Дежурна Ординација! #2

Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.101
Поени од реакции
3.475
Заглавив во вц од пролив, да препорачате нешто апчиња или чај?
Банана, чај од нане, какао друго не знам.
Веќе година дена имам проблеми со меморијата и фокусот, паметам работи од пред 100 години но не памтам нешто што некој ми рекол пред 1 недела, се губам во разговор како да не можам да најдам соодветен збор, заборавам работи(пример, цигарите и упаљачот ќе ги оставам на маса и ќе заборавам да си ги земам кога ќе излезам, ама или ќе ги заборавам само цигарите или само упаљачот) и др.
Според моето истражување по нет дојдов до заклучок дека имам деменција. Дали сум си одредил добра дијагноза?
И мене ми се случува. Ради брз начин на живот во денешно време се случува кај повеќе луѓе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.835
Веќе година дена имам проблеми со меморијата и фокусот, паметам работи од пред 100 години но не памтам нешто што некој ми рекол пред 1 недела, се губам во разговор како да не можам да најдам соодветен збор, заборавам работи(пример, цигарите и упаљачот ќе ги оставам на маса и ќе заборавам да си ги земам кога ќе излезам, ама или ќе ги заборавам само цигарите или само упаљачот) и др.
Според моето истражување по нет дојдов до заклучок дека имам деменција. Дали сум си одредил добра дијагноза?
:neetaka:
...само си малку повеќе расеан!
Заглавив во вц од пролив, да препорачате нешто апчиња или чај?
... до 3,4 столици нека иде да се исчисти организмот од токсини, а не да го сопреш со лекови, ако после 4 течна столица продолжува проливот со грчеви тогаш една капсула Селдиар и пробиотик Линекс ќе завршат работа, но можеби токму тоа е некој друг симптом на некоја вирусна инфекција посебно од омикрон варијаната на коронавирус,
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.835
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
... деменцијаo_O?

сакаш образложение за „расеан“ ? :toe: но ако си упорен дека имаш „деменција“ ОКти си знаеш!
не биди бот, знам што значи расеан, ама реков дека имам проблеми со концентрација и дека се губам во разговор, и дека немам меморија за ситници, за кои што порано сум имал перфектна меморија, до пред 1год-1год и пол. од кај сега дека сум расеан? па може да сум расеан недела дена не цела година... ја си знам ај
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
не биди бот, знам што значи расеан, ама реков дека имам проблеми со концентрација и дека се губам во разговор, и дека немам меморија за ситници, за кои што порано сум имал перфектна меморија, до пред 1год-1год и пол. од кај сега дека сум расеан? па може да сум расеан недела дена не цела година... ја си знам ај
Неуробион Форте, 2-3 недели пиј, па 1 пауза, така 2 месеци, ако не се подобри на доктор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.835
не биди бот, знам што значи расеан, ама реков дека имам проблеми со концентрација и дека се губам во разговор, и дека немам меморија за ситници, за кои што порано сум имал перфектна меморија, до пред 1год-1год и пол. од кај сега дека сум расеан? па може да сум расеан недела дена не цела година... ја си знам ај
... би ти објаснила каква поврзаност има концентрацијата и расеаноста, но не ми се допаѓа твојот пристап, така да ете ти даваат препорака за „Неуробион“ кој не е ништо друго туку суплемент составен од Б група витамини, како ќе ти помогне тоа за подобра концентрација не знам, може како плацебо ефект!
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
... би ти објаснила каква поврзаност има концентрацијата и расеаноста, но не ми се допаѓа твојот пристап, така да ете ти даваат препорака за „Неуробион“ кој не е ништо друго туку суплемент составен од Б група витамини, како ќе ти помогне тоа за подобра концентрација не знам, може како плацебо ефект!
ок ајде објасни ми, навистина ми е потребна помош, i am dying here..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.736
Сум нагазил мораки еж и таквите убодите неможам да ги извадам. Од читање на гугл не бива, ми дава дека некој така оставали и си поминувало додека кај други компликации и тестамент да пишувам. Некој искуства да сподели.
од петица најлесно се вади, тврда е кожата, со стерилизирана игла ( со запалка се гори)...јас како млад , пред 40+ години вадев на девојки на плажа од петици, а себи си вадев и од раце, имено се случуваше кога вадев големи школки периски од 8 до 12 метра длабина, забодени во песокот по 20+ цм, да фатам со раката еж кој е на школката а не се гледа оти има трева околу... од прсти на раце е гадно вадењето, па си купив специјални ракавици... за нозе е добро и гумирани влечки за пливање, а и пераи кој нурка...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.835
Сум нагазил мораки еж и таквите убодите неможам да ги извадам. Од читање на гугл не бива, ми дава дека некој така оставали и си поминувало додека кај други компликации и тестамент да пишувам. Некој искуства да сподели.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Не можев да најдам по соодветна тема па ајде тука ке прашам...
Дали некој има искуство со есенцијални масла дали користел ...
И дали има некаков ефект
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
ок ајде објасни ми, навистина ми е потребна помош, i am dying here..
Дефокусиран си, има разни суплементи за тоа.
Можеш да пробаш со гинко, мајка ми беше многу задоволна, или со други ствари кои поттикнуваат циркулација на крв во мозокот.
 
Ф

Флеш

Гостин
Ми пишаа да пијам Risperidone (Риспердал) . Дали смее да се меша со Дијазепам и Витамин Ц заедно ?! Иначе се работи за дијагноза F20.5 ? Може да ги мешам со Цефалекс Умпто 200 ....?
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Дефокусиран си, има разни суплементи за тоа.
Можеш да пробаш со гинко, мајка ми беше многу задоволна, или со други ствари кои поттикнуваат циркулација на крв во мозокот.
брат ми, извини за мојата игнорантност, но што е гинко? ова? https://zegin.com.mk/mk/superdiet-ginko-biloba-80-tableti
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Имал ли некој искуство со "нерамни" рамиња? Се осеќам како левата страна од рамото да ми е напнат мускулот и кога ќе се загледам у огледало доаѓа како погоре да е?

Најдов вежби на јутуб од разни киропрактичари али освен моментално ослободување на напнатоста не помага, после некое време пак осеќам. Најверојатно треба да одам да ме гмечат.:LOL:

Некој ако има искуство од прва рака да даде препорака за киропрактичар во Македонија, или да даде совети/начини за како да се реши проблемот? Фала многу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom