Декодирање на мобилни телефони

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Marlboro-light напиша:
Procitaj malce kaj drugite forumi sto napisala ...



p.s a zs mi prajkas :bip: .... interesno ti e ?
Оф топик: Прочитај ти! ... Таа прака од америчка картичка на мобимак пораки...а неможе на космофон...прочитано е одамна...:kez:


П.С. Зш да не....:bip:
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
Allita напиша:
Оф топик: Прочитај ти! ... Таа прака од америчка картичка на мобимак пораки...а неможе на космофон...прочитано е одамна...:kez:


П.С. Зш да не....:bip:
Pogresno si razbrala ti ....Bebe posakal da ja ndapolni so 100 den apsolutno genijalno ali ne funkcionirala od USA ...

Za tebe ima 3 :bip::bip::bip: barem imas kaj da gi staes :kez:
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Marlboro-light напиша:
Pogresno si razbrala ti ....Bebe posakal da ja ndapolni so 100 den apsolutno genijalno ali ne funkcionirala od USA ...

Za tebe ima 3 :bip::bip::bip: barem imas kaj da gi staes :kez:
Сори админи ама овој будала се прави: морав!
Цитат од БЕБЕ11:

Mobimak definitivno poshto poshiroka im e mrezata. Jas tuka od Amerika mozham da prakjam na Mobimak ali ne na Kosmofon, a i dodeka sum vo Makedonija prakjam na sekade niz svetot. A Kosmofon epten strizhat, ke te fati nekoj dodeka titkash i ke ti skine 8 denari. Drugarka mi taka, so 2 poraki i 2-3 pati shto ke ja fatat ide od 100 denari na 12 u rok od 3 saata. A i Kosmofon epten bum napravija so 100-200 denari kredit. Ne znam dali e taka po site gradovi (slushnaf deka samo vo Kavadarci i plus ushte 2-3 drugi gradovi bilo taka ali ne sum sigurna), ali na pomladite povekje im odgovara da si stavaat po 50-100 denari kredit koga imaat pari, otkolku 600 den da se ispruzat naednash. Slusnaf deka ovoa nelegalno bilo, ali sepak taa e prichinata shto u Kavadarci na primer se na se ima 20 dushi shto imaat Mobimak. Za toa i Kosmofon e pomladalachki operator, poshto tie shto nemaat pari t.e. pomladite, preku nego idat. Ali mene uopshte ne mi se svigja, samo ke mora da zemam sega zatoa shto kako shto rekof ne znam eden chovek shto ima Mobimak site se na Kosmofon, pa sakam od tuka poraki da im prakjam.

A de edno prashanje nekoj ako znae da mi go odgovori...Kosmofon so koi stranski operatori ima sklucheno dogovor? Poshto sakam od tuka da najdam nekoj operator da se prefrlam za da mozham poraki da prakjam, ali sega za sega samo znam deka T-Mobile e svrzan so Mobimak, ali ne znam nishto za Kosmofon.



Еве ти сега за да разбереш поубаво ти на буткање си бил бе ...:bip:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
abe i dvajcata dzabe se karate bezveza:)

imam 2 telefoni...edniot mi e postar i dekodiran mi e i go koristef u mk...sea tuka makedonskiot broj od mobimak mi e staven u nego, i bash preeska se javiv preku nego na apsolutno genijalno ali ne sakashe ne znam zasho.

a vo noviot telefon mi e amerikanskoto brojche. od toj broj mozham samo na mobimak da prakjam a ne na kosmofon. toj ne mi e dekodiran zatoa shto moralo 3 meseci da go imam pred da go dekodiram, i za toa prasuef dali od koga ke go dekodiram ke mozam da go koristam u makedonija...

taka da i dvajcata ste u pravo dzabe ste se raspravale:)
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
BeBe11 напиша:
abe i dvajcata dzabe se karate bezveza:)

imam 2 telefoni...edniot mi e postar i dekodiran mi e i go koristef u mk...sea tuka makedonskiot broj od mobimak mi e staven u nego, i bash preeska se javiv preku nego na apsolutno genijalno ali ne sakashe ne znam zasho.

a vo noviot telefon mi e amerikanskoto brojche. od toj broj mozham samo na mobimak da prakjam a ne na kosmofon. toj ne mi e dekodiran zatoa shto moralo 3 meseci da go imam pred da go dekodiram, i za toa prasuef dali od koga ke go dekodiram ke mozam da go koristam u makedonija...

taka da i dvajcata ste u pravo dzabe ste se raspravale:)
Ni ja rascisti dilemata Bebe ama jas sum bil vo prednost :)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Marlboro-light напиша:
Ni ja rascisti dilemata Bebe ama jas sum bil vo prednost :)

Врска немаш по одговорот кој го даде...по муабетов јас сум во право....!!! Што има врска тој телефон...таа праша за тој што не е декодиран и на кој сега користи америчка картица :bip: :blabla:
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
abe na ovaa tema Allita e u pravo poshto stvarno prasaf za toj americhkiot shto ne mi e dekodiran ushte. ali malboro se pomesha so edna druga tema posho i tamu prashaf edno prashanje ali beshe u vrska so makedonskiot telefon. malboro ti si gi imash smeshano temite...

taka da na ovaa tema proglasuvam pobednik: (drumroll) Allita :je::je::aplauz:

ali na drugata tema pobednik e Malboro :)

taka da dosta vi e karanje aj kiss n make up :wub:
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Имам nokia 6101 http://www.nokiausa.com/phones/6101
Земен е од usa од t-mobile.Не се разбирам многу многу од тоа декодирање,ама мене телефонот ми се пушта,го имам мобимак менито и сл.,арно ама,не ми вади мрежа ич,ни една цртка.Не знам шо е работава.Па ако може некој поупатен да ми посочи што би можел да правам
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
436053 напиша:
Имам nokia 6101 http://www.nokiausa.com/phones/6101
Земен е од usa од t-mobile.Не се разбирам многу многу од тоа декодирање,ама мене телефонот ми се пушта,го имам мобимак менито и сл.,арно ама,не ми вади мрежа ич,ни една цртка.Не знам шо е работава.Па ако може некој поупатен да ми посочи што би можел да правам
Ако веке го гледаш менито а немаш мрежа најдобро ти е да отидеш во мобимак и нив да ги прашаш што е проблемот зашто не би требало да е до телефонот ако е веке декодиран.
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
15
Поени од реакции
0
436053 напиша:
Имам nokia 6101 http://www.nokiausa.com/phones/6101
Земен е од usa од t-mobile.Не се разбирам многу многу од тоа декодирање,ама мене телефонот ми се пушта,го имам мобимак менито и сл.,арно ама,не ми вади мрежа ич,ни една цртка.Не знам шо е работава.Па ако може некој поупатен да ми посочи што би можел да правам
Pod baterijata na samiot telefon ja pisuva oznakata 6101 -ama do toa aj proveri dali stoi bukva ,,b,, primer vaka ,,6101b,, , i kazi.Posle ke ti kazam sto da pravis.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
vaka znaci, ova od licno iskustvo vi go kazuvam: telefon sto raboti na 1800/1900 mhz moze da se napravi i za nashe drziste t.e. 900 mhz se menuva Signal Procesorot i Hybridot za mrezha, potoa se fleshira i dokolku ima potreba se dekodira.. seto toa zavisi od modelot, da receme pred edna nedela mi donesoa Samsung E316 koj e ist kako modelot E315 samo sto e za americko drziste t.e. na 1900mhz, covekot celata procedura go cinese 20 evra.. i sea mu raboti telefonot kako nov! imate i GSM-Forum na gsmhosting.com mozete da si pisete da receme dokolku imate E316 i ne vi raboti ke pisete E316 to 315 samsung, i ke vi ja dade celata procedura, ali sepak treba da imate iskusvo, oprema i hrabrost zatoa sto sekad ne uspeva da se naprai signal procesorot i ako iamte FAKE softweri od internet pri flashiranje rezultatot ke vi bide Dead Phone!
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
OK,ОД Англија ми имаат донесеномногу телефони и сите се декодирани но знае ли некој ше е финтата кога вчера ми се појави PERMANANT BLOCKED na екранот кога ја ставив картицката,има ли чаре,знае ли некој кој имал сличен проблем.:toe:
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
на што модел ти го појави тоа, нокиите знаат во приницп да побараат понекогаш Restricted Code.

тоа најчесто се случува ако го однесеш во некој сервис каде немаат соодветна опрема и наместо да ти го декдоираат ти го исфлешуваат и тоа е примарно тргнување на кодот.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Necrophilia напиша:
на што модел ти го појави тоа, нокиите знаат во приницп да побараат понекогаш Restricted Code.

тоа најчесто се случува ако го однесеш во некој сервис каде немаат соодветна опрема и наместо да ти го декдоираат ти го исфлешуваат и тоа е примарно тргнување на кодот.

PHILIPS 535-e telefonot ne e nokia i e vekje dekodiran od damna no se pojavi toa permanenet blocked pred 1 nedela
 

Kajgana Shop

На врв Bottom