Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
ти велам дека не знаеш ништо за Телема, и
Сега ми велиш конкретно, претходно пишуваше општо дека немам врска.
Точно е дека не знам ништо за телема. Пробав да читам нешто од тој ќелаицата, арно ама се округло па на ќоше, сакам кажам, не знам речам, дрн дрн јариња. Па уште кога видов Обама дека го рекламира, веднаш делитнав
Темата не е телема, па не знам што цело време така ги доживуваш моиве постови :toe:.

Твоите мислења не се факт за да јас ги побивам. Се што ќе кажеш зарем морам да го побивам иако не е така? Не.
Види, ако цело време пишуваш слобода и љубов, а бараш човекот да се одалечи од духовното, тоа значи контрадикторен си, па и те како треба да побиеш дека си манипулатор.

Ти дадов и примери со твои мислења каде се докажа дека не си за слобода и љубов.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.724
Поени од реакции
21.055
@Ron Burgundy
Не ми извртуј зборови.
Ја нигде не спомна дека подржаам америчку лџбт агенду, прање мозак, менување на пол и слично. А и атеизам не е секта, него начин на размислување.
Значи Рон, ја и ти смо исти, исти навике, обврске, ист начин нс однесување, бон тон, кодекси, манири(океј случан, горе доле ист) Ама разлика е што ја не сам прост како тебе и да викам така требало да биде, од пишано не се бега, господ така сакал и слични глупости. Ја не ТРЕБА како тебе да посту, да палу сфеќе, да се крсту и слични заостанати адети.
Ја не сам протиф тој, праите што сакате, ама ја викам дека се може и без тој.

И ако знаеш нешто повише на мое прашање одговори, а не да солиш памет како некоја мушка тетка сс бркови, што гу глеаф роднине од славу на славу.

@Генерал
Знаја сам дека ке се јавиш. Увек како мува на гомно ми се закачиш на мое прашање. Забраи да ме прашаш зшто не иду пред џамију да мрсу за алаха.
И ти мислу дека си некопетентан, арогантан и прост за да дискутираш на овуј тему. Ти си обичан потчинет верник зшто си роден у православну фамилију и мислиш дека ако тфои такој мислиф, готово, исправно е. Е не е. Реалност е друга. Постоиф и други верувања, кој кур си ти да каеш дека они не су а ви сте релевантни.
И не пењави, неам ништо сс Хепту или протиф христијанстфо.
Тражу само одговори. Ама до ск само напад добивам и просто понашање.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Види, не ме разбираш или не сакаш да ме разбереш што ти зборувам со тоа оддалечување.
Телема Е љубов и волја. Може да не ти се допаѓа тоа - но тоа е факт.
Ако мислиш дека љубов и слобода нема во Телема, барај ја на друго место, не ти велам да не бараш.... но да не знаеш за Телема, и мене да ми креваш врева дека не сум за слобода и љубов е лага која се темели на твоето непознавање на Телема - а се дрзнуваш да зборуваш наназад со години со мене ваков онаков, ваква Телема онаква Телема, таму има ова или она...
Замолчи и оди да научиш нешто, инаку се ќе ти е дрн дрн јариња и кога ќе бидеш неподготвен за новото време, јас ќе ти бидам виновен.... нормално, кај смееш ти да си виновен за твојот универзум.

ТУку одам да го читам ќелаицата и неговите дрн дрн јариња, јер магиката на Телема не е на патот најдена. А и да одморам од форумов, а и вие да олабавите бидејќи малку зборувате за религиите, повеќе за општеството глаголате, сеуште мислите дека од религиите мора да дојде етиката и моралот, па и правниот закон...
Автоматски споено мислење:

Кога се нема можност да се зборува за религиите, се оди на ова, општественото уредување и праваа на луѓето...
Сеуште мислат дека треба религијата да го диктира општеството и нацијата!
Вљубеници во пусто турско ти е ова... или незнаење.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.148
Поени од реакции
41.485
@Ron Burgundy
Не ми извртуј зборови.
Ја нигде не спомна дека подржаам америчку лџбт агенду, прање мозак, менување на пол и слично. А и атеизам не е секта, него начин на размислување.
Значи Рон, ја и ти смо исти, исти навике, обврске, ист начин нс однесување, бон тон, кодекси, манири(океј случан, горе доле ист) Ама разлика е што ја не сам прост како тебе и да викам така требало да биде, од пишано не се бега, господ така сакал и слични глупости. Ја не ТРЕБА како тебе да посту, да палу сфеќе, да се крсту и слични заостанати адети.
Ја не сам протиф тој, праите што сакате, ама ја викам дека се може и без тој.

И ако знаеш нешто повише на мое прашање одговори, а не да солиш памет како некоја мушка тетка сс бркови, што гу глеаф роднине од славу на славу.
ја ги гледам малце подалеку работите и ти кажувам твоите атеистички глупости према што водат. Религијата е тоа што му дава насока на човекот. Кога немаш религија, ти си подложен на секташење, подложен на пропаганда од трети религии итн. И тука имаш поделби у општеството.

Све тоа што се дешава на западот е ради недостатокот на религијата. И све се дешава по градовите каде што народот се декларира како атеисти. Иако народот мисли дека е атеист, они имаат култови веќе створено. Они веруваат у најразлични глупости и тоа е закон за нив. Точната информација не допира повеќе до нив.

Сеа дали е боље да имаш религија и да веруваш во брак на маж и жена и фамилија, или пак да веруваш у тоа дека мажите можат да бидат жени, луѓето можат да бидат животињи и слично.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.961
Поени од реакции
11.969
Сеа дали е боље да имаш религија и да веруваш во брак на маж и жена и фамилија, или пак да веруваш у тоа дека мажите можат да бидат жени, луѓето можат да бидат животињи и слично.
МОже да веруваш во богови, во брак и семејство - не е тема за подфорум религија. Оди социологија теми, таму верувај во маж и жена.
Тука расправаме за религии и верување бо боговите - и дали имаат семејства истите.
Старите богови беа едно големо семејство... од исток до запад!

Или дајте тема Религијата како нуклеус околу кој се гради општеството - за и против. :)

И која религија ќе ја избереме за најдобра како основа за добро општество.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.148
Поени од реакции
41.485
МОже да веруваш во богови, во брак и семејство - не е тема за подфорум религија. Оди социологија теми, таму верувај во маж и жена.
Тука расправаме за религии и верување бо боговите - и дали имаат семејства истите.
Старите богови беа едно големо семејство... од исток до запад!

Или дајте тема Религијата како нуклеус околу кој се гради општеството - за и против. :)

И која религија ќе ја избереме за најдобра како основа за добро општество.
тие работи се тесно поврзани и дури испреплетени може да се каже. Колку и да се прави народот атеист, сепак ќе верува у нешто. Работата е што овие веруваат у ствари што се деструктивни.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.115
Поени од реакции
7.481
Ако мислиш дека љубов и слобода нема во Телема, барај ја на друго место, не ти велам да не бараш.... но да не знаеш за Телема, и мене да ми креваш врева дека не сум за слобода и љубов е лага која се темели на твоето непознавање на Телема
Телема па телема, а ја никаде не ја спомнувам.
Телетабис, остај ја бе телемата. За тебе лично зборам. Самиот си се поистоветуваш и после цацко.
Ти беше тој што пљукаше по христијаните кога сакаа по своја лична волја да си ги практицираат своите традиции.
Ти беше тој што ги вреѓаш, бараше да се затворат, а тука демек за слобода и љубов бил :facepalm:.
И еден куп други примери врска другите религиозни традиции.
Делата се битни, слаткоречивоста се знае кој ја користи и за што.

Замолчи и оди да научиш нешто, инаку се ќе ти е дрн дрн јариња и кога ќе бидеш неподготвен за новото време, јас ќе ти бидам виновен.... нормално, кај смееш ти да си виновен за твојот универзум.
Тоа замолчи слободно на жена ти кажи и.
Џабе пробуваш да спинуваш, ниту во еден момент не обвинив некого за мојата благосостојба, а па најмалце тебе, кој самиот си кажа дека не си на власт да носиш закони.
Така да слободно продолжи да манипулираш, а јас па слободно ќе продолжам да укажувам на твоите манипулации и спинови. :kezec:
Автоматски споено мислење:

Кога немаш религија, ти си подложен на секташење, подложен на пропаганда од трети религии итн. И тука имаш поделби у општеството
Не е баш точно, бидејќи знам атеисти, кои свесно или несвесно ги практикуваат 10те заповеди и се супер луѓе, високо интелигентни и доста ценети во општеството.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Да ви помогнам во дискусијата.

Религиите се срање, а сектата на лудакот Кроули кој како мал беше многу тепан по глава е срање на квадрат.

Сега слободно продолжете со длабокумните муабети.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Parva.. ako e nekoj naiven vernik u dedo so brada i voskresenie hristovo bez dokazi A e dobar covek,, nekoj sho ne bi im prael na drugite to sho ne saka na nego i negovite deca, ja bi go podrzal poshto mozebi bash toa naivno, galbl verovanje go praj dobar covek. Podobro takav nego ateista alkoholicar.
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Parva.. ako e nekoj naiven vernik u dedo so brada i voskresenie hristovo bez dokazi A e dobar covek,, nekoj sho ne bi im prael na drugite to sho ne saka na nego i negovite deca, ja bi go podrzal poshto mozebi bash toa naivno, galbl verovanje go praj dobar covek. Podobro takav nego ateista alkoholicar.
Од Кант и неговиот категорички императив наваму имаме совршен морален систем изграден врз премиси на умот, не е потребен Бог да ја регулира моралноста.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.969
Поени од реакции
11.023
@Генерал
Знаја сам дека ке се јавиш. Увек како мува на гомно ми се закачиш на мое прашање. Забраи да ме прашаш зшто не иду пред џамију да мрсу за алаха.
И ти мислу дека си некопетентан, арогантан и прост за да дискутираш на овуј тему. Ти си обичан потчинет верник зшто си роден у православну фамилију и мислиш дека ако тфои такој мислиф, готово, исправно е. Е не е. Реалност е друга. Постоиф и други верувања, кој кур си ти да каеш дека они не су а ви сте релевантни.
И не пењави, неам ништо сс Хепту или протиф христијанстфо.
Тражу само одговори. Ама до ск само напад добивам и просто понашање.
Дај бе не се трескај, ограничен си ко балкун.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
2.342
Од Кант и неговиот категорички императив наваму имаме совршен морален систем изграден врз премиси на умот, не е потребен Бог да ја регулира моралноста.
Во ред е тоа, моралноста има едноставен алгоритам но не секој е способен да го калкулира пошто себичноста му е појака од умот, бог одлично лепи на такви па малку ми е проблем шо ги разубедувате, не секој е спремен да живее без вечнот суд на небесата... без карма да го држи ин чек.. без девиците...
 
Член од
4 август 2023
Мислења
373
Поени од реакции
940
Во ред е тоа, моралноста има едноставен алгоритам но не секој е способен да го калкулира пошто себичноста му е појака од умот, бог одлично лепи на такви па малку ми е проблем шо ги разубедувате, не секој е спремен да живее без вечнот суд на небесата... без карма да го држи ин чек.. без девиците...
Јасно ми е, јас порано бев милитантен атеист, но кога ќе погледнам какви се мнозинството луѓе, подобро е религиите да постојат. Религиозните институции ќе си наплаќаат данок на глупост, а стадото ќе верува дека ако украде нешто ќе го казни ГоспоТ.

Со една реченица, се затркалало тенџерчето, си го нашло капачето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom