Детектори за подземни води

Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Со зголемувањето на тепературите и се повеќето сушни години се појавува и потребата од дополнителни извори на вода, во кое најпогодено е земјоделието и сточарството. Е сега би сакал да прокоментираме дали некој знае со кави детектори може да се откријат подземни води? Колку се успешни во пронаоѓањето?, која е цената на услугата?,....итн

Сум барал и на нет,сум видел и луге кои пробуват со бакарни прачки со некаков висок али без успех Поз и секое добро
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
гуглај: Протон магнетска (или магнетна) резонанца!

Колку што памтам може и до 100 метри, а ако имаш јак генератор и до 150 метри длабочина да фати. Пошто магнетното поле на земјата е константно, ти треба јак радиофреквентен генератор и јак детектор.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
гуглај: Протон магнетска (или магнетна) резонанца!

Колку што памтам може и до 100 метри, а ако имаш јак генератор и до 150 метри длабочина да фати. Пошто магнетното поле на земјата е константно, ти треба јак радиофреквентен генератор и јак детектор.
Колкава е јачината на земјиното магнетно поле? Теоретски, колкаво наизменично магнетно поле ти треба да добиеш сигнал на само еден метар длабочина?
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Сум барал и на нет,сум видел и луге кои пробуват со бакарни прачки со некаков висок али без успех Поз и секое добро
Има и успешни пронаоѓачи, во тоа сум уверен од човек кој го познавам на 2 различни места само мене што ми има пронајдено вода за бунари и тоа точно и на која длабочина е прва жица и на која другата ако има. 1200ден е тарифата.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
po selava site najdoa so drveni pracki voda nema potreba od nikakvi magnetni rezonanci hahaha
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Да и тоа шо викаш какви магнети резонанци какви бакрачи и најубаво е со примитивен начин е поефикасен и најефтин со чепорошка (чатал):LOL:
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Да и тоа шо викаш какви магнети резонанци какви бакрачи и најубаво е со примитивен начин е поефикасен и најефтин со чепорошка (чатал):LOL:
види и овој начин е успешен..познавам човек кој многу го фалеа за вакви работи..он работеше со чатал и секогаш точно наоѓаше каде има подземни води.. само кај него не беа дрвени прачки него метални.. од цела Македонија одеа луѓе кај него за помош.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
види и овој начин е успешен..познавам човек кој многу го фалеа за вакви работи..он работеше со чатал и секогаш точно наоѓаше каде има подземни води.. само кај него не беа дрвени прачки него метални.. од цела Македонија одеа луѓе кај него за помош.
Да и познавам некои такви луѓе што користат и дрвена и метална зависи од површината дали е калдрма,земја и слично значи и двете ги користат :)
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Зар толкава е магнетената сила на водата, незнам мене ме збунувам еве пример на 20 метри длабочина магнетната сила делува на метални прачки на површината и плус прачките се дрзат у рака нема ни мерило колку да се стискат прачките, аголот по кој требе да бидат наместени... итн интересно
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.297
Поени од реакции
12.662
Сум барал и на нет,сум видел и луге кои пробуват со бакарни прачки со некаков висок али без успех Поз и секое добро

Тие се викаат "магични прачки" и се голема глупост,шансата да најдеш подземна вода со нив е 10% или ич,единствено може на среќа да ти се погоди да најдеш.

Подземна вода најсигурно тие да најдеш со хидрогеолошки испитувања,но прво треба да најдеш некој белег дека на тој терен можно е да има подземна вода,за да не испитуваш за џабе.
Некој од тие белези се:
1.Рано на утро со доближување на увото до земјата можеш да го слушнеш шумолењето на подземната вода која тече,во денешно време се користат посебни апарати како стетоскопи, акустели или други разни детектори за звук.
2.Кај шо има подземна вода снегот на теренот се топи побрзо одколку на другите места,бидејќи подземната водата има повисока температура од воздухот.Ова се јавува на пролет.
3.Кај што има подземна вода се наоѓаат разни животни(жаби,црви..итн) и растенија кои успеваат на влажни места.Најчесто овие подземни води се доста блиску до површината на земјата.
4.Кај што има подземна вода при изгрејсонце и зајдисонце се забележува испарување од почвата.

Доколку констатираш дека има подземна вода на некое место, потоа треба да извршиш дополнителни испитувања.Да видиш колкаво количество на вода има,на колкава длабочина се наоѓа водонепропусниот слој од почвата,колку е дебел водопропусниот слој,дали е добар квалитетот на водата ...итн.Тие испитувања се вршат со пробни бунари.

Со цени не сум запознаен,воа го знам оти пред 3 недели полагав колоквиум по Водовод, па ми останало нешто во сеќавање.:)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Lol, "Магични прачки" :pos:

Рашљи - се користат од памтивек и до ден денес.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
"naukata" za koristenje na raslji i visoci se narekuva radiestezija.....vo Mk ima institut mislam deka se vika IGAPE.....megjudrugoto vrsat i baranje na podzemni vodi

No jas licno bi baral so ponaucni i pologicni metodi
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Со прачки, со бакарни шипки, а да го викнете Иван Исцелител?
--- надополнето: 12 ноември 2013 во 23:02 ---
Колкава е јачината на земјиното магнетно поле? Теоретски, колкаво наизменично магнетно поле ти треба да добиеш сигнал на само еден метар длабочина?
Па варира од 20 до 60 микро T. Радиофреквентниот генератор мора да е со променливa фреквенција и да се експериментира на која ќе настане резонанција.
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
С


Па варира од 20 до 60 микро T. Радиофреквентниот генератор мора да е со променливa фреквенција и да се експериментира на која ќе настане резонанција.
Не те прашав тоа. При колкави јачини на наизменичното поле ќе можеш да разликуваш вода од земја, ако постојаното е 10^-5 Т?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Не те прашав тоа. При колкави јачини на наизменичното поле ќе можеш да разликуваш вода од земја, ако постојаното е 10^-5 Т?
Ааа то, мислиш како да разликуваш подземна вода, од вода во почва (влажна почва). Па инструментот ти дава шум, пикот од водата би бил далеку поинтензивен од шумот, по тоа би се познал. Секогаш е потребна калибрација на инструментот, за да се дознае на која длабочина се наоѓа водата, тоа зависи од повеќе фактори, видот на почвата, минералниот состав и така натаму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom