Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Што може да биде причина за зголемено мокрење? Забележувам последниве месец-два мокрам повеќе од обично, многу повеќе. Кога сум дома тоа и не ми прави некој проблем, но кога патувам со автобус(околу 2часа до Скопје), не можам да издржам, ќе ми пукне меурот! Баш вчера цел ден пред да се качам на автобус, пазев цело време да не пијам многу течности, ниту кафе. На автобуска одев во ВЦ, но отприлика после 30 минути возење пак ми се прииде и саат и пол стискав....што може да биде причината за овој проблем и што треба да испитам?
Причини за зголемено мокрење а што искулучуваат зголемен внес на течности: диабетес (шеќерен или нефроген), зголемен внес на калциум, Вит.Ц, Б2, состојби со покачен адреналин, бактериска инфекција, стрес, или пак прехлада на бубрези.
 
M

Mario Gómez

Гостин
Што може да биде причина за зголемено мокрење? Забележувам последниве месец-два мокрам повеќе од обично, многу повеќе. Кога сум дома тоа и не ми прави некој проблем, но кога патувам со автобус(околу 2часа до Скопје), не можам да издржам, ќе ми пукне меурот! Баш вчера цел ден пред да се качам на автобус, пазев цело време да не пијам многу течности, ниту кафе. На автобуска одев во ВЦ, но отприлика после 30 минути возење пак ми се прииде и саат и пол стискав....што може да биде причината за овој проблем и што треба да испитам?
Настинати бубрези, кога спиеш до прозорот и те мава промаја ако не е изолиран добро.:salut:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Веднаш упат за урологија имаш сериозно заостанување на бубрезите, ова е ОПАСНО и можеш да завршиш на хемодијализа, веднаш да се направат СИТЕ потребни испитувања на бубрезите
НЕМОЈТЕ ДА ЗБОРУВАТЕ ГЛУПОСТИ СО ЦВЕКЛОТО КАКВА ВРСКА ТОА ИМА СО УРИНАТА КАКО ДА СТЕ ДЕЦА ОД ПРВО ОДЕЛЕНИЕ, СО ТОА НЕ СЕ ЗАЛАЖУВАЈ НЕМА ВРСКА ТОА!!!!




Аман бе, Doktor. Нормално дека е добро да се направат испитувања ама пази што правиш ти. Го паничиш пациентот донемајкаде. Ќе завршел на хемодијализа. Основна цел на докторот е да помогне а не да ги плаши пациентите со тоа како би можеле да заврша, бидејќи сите некако ќе завршат.
Се разбира дека урината може многу да поцрвени од јадење поголеми количини цвекло.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Што може да биде причина за зголемено мокрење? Забележувам последниве месец-два мокрам повеќе од обично, многу повеќе. Кога сум дома тоа и не ми прави некој проблем, но кога патувам со автобус(околу 2часа до Скопје), не можам да издржам, ќе ми пукне меурот! Баш вчера цел ден пред да се качам на автобус, пазев цело време да не пијам многу течности, ниту кафе. На автобуска одев во ВЦ, но отприлика после 30 минути возење пак ми се прииде и саат и пол стискав....што може да биде причината за овој проблем и што треба да испитам?
Ако не приметуваш дека те тресе, се препотуваш, пиеш премногу вода, дури и стануваш преку ноќ за вода, значи некоја настинка е не е нешто страшно :)
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Причини за зголемено мокрење а што искулучуваат зголемен внес на течности: диабетес (шеќерен или нефроген), зголемен внес на калциум, Вит.Ц, Б2, состојби со покачен адреналин, бактериска инфекција, стрес, или пак прехлада на бубрези.
Не ми ни текна дека може да е од ова. Пијам Бедоксин по 2-3 пати дневно и чаша-две цедевита секој ден!
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Боби[Мкд];3890273 напиша:
Бедоксинот е Б6 ноууубче. :pos:
А ај прочитај јас што болдирав и што пишав! Размисли пред да постираш!
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Аман бе, Doktor. Нормално дека е добро да се направат испитувања ама пази што правиш ти. Го паничиш пациентот донемајкаде. Ќе завршел на хемодијализа. Основна цел на докторот е да помогне а не да ги плаши пациентите со тоа како би можеле да заврша, бидејќи сите некако ќе завршат.
Се разбира дека урината може многу да поцрвени од јадење поголеми количини цвекло.
Drugar dokotorot dobro si kaza,go podrzuvam vo celost. Devojceto ednostavno ne dade dovolno informacii za makata (dali ja pecelo pri uriniranje,dali imala temperatura...) ili pak makata e samo taa sto ima pocrvenata urina bez drugi telesni simtomi(asimtomatska).I da se slozuvam so faktot deka mozebi ne e nisto strasno(da receme zaradi cvekloto) ,no sto ako e emergency situacija??
By the way,davanjeto i informiranjeto na pacientot ne e stetno.Mnogu poeticno i pomoralno e da mu objasnis za sto se raboti,kakvi se komplikaciite na bolesta i slicno,nego da go zaveduvas,da go lazes i da go frlas vo somnevanje.

Poz
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Не бе во ред е, само во последно време слушам многу такви страшни (но погрешни) "дијагнози" кои врска немаат, па после ете ти испаничени родители оти педијатарот "слушнал" шум на срце. Јас сум за тоа да не се кажува ништо дури не се направат потребните испитувања. Иначе ОК.
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
Веќе подолго време како срцево ми чука многу побрзо и посилно, а понекогаш и како да потскокнува. еднаш бев на ЕКГ и ми рекоа дека е се во ред ама сега се чуствувам уште полошо, потешко дишам, брзо се заморувам и многу се потам?????????
 
S

smart ass

Гостин
Да ни кажеш дали спортуваш,кафиња колку цигари користиш некои лекарства без разлика дали се со рецепт и с.л
 
Член од
17 март 2010
Мислења
64
Поени од реакции
0
Да ни кажеш дали спортуваш,кафиња колку цигари користиш некои лекарства без разлика дали се со рецепт и с.л
Не спортувам, порано пушев цигари ама сега не кафе не пијам и не земам никакви лекарства ама сум многу нервозен
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Последниве 2-3 вечери (значи само навечер ) имам проблеми со дишењето :S Кога се обидувам да вдишам воздух длабоко неможам, т.е. вдишувам ама не доволно (нз како подобро да го објаснам ) . До сега ке седнев за 1 саат ќе ми поминеше ама еве сега ме држи од 2-3 саата -.- Некој совет ? :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom