Дежурна Ординација! #2

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Имам ист проблем,болка во грбот, но само при движење...направив ртг на кичма и се појавија шилци кои прават проблем...Снимајте и вие рбет, можеби иста мака имаме.
Крвна слика, екг и преглед од кардиолог за да се исклучи срцева болка.
Ртг на рбетен столб, може и од шилци да е болката.
И ртг на граден кош би направила јас.
Може ли да е јетра или замуљана жолчка на која не може да видат камења од муљот?
Ништо од тоа. Првична дијагноза Бенигна мамарна дисплазија на дојка.
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Пукнат капилар на око, до зеница, веќе 2 месеца ? Совет, што е како?
Или да идам на лекар..
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Пукнат капилар на око, до зеница, веќе 2 месеца ? Совет, што е како?
Или да идам на лекар..
... те читам ...си мислам ...сигурно си го пробал Васалва маневарот, нестручно, непрофесионално и си го сјебал капиларот со испровоциран итраокуларен притисок, можеш и вид да изгубиш, утре трк на очен /офталмолог, со око нема зезанција,
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
Си вежбал или си се напрегал?

Прекумерна тежина? Исхрана? Возраст?
Тежина да.. 120 кг на 188цм.Не сум вежбал нити напрегал. Имам зголемена активност пред екран. Исхрана не знам..варира, али не е само фаст фуд
Автоматски споено мислење:

... те читам ...си мислам ...сигурно си го пробал Васалва маневарот, нестручно, непрофесионално и си го сјебал капиларот со испровоциран итраокуларен притисок, можеш и вид да изгубиш, утре трк на очен /офталмолог, со око нема зезанција,
и ја те читам тебе.. не ни знам што е ова што пишуваш, нит сум пробувал нешто..
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.704
Поени од реакции
9.540
Тежина да.. 120 кг на 188цм.Не сум вежбал нити напрегал. Имам зголемена активност пред екран. Исхрана не знам..варира, али не е само фаст фуд
Автоматски споено мислење:


и ја те читам тебе.. не ни знам што е ова што пишуваш, нит сум пробувал нешто..
Сака да ти каже да одиш на очен преглед...и мој совет ти е да послушаш.
Око е, не е играчка...:lut:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Тежина да.. 120 кг на 188цм.Не сум вежбал нити напрегал. Имам зголемена активност пред екран. Исхрана не знам..варира, али не е само фаст фуд
Автоматски споено мислење:


и ја те читам тебе.. не ни знам што е ова што пишуваш, нит сум пробувал нешто..
Провери за очен притисок и скриен шеќер
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
да го праев ова немаше да иам 120 кила :D
... сега искрено не знам што подразбираш под „пукнат капилар„ зашто ако ти е пукнат капиларот значи крвта од тој капилар ти истече и на око имаш црвена дамка што не верувам дека така ќе седиш 2 месеци, можеби имаш некој „изразен“ капилар кој би требало да помине, а две недели (акутен иритис) ќе беа доволни да се повлече,


...може не е ништо, си кивнал силно, си ги истрил очите силно, ама вака два месеци да ти стои пукнат капилар? или имаш континуиран висок крвен притисок? како стоиш со тоа? или можеби е некое воспаление (ама не те боли, не те чеша, не ти солзи окото)? :toe:


да беше херпес ќе те болеше и не ќе можеше на светло да гледаш, може имаш покачен интраокуларен притисок(глауком), може некој коњуктивитис? носиш наочари имаш астигматизам, па носиш контакти сочива?
све може да имаш, а може ништо да немаш!!!
... затоа најдобро, утре на очен лекар! (y)
 
Член од
15 август 2011
Мислења
125
Поени од реакции
40
... сега искрено не знам што подразбираш под „пукнат капилар„ зашто ако ти е пукнат капиларот значи крвта од тој капилар ти истече и на око имаш црвена дамка што не верувам дека така ќе седиш 2 месеци, можеби имаш некој „изразен“ капилар кој би требало да помине, а две недели (акутен иритис) ќе беа доволни да се повлече,


...може не е ништо, си кивнал силно, си ги истрил очите силно, ама вака два месеци да ти стои пукнат капилар? или имаш континуиран висок крвен притисок? како стоиш со тоа? или можеби е некое воспаление (ама не те боли, не те чеша, не ти солзи окото)? :toe:


да беше херпес ќе те болеше и не ќе можеше на светло да гледаш, може имаш покачен интраокуларен притисок(глауком), може некој коњуктивитис? носиш наочари имаш астигматизам, па носиш контакти сочива?
све може да имаш, а може ништо да немаш!!!
... затоа најдобро, утре на очен лекар! (y)
од првото купче до слики, третата е најблиску до тоа што го имам јас
Автоматски споено мислење:

сепак ќе појдам до офталмолог деновиве.
притисок баш мерам деновиве ми е ок 115-125/60-70
 

Kajgana Shop

На врв Bottom