Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ne sum svatena,ne mozam da go svatam svetov kako funkcionira.......beganje od realnosta
Кога ќе сфатиш дека тоа што никој не те сфаќа е сосема сосема ок тогаш нема да бегаш од реалноста. :) Kao Џокер што сфати....ама во негативна конотација хахахахх
Секогаш има два начини за излегување од кризата....едниот е добар, а другиот лош.....зависи со која сила располагаш, ако се служиме со Star Wars терминологија.
Силата е една, ама може да биде конструктивна а може и деконструктивна да биде....балансот помеѓу тие две е блаженството. Go with the flow....wu wei или Dharma нека ти бидат насока овие прадигми.
Кога ќе се разбереш како ти функционираш ќе го разбереш целиов универзум, затоа што универзумот си ти и обратно ти си универзумот. Кога еднаш ќе се наполниш со љубов и сочуство, никогаш повеќе нема да погледнеш на светов во негативна конотација.
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Koga ke izlezes od ova virtuelno sranje ke pobaras pomos od strucni lica togas ke pocnes da zivees ovie se virtuelni sranja i da ti kazam iskreno jas ne gi sakam ne mi e realno ama bas nisto samo pusta ljubopitnost me natera da pisuvam i da se uklucuvam po tie nekoi si programi
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Koga ke izlezes od ova virtuelno sranje ke pobaras pomos od strucni lica togas ke pocnes da zivees ovie se virtuelni sranja i da ti kazam iskreno jas ne gi sakam ne mi e realno ama bas nisto samo pusta ljubopitnost me natera da pisuvam i da se uklucuvam po tie nekoi si programi
За да се олечиш треба да ги напуштиш сите системи на верување....што очигледно не си спремен.
Егото, макар што ти е толку многу оболено не ги напушта старите концепти на кои практично се темели лесно.
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Се надевам ќе го разбереш....ако не, тука сум.
Ovoj prekrstil noze kako da se priprema za joga
Автоматски споено мислење:

За да се олечиш треба да ги напуштиш сите системи на верување....што очигледно не си спремен.
Егото, макар што ти е толку многу оболено не ги напушта старите концепти на кои практично се темели лесно.
Mislis na psiholosko ili duhovno ego?
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Кога ќе сфатиш дека тоа што никој не те сфаќа е сосема сосема ок тогаш нема да бегаш од реалноста. :) Kao Џокер што сфати....ама во негативна конотација хахахахх
Секогаш има два начини за излегување од кризата....едниот е добар, а другиот лош.....зависи со која сила располагаш, ако се служиме со Star Wars терминологија.
Силата е една, ама може да биде конструктивна а може и деконструктивна да биде....балансот помеѓу тие две е блаженството. Go with the flow....wu wei или Dharma нека ти бидат насока овие прадигми.
Кога ќе се разбереш како ти функционираш ќе го разбереш целиов универзум, затоа што универзумот си ти и обратно ти си универзумот. Кога еднаш ќе се наполниш со љубов и сочуство, никогаш повеќе нема да погледнеш на светов во негативна конотација.
Ppem
probaj da opjackas banka pred da se samoubies moze ke upali
covek so depresija ako resil da opljacka banka toj se samoizlekuval
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.932
Серотонин и допамин се два хормони кои се лачат во мозокот и го даваат чувството на среќа и задоволство. Ако сте свесни за вашата депресивност, или сакате инстант расположение, можете да си помогнете со трихидроксидтриптофан, кој помага во лачење на серотонинот, и го даваат без рецепт.
И со МДМА инстант ќе качиш серотонин, ама што потоа, утре, задутре, наредната недела? Така и со трихидрокситриптофанот, знаеш ли да го објасниш механизмот како качува серотонин?
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Eve konkretno za forumov imase interesni temi i zatoa se registrirav
Автоматски споено мислење:

И со МДМА инстант ќе качиш серотонин, ама што потоа, утре, задутре, наредната недела? Така и со трихидрокситриптофанот, знаеш ли да го објасниш механизмот како качува серотонин?
Droga,alkohol nikako
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.274
Поени од реакции
781
Прочитав една чудна теорија на една страница,

Малтене и Хитлер воедно говореше дека евреите ја измислија депресијата поточно Фројд , како
не само еврејскиот менталитет и западно англосаксонскиот ,се базира на материјализам и капитализам и посирмашните луѓе неможат да достигнат одредено богатство да имат работа ,девојка здравје т. е скап живото материјален и ги фаќа депресија , и капитализмот

е создаден така што да се конзумират продуктите на капиталистите несвесно.

во америка 96 проценти медијата ја држи еврејски капитал.
пример новиот џокер ,lion king видете кој стои позади тоа и Холивуд промовират конзумеристички стил.

Значи Ако не саката депресија,
пиши исто така да не се користи

Google,Facebook,da ne se gledat филмови комерцијални,исто така Apple и сл капиталистички брендови,recimo Starbucks, наметната прокапиталистичка култутра и мајндсет

Не се согласувам целосно Незнам колку е ова точно ама можи има некоја вистина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Прочитав една чудна теорија на една страница,

Малтене и Хитлер воедно говореше дека евреите ја измислија депресијата поточно Фројд , како
не само еврејскиот менталитет и западно англосаксонскиот ,се базира на материјализам и капитализам и посирмашните луѓе неможат да достигнат одредено богатство да имат работа ,девојка здравје т. е скап живото материјален и ги фаќа депресија , и капитализмот

е создаден така што да се конзумират продуктите на капиталистите несвесно.

во америка 96 проценти медијата ја држи еврејски капитал.
пример новиот џокер ,lion king видете кој стои позади тоа и Холивуд промовират конзумеристички стил.

Значи Ако не саката депресија,
пиши исто така да не се користи

Google,Facebook,da ne se gledat филмови комерцијални,исто така Apple и сл капиталистички брендови,recimo Starbucks, наметната прокапиталистичка култутра и мајндсет

Не се согласувам целосно Незнам колку е ова точно ама можи има некоја вистина.
што има врска капитализмот со депресијата? Не е системот крив што ти си лабилна особа па да паѓаш у депресија што не можеш најновиот ајфоун да си го купиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom