Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи зомбија се чудо, а човек со крилја не е чудо? Значи чудо е репликација на храна а не е чудо правење од песок злато?

Ај да ти појаснам....

Кон црвениот текст; појавата на „зомби„ е демонско чудо, со цел, демоните да ги прелажат луѓето. „Змбите„ се безживони човечки трупови, во кои се вселени демоните.


Кон синиот текст; репликацијата на храна е Божјо чудо, со цел, Бог да ја покаже својата наклонетост кон човекот.

Правењето злато од песок е бесмислено чудо, по начелото „Видете ме, што можам да направам„. Сами Баба беше токму таков пример за модерен маг, кој чини бесмислици.

Разликата меѓу овие чуда е очигледна и суштинска.



 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ај да ти појаснам....

Кон црвениот текст; појавата на „зомби„ е демонско чудо, со цел, демоните да ги прелажат луѓето. „Змбите„ се безживони човечки трупови, во кои се вселени демоните.


Кон синиот текст; репликацијата на храна е Божјо чудо, со цел, Бог да ја покаже својата наклонетост кон човекот.

Правењето злато од песок е бесмислено чудо, по начелото „Видете ме, што можам да направам„. Сами Баба беше токму таков пример за модерен маг, кој чини бесмислици.

Разликата меѓу овие чуда е очигледна и суштинска.
Е па ај нека ми реплицира една пастрмајлија баш ми се јаде. Нека биде свинска со луто пиперче.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Dzabe diskutirame nitu ti vernik ke stanis, nitu jas ateist.
Кој ти кажа? :)
И атеистот е верник и верникот е атеист....штом си се фатил на оро тогаш го јадеш стапот. Верник/неверник различна страна на иста паричка. Ќе мења страна во зависност од моментални услови.
Само што не сакаат да признаат луѓево јбг. Ајде, за едно 20 год. ќе биде појасно, првиве десет год. објаснуње на форумов поминаа со неколку што разбрале, наредните дај боже повеќе :D
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Кој ти кажа? :)
И атеистот е верник и верникот е атеист....штом си се фатил на оро тогаш го јадеш стапот. Верник/неверник различна страна на иста паричка. Ќе мења страна во зависност од моментални услови.
Само што не сакаат да признаат луѓево јбг. Ајде, за едно 20 год. ќе биде појасно, првиве десет год. објаснуње на форумов поминаа со неколку што разбрале, наредните дај боже повеќе :D
Да де баш така. На истата паричка и си ти. Не туку глуми нешто што не си. Глумци колку сакаш.
Видовме колку докажа, т.е. ништо не докажа.
Dzabe diskutirame nitu ti vernik ke stanis, nitu jas ateist.
Не е поентата кој што ќе стане. Фактите не стојат на твоја страна. Нема доказ за божјото постоење. Некое си наводно чудо во наводен храм не се доказ. Доколку имаше докази не ќе бевте верници.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Е па ај нека ми реплицира една пастрмајлија баш ми се јаде. Нека биде свинска со луто пиперче.
Ти наведов дел од чудата Божји забележани во евангелијата, не во реално време.

Тие чуда Христос ги чинеше целисходно. Да бараш чудо во реално време а да си способен сам да се нахраниш, е чиста бесмислица и уште едно искушение упатено до Бога.

Твоево барање за чудо е идентично со она од Евреите, кога бараа од Христос да им „...даде знак на небото...„ па тие „као„ ќе Му поверуваат дека Е ветениот Месија. Христос пак, им одговори соодветно...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Ти наведов дел од чудата Божји забележани во евангелијата, не во реално време.

Тие чуда Христос ги чинеше целисходно. Да бараш чудо во реално време а да си способен сам да се нахраниш, е чиста бесмислица и уште едно искушение упатено до Бога.

Твоево барање за чудо е идентично со она од Евреите, кога бараа од Христос да им „...даде знак на небото...„ па тие „као„ ќе Му поверуваат дека Е ветениот Месија. Христос пак, им одговори соодветно...
Без пастрмајлија со фиферонки нема верба...цврсти и вкусни докази само.
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.356
Поени од реакции
3.130
Џабе лафете, (пастрамајлии, феферонки) милиони и милиони верници има (христијани, муслимани, хиндуисти..итн.) и они се глупи само тие што се декларираат како атеисти се паметни...(Самото наше постоење е "'чудо" - што би рекол еден млад, древен мудрец.)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Да де баш така. На истата паричка и си ти. Не туку глуми нешто што не си. Глумци колку сакаш.
Видовме колку докажа, т.е. ништо не докажа.
Колку пробале да знаеш само.....некои глави им сечеле, некои богови ги прогласиле и на крај отанале неразбрани од тие на кои им требало највеќе разбирањето :)
Можеш концептот да го разбереш, ама џабе кога филингот не го имаш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Без пастрмајлија со фиферонки нема верба...цврсти и вкусни докази само.
Храната нема врска со вер(б)ата, така да слободно можеш да се инаетиш...Не е забрането.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Колку пробале да знаеш само.....некои глави им сечеле, некои богови ги прогласиле и на крај отанале неразбрани од тие на кои им требало највеќе разбирањето :)
Можеш концептот да го разбереш, ама џабе кога филингот не го имаш.
Бати филингот лажен. Не лажи се себе си. Можда ќе излажеш некоја цурица глумејќи вака паметен. Мене не можеш, „знам те пушко кад си пиштољ била“.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Бати филингот лажен. Не лажи се себе си. Можда ќе излажеш некоја цурица глумејќи вака паметен. Мене не можеш, „знам те пушко кад си пиштољ била“.
Простено ти е чедо божје :popce: не знаеш кај тераш...
Ќе дојде време кога ќе бациш рака, ќе бидам до тебе.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Простено ти е чедо божје :popce: не знаеш кај тераш...
Ќе дојде време кога ќе бациш рака, ќе бидам до тебе.
Ете видиш како лесно мењаш страни. Час си верник час атеист. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom