Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.787
Поени од реакции
3.969
Истото ме потсетува на првите христијански секти со ставот дека евреите не разбрале нешто од нивниот закон и de facto се виновници... сосема иста психологија.
Кои се тие „први христијански секти„?

Христос ја основа Својата Црква, која е „една, а не „многу„.
Токму Црквата битисува на учењето Христово, оти сам Христос го укина Стариот Завет и го воведе Новиот. Мојсеевиот Закон автоматски нема дејство заради правилата од Новиот Завет.

Евреите пак, по инерција и по Богоубиството, и тогаш (пред 2000г.) па до ден-денеш си тераат „по старо„, иако „старото„ е укинато.

Се чини дека и ти не си ја разбрал приказната. Па, ако не ти е јасно, прашај и ќе ти се каже.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.713
Поени од реакции
11.782
Може и да не сум ја разбрал приказната за Исус... голема е, плус, 4-ца пишувале за исти нешта, па имаме астрално патување на еден од апостолите... она што го имаме сега е грчки преводи од втора половина на IV век, што не е малку време од „оригиналните зборови“ па 300+ години подоцна...


Првите христијани се еврејска секта... учењето е збир од еврејски учења. И сеуште сето тоа е еврејско учење кое се видоизменило низ времето, поминато е премногу време, премногу мислители дале коментари и ете сме тука каде што сме.
Замисли оваа еврејска секта која подоцна ќе се нарече христијани, да не се поврзеше со државата и да успееја гностиците да останат на површината и да не преминат во „илегала“ со нивните учења, да не им беа палени книги итн итн?
Замисли како ќе беше во однос на учењата и школите кои постоеле во Рим и се мешале токму таму, во Јудеја? :)

Уф, разгледај наназад и низ темава, а на други теми каде што се зборува за христијанството, има(ше) православни христијани кои зборуваа дека не е укинат стариот завет но демек бил исполнет итн итн... стар завет е погрешно име за еврејскиот закон, даден или скоцкан од христијаните како навреда кон евреите.
Ако се укине еврејскиот закон, христијанството и исламот остануваат да вистат во воздух - без корен.
Тоа не го сакате.

И? Откако ќе ги направиш двете венчавки?
Позната ти/ви е таа состојба?
И за потсетување, јас претходно реков:

Луѓето кои доживуваат било што во врска со суптилното (непристапното) на човекот, не зборуваат по форуми за тоа. Не зборуваат за тоа за да има дискусии. Така никогаш не било ниту ќе биде! Тие кажуваат и толку. Натаму светот се тркала според дадените симболи и зборови.
Види ги старите учења од истокот.

Но, бидејќи некои не може да го поминат сето тоа како што треба, се враќаат тука и егото им заболува и ги претвора во „просветлени“ кои „од ништо научиле се“ и не мора да читаат за да осудуваат и тие создаваат догми и религии, бидејќи сакаат народот да следи, а не да му се дадат алатки секој да напредува според својата можност и разбирање. Има разлики од религија и иницијаторска струја :)
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.530
Поени од реакции
1.087
Единствено што си направил од цитатот кој го постираше е свадбата со слепото суштество.
Зато и не те прашав како се еб..., (соединувањето со слепиот) бидејќи не е место тука во пдф религија да се пишува за тоа.
И ако ти го преформулирам прашањето за да ти биде поблиску според свадбата која сигурно си ја направил би гласело вака.
После секс , што? Палиш цигара?

Дали сум јасен со прашањето?
И? Откако ги направиш тие две венчавки?
Не те прашав за самиот чин!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.713
Поени од реакции
11.782
Единствено што си направил од цитатот кој го постираше е свадбата со слепото суштество.
Така мислиш за се што не е според твоето разбирање на нештата. Вистински старо-еонски момчак кој што не се наоѓа никаде, но мора некаде да бара симбили. Напишав претходно, тоа е твојата Г точка за мастурбирање. Нека ти биде како што мислиш.

Убаво реков: за некои работи не се зборува со секој. Дури и грешка е што споделувам со некој како тебе вакви цитати од Светите книги на Телема. :)
Ете, ти за секс зборуваш... бидејќи „соединување“ сигурно во тој ум е секс.

Треба да е водење љубов повеќе, бидејќи едниот дел од Законот Е Телема, но другиот е Агапе.

Не, не си јасен, напишав и претходно. Се трудиш нешто што не знаеш да го објаснуваш... батали, не го прави тоа.
За тоа зборував дека не се зборува на форуми и пред секој: откако ќе се направи тоа... лошо си ме разбрал...

П.С. Дури и тоа „соединување“ ете ти си го разбрал како секс и веднаш палиш цигара... затоа Елифас Леви вели дека за профаните богот мора да има човечки особини, омраза и љубомора - за да се плашат од него дека е како нив!
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.530
Поени од реакции
1.087
Така мислиш за се што не е според твоето разбирање на нештата. Вистински старо-еонски момчак кој што не се наоѓа никаде, но мора некаде да бара симбили. Напишав претходно, тоа е твојата Г точка за мастурбирање. Нека ти биде како што мислиш.

Убаво реков: за некои работи не се зборува со секој. Дури и грешка е што споделувам со некој како тебе вакви цитати од Светите книги на Телема. :)
Ете, ти за секс зборуваш... бидејќи „соединување“ сигурно во тој ум е секс.

Треба да е водење љубов повеќе, бидејќи едниот дел од Законот Е Телема, но другиот е Агапе.

Не, не си јасен, напишав и претходно. Се трудиш нешто што не знаеш да го објаснуваш... батали, не го прави тоа.
За тоа зборував дека не се зборува на форуми и пред секој: откако ќе се направи тоа... лошо си ме разбрал...

П.С. Дури и тоа „соединување“ ете ти си го разбрал како секс и веднаш палиш цигара... затоа Елифас Леви вели дека за профаните богот мора да има човечки особини, омраза и љубомора - за да се плашат од него дека е како нив!
Така и си мислев, мафтање со некој духовни цитати кој не се искусени само за да даде некаква мистичност и тајност на филозофија која е блјуваница на некој самонаречен пророк.
Другпат не користи цитати кој не си ги искусил.
И не се две свадби, една е.... сакал нешто да измени вашиот пророк да не испадне дека препишувал.
Тој што ги доживува е само наблљудувач.
Како што зачнато дете е набљудувач/сведок на љубовта од своите родители.
Што после?...
Има посебна тема, ако си жеден ќе ти дадам да пиеш вода од изворот.:)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.787
Поени од реакции
3.969
Може и да не сум ја разбрал приказната за Исус... голема е, плус, 4-ца пишувале за исти нешта, па имаме астрално патување на еден од апостолите... она што го имаме сега е грчки преводи од втора половина на IV век, што не е малку време од „оригиналните зборови“ па 300+ години подоцна...
Барањето „оригинали„ за кои е јасно дека не постојат е стара финта за оправдување на своето неверување во објавеното во Писмото.

Патем кажано Св.Ап. Јован, авторот на Откорвението, немам никакво астрално патувае, туку бил физички присутен на островот Патмос. Записот од Отрковението е негово лично видување на она кое сам Бог му го пренел на Апостолот.
Автоматски споено мислење:

Првите христијани се еврејска секта... учењето е збир од еврејски учења. И сеуште сето тоа е еврејско учење кое се видоизменило низ времето, поминато е премногу време, премногу мислители дале коментари и ете сме тука каде што сме.
Замисли оваа еврејска секта која подоцна ќе се нарече христијани, да не се поврзеше со државата и да успееја гностиците да останат на површината и да не преминат во „илегала“ со нивните учења, да не им беа палени книги итн итн?
Замисли како ќе беше во однос на учењата и школите кои постоеле во Рим и се мешале токму таму, во Јудеја? :)
Секташењето е одвојување на една група од веќе постоечка, ради некое несогласување.
Првата оформена помесна Црква е ерусалимската, од проста причина; Христос дојде да го повика Израилот на појакание, за почеток, а преку Апостолите и преку Црквата, Христос го покани цел човеков род на можнот за спасение.

Така, првите рисјани не се секта, туку Евреи во првата Црква, од Христа и од Светиот Дух оформена, кои ја прифаќаат верата Христова, која е битно поинаква од старозазветната.
Автоматски споено мислење:

Уф, разгледај наназад и низ темава, а на други теми каде што се зборува за христијанството, има(ше) православни христијани кои зборуваа дека не е укинат стариот завет но демек бил исполнет итн итн... стар завет е погрешно име за еврејскиот закон, даден или скоцкан од христијаните како навреда кон евреите.
Ако се укине еврејскиот закон, христијанството и исламот остануваат да вистат во воздух - без корен.
Тоа не го сакате.
Дали со Стариот Завет се случило „ова„ или „она„, тоа е работа за попрецизно објаснување.

Стариот Завет е укинат, воведен е Новиот Завет.
Стариот Завер е исполнет лично од Христа па пошто е исполнет (си го одработил своето...) заменет е со Новиот Завет.
Стариот Завет е неодвоив дел од Светото Писмо, покрај Новиот.
Стариот Завет е бескорисен и бесмислен без Новиот.
Стариот Завет е претходница на Новиот.
Стариот Завет содржи корисни сознанија кои до ден-денешен се ненадминати.
Стариот Завет ги содржи Псалмите, кои се‘ уште се користат во црковните служби.
Стариот Завет ги содржи мудростите, кои до ден-денешен се поучни.

И така натаму...
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.713
Поени од реакции
11.782
"Стариот завет" јас лично го разгледувам само во контекст на Евреите и кога се интересирам за средновековните гримоари кои разработуваат теми како церемонијална магика, алхемија...

Никако во однос на христијанството. Освен можеби кога сакам да укажам некој од каде доаѓа сето ова христијанство...

Првите христијани се еврејска секта, ништо помалку ништо повеќе. И нема ништо страшно во тоа.

Во "новиот завет" ви стои од каде потекнуваат, само штета што ги напаѓате и обвинувате токму оние кои ви дадоа симболика и идеја за месија.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.787
Поени од реакции
3.969
"Стариот завет" јас лично го разгледувам само во контекст на Евреите и кога се интересирам за средновековните гримоари кои разработуваат теми како церемонијална магика, алхемија...

Никако во однос на христијанството. Освен можеби кога сакам да укажам некој од каде доаѓа сето ова христијанство...

Првите христијани се еврејска секта, ништо помалку ништо повеќе. И нема ништо страшно во тоа.

Во "новиот завет" ви стои од каде потекнуваат, само штета што ги напаѓате и обвинувате токму оние кои ви дадоа симболика и идеја за месија.
Погрешни ти се заклучоциве, но ајде, да не објаснувам еден по еден...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.713
Поени од реакции
11.782
Погрешни ти се заклучоциве, но ајде, да не објаснувам еден по еден...
Сигурно ми се погрешни заклучоците... и тоа може да се случи :coffee:
Автоматски споено мислење:

Патем кажано Св.Ап. Јован, авторот на Откорвението, немам никакво астрално патувае, туку бил физички присутен на островот Патмос. Записот од Отрковението е негово лично видување на она кое сам Бог му го пренел на Апостолот.
Сега го видов ова подобро, ми се сокрило прееска кога читав... :)

Кој кажа дека физички не бил присутен било каде авторот на интересната визија...? Јас зборував токму за тоа астрално патување или ти што велиш „лично видување пренесено од божественото“.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.787
Поени од реакции
3.969
Сега го видов ова подобро, ми се сокрило прееска кога читав... :)

Кој кажа дека физички не бил присутен било каде авторот на интересната визија...? Јас зборував токму за тоа астрално патување или ти што велиш „лично видување пренесено од божественото“.
Самиот наведе „астрално патување„ (прочитај си го дописот) а јас дообјаснив за што поточно се работи.

Претпоставувам дека мислиш на Ап. Јован и неговото видение за Апокалипсата па се обидов да одговорам дека Јован не бил на никакво „патување„, туку вистината од Откровението му е буквално откриена (откровение=откривање), со личен Апостолов увид во истата, преку неговиот облагодатен дух, без физичко (или духовно) поместување.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.713
Поени од реакции
11.782
Самиот наведе „астрално патување„ (прочитај си го дописот) а јас дообјаснив за што поточно се работи.

Претпоставувам дека мислиш на Ап. Јован и неговото видение за Апокалипсата па се обидов да одговорам дека Јован не бил на никакво „патување„, туку вистината од Откровението му е буквално откриена (откровение=откривање), со личен Апостолов увид во истата, преку неговиот облагодатен дух, без физичко (или духовно) поместување.
Сигурно ти како христијанин нема да зборуваш за астрал и визии...

Не, ти не дообјасни, ти ми зборуваш за светата книга како да е факт, како да си имал искуство слично на ова за кое што зборуваме. Ти немаш идеја за што зборувам. Не знам повеќе дали да прифаќам се како метафора, дали како факти или зависи од соговорникот кој како си прифаќа и верува - така и јас да зборувам со него за да немаме недоразбирања околу нештата поврзани со старите религии...

Не е астрал, туку „видение“ преку „облагодатен дух“.
Ок, ако похристијански така звучи - нека ти биде.

НО сепак тоа се визии и симболи кои постојат во астрал (соодветни за секој оној што го има тоа искуство) и секој кој што сака - може да ги има и да „открие“ работи преку личен увид во симболите кои се скриени во него самиот.
Ниту еден човек нема исти визии за исти нешта, бидејќи содржат различен универзум - никогаш нема да ја имаат истата визија колку пати и да призиваат исти имиња, исти богови, исти симболи...
Затоа имаш една визија додадена на „новиот завет“. Бидејќи системот на таа книга е таков: 4 сведоштва за слични настани... нели?
Но со визиите или твоите „откровенија“ - мора да има една и ништо повеќе бидејќи она што е наменето за мноштвото, само ќе ги збуни со сите тие симболи различни кои нема ниту да ги разберат, туку ќе се исплашат уште повеќе кога ќе разберат дека за некои нешта е потребно работа, но со тоа ти не си запознаен и ти е далечно нешто...

Така да, ти не ми објаснуваш, ти ми раскажуваш христијански ставови за овие нешта познати многу пред христијанството...

Ах, сега и духовно нема поместување. Прочита нешто за астрал, сигурно зборот има сатанистичка конотација, па затоа „виденија“. Каде некој кажа духовно поместување и што е тоа духовно поместување?

Кога се додава оваа визија официјално како дел од „новиот завет“?
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.787
Поени од реакции
3.969
Сигурно ти како христијанин нема да зборуваш за астрал и визии...

Не, ти не дообјасни, ти ми зборуваш за светата книга како да е факт, како да си имал искуство слично на ова за кое што зборуваме. Ти немаш идеја за што зборувам. Не знам повеќе дали да прифаќам се како метафора, дали како факти или зависи од соговорникот кој како си прифаќа и верува - така и јас да зборувам со него за да немаме недоразбирања околу нештата поврзани со старите религии...

Не е астрал, туку „видение“ преку „облагодатен дух“.
Ок, ако похристијански така звучи - нека ти биде.

НО сепак тоа се визии и симболи кои постојат во астрал (соодветни за секој оној што го има тоа искуство) и секој кој што сака - може да ги има и да „открие“ работи преку личен увид во симболите кои се скриени во него самиот.
Ниту еден човек нема исти визии за исти нешта, бидејќи содржат различен универзум - никогаш нема да ја имаат истата визија колку пати и да призиваат исти имиња, исти богови, исти симболи...
Затоа имаш една визија додадена на „новиот завет“. Бидејќи системот на таа книга е таков: 4 сведоштва за слични настани... нели?
Но со визиите или твоите „откровенија“ - мора да има една и ништо повеќе бидејќи она што е наменето за мноштвото, само ќе ги збуни со сите тие симболи различни кои нема ниту да ги разберат, туку ќе се исплашат уште повеќе кога ќе разберат дека за некои нешта е потребно работа, но со тоа ти не си запознаен и ти е далечно нешто...

Така да, ти не ми објаснуваш, ти ми раскажуваш христијански ставови за овие нешта познати многу пред христијанството...

Ах, сега и духовно нема поместување. Прочита нешто за астрал, сигурно зборот има сатанистичка конотација, па затоа „виденија“. Каде некој кажа духовно поместување и што е тоа духовно поместување?

Кога се додава оваа визија официјално како дел од „новиот завет“?
Пак релативизираш, небаре она кое во рисјанството е познато и прифатено, постоело уште пред да постои самото рисјанство.

Преоѓам ка крајот од твојот допис.

Откровението е пишувано од Јована, околу 100-тата г. од н.е, пред крајот од неговиот овоземен живот. Откровението е вбројувано во Книгите од Новиот Завет од повеќе Свети Оци, почнувајќи од 3-от век, а вбројувањето како последна Книга од Новиот Завет е изведено во 5-от век, како договор помеѓу Западната и Источната (тогаш се‘уште неподелена) Црква. Канонот на Новиот Завет, кој јасно дефинира кои Книги се дел од Заветот, без никакви натамошни проемни, е донесен 691-та г. од н.е.

Патем кажано, „видението„ е едноставно објава на Бога до некој Негов угодник (од „горе„ кон „долу„), а преку угодникот и до целата Црква, и нема врска со никава астралност, како обид за достигнување некакви знаења (од „долу„ кон „горе„), со користење на својата сила а не на Божјата милост.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.713
Поени од реакции
11.782
Многу работи постојат во христијанството што се пред христијанството.
Христијанството не е издвоено од историјата на човештвото и верувањата и разните учења. Христијанството постои заради еврејскиот закон и идејата за месија која што доаѓа токму од евреите.
Ако се бара трага наназад, сигурно ќе се најде „месија“ и во други учења и верувања... заедно со единствно на човештвото.

„Видението“ пак го објаснуваш од христијанска перспектива... и како се зависи од милоста... завршувам со тоа, нема да најдеме заеднички јазик на таа тема, бесцелно ќе расправаме. Оставам други да зборуваат за тие нешта :)
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.787
Поени од реакции
3.969
Многу работи постојат во христијанството што се пред христијанството.
Христијанството не е издвоено од историјата на човештвото и верувањата и разните учења. Христијанството постои заради еврејскиот закон и идејата за месија која што доаѓа токму од евреите.
Ако се бара трага наназад, сигурно ќе се најде „месија“ и во други учења и верувања... заедно со единствно на човештвото.
Христијанството и тоа како е одвоено од сите други религии и не дели со нив ништо заедничко, иако на прв поглед може да се „деси„ и да имаат сличности, па и за тоа постои одговор.

Верата рисјанска влече точна „линија„ и таа е забележана во Писмото, почнуваќи од првите генерации луѓе, поточно од поединци меѓу нив (патријарси и пророци) кои не Го заборавиле живиот Бог, преку новозаветните Апостоли и од нив назначените епископи па до ден-денешен, преку денешните подвижници, т.н. „старци„.

Сите други религии постојат паралелно со горенаведената линија и се чиста спротивност на верата рисјанска.
Автоматски споено мислење:

„Видението“ пак го објаснуваш од христијанска перспектива... и како се зависи од милоста... завршувам со тоа, нема да најдеме заеднички јазик на таа тема, бесцелно ќе расправаме. Оставам други да зборуваат за тие нешта :)
Напишав која е суштинската разлика меѓу виденијата и се‘ што е надвор од нив, а со тоа е даден и начинот на расудување и разликување за тоа од кое „место„ доаѓаат едното и другото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom