Дејвис куп и Фед куп (натпреварување по држави)

Член од
23 август 2010
Мислења
38.409
Поени од реакции
109.078
Чудна одлука на Лион Смит (капитенот на Британците), го повика за настап Ден Еванс кој е 300ти рангиран (додуша, тој е единствен играч од Британците кој има победа над Томич), а за дублот засега се најавени Инглот и Џејми Мареј.
Кај Кенгурите, Бернард Томич го замени Кирјос.

Ден 1:
Енди Мареј - Танаси Кокинакис
Ден Еванс - Бернард Томич

Ден 2:
Џејми Мареј и Доминик Инглот - Лејтон Хјуит и Сем Грот

Ден 3:
Енди Мареј - Бернард Томич
Ден Еванс - Танаси Кокинакис

#BackTheBrits
Еванс беше повреден и затоа падна толку на ранг листата, инаку е одличен тенисер. Лани го наплеска Томи Хас како мало дете во Загреб. Исклучително добро игра на брзите подлоги и може да биде многу опасен играч. За Џејмс Вард го има измислено тенисот во секоја можна смисла.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Еванс беше повреден и затоа падна толку на ранг листата, инаку е одличен тенисер. Лани го наплеска Томи Хас како мало дете во Загреб. Исклучително добро игра на брзите подлоги и може да биде многу опасен играч. За Џејмс Вард го има измислено тенисот во секоја можна смисла.
За Ворд се сложувам, ама што се случува со Бедене не ми е јасно. Нели доби државјанство Британско и е втор највисоко рангиран Британец (57ми), а не игра. :toe:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.409
Поени од реакции
109.078
За Ворд се сложувам, ама што се случува со Бедене не ми е јасно. Нели доби државјанство Британско и е втор највисоко рангиран Британец (57ми), а не игра. :toe:
ВРСКА НЕМА. Една од најголемите тениски превари е Бедене, куртон класичен. Верувај 10000 пати подобра опција е Еванс.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.535
Поени од реакции
42.997
Го давам Ози Опен на Џоковиќ, за Хјуит да се пензионира со Дејвис Куп титула.
 
B

Blade Torch

Гостин
Надал утре на шо подлога игра со извесен Торпегард. Претпоставувам на тврда :icon_mrgr: . 23.5 граница мајке му...
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Надал утре на шо подлога игра со извесен Торпегард. Претпоставувам на тврда :icon_mrgr: . 23.5 граница мајке му...
На тврда во сала. 94 годиште овој Торпегард, ваљда може да му земе 6 гејма.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.409
Поени од реакции
109.078
Тиемо де Бакер пред месец дена изгуби од Томо Бркиќ, а сега води 2-1 во сетови и 2-0 во гемови против Вавринка. Мене ми се чини дека Вавринка е на работ на својата сила, како да ќе се струполи секој момент.
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Aтмосферава на Гофан - Делбонис како Аргентина да е домаќин.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Во цел меч, Мареј загуби дури 6 поени на негов сервис и тоа 3 беа дупли грешки. :D
Го уништи Кокинакис.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.409
Поени од реакции
109.078
Мареј со монструозно издание, 42 винера и 16 неизнудени грешки, притоа губејќи 6 поени на сервис, 3 на прв и 3 на втор сервис, од кои на втор сервис сите беа дупли сервис грешки.
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Одлично издание на Еванс, и покрај тоа што загуби со 3-1. Ако игра вака во недела, има шанса да го победи Кокинакис (ако има потреба да се игра одлучувачки меч).
 

the_kop

Модератор
Член од
14 јануари 2011
Мислења
10.432
Поени од реакции
13.558
Каков дубл меч меѓу Британија и Австралија. :vozbud::vozbud::vozbud:
Британците имаа 2-1 во сетови, 6-5 во четвртиот, сервис на Енди и 30-0...Грот-Хјуит некако го вратија брејкот. Во тајбрејкот Британците имаа меч топка не ја искористија и Австралијанците го однесоа мечот во 5ти сет. Во него Британците пак имаа 3-0, и пак Австралијанците стигнаа до 3-3. На 5-4 за Британија, сервираше Грот кој не го издржа притисокот и претрпе брејк кој ги чинеше Австралијанците и пораз и можеби губење на клучниот поен во дуелов. Утре Енди има зицер против Томич за да ги прати Британците во ново Дејвис Куп финале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom