Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Многу неточно. Ама ич не се поквалитетни ами обратно. Металните се најубај за цел живот е убо ама не ги сакаме дека ментални биле... глупости
Метални = Oние амалгамските.. со жива?
А тие што се иста боја како забот, се различни од оние „белите пломби“, со композитен материјал ( појма немам каков материјал е овој ) или тие се едни исти? Колкава е разликата помеѓу цената на белата пломба и таа што не се разликува од забот? Нешто повеќе за овие пломби? како се викаат на англиски, за да можам да го прашам дедо гугл, пошто тој има малку знаења на македонски :d.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
Zdravo luge imam edno prasanje, ve molam za pomos.....
prilicno sum slabicok....i malku jadam,2 pati na den.... vo posledno vreme mnogu pocnaa da mi KRKORAT crevata, i pred jadenje i posle jadenje nekolku saata, pocnaa da me zamaraat mnogu, znae nekoj so e rabotava, eden drugar mi vika deka toa e znak na nastinka.VE MOLAM ZA POMOS!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.656
Поени од реакции
8.113
Zdravo luge imam edno prasanje, ve molam za pomos.....
prilicno sum slabicok....i malku jadam,2 pati na den.... vo posledno vreme mnogu pocnaa da mi KRKORAT crevata, i pred jadenje i posle jadenje nekolku saata, pocnaa da me zamaraat mnogu, znae nekoj so e rabotava, eden drugar mi vika deka toa e znak na nastinka.VE MOLAM ZA POMOS!
Ништо не ти е. Почни да јадеш почесто,земај витамини B-complex и немај гајле.:star:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
ме интересеира што е уствари чир?
дали се пренесува(ако се пренесува на кој начин..) или тоа е наследно? хехе фала.. :helou:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
ме интересеира што е уствари чир?
дали се пренесува(ако се пренесува на кој начин..) или тоа е наследно? хехе фала.. :helou:
Мислам дека сакаш да дознаеш за чир на желудник или за чир на дванаесетпалечно црево, па така да ќе ти објаснам за овие.

Се јавува кај органите што се изложени на контакт со HCl. Затоа што овие органи ги штити слузокожа од хлороводородната киселина, таа слузокожа некогаш може да се оштети, при што јоните од Н навлегуваат во ѕидот на желудникот, го ослободуваат хистаминот кој поттикнува зголемено лачење на HCl. Така настанува чирот, кој е почест кај дванаесетпалечното црево и е најчест кај луѓето од околу 35-45 годишна возраст.
Оваа болест не се пренесува, не е ни наследна, туку како што гледаш, може да се предизвика. Најосетливи се луѓето кои често пијат лекови, пушачи и луѓето кои живеат под стрес. Може да се отстрани чирот оперативно, затоа што инаку ќе треба премногу да се внимава со исхраната и кои состојки се внесуваат. Ако не се внимава, чирот може да пукне и да настане влевање на крвта во желудникот - дванаесетпалечно црево и да предизвика сериозно последици, некогаш и со фатален крај.
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
0
Istiot problem go imav i jas lani ali jas i so tmperatura koja 4 dena ne se simna, uzassssss.Inaku mi bile nastinati bubrezite(a jas si mislev ukocena sum, ni na kraj pamet deka bubrezite me bolat) ne bilo strashno, a mene me bolea ko da imam nezma shto, strashno koj znae kako im e na onie koi imaat seriozni zaboluvanja so bubrezite, inaku mi rekoa da pijam uvin caj 3 pati na den i litro caj od magdonos.Probaj navistina uspeva ova so caevive.
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Ако имате афти во уста Solcoseryl ви е спас!! :cuc::cuc: Екстремно брзо ги ублажува болките
и за крато време ви исчезнуваат.:cuc::cuc:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ве молам дали знаете некоја храна што треба да се јаде, за да се намали лачењето на киселина од желудникот. На дедо ми му правеа операција на за чир на желудник пред 2 месеци и сега има киселини...Страв ми е да не не му го отстраниле до крај чирот и сега да не има компликации... Дали може да се повтори чирот ? Сево ова е пропратено со запек... А не ми е јасно, цело време јаде течна храна, без зејтин, ама повеќе време лежи. Ве молам помогнете ми, многу ми е страв!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
храна што не предизвикува киселине е варен ориз, двопек, варено телешко месо, домашна супа, воглавно лесно сварлива храна. никако не смее да јаде лута, зачинета храна, кафе, газирани пијалоци, ако е пушач најдобро би било да се откаже или многу да намали со цигарите. за киселините нека проба со рутацид, го има во секоја аптека, без рецепт се продава, само прашајте доктор дали смее со оглед на операцијата. ако не сака рутацид, кога има киселини нека изеде мало парче двопек. за другово, во аптеките (сигурна сум за една на рузвелтова, веднаш пред раскрсницата со орце николов) има карамели против запек, ама тие знаат да направат болки. природен лек се многу течности, варена зелка, компот од сливи, а ако има чувствителни црева нека земе парафинско масло два пати дневно по две лажици. најверојатно од лежењето му е проблемот.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
воа е надвор од темата ама ми требаат слики од bacterium manitopeum
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Колку кошта едно лекарско уверение (за уплаќање за возачка дозвола)?
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
околу 2000-2500, не сум сигурна.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
2
Zdravo!Ve molam za sovet.Veke eden odrreden period osekam jako steganje vo gradite i pulsot mie dosta visok pogotovo koga pesacam.Pogotovo pri odenje se zamaram i pocnuva da mi se vrti.Posle mal fizicki napor mi treba mnogu odmor.Osekam kako slon da imam na gradite malku smesno ama takvo custvo imam.Inace nekolku pati mi bese mnogu loso pritisocite skoro mi se spoija(90-80)Dojdoa doktori kaj mene mi dadoa nekoi apcinja(propranolol) plus infuzija i se smirija tahikardiite.Koga bev na kardiolog mi dadoa da nosam holter.Vo eden moment pulsot mi se iskacil do 140 otcukuvanje vo minuta.Pri miruvanje.Nikoj ne mi kazuva sto mie.MOLAM SOVET.Ne se razbiram mnogu ali dali mislite deka e angina pektoris

I ve molam za sovet kakva hrana da upotrebuvam?Dali treba da isfrlam meso...Pozdrav od mene
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom