Дежурна Ординација! #2

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Денес приметив дека ушиве нешто ми се црвени и осеќам мало жежење :toe:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Денес приметив дека ушиве нешто ми се црвени и осеќам мало жежење :toe:
...те оговара некој или ќе слушнеш глас! ;)
П.С.
(аман ништо не ти е, топла ладна околина и подобрена циркулација)

Од ефект, ќе имаш само полесен новчаник. Пак и тоа е нешто.
...сосема се сложувам со тебе, 50 Е за 30 ќесички

ice_screenshot_20220411-183055.jpeg

... све што се суплементи поминати комерцијално како „додаток на исхрана“ не очекувај и да лечи, инаку ќе си беше лек, нели, а ефект знам само ако ти е предложено од медицинско лице и тоа најмалку три месеци тоа исто лице на твоја реклама ќе добие кожна ташна, па сега види ти колку е засегнат за твојата остеопороза, но за 50 Е да се добие 500мг Калциум и 10мг Вит Д и колаген, малку е претерано кога истото да го купиш би чинело највише 5 Е, а многу сум сомнителна кога на упаството не го пишува целосниот содржај на тие хемикалии кои се попратни на самиот производ!
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
...те оговара некој или ќе слушнеш глас! ;)
П.С.
(аман ништо не ти е, топла ладна околина и подобрена циркулација)


...сосема се сложувам со тебе, 50 Е за 30 ќесички

Прегледај го приврзокот 328447

... све што се суплементи поминати комерцијално како „додаток на исхрана“ не очекувај и да лечи, инаку ќе си беше лек, нели, а ефект знам само ако ти е предложено од медицинско лице и тоа најмалку три месеци тоа исто лице на твоја реклама ќе добие кожна ташна, па сега види ти колку е засегнат за твојата остеопороза, но за 50 Е да се добие 500мг Калциум и 10мг Вит Д и колаген, малку е претерано кога истото да го купиш би чинело највише 5 Е, а многу сум сомнителна кога на упаството не го пишува целосниот содржај на тие хемикалии кои се попратни на самиот производ!
Дај предлог, што е ефикасно за да земам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Дај предлог, што е ефикасно за да земам.
... за болест се зема лекови по предлог на лекар и после сите испитувања, а за симптоми без сеуште појава на болест се остранува причините и тие не се секогаш ,, што да земам,,, туку ,,што да правам,, или ,,кои лоши навики да ги прекинам,, !
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Не видов тема за кожа, ќе морам тука да прашам.
Во последно време многу често ми се појавува ова:

(не се мои сликите)

Чеша и кога се мачкам со помада краток период ке помине но после пак се враќа. Не е толку изразено како на сликите. По статии читам многу нешта, над 20 причини се набројани па не знам шо е решението. Ако некој имал слично вакво нека ми пише во порака или овде.
Bioderma mackaj.. toa tie krema za telo, sekoj del od teloto ako ti e vakov mozes da go mackas.. pominuva zagarantirano
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
... за болест се зема лекови по предлог на лекар и после сите испитувања, а за симптоми без сеуште појава на болест се остранува причините и тие не се секогаш ,, што да земам,,, туку ,,што да правам,, или ,,кои лоши навики да ги прекинам,, !
Ај сега и ти ме зезаш..па и витамини зимаме кога не сме болни, се за подобро здравје...така и колагенов е за превентива, макар да кај мене има потреба оти имав многу спортски повреди.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.296
Ај сега и ти ме зезаш..па и витамини зимаме кога не сме болни, се за подобро здравје...така и колагенов е за превентива, макар да кај мене има потреба оти имав многу спортски повреди.
Ако имаш вишок пари да ти пратам трансакциска? :D
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Ај сега и ти ме зезаш..па и витамини зимаме кога не сме болни, се за подобро здравје...така и колагенов е за превентива, макар да кај мене има потреба оти имав многу спортски повреди.
...зависи кој зема и зошто, еве јас не пијам дополнителни суплементи „да се најдат за превентива“ , како пишуваш ти„ витамини“, оти се хранам со тоа што треба да внесам дополнително и немам потреба, а што па колагенот „превентива“?
на пример ако го применуваш на лице за подмладување, навистина ќе се случи тоа? е па исто и орално колаген да го земаш, а нема потреба, оти се зема нешто само и само ако има докажан недостаток, а не сега ај кафе ќе пиеме секој ден, па и витамини онака да се најдат, не ти пречат дополнителните супстанции кои никогаш не се спомнуваат ниту се пишуваат во упаствата во тие вештачки витамински производи?!

...инаку, спортските повреди се санираат на време кога се направени, а не по Х време кога сето тоа е веќе „сраснато“ и „прилагодено“ во новата состојба на телото,

инаку кога веќе ме прашуваш за колаген:

- лимоните и грејпфрутите се богати со цинк и бакар кои се катализатори за производство на колаген протеин, витаминот Ц е неопходен за производство на про-колаген, кој понатаму се претвора во тело во колаген,
- колку пати во неделата јадеш грав? јест да не содржи колаген ама е богат со аминокиселини неопходни за неговата синтеза, а содржи количини на бакар кој нели е еден од главните катализатори за производство на колаген,
- храна богата со хлорофил стимулира производството на колаген,

- супа од коски како најбогат природен извор на колаген, пилешко филе каде исто е содржајно со протеински колагенски влакна,

top-view-bone-broth-soup-khash-served-with-garlic-vinegar-750x430.jpg

цитат „ СУПА ОД КОСКИ “

1. Супата го подобрува тонот на кожата. Направено е со коски, богато е со колаген, што го подобрува здравјето на сврзното ткиво. Консумирањето супа ќе ја направи кожата мазна и еластична. Лекарите сугерираат дека супата исто така може да помогне во намалување на појавата на целулит.

2. Помага при чистење на црниот дроб. Глицинот во супа е вклучен во чистење на црниот дроб од дневните токсини.

3. Ја зголемува заштитната функција на цревната лигавица. Неговата хиперпропустливост е голем проблем денес, што е причина за алергии, нетолеранција на храна, дигестивни проблеми и многу други вообичаени болести. Geелатинот во супа ја лечи мукозната мембрана, ги подобрува нејзините квалитети на бариера и обезбедува апсорпција на хранливите материи.

4. Олеснува воспалението. Хондроитин, глицин, пролин и други аминокиселини присутни во супа играат позитивна улога во борбата против воспалението.

5. Ја намалува болката во мускулите и зглобовите. Истите супстанции кои се борат против воспалението, исто така, учествуваат во градењето на мускулите и поправката на ткивата. Глукозамин и хондроитин во супа ја ублажуваат болката скоро веднаш (вклучително и после тренинг), додека глицинот и желатинот ги зајакнуваат зглобовите, го забрзуваат заздравувањето и го промовираат обновувањето на телото.

6. Се бори против инфекции. Што може да биде поважно во зима, кога сме особено подложни на напади од вируси и бактерии? Минералите и аминокиселините во чорбата му помагаат на телото да произведе силни и здрави клетки, истовремено зајакнувајќи го имунитетот.

7. Ја зголемува апсорпцијата на минералите. Денес, многумина страдаат од неможност да апсорбираат одредени витамини и минерали. И минералите со кои се збогатува чорбата за време на нејзината подготовка, телото полесно ги апсорбира отколку во форма на таблети и додатоци на храна.

8. Го подобрува варењето на храната. Latелатинот има омекнувачко дејство врз гастроинтестиналниот тракт, а исто така помага во разградување на протеините и мастите, зголемувајќи ја нивната апсорпција.

9. Ги зајакнува коските. Големата содржина на калциум, магнезиум и фосфор во чорбата промовира здрав раст, зајакнување и поправка на коските.

10. Го подобрува спиењето. Верувале или не, супа е индицирана за оние кои имаат проблеми со спиењето и заспивањето. Факт е дека аминокиселината глицин позитивно влијае на состојбата на нервниот систем, ослободувајќи го стресот и напнатоста што не спречуваат да заспиеме. Глицинот индиректно влијае и на состојбата на виталност во текот на денот, а исто така ја подобрува и меморијата.
.........“затворен цитат

wp_20140412_14_36_17_pro.jpg

...ама не’ мрзи сето тоа по природен пат, па полесно лапни голтни апчето кое биди сигурна телото не го препознава, процесуира (процесира) и искористува, како кога би било по природен пат со исхрана! така да еднаш неделно супа од коски и те како ти е доволно за дополнителен колаген во твоето тело, а 50 Е ете заштеди ги за прошетка низ МКД !
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Ако имаш вишок пари да ти пратам трансакциска? :D
Немој така, ќе почнат луѓево да си ги бараат парите од @Psyside ...
@bijons дај му рецепт за супа и на модераторот за здравје, тој се утепа од рекламирање на разни суплементи, вештачки витамини идр.:свиркам:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
Земав една Нивеа, океј сум за сега. Само околу уста имав инаку.
Img_00058534.jpg 82859_0_1.jpg hidratantna-krema-nivea-75-ml_270889.jpg

... егзема (атописки дерматит) штом ти помогна Нивеа, а таа како хидрантна крема дава на местото каде се мачка „влажност“ , тогаш ќе кажеме дека местото на твојата кожа каде ќе ти биде „сува“ ќе биде една од причините за појава на такво црвенило со лушпеста и сува кожа,

...така да избегнувај да го миеш лицето (може и друг дел од телото или општо цело тело) со обичен сапун, гледај да примениш сапун со pH вредност што не го нарушува природниот хидролипиден слој на кожата како што е Асодерм сапун со pH 5,5, или некој Асо глицерински сапун, во состав имаат глицерин кој ја зголемува влажноста на самата кожа, задржувајќи ја водата во неа посебно прилагодени за таква сува кожа!

index.jpgser.jpg asso-sapuni.png

Немој така, ќе почнат луѓево да си ги бараат парите од @Psyside ...
@bijons дај му рецепт за супа и на модераторот за здравје, тој се утепа од рекламирање на разни суплементи, вештачки витамини идр.:свиркам:
... па не се иде од крајност во крајност, а секој ќе се определи според сопствено убедување,
еве конкретно од мое искуство, кога ТСХ ќе ја надмине границата во тој период од месец дена и јас внесувам суплемент како селен, витамин Ц и Витамин Д секој ден со трет ден пауза, применувам исхрана побогата со морски плодови и риба, па јагоди (највише содржи јод), па некој орев и после месец дена ќе направам повторно лабораторија и кога ТСХ е задоволитен во нормала ги прекинувам тие суплементи и пак едно 4,5 месеци онака само со исхрана, па после 6 месеци пак анализа и ако е ОК терам без суплементи, ако не пак „помагам“ со вештачки внес, така ДА, а не ќе внесуваме ради реда, ради превенција, ради тоа што сите внесуваат или поради навиката да се внесе нешто купено шарено во големо шише, секој ден внесување хемикалии во текот на цела година ќе речат од хербално потекло, а дополните супстанции за тие препарати од кое потекло се, што ќе кажат бубрезите и јетрата?!
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Немој така, ќе почнат луѓево да си ги бараат парите од @Psyside ...
@bijons дај му рецепт за супа и на модераторот за здравје, тој се утепа од рекламирање на разни суплементи, вештачки витамини идр.:свиркам:
Не се замарам со subhumans, иди во играчница.
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Не ви требаат никакви витамини...се се лекува на природен начин само треба време и треба да се корегираат навиките... изгледајте ги видеата на Др Мирољуб Петровиќ и ке ви биде појасно
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
„Блазе“ тој што ќе се лекува според Мирољуб Петровиќ :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom