ!
Една критика ве иритира... а зброував за фанатици претходно и дека лесно може да се насочат да прават будалаштини за една религија!
А не барам докази... и за тоа не сакам да сум во право!
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.053
Прашање до христијаните, без разлику на коју подрелигију спадаф, православни, методисти, евангелисти, лутеранци, католици... како вискресна Исус(процес, наука, доказ, магија?) и дали има едн доказ затој? И зшто не веруете у воскреснување на Митру или Озирис, а веруете дека незачнато дете, праило чуда и воскреснало? Стфарно мислите дека Лазар оживеаја, или Лонгин прогледаја?
Доказ некој нешто?

Ps. Пост не ми е дефокусирање на проблемите што ги имате со Хепта.
Хепта е доста директан и реалан за некои работе, ама около Кроулистику е подоле од ваши приказне за деца.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.146
Поени од реакции
41.480
Прашање до христијаните, без разлику на коју подрелигију спадаф, православни, методисти, евангелисти, лутеранци, католици... како вискресна Исус(процес, наука, доказ, магија?) и дали има едн доказ затој? И зшто не веруете у воскреснување на Митру или Озирис, а веруете дека незачнато дете, праило чуда и воскреснало? Стфарно мислите дека Лазар оживеаја, или Лонгин прогледаја?
Доказ некој нешто?

Ps. Пост не ми е дефокусирање на проблемите што ги имате со Хепта.
Хепта е доста директан и реалан за некои работе, ама около Кроулистику е подоле од ваши приказне за деца.
вие сакате само да не поделите и уништите општеството. Глумење лудило некое, атеизми, секти итн итн. Сакате децата да не се крштеваат за да може да им го перете мозокот полесно кога ќе пораснат без религија. Ко у Америка некои забегани атеисти родители што ги клукаат децата со хормони и машките ги убедуваат дека се девојчиња и обратно, дека се коњи и магариња, итн. У таков забеган свет да живам, не фала.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.969
Поени од реакции
11.022
Овај па, овај па... не барале религиите братко помирување ама тој со неговото критикување наместо да помирува, дели - и после логична доследност во ставовите и принципите на слобода ти бара / тура под нос.
Кадееее бе.

Другиот функционира на повик, добааар, седи 5. Оди чичо сега во тоа сектата ќе ми ти пиши 5 на рачето и ќе ти речи право амебо, уште малку отворање како паштетка па ќе одиш на следниот левел.

Убаво ви рекоа погоре, оти плачите кога први се спуштате со некого ад хоминем?

Барем не се правите со сила пацифисти, ако си слегол на лична основа со некого продолжи да се млатиш во калта, не мора да му се креваш потоа од високо као ти ништо не разбираш, те ограничуваат сваќањата, се бориш, антиестаблишмент си, во се' гледаш непријатели, а види кај мене, слободна волја, не сум како тебе во прангии - (во меѓу време не смее да мрдни хиреархиски во тоа сектата). Кој коуп механизам човече.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.552
Поени од реакции
4.644
Прашање до христијаните, без разлику на коју подрелигију спадаф, православни, методисти, евангелисти, лутеранци, католици... како вискресна Исус(процес, наука, доказ, магија?) и дали има едн доказ затој? И зшто не веруете у воскреснување на Митру или Озирис, а веруете дека незачнато дете, праило чуда и воскреснало? Стфарно мислите дека Лазар оживеаја, или Лонгин прогледаја?
Доказ некој нешто?

Ps. Пост не ми е дефокусирање на проблемите што ги имате со Хепта.
Хепта е доста директан и реалан за некои работе, ама около Кроулистику е подоле од ваши приказне за деца.
парва,
еве ти га доказ, од генетичар.

Секако, после гледањето на аудио/видео-записов, пак барај: докази, материјали, магија, поинакви мислења, „мали зелени„, Митри, Озириси, Махатму Ганди, „вуду„ сатанизам, Махди и тако даље и томе слично...:icon_lol:...а и шире.

 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom