Дезинфекција, Дезинсекција И Дератизација

  • Креатор на темата Castiel
  • Време на започнување

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
468
Поени од реакции
271
Имам проблем со црни црви на приземје, што да правам? :S
 

Azriel

Simple Man
Член од
6 октомври 2008
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.593
Лек за (домашни) мравки? Маме ни се расплака по дома од нив! Решение има ли?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.666
Поени од реакции
15.716
Лек за (домашни) мравки? Маме ни се расплака по дома од нив! Решение има ли?
...ациди борици (боракс) прашок стави од каде мислиш дека идат мравките, тие ќе си заминат во друг правец, ама кај тебе нема да влезат! :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.388
Поени од реакции
11.741
Неопитроидот го користам и кога садам трева. Одма се прават мравјалници и ни тревка не ми никнува.

Откако ќе ја посадам, наводнувам и ставам неопитроид над земјата. Исто е добар и за живата ограда да не ја јадат гасеници. Можеби е офтопик, ама за мене е повеќенаменски и незаменлив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.666
Поени од реакции
15.716
Неопитроидот го користам и кога садам трева. Одма се прават мравјалници и ни тревка не ми никнува.

Откако ќе ја посадам, наводнувам и ставам неопитроид над земјата. Исто е добар и за живата ограда да не ја јадат гасеници. Можеби е офтопик, ама за мене е повеќенаменски и незаменлив.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.388
Поени од реакции
11.741
Да, од тој момент сум немал проблем со мравки во тревникот. Не ти викам да го истуриш цел.

Исто и привремено ги штити мачките од болви и крлежи. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
9.666
Поени од реакции
15.716
Да, од тој момент сум немал проблем со мравки во тревникот. Не ти викам да го истуриш цел.

Исто и привремено ги штити мачките од болви и крлежи. :)
Тоа што го пишува во упатството е точно, Нео Питроидот е екстремно штетен за природата, за луѓето и за топлокрвните организми.

Мораш да го нанесеш само на местото каде што се појавуваат штетниците, а да не е место каде што поминуваат луѓе и животни.

Не смееш ни под разно да го нанесуваш на почва, во природа или било каде на отворено, каде што ветар може да го разнесе низ околината.

Откако ќе ги снема штетниците, треба да го отстраниш Нео Питроидот со омекнувач, оцет или било кое друго средство за чистење, освен ако си го нанел на себеси, во тој случај ќе го измиеш со вода и со сапун или шампон.

Не смее да се вдиши, бидејќи е смртоносен.

И секако дека во земјоделската аптека ќе ти кажат дека Нео Питроидот е безбеден и дека не е штетен за околината, не е во нивна корист да не го купиш ако знаеш дека не е безбеден и дека е штетен.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.388
Поени од реакции
11.741
Да, му реков и на татко ми дека не требал да дипломира и магистрира ветерина! Можел да заврши општа медицина, исто како доктор Википедија, и да биде експерт за сѐ. :)

Го користам и за мачките и на тревникот. Никакви проблеми немале мачките. Ама тој е само кратка и привремена заштита и подобро е ампула или вакцина. За тревниците го препорачувам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.710
Поени од реакции
7.773
Да, му реков и на татко ми дека не требал да дипломира и магистрира ветерина! Можел да заврши општа медицина, исто како доктор Википедија, и да биде експерт за сѐ. :)

Го користам и за мачките и на тревникот. Никакви проблеми немале мачките. Ама тој е само кратка и привремена заштита и подобро е ампула или вакцина. За тревниците го препорачувам.
Јас се поретко го користам Нео Питроидот, исклучиво кога имам проблеми со мравки по дома, за среќа се поретко се појавуваат, но кога се појавуваат мораш да им попуштиш првите 2-3 дена додека да се вдомат, па потоа да им го истуриш прашокот за да ги истреби до последна, бидејќи во спротивно, ако го нанесеш веднаш откако ќе се појават, само ќе најдат друг пат и џабе истурениот прашок на тоа место.

Од друга страна, за лебарки и бубашваби Нео Питроидот е тотално бескорисен, а тие за жал во последно време се појавуваат се` почесто. За нив лекот - а делува и на мравки, всушност поефикасен и поефективен е против мравки отколку против лебарки и бубашваби - се колачиња со ациди борици прашок од најблиската аптека, само треба точно да го погодиш рецептот, некои ги прават колачињата со пченкарно брашно и вода, други ги прават со пченкарно брашно и млеко, некои повеќе ставаат брашно, некои повеќе ставаат од прашокот, некои па ставаат повеќе шеќер, но за жал секогаш мора добро да се погоди рецептот или во спротивно нема да има силно и долготрајно дејство.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
8.388
Поени од реакции
11.741
Јас се поретко го користам Нео Питроидот, исклучиво кога имам проблеми со мравки по дома, за среќа се поретко се појавуваат, но кога се појавуваат мораш да им попуштиш првите 2-3 дена додека да се вдомат, па потоа да им го истуриш прашокот за да ги истреби до последна, бидејќи во спротивно, ако го нанесеш веднаш откако ќе се појават, само ќе најдат друг пат и џабе истурениот прашок на тоа место.

Од друга страна, за лебарки и бубашваби Нео Питроидот е тотално бескорисен, а тие за жал во последно време се појавуваат се` почесто. За нив лекот - а делува и на мравки, всушност поефикасен и поефективен е против мравки отколку против лебарки и бубашваби - се колачиња со ациди борици прашок од најблиската аптека, само треба точно да го погодиш рецептот, некои ги прават колачињата со пченкарно брашно и вода, други ги прават со пченкарно брашно и млеко, некои повеќе ставаат брашно, некои повеќе ставаат од прашокот, некои па ставаат повеќе шеќер, но за жал секогаш мора добро да се погоди рецептот или во спротивно нема да има силно и долготрајно дејство.
Малку се скарав со докторката.

За мравки, болви и крлежи е ефикасен (го користам и за мачките) неопитроидот. Лебарки сум немал, а за бубашваби користам борна киселина. Прскам пред сезона и после сум раат цела година, згора на сѐ живеам во барака.

Јасно е дека неопитроидот е отровен за човекот, но нема опасност од истиот да се користи на тревниците.
 
Член од
4 мај 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво
Ве молам помагајте
Живеам во стан под кирија веке 2 месеци на почетокот ги немаше многу сега ги има премногу значи во станот имам Лебарки што не испробавме секакви средства (неопетроид, дезинсел и итн) ништо не помогна Дезинфекција не сакат станарите кај нив имало ретко не многу. Иначе кај мене излеват само на терасите а сега ги има и по дома зградата има Лебарки. Е сега да ми препорачате нешто за да ги снема или ако направиме Дезинфекција на станот дали пак ќе ги има.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
34.840
Поени од реакции
53.152
Оноа апаратче што се става у штекер,нешто ултрасоничен звук испушта, нив ги нервира и бегаат, а ние не го слушаме.
На пазарче го има ваљда.

Мора да стои у штекер.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.213
Поени од реакции
9.052
Здраво
Ве молам помагајте
Живеам во стан под кирија веке 2 месеци на почетокот ги немаше многу сега ги има премногу значи во станот имам Лебарки што не испробавме секакви средства (неопетроид, дезинсел и итн) ништо не помогна Дезинфекција не сакат станарите кај нив имало ретко не многу. Иначе кај мене излеват само на терасите а сега ги има и по дома зградата има Лебарки. Е сега да ми препорачате нешто за да ги снема или ако направиме Дезинфекција на станот дали пак ќе ги има.
За зграда, мора да се организираат сите инаку не знам дали функционира прскањето. Има фирми што прскаат со еколошки средства. Еве ти едно бројче јави се и прашај, не паметам колку беше цената ама кога имаше наезда по Скопје пред 2 години јас ги викнав испрскаа цела куќа и околу шахтите. Од тогаш немам видено ниту во двор ниту по уличката. Пробај со ова бројче: 076884703, не знам дали е уште важечко. Ако не, побарај на нет фирми кои работат со еколошки средства. Кај пријателкава исто имаше во зграда инвазија од лебарки, се организираа сите станари и платија мислам по 500-600ден од стан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom