Депресија, меланхолија... Тажен сум - ми се плаче!

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
@Bodhidharma @Black angel Опомена пред исклучување - чамче муабети вртете си по приватни пораки.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
што има врска капитализмот со депресијата? Не е системот крив што ти си лабилна особа па да паѓаш у депресија што не можеш најновиот ајфоун да си го купиш.
Постот шо си го цитирал е лабаво конструиран и не звучи баш елоквентно. Дека има врска, има и тоа каква. Никој не може тоа во еден пост да го сублимира. Маркс пишувал на големо за отуѓувањето на човекот. Звучи како некоја запрашена книга од пред 100 години, ама види како котира Маркс по популарност во земји од типот на Британија, Германија, нордиските земји и ќе ти биде јасно. Маркс дури и ги предвидел фазите по кои истиот се и допрва ќе се развива. На кратко, од диво животно, кое номадски го проведува денот, лови, трча, па продолжува со физички активна работа, обработува земја и човекот после милиони години еволуција влегува во спирала на чиј еден крај е борба за гола егзистенција, а на друга е непотребно енормно богатство, кое не го ни цени кога го има. Во само неколку генерации види колку е променет начинот на живеење. 8 саати или гниеш на некое биро или стоиш на нозе цел ден или возиш во хаос, опкружен со нервоза, неправда, криминал, алчност...само 100 години да се вратиш назад, што е blink of an eye во еволутивни рамки, бабите и дедовците не живееле така и ниту еден нивни предок. Не дека немале маки, напротив, ама не од овој неприроден тип на односи.
Мене многу ми е криво што кај нас капитализмот се зема здраво за готово...као мора да биде така. Се', буквално се' има цена. Еве од мене да земам, да не зборам за други. Работам работа што описно изгледа многу релаксирано, меѓутоа се враќам дома како од затворско мачење, губам желба за комуникација, премногу сум загрижен за дури и небитни работи. Се мачам да балансирам во стотици нарушени меѓуљудски односи у кои има алчност, љубомора, омраза и морам да ги трпам за да не излетам од механизмот и да акам по улици. Го делам времето со луѓе со кои немаме исти соништа (ист тип), поинаку го перцепираме животот и често сме сурови и лоши. Исто беше и у школо и на факултет - користољубие, нереални пријателства. Многу лесно ја скова "лабилноста"....проанализирај се сам себе и докажи ми дека живееш у бескраен ултра-оргазам у кој све ти е наредено и животот ти е путер. Сите механизми кои ги имаат богатите луѓе и тие што го контролираат капиталот изгледаат наивно, смешно и никој "паметен" не би поверувал дека крајната намена на тие средства е манипулација, регулатор на внимание, релаксатор на тензија исл.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Постот шо си го цитирал е лабаво конструиран и не звучи баш елоквентно. Дека има врска, има и тоа каква. Никој не може тоа во еден пост да го сублимира. Маркс пишувал на големо за отуѓувањето на човекот. Звучи како некоја запрашена книга од пред 100 години, ама види како котира Маркс по популарност во земји од типот на Британија, Германија, нордиските земји и ќе ти биде јасно. Маркс дури и ги предвидел фазите по кои истиот се и допрва ќе се развива. На кратко, од диво животно, кое номадски го проведува денот, лови, трча, па продолжува со физички активна работа, обработува земја и човекот после милиони години еволуција влегува во спирала на чиј еден крај е борба за гола егзистенција, а на друга е непотребно енормно богатство, кое не го ни цени кога го има. Во само неколку генерации види колку е променет начинот на живеење. 8 саати или гниеш на некое биро или стоиш на нозе цел ден или возиш во хаос, опкружен со нервоза, неправда, криминал, алчност...само 100 години да се вратиш назад, што е blink of an eye во еволутивни рамки, бабите и дедовците не живееле така и ниту еден нивни предок. Не дека немале маки, напротив, ама не од овој неприроден тип на односи.
Мене многу ми е криво што кај нас капитализмот се зема здраво за готово...као мора да биде така. Се', буквално се' има цена. Еве од мене да земам, да не зборам за други. Работам работа што описно изгледа многу релаксирано, меѓутоа се враќам дома како од затворско мачење, губам желба за комуникација, премногу сум загрижен за дури и небитни работи. Се мачам да балансирам во стотици нарушени меѓуљудски односи у кои има алчност, љубомора, омраза и морам да ги трпам за да не излетам од механизмот и да акам по улици. Го делам времето со луѓе со кои немаме исти соништа (ист тип), поинаку го перцепираме животот и често сме сурови и лоши. Исто беше и у школо и на факултет - користољубие, нереални пријателства. Многу лесно ја скова "лабилноста"....проанализирај се сам себе и докажи ми дека живееш у бескраен ултра-оргазам у кој све ти е наредено и животот ти е путер. Сите механизми кои ги имаат богатите луѓе и тие што го контролираат капиталот изгледаат наивно, смешно и никој "паметен" не би поверувал дека крајната намена на тие средства е манипулација, регулатор на внимание, релаксатор на тензија исл.
Подобро кажи модерниот начин на живот дека не прави депресивни, а не капитализмот :) И во социјализам ќе дремеш на некое биро во некоја фабрика депресивен. Депресијата постоела отсекогаш, но не била толку застапена како сега зошто луѓето не имале некакви очекувања за себе во животот, живееле поспокојно без многу секирации и цели. Во ова време од мали децата им се става еден товар на грб, огромни очекувања од родителите и општеството, товарот е стрес кој води кон анксиозност, депресија и други ментални болести.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Прочитав една чудна теорија на една страница,

Малтене и Хитлер воедно говореше дека евреите ја измислија депресијата поточно Фројд , како
не само еврејскиот менталитет и западно англосаксонскиот ,се базира на материјализам и капитализам и посирмашните луѓе неможат да достигнат одредено богатство да имат работа ,девојка здравје т. е скап живото материјален и ги фаќа депресија , и капитализмот

е создаден така што да се конзумират продуктите на капиталистите несвесно.

во америка 96 проценти медијата ја држи еврејски капитал.
пример новиот џокер ,lion king видете кој стои позади тоа и Холивуд промовират конзумеристички стил.

Значи Ако не саката депресија,
пиши исто така да не се користи

Google,Facebook,da ne se gledat филмови комерцијални,исто така Apple и сл капиталистички брендови,recimo Starbucks, наметната прокапиталистичка култутра и мајндсет

Не се согласувам целосно Незнам колку е ова точно ама можи има некоја вистина.
Да да,луѓето шо ги праќал Сталин во гулаг никогаш не биле депресивни!?:cautious:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Социјализмот е повеќе како одговор на капитализмот, како инстант замена. Капитализмот еволуира паралелно со развојот на технологијата и воопшто човековото знаење со милениуми. Социјализмот не беше неодржлив заради самиот себе, туку заради силниот притисок на веќе етаблираните елити, кои со векови го гомилаат капиталот. Неразумните воени буџети на големите империи како СССР и Кина го создадоа тој бродолом...додуша Кина се трансформираше, меѓутоа и тоа го прави денеска со силна пропаганда и насилство. Сакам да кажам дека еволуиран социјализам, приспособен на локалните животни навики, во кој нема да се стимулира непотребна потрошувачка, ќе се произведува квалитет и нема да се уништува околината (нешто што го има на север) е нешто што според мене би функционирало поприродно.

И не знам до кога ќе се поистоветуваат вакви историски личности со цели идеологии, многу наивно.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Социјализмот е повеќе како одговор на капитализмот, како инстант замена. Капитализмот еволуира паралелно со развојот на технологијата и воопшто човековото знаење со милениуми. Социјализмот не беше неодржлив заради самиот себе, туку заради силниот притисок на веќе етаблираните елити, кои со векови го гомилаат капиталот. Неразумните воени буџети на големите империи како СССР и Кина го создадоа тој бродолом...додуша Кина се трансформираше, меѓутоа и тоа го прави денеска со силна пропаганда и насилство. Сакам да кажам дека еволуиран социјализам, приспособен на локалните животни навики, во кој нема да се стимулира непотребна потрошувачка, ќе се произведува квалитет и нема да се уништува околината (нешто што го има на север) е нешто што според мене би функционирало поприродно.

И не знам до кога ќе се поистоветуваат вакви историски личности со цели идеологии, многу наивно.
па кога ти почна да мешаш идеологии со ментални болести зошто не и тоа.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
па кога ти почна да мешаш идеологии со ментални болести зошто не и тоа.
Депресија не е ментална болест.
Не ти се праи нормален муабет.
Ќе дојдеш у години кога ќе сфатиш шо е...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.928
Поени од реакции
17.640
Постот шо си го цитирал е лабаво конструиран и не звучи баш елоквентно. Дека има врска, има и тоа каква. Никој не може тоа во еден пост да го сублимира. Маркс пишувал на големо за отуѓувањето на човекот. Звучи како некоја запрашена книга од пред 100 години, ама види како котира Маркс по популарност во земји од типот на Британија, Германија, нордиските земји и ќе ти биде јасно. Маркс дури и ги предвидел фазите по кои истиот се и допрва ќе се развива. На кратко, од диво животно, кое номадски го проведува денот, лови, трча, па продолжува со физички активна работа, обработува земја и човекот после милиони години еволуција влегува во спирала на чиј еден крај е борба за гола егзистенција, а на друга е непотребно енормно богатство, кое не го ни цени кога го има. Во само неколку генерации види колку е променет начинот на живеење. 8 саати или гниеш на некое биро или стоиш на нозе цел ден или возиш во хаос, опкружен со нервоза, неправда, криминал, алчност...само 100 години да се вратиш назад, што е blink of an eye во еволутивни рамки, бабите и дедовците не живееле така и ниту еден нивни предок. Не дека немале маки, напротив, ама не од овој неприроден тип на односи.
Мене многу ми е криво што кај нас капитализмот се зема здраво за готово...као мора да биде така. Се', буквално се' има цена. Еве од мене да земам, да не зборам за други. Работам работа што описно изгледа многу релаксирано, меѓутоа се враќам дома како од затворско мачење, губам желба за комуникација, премногу сум загрижен за дури и небитни работи. Се мачам да балансирам во стотици нарушени меѓуљудски односи у кои има алчност, љубомора, омраза и морам да ги трпам за да не излетам од механизмот и да акам по улици. Го делам времето со луѓе со кои немаме исти соништа (ист тип), поинаку го перцепираме животот и често сме сурови и лоши. Исто беше и у школо и на факултет - користољубие, нереални пријателства. Многу лесно ја скова "лабилноста"....проанализирај се сам себе и докажи ми дека живееш у бескраен ултра-оргазам у кој све ти е наредено и животот ти е путер. Сите механизми кои ги имаат богатите луѓе и тие што го контролираат капиталот изгледаат наивно, смешно и никој "паметен" не би поверувал дека крајната намена на тие средства е манипулација, регулатор на внимание, релаксатор на тензија исл.
Малку е само "лајк" да се стави на постот.
Баш размислував на оваа тема во последно време.Колку човекот за 100-150 години ја изгубил својата слобода.
Во тие 8 саати немаш за право да имаш емоции,болки,нервоза како да си робот,нешто што нашите предци не го живееле затоа што биле на свое.
Денеска буквално уште од мал треба да се бориш да одржуваш некое ниво и да следиш некој животни норми кој ќе ги тераш до некој 70 и на крај ќе сфатиш дека целиот живот си го поминал во стрес а скоро ништо и да не си стекнал или направил.
Работиш на одредено работно место работа која не ја сакаш,опкружен со луѓе кои не ги сакаш,се трудиш да заработиш за твоето дете да има таблет кој и онака нема да влијае добро кон него,се трудиш да купиш уште понова кола за да имаш одреден статус во опшеството од кој ништо не добиваш.

Голема тема е оваа и тешка за дискусија ама може постов да заврши барем во пост на денот.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
" Ne sum svatena,ne mozam da go svatam svetov kako funkcionira.......beganje od realnosta "
точен одговор за точна дијагноза е тоа ... се вика ; или сакаш да еволуираш или да се затуцаш у лавирнинтите на лудилата ..... + - парарелни универзуми се во прашање само различно електризирани.


Иначе , Пријатели, вистинската состојба би требало да ни биде РАДОСТ а не ДЕПРЕСИЈА , што значи дека не е нормално да е некој во таква состојба константно, значи тоа веќе е или иде накај болест сигурно ..
Тоа е игра на хормони на биолошко ниво , а постојат безброј фактори тоа да биде така, пример есенцијалниот фактор - егзестенцијален... / ако егзестенцијата ви е сјебана, нормално е да е човек тажен.
Филозофски депресијата викаат дека е добар показател за да промениш нешто, нешто у стил како одбранбен механизам, што значи дека у такви состојби најубаво се гледаат работите кои треба да ги поправиме за да би се чуствувале добро - природно - РАДОСНО.
Да не го тупам .. ако не сте хендикепирани, дишете со полна плуќа и прекинете да халуцинирате!
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
38
Постот шо си го цитирал е лабаво конструиран и не звучи баш елоквентно. Дека има врска, има и тоа каква. Никој не може тоа во еден пост да го сублимира. Маркс пишувал на големо за отуѓувањето на човекот. Звучи како некоја запрашена книга од пред 100 години, ама види како котира Маркс по популарност во земји од типот на Британија, Германија, нордиските земји и ќе ти биде јасно. Маркс дури и ги предвидел фазите по кои истиот се и допрва ќе се развива. На кратко, од диво животно, кое номадски го проведува денот, лови, трча, па продолжува со физички активна работа, обработува земја и човекот после милиони години еволуција влегува во спирала на чиј еден крај е борба за гола егзистенција, а на друга е непотребно енормно богатство, кое не го ни цени кога го има. Во само неколку генерации види колку е променет начинот на живеење. 8 саати или гниеш на некое биро или стоиш на нозе цел ден или возиш во хаос, опкружен со нервоза, неправда, криминал, алчност...само 100 години да се вратиш назад, што е blink of an eye во еволутивни рамки, бабите и дедовците не живееле така и ниту еден нивни предок. Не дека немале маки, напротив, ама не од овој неприроден тип на односи.
Мене многу ми е криво што кај нас капитализмот се зема здраво за готово...као мора да биде така. Се', буквално се' има цена. Еве од мене да земам, да не зборам за други. Работам работа што описно изгледа многу релаксирано, меѓутоа се враќам дома како од затворско мачење, губам желба за комуникација, премногу сум загрижен за дури и небитни работи. Се мачам да балансирам во стотици нарушени меѓуљудски односи у кои има алчност, љубомора, омраза и морам да ги трпам за да не излетам од механизмот и да акам по улици. Го делам времето со луѓе со кои немаме исти соништа (ист тип), поинаку го перцепираме животот и често сме сурови и лоши. Исто беше и у школо и на факултет - користољубие, нереални пријателства. Многу лесно ја скова "лабилноста"....проанализирај се сам себе и докажи ми дека живееш у бескраен ултра-оргазам у кој све ти е наредено и животот ти е путер. Сите механизми кои ги имаат богатите луѓе и тие што го контролираат капиталот изгледаат наивно, смешно и никој "паметен" не би поверувал дека крајната намена на тие средства е манипулација, регулатор на внимание, релаксатор на тензија исл.
Sto se odnesuva do vrskata kapitalizam,depresija,ajfon.... tazno e sto jas rastev vo edno vreme koga iako ne bevme isti izgledase kako da sme,denes veke ne e taka,decava uste od mali noze se srekavaat so eden kup razocaruvanja od tipot ovoj ima ova,jas nemam,ovoj ima ona,jas nemam,e sega ne se site mudri i genetski spremni da se borat protiv tie soblaznuvanja i razocaruvanja,ako na toa se dodade neprisustvoto na razgovor vo domot,mislam deka tek e vremeto na depresii i slicni na nea ,,moderni bolesti,, koi ke go unistuvaat covestvoto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom