Диети и слабеење

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Ема ок ти е тежината на висината , вежај си само за затегање ;) :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Одговор,па кога не му даваш јаглехидрати на телото,не се лачи инсулин,се лачи хормонот глукагон,кој има функција да гo земе резервниот гликоген од црниот дроб,телото има 24 часа резерва на гликоген,кога ќе се потроши,тогаш метаболизмот на јаглехидрати е затворен,нема од што енергија да зема и се префрла на мастите од телото,почнува нешто што се вика кетоза,земање на нус продуктите од мастите кетони како вид на енергија,ако тој извор е потрошен се префрла на мускулите,протеините од мускулите се претвораат во глукоза.Се додека не внесувате јаглегидрати овој вид на префлување на енергија се употребува,тоа значи внесувате масти и согорувате масти затоа што нема друг вид на извор на енергија освен мастите во телото.
 
Член од
13 август 2007
Мислења
672
Поени од реакции
19
EEej, super tema, cek sea ja da si go kazam mojot problem...
vaka od 14 god pocnav mnooogu losa ishrana, cokoladi, brza hrana, po doma samo cipsovi pomfritcinja ova ona, i se taka od 10. 2004 do nekade 2005 mart, znaci skoro godina ipol. nezdrava hrana. da pojasnam, bev mnogu aktivna, vo skolo na fizicko, po sekcii, non stop vo dvizenje, kosarka cat pat, i taka .. si bev ideaaalni 53kg za mojata visina 170cm... e od mart nekade prekinav so aktivnost... i pocna da mi se mrsi kozata i mi izlegoa bubalici ( so nikad ne sum imala ) po grbot, vratot, celoto, gradite ... i toa me strasno voznemiruvase.... nemav poim deka mi e od mrsnata hrana... i cela zima i prolet si ja pominav vo rolki za da ne mi se gledaat bubalicite... i vo maj otidov na dermatolog, od kade me upatija na ginekolog.. veke 15 god bev i mi rece doktorot deka sum dovolmo vozrasna za da mi dade apcinja na hormonska baza Diane 35 (slicno na imeto moe :)), od 1vi juni, gi piev do 15 avgust nekade... losoto e vo toa sto tie apcinja se pijat strogo disciplirano..sekoj den vo ist cas, so 7 dena pauza ( denovite na ciklus ) i potoa pak.. ali ja kao i uvek neodgovorna den zaboravam, se napijam odednas 2, pa razlicen cas.. i takaaa :(
i piejki gi taka mi se otvori ogrooomen apetit i jadev nenormalno! za 3-4 nedeli juli/avgust kaciv 15kg.. :(((((
i nisto.. probav dieti.. ne mi idese.. probav aktivnost.. sum izgubila kondicija.. si se vlecev taka godina dena od 2006 do 2007 zima koga oslabnav, od 67kg simnav na 61kg, neam poim kakoo, valjda nemav apetit od nervozi.... i sea sum 60kg i maka macam barem 5 kg da skinam, do 55 da se simnam, za da mozam da si gi nosam omilenite farmercinja :((((((((
help:icon_neut ama ne sakam dieta od 2-3 meseca
maximum mesec dena, ako treba i sekojdnevna aktivnost, i izgladuvanje, i ne striktno spisok na rucok, uzzina bla bla bla,... opsto ovaka...
mnogu ke mi znaci, da si vratam na samodoverba malce..
pliiizzzz
e да, сама се цитирам само заради тоа шо имам да додадам нешто, значи не се сеќава, баш на датумот кога сум го пишувала тоа, но знам дека од тогаш за празниците качив уште 2 значи бев 62, а сеа сум 58 :):):):):)
како ги симнав тие 4 кг? не дека од тогаш па наваму сум се мачела, сум гладувала и слично... последниве 2 недели шознам некако немам апетит, јадам некалорично, леб никако, чат пат `ржен, многу јогурт, супа, стек, туна, вода, зелен чај, кафе... секако не све ова во еден ден :) ... и чат пат трчав по пола саат, ама затоа многу често се движев, 3пати дневно се шеткав у маало по 20тина минути и така... држете ми среќа пошо јас знам да се одкажам во последен момент :kesa:
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Јас да се пофалам вака јавно, се запишав на аеробик и се себеставив на една диета што ја најдов тука, на 6та страна или така нешто...
Па се надевам ќе успеам да симнам бар 5 кг :О)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
eve ti edna dieta od koja SIGURNO SE OSLABNUVA .
Prviot den mozes da jades riba namesto pileseko meso.
Probaj pa kazi gi rezultatite,dietata e proverena.

VITA diet club
Целта на оваа диета,покрај намалувањето на килограмите е да доведе до промени на метаболизмот,со што се гарантира дека намалените килограми нема да се вратат.
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Диетата трае 90 дена и за тоа време се ослабнува од 18-25 кгр.Ако е потребно да се намалат помалку килограми,диетата може да се прекине,ама тогаш нема да дојде до промена во метаболизмот.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Појадокот сите 90 дена е ист-овошје.Се јаде секогаш во пар,на пр.2 јаболки,2 круши,2 портокала или една рака некое ситно овошје.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Диетата секогаш почнува со протеински ден и после овошниот ден пак се почнува со протеински.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Редоследот на деновите не смее да се менува.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ПРВ ДЕН[/FONT][/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек:Месо варено или печено во количина од 3 хотелски шницли,едно парче леб,салата (во неограничени количини).На крај мора да се испие супа,но без фиде.Наместо месо може да се изедат 3 јајца варени или испржени.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Млеко и сирење може да се јаде само овој ден,а супата мора де се испие.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера: ИСто што и за ручек,само без супа.Треба да се води сметка ако за ручек било месо,мора да биде и за вечера,а ако биле јајца,тогаш пак јајца.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ВТОР ДЕН[/FONT][/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек : Грав,грашок,леќа,ориз,компир (обавезно варено со додаток на зачини-бибер,кечап,варен патлиџан,оригано),парче леб и салата.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера : Исто што и за ручек во помала количина (полн танњир за ручек,пола за вечера)[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ТРЕТ ДЕН[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек :Варена тестенина (шпагети,макарони bez jajca) со додаток на зачини,п plus svez domat.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера :isto od rucek samo pola porcija[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]ЧЕТВРТИ ДЕН[/FONT][/FONT]


[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ручек :овошје[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Вечера :овошје[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Три пати за време на диетата (еднаш месечно) треба да се држи воден ден,кој доаѓа одма после денот со овошје,а после него се продолжува со протеинскиот ден.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Кафе и чај може да се пие во неограничени количини,но без шеќер.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Од кога ќе заврши диетата (после 90 дена),се јаде нормално,освен што овошјето останува уште 90 дена за појадок.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ако во следните 3 месеци од завршувањето на диетата се изгубат 5 кгр.,тоа значи дека дошло до промена на метаболизмот.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ако не се изгубат тие 5 кгр.,диетата треба да се повтори,но не и да се продолжи,а може да се продолжи после 3 месеци.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Делува компликувано,но не е.Количината на храна е поголема од онаа која секој дневно ја внесуваме.Без оглед на тоа килограмите се губат.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Не треба да се изгуби надеж и воља затоа што се случува и по 10 дена тежината да не се промени,но потоа одеднаш се губат по 3-4 кгр.[/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Ништо не смее да се прескокнува затоа што секоја намирница си има своја намена.Организмот не смее да остане без неа.[/FONT][/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Не е вообичаено да се јаде овошје за појадок,но организмот нај прво од него го искористува интегралниот шеќер кој го храни нервниот систем. [/FONT][/FONT]

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica][FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Добро е кога сте на половина од диетата да се проконтролира крвниот притисок и да се анализира крвната [/FONT][/FONT]
So ova oslabev 15 kila! Od kaj go najde bre?:) go preporacuvam rezimov !Zaboravi da dopolnis deka e zabraneto da se pusi i da se pie alkohol. Prvite 2 meseca izgubiv samo 3 kila , ama vo tretiot 12! Celicni nervi samo!
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
90% од храната во диетиве што ви се напишани од залак до залак е сува храна. А и со строги режими не издржува секој до крај, ќе му скурчи на чоек по два дена. Супи, Готвено јадење и салата рулЗ
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
сега некој ќе ми се изнасмее :) ама сакам да си се поправаммммммммм, сакам да си ги вратам 3те кила назад како?? :icon_roll:smeshko:
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
сега некој ќе ми се изнасмее :) ама сакам да си се поправаммммммммм, сакам да си ги вратам 3те кила назад како?? :icon_roll:smeshko:
Ех, златна седмица..
Отиди 3 дена и бутни по цел хамбургер одма назад со ддв и камата ќе ти дојдат :pos2:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
сега некој ќе ми се изнасмее :) ама сакам да си се поправаммммммммм, сакам да си ги вратам 3те кила назад како?? :icon_roll:smeshko:
Аман бе, тоа ли ви е проблем...Јас пак, без да сакам накачувам :nesum::kesa:
Јади повеќе чоколадо, слатки работи...
 

*MajA*

I love myself...sometimes I don`t
Член од
22 април 2008
Мислења
215
Поени од реакции
8
Аман бе, тоа ли ви е проблем...Јас пак, без да сакам накачувам :nesum::kesa:
Јади повеќе чоколадо, слатки работи...
ооо ако не јадам слатки работи и чоколадо :pos2: ама ништо, или пак дека сум бик во хороскоп, а викаат дека тие знаци се здебелуваат после 30тата :pos2::pos2: :pos2: па да си почекам
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
ооо ако не јадам слатки работи и чоколадо :pos2: ама ништо, или пак дека сум бик во хороскоп, а викаат дека тие знаци се здебелуваат после 30тата :pos2::pos2: :pos2: па да си почекам
И јас сум Бик.:)
Годините немаат врска со тоа.Јас уште мала си имам проблем со тежината.:)
Изгледа, се што јадеш го трошиш и затоа не можеш да накачиш.:toe:
 
Член од
5 април 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
14
луге ај и јас да си го кажам проблемот
епа вака јас одам у теретана имав 85 кила летото после ставив уште 2 па имав 87 па после онаму септември се ставив на диета и вртев точак 20 дена(тоа не дека беше диета тоа бесе у ден по едно сокче или несто многу малце за јаденје и многу вода)и така јас си ослабнав стигнав до 75 кила и после една недела отидов на преглед па док ми даде упат да ми земат крв и кога ми земаа железото од минимално 10 до максимум 30 мене ми беше 3 па почнав повеќе да јадам а бидејки немав многу пари за месо,протеини и други работи јас се потпрев на млекото и ова она па сеа сум 96 и другиот месец ке си земам точак за дома :toe::toe::toe:
па дај луѓе казете некоа нискокалорична диета плс
 
Член од
2 април 2007
Мислења
96
Поени од реакции
12
A kako да се симне само салото од стомачето, не сум дебела, цело сало ми се лепи на стомачето?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
ехх...

нема везе бе;):) За стомак само стомачни тоа ми е проверено ;):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom