Дежурна Ординација! #2

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.760
Поени од реакции
1.225
Имаш само малку истегнати некој дел од долниот стомачен ѕид. Немаш клиничка хернија (ингвинална) или можеби тестисот си го истегнати малку. Мирување и ќе помине ако имаш црвенило или грутка право на лекар матичен или хирург.
На ехо бев и на снимакта покажа воспаление на простата, големината на простата е иста т.е нормална, но има мало воспаление.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.192
На ехо бев и на снимакта покажа воспаление на простата, големината на простата е иста т.е нормална, но има мало воспаление.
Антибиотици...или/и што ќе ти дадат друго. И малку пауза со секс и порно. И доста течности и чаеви.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: S.L
Член од
20 јули 2016
Мислења
5.572
Поени од реакции
3.192
За воспаление антибиотици? :)
Да, антибиотици, НСАИД и Алфа блокери се даваат најчесто за простатитис. Но уролози боље знаат. Најчесто е бактериска инфекција.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
694
Поени од реакции
944
Glava me boli uzasno znaci bolki pozadi i napred na glavata mislish ke mi prsne mozokot se napiv se zivo i divo id apcinja kako analgin kafetin i paracetamol i toa vo isto vreme i pak ne mi pominuva. Sovet? Strav me fakja koga ke me fati taka od sto bi mozelo da mi bide?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.269
Поени од реакции
9.378
Glava me boli uzasno znaci bolki pozadi i napred na glavata mislish ke mi prsne mozokot se napiv se zivo i divo id apcinja kako analgin kafetin i paracetamol i toa vo isto vreme i pak ne mi pominuva. Sovet? Strav me fakja koga ke me fati taka od sto bi mozelo da mi bide?
Измери притисок...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Да, антибиотици, НСАИД и Алфа блокери се даваат најчесто за простатитис. Но уролози боље знаат. Најчесто е бактериска инфекција.
Најчесто, ама не секогаш.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
239
Поени од реакции
471
Како бре можете уште аналгин да пиете, па уште плус заедно со кафетин. При вакво време достапно со информации секаде мислам дека стварно не е во ред
 
Член од
15 април 2019
Мислења
694
Поени од реакции
944
Како бре можете уште аналгин да пиете, па уште плус заедно со кафетин. При вакво време достапно со информации секаде мислам дека стварно не е во ред
Pa kazi ti sto?!
Автоматски споено мислење:

Измери притисок...
Nizok mi e standart
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.269
Поени од реакции
9.378
Pa kazi ti sto?!
Автоматски споено мислење:


Nizok mi e standart
Затоа и ти пишав да провериш...ако е притисокот во прашање џабе пиеш апчиња за глава. Главоболка позади асоцира на низок притисок, во такви случаеви земи повеќе течности да се нормализира.
 
Член од
9 декември 2014
Мислења
506
Поени од реакции
988
Може со урино и спермокултура да се реши дали и кој треба.
Prostatitis sekogas se leci so antibiotik (najcesto antibiotik koj pokriva e.coli kako najcest pricinitel i SPB, prema toa antibiotik od prv red e ciprofloksacin). Urinokultura i urinoanaliza se cesto pati negativni i ne se senzitivni diagnosticni metodi za prostatitis.
Alfa bloker (najcesto tamsulozin) se prepisuva pri znaci za obstrukcija(togas mora pacientot I da se kateterizira).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.193
Поени од реакции
17.523
Ципро помага, ама неретко акутно само. За некој месец е истата приказна, DHT, како и животен стил, метаболички проблеми имаат исто така голем удел, така да тнка работа со антибиотици долгорочно кај добар дел од случаите.
 

S.L

Желба по титула :D
Член од
1 јули 2013
Мислења
1.760
Поени од реакции
1.225
Pravev denes urinokultura i mi rekoja i CRP. Vo pon ke mi bidat rez, ama do togas ne mi dadoja nisto da pijam(samo uvin caj so pijam) iskreno malce sum meh i zbunet. Denes dur ne pocnav da se dvizam se beshe okej.... mi se vrati oseteto deka mi se mokri i slicno... no koga ke pocnam da se dvizam pocnuvaat grcevi, napnatost... najvekje i najcesto desnta strana na besikata. Momentalno osekjam samo mala poduenost vo besikata.... nesto slicno kako gasovi vo stomak.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
488
Поени од реакции
1.489
Ципро помага, ама неретко акутно само. За некој месец е истата приказна, DHT, како и животен стил, метаболички проблеми имаат исто така голем удел, така да тнка работа со антибиотици долгорочно кај добар дел од случаите.
Обично се даваат антибиотици со висок степен на пентерација во простатичното ткиво. Флуорокинолони, макролиди, тетрациклини. Третманотот е минимун 2-4 недели за да не помине во хронично воспаление. Кај хроничното воспаление третманот трае 3-4 месеци, а дополнително со алфа блокери се намалуваат симптомите и рецидивите. Инаку да, ефект од антибиотикот не се постигнува секогаш баш заради тоа што простатичното ткиво е специфично и слабото продирање на антибиотикот, па во случај на појава на рецидиви пациентите дополнително се третираат со триметоприм-сулфометоксазол, нитрофурантоин или ципрофлоксацин. Ако е интензивно рефрактерна турп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom