Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Како што залади времето мене почнува грлото да ме лути :) Најозбилно, знае ли некој нешто ефикасно онака што секогаш сто посто помага за грлото да не боли, лути, гребе и сл ? (Некакви за цицање ама не септолете, септогал и сл.).
трахисан.. пробај со нив само консултирајсе со некој што се разбира повеќе за да ти каже како се зима на колку време, или тоа во апотека да си видиш.. ајт поз :helou:
 
Г

Гоццццце

Гостин
Како што залади времето мене почнува грлото да ме лути :) Најозбилно, знае ли некој нешто ефикасно онака што секогаш сто посто помага за грлото да не боли, лути, гребе и сл ? (Некакви за цицање ама не септолете, септогал и сл.).
Стрепсилс
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
Како што залади времето мене почнува грлото да ме лути :) Најозбилно, знае ли некој нешто ефикасно онака што секогаш сто посто помага за грлото да не боли, лути, гребе и сл ? (Некакви за цицање ама не септолете, септогал и сл.).
Пробај прополки. Пастили за шмукање со прополис и вит.ц... Освен ако не си алергичен на прополис...
А и трахисанот ти е супер... :smir:
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Амм.. ако може да прашам некои прашања.. пошто сум љубопитен човек, а несакам да го замарам забарот, пошто обично има мн луѓе што чекаат ред после мене..

Значи вчера бев на забар, пак после околу 7 години.. некако успеав да го победам стравот и отидов таму без забоболка..
Хмм.. очекував да ми бломбира некој заб.. кога му реков дека имам 17 години, ми рече дека прво на забот ќе му стави „лек“ а кога ќе имам 18, бломба...
Сега ме интересира која е разликата помеѓу лекот и бломбата ( не ги знам англиските зборови за „лек“ и „бломба“.. инаку ќе погуглав малце.. ), и зошто морам да имам 18 години за да ми бломбира некој заб?
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
Амм.. ако може да прашам некои прашања.. пошто сум љубопитен човек, а несакам да го замарам забарот, пошто обично има мн луѓе што чекаат ред после мене..

Значи вчера бев на забар, пак после околу 7 години.. некако успеав да го победам стравот и отидов таму без забоболка..
Хмм.. очекував да ми бломбира некој заб.. кога му реков дека имам 17 години, ми рече дека прво на забот ќе му стави „лек“ а кога ќе имам 18, бломба...
Сега ме интересира која е разликата помеѓу лекот и бломбата ( не ги знам англиските зборови за „лек“ и „бломба“.. инаку ќе погуглав малце.. ), и зошто морам да имам 18 години за да ми бломбира некој заб?

Па колку што знам лекот е помалку траен т.е. привремено решение. Ке треба да одиш за некој месец-два да се смени. Пломбата е трајна,значи нема потреба од нејзино менување за брзо време...:toe: Барем така мислам...
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Така ми кажаа вчера.. но несакав да ги замарам со физички-хемиски-биолошки својства на тие материјали...
Но наместо 1-2 месеци, ми рекоа 1-2 години..
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Јас колку шо знам тоа што го викаат "лек" е калциум хидроксид, има антибактериско дејство и служи како регенератор на коската, и јас имав на неколку пати, за два месеца го вадат и го заменуваат со трајна пломба. Е сеа има и терапија што е за две недели каде што мислам дека се умртвува забот се чистат каналите али тоа е поопасно, а тоа за година или повеќе не знам што е финтата
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
Голтај Ц витамин од 1000мг, многу повеќе чаеви , и додека мочаш ако те здоболува или те пече , зимај палин.
на пример јас сум алергична на палин(само на палин со антибиотици немам гајле) све живо ме чеша и по некое време се гушам ако не се напијам нешто за алергијата така што не туку пијте работи што ви ги препорачале на форум:smir:
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
пациентот ќе умреше до сега, доколку вие бевте доктори : )
 

gODHEAD

Crucified
Член од
6 декември 2007
Мислења
1.827
Поени од реакции
1.163
Sega prasav, i mi rekoa deka e cink oksid..
Епа во ред тогаш, дознавме шо било, најдов дека цинк оксидот се користи како привремена пломба кога забот е длабоко избушен близу до нервот, па има улога да го спречи воспалението и болката
 
D

Daftie

Гостин
Амм.. ако може да прашам некои прашања.. пошто сум љубопитен човек, а несакам да го замарам забарот, пошто обично има мн луѓе што чекаат ред после мене..

Значи вчера бев на забар, пак после околу 7 години.. некако успеав да го победам стравот и отидов таму без забоболка..
Хмм.. очекував да ми бломбира некој заб.. кога му реков дека имам 17 години, ми рече дека прво на забот ќе му стави „лек“ а кога ќе имам 18, бломба...
Сега ме интересира која е разликата помеѓу лекот и бломбата ( не ги знам англиските зборови за „лек“ и „бломба“.. инаку ќе погуглав малце.. ), и зошто морам да имам 18 години за да ми бломбира некој заб?
За пломбата, има едни поквалитетни пломби кои се иста боја како твојот заб и апсолутно никако не се приметува, може и ако скршиш заб таква да ти стави ради естетика. Повеќето забари(претежно државните) чекаат до полнолетство, не сум сигурна зошто.
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дежки ај да ве прашам јас вас нешто да ми поможите ако можите.Можда требаше на друго место да го напишам ова пр. полови болести и сл. но тука гледам баги се дискутира.

На пенисот и на тестисите ми се појавија како црнки(мозолциња несо) пред некој период.Дали од бричењето или нешо друго не знам.Еве помина година скоро никако не загинват.Дали некој има ко мене и знае шо да напрам, со шо да пробам..

Пишете коментари сварно ке ми се најдете :D:D:D

Поздрав
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
За пломбата, има едни поквалитетни пломби кои се иста боја како твојот заб и апсолутно никако не се приметува, може и ако скршиш заб таква да ти стави ради естетика. Повеќето забари(претежно државните) чекаат до полнолетство, не сум сигурна зошто.
Повечето забари чекаат до полнолетство, само за овие, или за сите пломби? Нешто повеќе за овие пломби...?
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
За пломбата, има едни поквалитетни пломби кои се иста боја како твојот заб и апсолутно никако не се приметува, може и ако скршиш заб таква да ти стави ради естетика. Повеќето забари(претежно државните) чекаат до полнолетство, не сум сигурна зошто.
Многу неточно. Ама ич не се поквалитетни ами обратно. Металните се најубај за цел живот е убо ама не ги сакаме дека ментални биле... глупости
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom