Диригент

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ај ако има некој музички подобро "поткован" да ми објасни која му е улога на дигигентот на некој оркестар жити се. Штотугу гледав -: http://www.youtube.com/watch?v=LLR0ZLEjCB8 и не ми е јасно зошо диригнетов мафта цело врме кога никој не гледа во него, сите си гледаат во нотите и свират.

Која му е улогата од стално сум се чудел. Ко божем оркестаров нема да може да исвири исто ако него го нема да им мафта со тоа рацете и тоа стапот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ај ако има некој музички подобро "поткован" да ми објасни која му е улога на дигигентот на некој оркестар жити се. Штотугу гледав -: http://www.youtube.com/watch?v=LLR0ZLEjCB8 и не ми е јасно зошо диригнетов мафта цело врме кога никој не гледа во него, сите си гледаат во нотите и свират.

Која му е улогата од стално сум се чудел. Ко божем оркестаров нема да може да исвири исто ако него го нема да им мафта со тоа рацете и тоа стапот.
Тие се вработуваат по партиска линија или по рамковен, слично на оние кои седат дома и земаат плата овој барем мавка со рацете
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Генијално!

Гениј!

Тие се вработуваат по партиска линија или по рамковен, слично на оние кои седат дом и земаат плата овој барем мавка со рацете
[DOUBLEPOST=1393495281][/DOUBLEPOST]Beside троловите, ако има некој да ми објасни.... ке го молам....
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
А значи тоа мафтањето има некој "јазик" да го наречам што музичариве го разбираат, така?
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Која му е улогата од стално сум се чудел. Ко божем оркестаров нема да може да исвири исто ако него го нема да им мафта со тоа рацете и тоа стапот.
:pos:
Добро прашање, они не гледаат во него, а он пак си мафта.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Ај ќе пробам со метафора, за полесно да ме разбереш.
Го гледаш Грујо? Епа тој е диригент, како мавта тој така игра народот, тоа му е функцијата.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
А да повикаш пријател, во овој случај Бранџолица и точно ќе ти каже. ( а ќе ја прашам и ќерката,да каже па ќе пишам)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.311
Поени од реакции
46.072
и јас цел живот се чудам што работат тие луѓе, тој оркестар имал 43242 проби на композицијата пред настапот, сите фино знаат кога да свират кога да прекинат, нема нешто што он може да им каже, и дури ако заебе некој, он не може да ја поправи работата, а пак им се дава внимание некое “под дигигентската палка на тој и тој’’ .... или земи свири нешто или иди работи нешто корисно.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Едноставно кажано - диригентот ги брои тактовите и дава знаци кој иструмент кога да се почне да свири или да прекине со свирење
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Поважна му е улогата што ја има претходно, односно тој може да го модифицира делото, сменува или додава нешто на оригиналот, по негова замисла. А тоа што се појавува и мафта со стапчето е единствен начин да се покаже кој го скроил тој оркестар. Значи тој знае по вкус како треба да изгледа делото и во текот на изведувањето може да потсети кога некој треба да се вклучи на пример и такви слични работи.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
@ Prime - добар одговор, фала ти. Од прилика јасно ми е. Иначе ко што разбрав тоа делоа со мафтањето со раце и стапчето е всушнот повеке за кореографија, така?
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
@ Prime - добар одговор, фала ти. Од прилика јасно ми е. Иначе ко што разбрав тоа делоа со мафтањето со раце и стапчето е всушнот повеке за кореографија, така?
Да, на пример му дава знак тоа што го напишав горе, има делови во делото кога се вклучуваат на пример виолините, всушност тој следи дали изведувачите следат и за секој случај дава знаци. Можно е тие да чекаат на пример некој уигран знак од претходно за да засилат или да престанат. Во главном кога е квалитетен оркестарот диригентот е само слика, ѕирни го Радецки маршот од Виенскиот концерт годинава ќе видиш дека се може и без него, тој на еден начин му се заблагодарува дека го претставиле добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom