Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.655
Поени од реакции
8.112
Zdravo!Ve molam za sovet.Veke eden odrreden period osekam jako steganje vo gradite i pulsot mie dosta visok pogotovo koga pesacam.Pogotovo pri odenje se zamaram i pocnuva da mi se vrti.Posle mal fizicki napor mi treba mnogu odmor.Osekam kako slon da imam na gradite malku smesno ama takvo custvo imam.Inace nekolku pati mi bese mnogu loso pritisocite skoro mi se spoija(90-80)Dojdoa doktori kaj mene mi dadoa nekoi apcinja(propranolol) plus infuzija i se smirija tahikardiite.Koga bev na kardiolog mi dadoa da nosam holter.Vo eden moment pulsot mi se iskacil do 140 otcukuvanje vo minuta.Pri miruvanje.Nikoj ne mi kazuva sto mie.MOLAM SOVET.Ne se razbiram mnogu ali dali mislite deka e angina pektoris

I ve molam za sovet kakva hrana da upotrebuvam?Dali treba da isfrlam meso...Pozdrav od mene
Види вака Дејане,на тебе ти се правени поголемиот дел од испитувањата кои се прават на пациенти кои имаат проблеми со срцето. Веќе ти е правен Холтер т.е 24 часовно ЕКГ така да тоа дава многу информации за твојата состојба и сум сигурен дека терапијата која ти ја препишале специјалистите е точна.

Лекарите си го вршат своето ама треба да знаеш дека и ТИ треба си помогнеш самиот,знам дека не е лесно ама треба да се потрудиш да бидеш колку што е можно посмирен и да не се замараш многу за тоа,следи ги инструкциите на лекарите и да си го отргнеш тоа од главата бидејќи колку повеќе го мислиш толку повеќе се вознемируваш. Стегни заби и НЕ СЕ ПЛАШИ бидејќи ти си млад и твоето срце и организам се силни. Поздрав
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Може некој да ми објасни кои се причините кои доведуваат до доближување на притисоците? И кои "бабски" лекови се користат за нивно регулирање, значи не лекарства туку природни средства.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Иако прашањево не е за тука ама незнаев каде да го стаам.

Ме интересира кај има да се купи (и колку е) онаа пастана која ја користат хирурзите да измијат раце пред операција (или сапун whatever) пошто почињам да не им верувам на обичниве сапуни.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.655
Поени од реакции
8.112
Иако прашањево не е за тука ама незнаев каде да го стаам.

Ме интересира кај има да се купи (и колку е) онаа пастана која ја користат хирурзите да измијат раце пред операција (или сапун whatever) пошто почињам да не им верувам на обичниве сапуни.
Ако не им веруваш на обичните сапуни купи си глицерински сапун,го има во секоја аптека и е доста поефикасен од обичните сапуни(иначе го користат и хирурзите) само што тој сапун многу брзо ја суши кожата и ако го користиш многу често ќе треба да ставаш и хидратантна крема.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
глицеринскиот сапун е поефикасен од аспект на навлажнување на кожата. ако бараш антибактериски поефикасен сапун, тогаш купи си palmolive antibacterial или било кој на кој пишува дека е антибатериски. а, колку што сфатив тоа бараш? :smir: ако сакаш за дезинфекција на рацете можеш да си купиш и антибактериски сапун кој се користи без вода, повеќе е како гел за дезинфекција на рацете.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.655
Поени од реакции
8.112
глицеринскиот сапун е поефикасен од аспект на навлажнување на кожата. ако бараш антибактериски поефикасен сапун, тогаш купи си palmolive antibacterial или било кој на кој пишува дека е антибатериски. а, колку што сфатив тоа бараш? :smir: ако сакаш за дезинфекција на рацете можеш да си купиш и антибактериски сапун кој се користи без вода, повеќе е како гел за дезинфекција на рацете.
Љољ:pos2::pos2::pos2:..................од каде тоа дека глицеринскиот сапун ја навлажнува кожата????????????:nenene: Глицеринскиот сапун го отстранува во поголема мера секретот од масните жлезди кои се наоѓаат во коренот на влакната(иначе тој секрет има и функција за одржување на еластичноста на кожата) :tapp:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
a be ke ispie covek mnogu ladna voda ama posle ke dojde grloto na red za lecenje:vozbud:

Eve jas za uste edna itna sostojba,a vie slobodno postavuvajte prasanja mozebi nekoj go znae lekot.

Migrena


Dokazano e deka migrenata ne se leci,no moze da se ublazi na sledniov nacin i da se prevenira:

-so pritisok so sredniot prst na vrvot od korenot na nosot (pomegju ocite),no silen pritisok,
-pritisok silen na vdlabnatinata pomegju palecot i pokazalecot,na najmekiot del,isto taka so palec i pokazalec
-pritisok istovremen so pokazalcite na mestoto pomegu palecot i dopalecot na nozete

-masaza so nekolku kapki lavanda (ulje) i zejtin,na slepoocnicite

-oblogi od caj od nane ja ublazuvaat migrenata

-stavete ladna ledena obloga na glavata (celoto)
-a istovremeno nozete stavete gi da vi pokisnat vo topla voda
-zatoplete gi i racete
-i sto e najvazno vo isto vreme ispijte 3 casi od 2 deci mnogu ladna voda - migrenata ke prestane!!!


a be aj ke se napie covek mnogu ladna voda a sto pravime posle so grloto?:vozbud:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.655
Поени од реакции
8.112

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
користам и видов :smir: далеку е од антибактериски глицеринскиот сапун сам по себе, ако нема додадено антибактериски состојки :smir:
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
prasanje

zdravo me interesirasamo dali moze hematom- zgrutcuvanje na krvta moze vo tekot na vremeto da se povlece ili da se zgolemi bidejki si ima dimenzii57*57mmi vrsam kontrola 2 god dosega nitu e namaleno nitu pak zgolemeno a se naoga vo blizina na slezenkata
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
169
Поени од реакции
8
хмм...2 пати годишно... чудно,ако се е повлекол требаше до сега да се повлече друга алтернатива е или да расте или хируршки да се одстрани...
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Знае ли некој да ми каже како се аплицира имуноглобулинот кој се користи за Хепатитис А, интравенозно или интрамускулно. На еден портал пишуваше дека е интравенозно, а на сајтот на СЗО, вели дека се аплицира интрамускулно. Сега не знам на кои информации да имам доверба.:jaj::toe:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.655
Поени од реакции
8.112
Знае ли некој да ми каже како се аплицира имуноглобулинот кој се користи за Хепатитис А, интравенозно или интрамускулно. На еден портал пишуваше дека е интравенозно, а на сајтот на СЗО, вели дека се аплицира интрамускулно. Сега не знам на кои информации да имам доверба.:jaj::toe:
Интрамускулно е 100%
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom