Декодирање на мобилни телефони

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Ме интересира дали е возможно да се декодира фрекфенцијата на мобилниот телефон. Да речеме телефон кој работи само на една или две фрекфенции, да се приспособи да работи на сите?
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Ако е софтверски ограничен од операторот, да.

Ако радиото му е дизајнирано за определени фрекфенции тогаш не.


Да не ти донесоа тел од САД од 1900мх? :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
yin yang напиша:
Ако е софтверски ограничен од операторот, да.

Ако радиото му е дизајнирано за определени фрекфенции тогаш не.


Да не ти донесоа тел од САД од 1900мх? :)
Благодарам на одговорот yin yang.

Да, телефонот е купен во САД. Еден пријател има проблем, не може да го користи зошто во Македонија функционира само една фрекфенција. Инаку во останатите европски земји работи, односно онаму кај што има две фрекфенции.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
:raz:

јас колку што знам у Македонија мобилните мрежи се исти како и тие у Европа, со исклучок на новите 3G. Али пошто 3G нема ни у америка чудно ми е да е тоа.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Vo MKD rabotat mobilni samo na 850mhz.

humi, mislam deka ne mozi... jas koa nosam telefoni od tuka za mkd strogo pazam da se quad bend, odnosno da imaat 850mhz.

Kazi mi za shto mob. stanuva zbor, moze kje bide potrebno da se otkljuchi, inache nema da ja poznava sim kartichkata.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
VeGaS напиша:
Vo MKD rabotat mobilni samo na 850mhz.

humi, mislam deka ne mozi... jas koa nosam telefoni od tuka za mkd strogo pazam da se quad bend, odnosno da imaat 850mhz.

Kazi mi za shto mob. stanuva zbor, moze kje bide potrebno da se otkljuchi, inache nema da ja poznava sim kartichkata.

Реков да пази што купува :)
Samsung SGH E 335i, купен во T-Mobile. И пошто во Македонија работи само 900 Mhz, а телефонот има можност само за 850, 1800, 1900, нека му ја мисли.:)
Телефонот е декодиран инаку.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Нема да може да го користи, освен да чека, и да се надева, дека третиот оператор ќе користи фреквенција на 1800мх.


Иначе во ЕУ се на 900 и 1800, а во САД на 850 и 1900.

Како за инает.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Може некому ова многу ќе му помогне.

Декодирање на Nokia

Сосема е легално и можете да избегнете плаќање за декодирање на Nokia телефоните.

Unlock Nokia
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
humanoid напиша:
Ме интересира дали е возможно да се декодира фрекфенцијата на мобилниот телефон. Да речеме телефон кој работи само на една или две фрекфенции, да се приспособи да работи на сите?

nemoze da se dekodira frekfencija na mobilen telefon definitivno!:icon_lol:
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
humanoid напиша:
Ме интересира дали е возможно да се декодира фрекфенцијата на мобилниот телефон. Да речеме телефон кој работи само на една или две фрекфенции, да се приспособи да работи на сите?
Фреквенција не се декодира. Тоа за кое ти прашуваш, повеќе е проширување на фреквентниот опсег, нема никакво декодирање на нешто што е претходно кодирано. Фреквентниот опсег е најчесто хардверски решен и нема начин по пат на уфрлање кодови или нивно декодирање да се менува.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
ako e telefonot quadband, ke mozham da go koristam u makedonija? ja imam motorola V3. odkoga ke go dekodiram ke raboti tamu?
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
Toj телефон секаде ќе ти работи. Иначе мобимак работи на 900MHz не 850. И како што кажа Мандрак тоа е најчесто хардверски решено
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
BeBe11 напиша:
ako e telefonot quadband, ke mozham da go koristam u makedonija? ja imam motorola V3. odkoga ke go dekodiram ke raboti tamu?
Ке можеш ако ти е декодиран.:icon_lol:
 
Член од
30 декември 2005
Мислења
1.190
Поени од реакции
5
BeBe11 напиша:
ako e telefonot quadband, ke mozham da go koristam u makedonija? ja imam motorola V3. odkoga ke go dekodiram ke raboti tamu?
Pa ti sto kazuvas deka pustas sms od broj na mobimak od USA sigurno ke ti raboti i ovde cim ti raboti i tamu
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Marlboro-light напиша:
Pa ti sto kazuvas deka pustas sms od broj na mobimak od USA sigurno ke ti raboti i ovde cim ti raboti i tamu

Грешка ја имаш разбрано!!! :bip:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom