Дежурна Ординација! #2

Член од
13 април 2022
Мислења
9
Поени од реакции
15
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Имам две прашања.



Едно ми е за очите, еднаш годишно ги чистам он којнуктивитис, оваа година ми дадоа Неодексацин, одлично се покажа, се смирија и исчистија за неколку дена, е сега во упатството пишува да се ставаат на еден саат преку ден и на два преку ноќ неколку дена и да се намалува, не повеќе од десет дена.

Јас поради обврски редев два пати, еднаш сабајле еднаш пред спиење, дали да продолжам додека го потрошам шишенцето?



И друго, имам подкожна акна на грбот, големка, излегува на неколку месеци, има некоја крем да ја средам?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798


Nadmeni oftalmolog vređa Miroljuba 10 minuta, Miroljub ga poklopio za 2 minuta :tvg:
... мое мислење, да
Директор на една јавна установа како се декларира дотичниов офталмолог, не смее да каже јавно дека тој успеал со свои методи кои не ги кажува, ги вакцинирал цел медицински персонал, како вели самиот цитирам „моите доктори“ сите се вакцинирани,
...прво се зборува за антиковид вакцинирање, а не за општо вакцинирање со класични вакцинии туку со антиковид вакцини, второ не е од мајка му болницата, па тој малтене да се фали дека сите „негови лекари“ се антиковид вакцинирани и трето тоа „негови методи“ што не ги кажува највероватно се присилно изнудени антиковид вакцинирање условувани со губење на работното место, така ако истото се докаже треба и кривично да одговара за мобинг на медицински персонал каде тој директорува!
... јест да треба човек да има завршено соодветно образование за да може да работи по таа професија, но тоа не значи дека ако има таква соодветна диплома да си дозволи апсолутистичко однесување со апсолутистичко знаење од областа на завршено стручно образование, секоја медицинска диплома не значи и доживотно знаење, ако секоја година истата не се надоградува со постојано едуцирање и пратење ситуација на терен т.е. искуство!
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
6
Здраво. Дали знаете каде во Македонија може да се купи електроларингс или ларингофон? Дали тоа оди преку фондот некако или се купува на приватно? Секој одговор е добредојден.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.051
Поени од реакции
6.657
Немој така, ќе почнат луѓево да си ги бараат парите од @Psyside ...
@bijons дај му рецепт за супа и на модераторот за здравје, тој се утепа од рекламирање на разни суплементи, вештачки витамини идр.:свиркам:
убаво објаснето од биџонс, или пак купи желатин раствори го и додај после во нешто за да можеш да го испиеш..... гаден упм
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
За здравје и за све друго само Мирољуб Петровиќ него го бива за све и е експерт скоро во сите области...
 
Член од
28 септември 2021
Мислења
23
Поени од реакции
13
Што значи покачен пролактин во крвта и како се решава тоа? До сега 2,3 пати кога сум испитувал поради некои здравствени причини крвна слика и хормони секогаш само тоа покажувало дека е покачено ,другото се си е уредно. Докторот вика демек нормално било и варирало во текот на денот од повеќе причини, но еве веќе трет пат е исто.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.128
Поени од реакции
10.471
Што значи покачен пролактин во крвта и како се решава тоа? До сега 2,3 пати кога сум испитувал поради некои здравствени причини крвна слика и хормони секогаш само тоа покажувало дека е покачено ,другото се си е уредно. Докторот вика демек нормално било и варирало во текот на денот од повеќе причини, но еве веќе трет пат е исто.
Да си направиш комплет лабораторија. Да си испиташ и функција на тироидеа и бубрези. Во случаеви кога има покачено ниво на пролактин, пожелно е да се направат и дополнителни испитувања (магнетна резонанца). Побарај си преглед кај специјалист.
 
Последно уредено:
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Da preporacate dobar doktor za bolesti na usta, konkretno jazik?
 
Ф

Флеш

Гостин
Совет барам,не сум користел воопшто други креми цел живот,освен стрикно невенова маст . Но има некој мал успешен ефект. Се мачам со псоријаза од мали нозе заради тироидната жлезда и заради тоа резултат генетски не ми лачи кожата природна маст, недоволно природна хидратација. Да ми препорачате некоја секојдневна маст за сува кожа . Може од било каде . ДМ МАРКЕТ, Орифлејм итн по аптеките . Шо користите вие со сличен проблем .
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Совет барам,не сум користел воопшто други креми цел живот,освен стрикно невенова маст . Но има некој мал успешен ефект. Се мачам со псоријаза од мали нозе заради тироидната жлезда и заради тоа резултат генетски не ми лачи кожата природна маст, недоволно природна хидратација. Да ми препорачате некоја секојдневна маст за сува кожа . Може од било каде . ДМ МАРКЕТ, Орифлејм итн по аптеките . Шо користите вие со сличен проблем .
Јас 12 години имав проблеми на лице со поткожни акни кои не излегуваа на површина, жлездите ми лачеа прекумерено, зголемен тестостерон, итн.. Не најдов лек, немаше што не пробав, највеќе ми е жал што не се посветив на некој спорт, на тој начин немаше шанси да имав кожни проблеми..
Како и да е, имам и јас состојби кои ми се појавиле во текот на тие години поради често користење на кортикостероиди, кожата не ми се хидрира природно, постојано ми е суво лицето. Нешто што мене ми помага многу е масло за чистење шминка на Алверде од DM (NATURKOSMETIK Make-up-Entferneröl). Зачудувачки, ама лицето само со ова масло ми е како нормално, а некогаш по потреба после бањање може да ставам и од оние бугарските креми за лице АРОМА, ги има во аптека околу 80ден. со различни ароми...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom