Дежурна Ординација! #2

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Здраво, нова сум на форумов па ќе ве замолам да ми простите ако прашувам нешто што е веќе прашано. Мојата мајка веќе подолго време чувствува замор, исцрпеност, главоболки, нон-стоп има висок притисок, последниот менструален циклус и беше многу "бурен" и е многу бледа. Не можам да ја препознаам бидејќи обично е активна личност што одмора само кога спие. Направивме испитување на крвта, сеуште нема официјална дијагноза за анемија но и се препорачани капсули Тот Хема за 10 дневна терапија . Дали некој има искуство со ова или знае нешто повеќе што може да се направи, како да се лечи? Колку е сериозно :S
по ова што го кажуваш,жената сигурно е доста исцрпена,а покачените леукоцити покажуваат дека имунитетот се бори против нешто......јас би се консултирал и со друг доктор за мислење........
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
Деновиве телово ми е топло.
неам температура али не знам зашо топло ми е.
Да не иам некоја алергија ?
образите ми се црвено буквално телото ми црвено
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Деновиве телово ми е топло.
неам температура али не знам зашо топло ми е.
Да не иам некоја алергија ?
образите ми се црвено буквално телото ми црвено
Дај слика да видиме?
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Од шо слика ? о.0
Значи топло ми е ко да ми е циркулацијата на 200%
крвта ти врие брат :vozbud: тесна кожа......
ако немаш нешто пликови или мозолчиња на тело не е алергија (ваљда)
 

StiflerAerodrom

Nepoznato Џубре
Член од
12 мај 2012
Мислења
30
Поени од реакции
1
крвта ти врие брат :vozbud: тесна кожа......
ако немаш нешто пликови или мозолчиња на тело не е алергија (ваљда)
ни пликови ни мозолчиња неам :D
еве и коа идевме у школо сите со јакни у училна само ја со маица...
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ни пликови ни мозолчиња неам :D
еве и коа идевме у школо сите со јакни у училна само ја со маица...
абе секој организам е различен ич не го ставај паметот тука.
ја пак сум спротивен од тебе, буклавно смрзнав. сите соблечени по блузи, маици, ја мора јакна да носам. :unsure:
кај тебе циркулацијата 200 на саат работи, кај мене слаба е :cautious:
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Ме болеше грло, лижев стрепсилс и ми помина ама сега ми тече носот и поткашлувам. Ама кога кашлам ме болат градите. Ај некој нека предложи нешто за побрзо да ми помине, не мислам по доктори да се влечам. Што да пијам, што да јадам? Мед ќе помогне?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.726
Поени од реакции
19.889
Ме болеше грло, лижев стрепсилс и ми помина ама сега ми тече носот и поткашлувам. Ама кога кашлам ме болат градите. Ај некој нека предложи нешто за побрзо да ми помине, не мислам по доктори да се влечам. Што да пијам, што да јадам? Мед ќе помогне?
Температура имаш ?
Земи ако не мукоплант или сличен сируп на природна база, може имаш секрет кој се слива од носот па ти пречи, со сирупот лесно ќе го исфрлиш од себе.
Ако имаш температура ондак мораш на лекар ради антибиотик, може да и ти е бронхит.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Температура имаш ?
Земи ако не мукоплант или сличен сируп на природна база, може имаш секрет кој се слива од носот па ти пречи, со сирупот лесно ќе го исфрлиш од себе.
Ако имаш температура ондак мораш на лекар ради антибиотик, може да и ти е бронхит.
Немам температура, шлајм од сабајле исфрлив и сеа еве сува кашлица имам па ме печат очи :) скроз ми се смени од вчера до денес.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.095
Поени од реакции
6.735
Немам температура, шлајм од сабајле исфрлив и сеа еве сува кашлица имам па ме печат очи :) скроз ми се смени од вчера до денес.
ќе да е сезонско нешто и мене ме фати со шлајм од грло и нос,мали главоболки,малу и очите ме набољвит,мала омалаксаност........
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
^ И мене ме фати.Главоболки,омалаксаност,изгубеност....
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
Луѓе помагајте си го повредив левото окото. ми влезе во око гранче од цвеќе (од кај знам што е, нешто зимзелено и не е битно толку). т.е. ме допре на ширум отворено око. почна многу да ми солзи окото, си се "изнаплакав" убаво, го измив малку со топла вода е сеа не гледам убаво. :confused: замаглено гледам. да го затворам десново око гледам ама знаете се ми е замаглено и страв ме фаќа. трепкам за да ми се насолзи окото пак, ама ништо не помага. низ дома ми се најдоа капките дексаметазон (мислам така се викаат) прочитав дека се и за очи и за уво. турив две капки, па сега за сега нема резултати.
и сеа чаре? или вака е од ударот? пред саат ипол го удрив и мислам дека исто си ми стои :( маки бе......
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Луѓе помагајте си го повредив левото окото. ми влезе во око гранче од цвеќе (од кај знам што е, нешто зимзелено и не е битно толку). т.е. ме допре на ширум отворено око. почна многу да ми солзи окото, си се "изнаплакав" убаво, го измив малку со топла вода е сеа не гледам убаво. :confused: замаглено гледам. да го затворам десново око гледам ама знаете се ми е замаглено и страв ме фаќа. трепкам за да ми се насолзи окото пак, ама ништо не помага. низ дома ми се најдоа капките дексаметазон (мислам така се викаат) прочитав дека се и за очи и за уво. турив две капки, па сега за сега нема резултати.
и сеа чаре? или вака е од ударот? пред саат ипол го удрив и мислам дека исто си ми стои :( маки бе......
Не си играј играчки, веднаш оди на очно. Колку и да ти каже некој совет од овде, доктор мора да те види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom