Диети и слабеење

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
Мене баш не сте ми јасни вие шо замарате за вирусиве и бактерииве.
Сте читале нешто не сте дочитале, его у плафон, комбинација смрти.
Лошите вируси и бактерии во поглеми количини предизвикуваат лоши состојби за човечкиот организам.
А дали се глобтротерски протеини, секвенци од днк на парамециум, или живи организми, ич не ме интересира а и не треб да го интересира просечниот човек.
Со самото тоа што се обидувате нешто да „контрирате“ за вирусиве и бактерииве, веднаш сте ставени во кош на „не постојат“.
Нема лоши и добри бактерии.
Точна ти е констатацијата количини.
Е сега кои се причините за промена на количините :D

А за читање не е битно колку, туку дали тоа е целосно поткрепено или има празнини. Ако е нецелосно, тогаш и други верзии треба да се разгледаат, а не одма блок.
Самите доктори (како тој Британецот онколог) изјавуваат дека имаат празнини, не им е целосно јасно.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
Храна со многу антиоксиданси :cool: која прави дисбаланс на слободните радикали :cool:
Точно. Тоа е една.

Е имаш уште една причина. Сигурен сум дека знаеш или прочитал, слушнал, луѓе здраво се хранат, вежбаат итн, па пак се разболуваат или па рак им откриваат.
Зашто, од каде, како ....
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Точно. Тоа е една.

Е имаш уште една причина. Сигурен сум дека знаеш или прочитал, слушнал, луѓе здраво се хранат, вежбаат итн, па пак се разболуваат или па рак им откриваат.
Зашто, од каде, како ....
гени
ама не постои такво нешто, се е до храната, број еден е
бу-ху
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
гени
ама не постои такви нешто, се е до храната, број еден е
бу-ху
Немаат значение до толку гените. имаш случаеви лоши гени, здрави потомци и обратно.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Немаат значение до толку гените. имаш случаеви лоши гени, здрави потомци и обратно.
Гените не треба да се сфатат само како нешто што се наследува од родителите.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.255
Гените не треба да се сфатат само како нешто што се наследува од родителите.
Точно така, плус веќе на сите ни е јасно дека гените се променлива прилагодлива ставка. Затоа човекот може да го видиш населен на секој дел од планетата, да видиш луѓе најголема беда, а пак да доживеат 60+ итн итн.
Човечкото тело е совршено и знае да се прилагоди.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
72
Поени од реакции
83
Од утре па до Велигден постење, без масло и животински производи освен за викенди кога може масло. Кој сака нека се придружи. ;)
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
995
Активно одам во теретана веќе 2 месеци, како суплемент земам креатин и одвреме-навреме Whey протеин.

Имам одлични резултати, само салото кај стомакот ми оди малку поспоро. Пробувам да интергирам кардио во тренингот, со што трчам 30-40мин барем 3 пати неделно.

74kg, 177cm

Дали треба стриктно да избегнувам карбохидрати ? Во дено еднаш само конзумирам леб, и гледам обично да е интегриран. На сабајле јадам обично овес со некои јаткасти додатоци/овошје.

Совети како да го забрзам процесо на топење на масти кај стомачните?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Дали треба стриктно да избегнувам карбохидратите ? Во дено еднаш само конзумирам леб, и гледам обично да е интегриран. На сабајле јадам обично овес со некои јаткасти додатоци/овошје.
Не треба воопшто да ги избегнуваш а тек па стрикно.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
995
Не треба воопшто да ги избегнуваш а тек па стрикно.
Како што знам, нездрави карбохидрати се бел леб, сокови (процесирани), паста, чипсови/солено, благо итн ?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
749
Поени од реакции
995
Тоа што го наброја во какви спаѓа?
Unhealthy Carbohydrates? Просветли ме.

Упорен сум 4-5 пати одам неделно втеретана по 1.5/2h вежбам, значи мускулна маса имам одлични резултати, дури предобри. Се осеќам самиот дека сум зацврстен и осеќам сила повеќе, ама со мастиве потешко ми оди.

Обично јадам по 2 пати дено (освен кога ќе имам HUGE CRAVINGS навечер), на сабајле и после тренинг вечера (обично 18-20 часот).

Не сум дебел во никој случај, само ги имам тие love-bells околу стомачето и една прекривка над стомачните.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom