"Дечко ми"/"Девојка ми" или неговото/нејзиното име?

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Прво името, и кога ќе ме прашаат која ако случајно не им текнува, им кажувам..... дека Женска Ми....
 

Huzzy Gurl

Animal Lover
Член од
14 септември 2008
Мислења
307
Поени од реакции
128
Најчесто го користам името на мојот дечко но ми се случува некогаш и "мојот дечко" ама многу ретко...:smir:
 

HardCore

Cylon
Член од
4 февруари 2010
Мислења
139
Поени од реакции
38
Зависи од ситуација. Ако разговарам со луѓе кои не ја познаваат, велам -девојка ми. Ако ја познаваат, тогаш сосема нормално е да го употребувам нејзиното име.

BTW, зошто е тоа толку важно?
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Името, така се навикнав од почеток и сега терам така.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.828
Поени од реакции
23.319
Пошто ако кажам девојка ми (кратка заменска форма од Мојата девојка) веќе означувам нечија присвојност кон нешто а не сум сигурен уште колку имаат тапии, имотни и поседовни листови кон тоа нешто, па да не излезе дека се фалам на празно ќе си ја викам Трајанка.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.011
име бре.......женска ми.....женска ми = ЕУ емисари :) Вашата земја...вашата земја :)
 

FortuneTeller

ВРАГ
Член од
20 мај 2011
Мислења
476
Поени од реакции
138
Не бе ја надимак и давам одма и така ја викам
 

PokerFace

I'll never be the same..
Член од
30 март 2009
Мислења
1.212
Поени од реакции
623
По име. Ако нешто треба да објаснам додавам дечко ми или ако некој праша.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
за луѓе кои ја познаваат девојка ми си ја кажувам по име.. бев со елена дрн дрн дрн.. за некои така кои што поодамна не сум ги видел или па незнаат дека имам девојка ке им кажам девојката/девојка ми па ако ги интересира нека прашаат.. да го дрвам цел ден со девојка ми девојка ми девојка ми ке искочи ко фалење ко само ја да иам девојка на цел свет :)
 
A

Antigona

Гостин
Претежно го користам изразот „оној мојот„
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Или името или „понежниот ми пол“ . Девојка ми ми звучи као фалење, од непозната причина.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
65
Поени од реакции
34
Претежно го користам изразот „оној мојот„
,,оној мојот,, ме потсетува на билјарката од бушава азбука. :) (нема лутиш)

инаку за луѓето што ја знаат девојка ми го користам името, а спротивно како сега на форумов си пишав девојка ми :)
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
17
Поени од реакции
5
Секогаш го спомнувам по име :) Освен ако некој не го знае го кажувам како дечко ми,па името :))
 
A

Auditore

Гостин
Зависи, обично си ја викам по име, затоа што и е лесно за изговарање.
 
Член од
13 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Во принцип некој многу ако потенцира дечко ми, девојка ми, си има некој проблеми или пати од тоа сите да знаат дека е во врска.Јас лично, најчесто си зборам по име, освен ако некој не го знае, па ајде епитет - дечко ми... Али ако тоа ти е узречица поготово во сингл друштво испаѓа се фалиш дека имаш дечко
 

Kajgana Shop

На врв Bottom