Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Abe na nego religijata mu se zasnova na plukanje na risjanstvo ko da e meceto ushko gospod... nemu mu odgovara biblijata da e bukvalna.... brendiran e vekje....

Tuku ipsi eto si go pokazuvash pravoto lice... infantilno svakjanje na neshtata duri beter od ovie bagra risjani sho gi hejtash....
Кажи каде е реперот што како да се толкува и решен проблем. Вака треба да гледам кој повеќе вика ,,жими мајка" за да верувам дека тој е во прави а другите грешат. Не е плукање ако не носиш розеви очила и нештата ги нарекуваш какви што се.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Кажи каде е реперот што како да се толкува и решен проблем. Вака треба да гледам кој повеќе вика ,,жими мајка" за да верувам дека тој е во прави а другите грешат. Не е плукање ако не носиш розеви очила и нештата ги нарекуваш какви што се.
Vistinata e reperot a ona treba da rezonira vo tebe.... ali zatoa vikaat koj ima oci da vidi i ushi da slushne....

Za ova be ipsi so roditeli deca ljubov...i budizmot zbori... samo ushte poopshto i ednostavno - atachmentot e problem, jak atacment vodi kon patenje.

E sea ja gledam deka vie telemitite imate mnogu jaki atacmenti... prvo za samata telema, za krouli... pa duri i temata mora da vi e stiki... koga ve pecnaffme so gurdzi odma panika ve fati...

Nas k ne boli i da ja izbrisheste temata za hristijanstvo.... vi ar d chrch.

:coffee:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.685
Мене посебно паника ме фати! Ќе ми бришат тема на форум заради луѓе ко тебе и @Ne-misli ???
Тоа нема да го дозволам ни за 1000 години од сега! :LOL:

Вистината е дека работите се менуваат и зависи од „центарот“ на секоја ѕвезда и нејзината перспектива на нештата.
Барате „апсолутна вистина“? И да му се каже на човекот - пак нема да му биде апсолутна заради разумот, но тука навлегуваме во дворот на кабала и
езотериските симболи и пракси за надминување на тој проблем.
Догмата е отров и го убива човештвото со поделба.

Стариот еон е симбол за догма и страдање. Баталете ги романтичарските сказни и да барате нови толкувања на старите работи кои немаат
смисла повеќе. Немале смисла од одамна, уште кога се родил исламот и настанува големата поделба на човештвото... со раѓање на изроди-секти
кои го уште повеќе расцепкаа она што не им беше дадено да го поседуваат!


Новиот еон - нови знаења, не може да ги затвориме очите бидејќи новата светлината ни е пресилна за нашиот дух ;)
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Мене посебно паника ме фати! Ќе ми бришат тема заради луѓе ко тебе и @Ne-misli ???
Тоа нема да го дозволам ни за 1000 години од сега! :LOL:
Toa toa....

Za ovaa gordost zborat deka e smrten grev :)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.685
Toa toa....

Za ovaa gordost zborat deka e smrten grev :)
Не знаеш што зборуваш веќе... кој знае што муабет си правеш во умот и тука ја пишуваш последната реченица што „ќе си ја кажеш“ :)
Ти, зборуваш сешто без да размислуваш за тоа дали грешиш или не, следиш некој твој пат на форумов со идеја дека заморуваш некому, така, без причина
од самиот старт...
Гледај си ти гревот свој, бидејќи „ете го часот кај дошол“ ;)

Инаку... за темава:
Светите отци од христијанството освен грев - друго и не знаеја што да споделат со човештвото. Оние пак од исламот дури и гревот го наплаќаа(т) со сабја во XXI век ...

Затоа и паламудите сите вие кои што несвесно сте закачени за стариот еон со традиции и „така останало од старите“ - сеуште и вие со гревови и се повикувате на „смртни гревови“ - а сето тоа зошто?
Бидејќи по се изгледа сте мртви од внатре ко прастаро дрво кое нема да роди плод....
Штета. Нема да кажам „грев“ туку една голема штета...

Но, што е тука...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Vistinata e reperot a ona treba da rezonira vo tebe.... ali zatoa vikaat koj ima oci da vidi i ushi da slushne....

Za ova be ipsi so roditeli deca ljubov...i budizmot zbori... samo ushte poopshto i ednostavno - atachmentot e problem, jak atacment vodi kon patenje.

E sea ja gledam deka vie telemitite imate mnogu jaki atacmenti... prvo za samata telema, za krouli... pa duri i temata mora da vi e stiki... koga ve pecnaffme so gurdzi odma panika ve fati...

Nas k ne boli i da ja izbrisheste temata za hristijanstvo.... vi ar d chrch.

:coffee:
Па сите тврдат дека вистината е нивната верзија. Сакаш заедно да одиме и да прашаме свештеник дали рајот и пеколот се метафора?
А што се однесува до атачменти, ниту темата е отворена од нас, ниту е леплива бидејќи ние сме го барале тоа. Уште еден пример дека вистината и не ти баш сојузник.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.685
@Ipsissimus, дај друга тема да одиме да ја разработиме да ја направиме „леплива“ - да видат како тоа оди!
Не само брчење колку сме биле „семоќни“ :D

Некоја од оние за Исус, за спасители, за цркви и манастири... некоја вонсериска што знам :D
Да не е само Ошо, таа проклета њу ејџ грдотија од полуразбрани и недобро спарени учења од истокот ;)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.685
Mene mi e fascinantno shto seushte mi replicirate, kolku seriozno se svakjate sebesi i redot pa pomisliv deka ve plakjaat za taa aktivnost... i eve vi pomagam honorarot da go zarabotite.

:love:
Како не разбираш дека ова мене ми е интересно, да зборувам за овие теми... ?
Не знам зошто мора тоа ти како гледаш на нештата да е вистина и за мене лично... јас се што е поврзано со религија кај поединецот го сфаќам сериозно,
бидејќи луѓето сериозно ги прифаќаат „пораките“ и дејствуваат според толкувања на отци, старци итн итн, да не зборуваме за муслиманите што се фанатици
создаваат со секакви толкувања без да му дадат на обичниот човек можност да суди преку своите грешки и чекори по патот кон божественото..
.
Убаво е да се зборува сериозно за овие работи - бидејќи религијата од стариот еон е сериозна алатка!
Реков баталете го романтизмот!
Земи си го крстот и пробај да го поносиш 11 чекори - ќе видиш колку е сериозно!

Ако ти е убаво да мислиш дека си битен на темиве, кај Телемитите, нека ти биде така... барем нема да западнеш во некоја бесмислена депресија... имало пред тебе и други со вакви муабети, не знам зошто се преценувате толку :)

Ти си потребен со сето простачко однесување и тролање да можам јас да зборувам она што сум намислил да го кажам, не знам зошто се губиш во целата оваа дискусија. Ти си небитен.

Секое твое бладање, несвесно користење симболи од стариот еон ми е доволна причина да кажам што мислам јас како Телемит за сето тоа...
Да ја играме играта :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Како не разбираш дека ова мене ми е интересно, да зборувам за овие теми... ?
Не знам зошто мора тоа ти како гледаш на нештата да е вистина и за мене лично... јас се што е поврзано со религија кај поединецот го сфаќам сериозно,
бидејќи луѓето сериозно ги прифаќаат „пораките“ и дејствуваат според толкувања на отци, старци итн итн, да не зборуваме за муслиманите што се фанатици
создаваат со секакви толкувања без да му дадат на обичниот човек можност да суди преку своите грешки и чекори по патот кон божественото..
.
Убаво е да се зборува сериозно за овие работи - бидејќи религијата од стариот еон е сериозна алатка!
Реков баталете го романтизмот!
Земи си го крстот и пробај да го поносиш 11 чекори - ќе видиш колку е сериозно!

Ако ти е убаво да мислиш дека си битен на темиве, кај Телемитите, нека ти биде така... барем нема да западнеш во некоја бесмислена депресија... имало пред тебе и други со вакви муабети, не знам зошто се преценувате толку :)

Ти си потребен со сето простачко однесување и тролање да можам јас да зборувам она што сум намислил да го кажам, не знам зошто се губиш во целата оваа дискусија. Ти си небитен.

Секое твое бладање, несвесно користење симболи од стариот еон ми е доволна причина да кажам што мислам јас како Телемит за сето тоа...
Да ја играме играта :)
Хепта душо, преголемо богатство имаш створено(пишано) за телемата, за ОТО, за Алистер К....и членовите на форумов се презаситени...сакаме да те видиме на други теми како размислуваш, да дадеш љубовен совет, може и нешто во врска со сексот, заврти некој моабет за политика...или ..ете лично мене ме интересира што мислиш за депресијата како болест на модерниот човек:)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Sega kje ne upati na nekoja kniga od alistercho kade se zboruva za depresijata.

Ti topol odamna do ushi si se zacopala a on ne trza....
:coffee:
Мислам дека не постои во книгата на законот за борба против депресија:)

Инаку, трза, трза..кога ќе ставам поголем мамец и закрмам се одоколу;):icon_lol::pos:
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Мислам дека не постои во книгата на законот за борба против депресија:)

Инаку, трза, трза..кога ќе ставам поголем мамец и закрмам се одоколу;):icon_lol::pos:
Ima i drugi knigi... da pocekame... hepta bara citat!

Nego daj fati go i poduci go da se zeza..... mnogu e stegnat u zivotu....

:coffee:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.656
Поени од реакции
11.685
Хепта душо, преголемо богатство имаш створено(пишано) за телемата, за ОТО, за Алистер К....и членовите на форумов се презаситени...сакаме да те видиме на други теми како размислуваш, да дадеш љубовен совет, може и нешто во врска со сексот, заврти некој моабет за политика...или ..ете лично мене ме интересира што мислиш за депресијата како болест на модерниот човек:)
Ајде бидејќи на едно место кажа дека сум ти „форумска љубов“ ќе ти вратам на ова барање, но тука... бидејќи за мене е поврзано со внатрешниот свет на човекот, со духот, со разумот...

Инаку, Хепта и политика - не оди во иста реченица :D
Тоа е минлива ствар на Земјата! За 100 години види од каде до каде, какви се политички системи се сменија! И ќе се менувата уште...

Ајде за ова, депресијата, состојба на умот, на духот...

Како и секоја друга болест, човек мора да се бори со истите и да го бара коренот на се што му стои на патот за извршување на неговата чиста волја :)
Болестите кои доаѓаат од разумот се поврзани со болест на духот... и обратно! А тоа создава проблеми не само сега туку и за во иднина!
Не знам колку ќе ти е јасно ова...

Кај секој човек внатрешниот свет и претварањето на надворешните слики и импресии во разбирливи симболи кои имаат одредена смисла за поединецот
- секогаш се различни. За некои едно нешто нема да остави ни трага, додека кај други ќе ги измести од оската до немајкаде и губењето на правец, на моментум создава забуна во поредокот на тој внатрешен свет - и на повидок се појавува беизлезност која почнува да создава проблеми.

За секој поединец треба различен пристап... затоа јас не се расфрлам со совети за сериозни ствари кои го мачат поединецот, посебно на форум!

Телемитски кажано, ако јас немам допирни точки со нечиј универзум, и да умирам да сакам да помогнам, нема да можам бидејќи нема да се разбереме со другиот. И тоа не е ничија кривица! Може дури и да се направи штета... посебно кога се работи за депресијата и пронаоѓањето на коренот од каде доаѓа тоа!

Универзуми кои немаат допирни точки - разбирливо е да не се познаваат и да се толкуваат погрешно!

Депресијата јас ја гледам исто како една поука на еден јогин: ако не е задоволена гладта на стомакот и гладта за секс - не очекувај од човекот да направи било што корисно!
Депресијата е глад на разумот која го јаде умот и прави проблеми на целиот систем!

Неправењето или несогледувањето да се направи корисно нешто за да се застане мирно повторно на патеката, креира кафез за разумот и запаѓа во loop од кој што не гледа излез бидејќи премногу брзо умот преминува од една на друга мисла барајќи излез од тој хаос креирајќи паника.

Затоа е потребно да се успори умот! За тоа има многу пракси од далечниот истокот, од блискиот исток, христијанските мистци, западната езотериска мисла...
Разумот не е проблем за човекот од денес - ништо ново не е тоа!
Но разумот е повразан со стабилноста на внатрешниот свет на една индивидуа!
Затоа на пример во јога првите пракси се јама и нијама... навидум лесни пракси, но тоа за умот кој што има проблеми и те како му дава премногу за работење и почнува да го тренира да успорува и да ја гледа светлината на она што го опкружува многу појасно...

Разумот е добар слуга ако се користи добро, но ако малку повеќе се силува станува ненормален господар и може да исчезнеш во бесконечните лавиритни
на фантастиката која може да ти ја создаде, а со тоа и проблеми нели...

Да се прекине разумот од пребрзиот loop е лекот. Тежок лек, но се постигнува, кај секој различно...
Јас не сум тој што може да помогне некому со вакви проблеми... може само да ја влошам работата реално!

Добро е ова? Не сум експерт за депресии, но сметам дека иако се една од најтешките форми на болест на здравиот разум, има надеж да се надминуваат и тоа не мора со супстанции, за да се залажува самата алатка која треба да се искористи истата за да се промени ! :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Ајде бидејќи на едно место кажа дека сум ти „форумска љубов“ ќе ти вратам на ова барање, но тука... бидејќи за мене е поврзано со внатрешниот свет на човекот, со духот, со разумот...

Инаку, Хепта и политика - не оди во иста реченица :D
Тоа е минлива ствар на Земјата! За 100 години види од каде до каде, какви се политички системи се сменија! И ќе се менувата уште...

Ајде за ова, депресијата, состојба на умот, на духот...

Како и секоја друга болест, човек мора да се бори со истите и да го бара коренот на се што му стои на патот за извршување на неговата чиста волја :)
Болестите кои доаѓаат од разумот се поврзани со болест на духот... и обратно! А тоа создава проблеми не само сега туку и за во иднина!
Не знам колку ќе ти е јасно ова...

Кај секој човек внатрешниот свет и претварањето на надворешните слики и импресии во разбирливи симболи кои имаат одредена смисла за поединецот
- секогаш се различни. За некои едно нешто нема да остави ни трага, додека кај други ќе ги измести од оската до немајкаде и губењето на правец, на моментум создава забуна во поредокот на тој внатрешен свет - и на повидок се појавува беизлезност која почнува да создава проблеми.

За секој поединец треба различен пристап... затоа јас не се расфрлам со совети за сериозни ствари кои го мачат поединецот, посебно на форум!

Телемитски кажано, ако јас немам допирни точки со нечиј универзум, и да умирам да сакам да помогнам, нема да можам бидејќи нема да се разбереме со другиот. И тоа не е ничија кривица! Може дури и да се направи штета... посебно кога се работи за депресијата и пронаоѓањето на коренот од каде доаѓа тоа!

Универзуми кои немаат допирни точки - разбирливо е да не се познаваат и да се толкуваат погрешно!

Депресијата јас ја гледам исто како една поука на еден јогин: ако не е задоволена гладта на стомакот и гладта за секс - не очекувај од човекот да направи било што корисно!
Депресијата е глад на разумот која го јаде умот и прави проблеми на целиот систем!

Неправењето или несогледувањето да се направи корисно нешто за да се застане мирно повторно на патеката, креира кафез за разумот и запаѓа во loop од кој што не гледа излез бидејќи премногу брзо умот преминува од една на друга мисла барајќи излез од тој хаос креирајќи паника.

Затоа е потребно да се успори умот! За тоа има многу пракси од далечниот истокот, од блискиот исток, христијанските мистци, западната езотериска мисла...
Разумот не е проблем за човекот од денес - ништо ново не е тоа!
Но разумот е повразан со стабилноста на внатрешниот свет на една индивидуа!
Затоа на пример во јога првите пракси се јама и нијама... навидум лесни пракси, но тоа за умот кој што има проблеми и те како му дава премногу за работење и почнува да го тренира да успорува и да ја гледа светлината на она што го опкружува многу појасно...

Разумот е добар слуга ако се користи добро, но ако малку повеќе се силува станува ненормален господар и може да исчезнеш во бесконечните лавиритни
на фантастиката која може да ти ја создаде, а со тоа и проблеми нели...

Да се прекине разумот од пребрзиот loop е лекот. Тежок лек, но се постигнува, кај секој различно...
Јас не сум тој што може да помогне некому со вакви проблеми... може само да ја влошам работата реално!

Добро е ова? Не сум експерт за депресии, но сметам дека иако се една од најтешките форми на болест на здравиот разум, има надеж да се надминуваат и тоа не мора со супстанции, за да се залажува самата алатка која треба да се искористи истата за да се промени ! :)
Воодушевена сум од твојот одговор(y):bravobe:..свесен ли си за твојата огромна моќ и способност да бидеш врвен психотерапевт.
Давај им на луѓето совети, бидејќи твоите реченици се мелем за разни болести.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom