Дежурна Ординација! #2

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Некој има искуство со огромна болка и отечени дланки и прсти?

Татко ми веке еден месец има болки на 2 те дланки , беше на физиотерапевт , ортопед, кардиолог и никакво чаре, му препишаа некои лекови но никакво подубрување нема а со воа ковидов ни може да се снима ни ништо..
Со реуматолог се консултиравте? Вака по генералниот опис може да е и артритис (реума).
Ако сте од Скопје направете еден рендген на приватно кај Толовски, ми се чини најпристапен е со цени.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Некој има искуство со огромна болка и отечени дланки и прсти?
Татко ми веке еден месец има болки на 2 те дланки , беше на физиотерапевт , ортопед, кардиолог и никакво чаре, му препишаа некои лекови но никакво подубрување нема а со воа ковидов ни може да се снима ни ништо..
... артритис, секогаш е пропратена со болка, оток, деформитет најчесто на злобовите на прстите,може да потечат и прстите, ама ако е отечена цела дланка веднаш болниот ја лоцира болката на зглобовите,

... можеби проблем со урогенитален тракт, може бубрезите не функционираат како треба и еден диуретик би завршил работа, дали направивте лабораториска анализа уреа, кратинин и ацидум урикум (мокрачна кислелина)?
... мочна киселина ако е покачена може да се манифестира и како акутен уричен артритис, ама вие цел месец имате мака, па сте биле по соодветните специјалисти што би требало да дадат дијагноза и барем да му ја смират болката, (не ги спомнуваш добиенте резултати од крвна слика)

gardening_hazard_infection.jpg images hm.jpg

... размислите дали некој лек што го пие таткото, за некоја негова хронична болест може да биде причина за отекувањето на рацете (не спомнуваш дали отоци се појавени и на нозете- зглобови), било да е некој нов воведен лек во негова терапија или пак некој стар лек што ја зголемил дозата? честопати лековите против висок крвен притисок како и калциеви антагонисти (амлодипин) можат да дадат отекување на дланките на рацете и стопалата и присуство на болка поради самиот оток,
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Имам стрептокока во грло и после терапија со зинат, не помина. Ми земаа брис пак, сега имам стреп и стафилокока во нос. Кој е следен антибиотик што можам да го земам?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.932
Имам стрептокока во грло и после терапија со зинат, не помина. Ми земаа брис пак, сега имам стреп и стафилокока во нос. Кој е следен антибиотик што можам да го земам?
Ќе се консултираш секако со матичен, ионака антибиотик без рецепт не би требало ниту смеат да ти дадат, а си има и во резултатите од брисот антибиограм на кои антибиотици е сензитивна бактеријата. Носот можеш да го премачкуваш и со антибиотски масти локално, пример Гентамицин или Хлорамфеникол.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Имам стрептокока во грло и после терапија со зинат, не помина. Ми земаа брис пак, сега имам стреп и стафилокока во нос. Кој е следен антибиотик што можам да го земам?
Имаш нешто симптоми, ангини, ова-она? Бидејќи и стреп и стаф се дел од нормалната флора на горен респираторен така да можеби нема потреба да зимаш антибиотици.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Имаш нешто симптоми, ангини, ова-она? Бидејќи и стреп и стаф се дел од нормалната флора на горен респираторен така да можеби нема потреба да зимаш антибиотици.
Со грлото имав температура, блага болка во грлото и генерално чувство на настинка.Toa траеше неколку дена, а во моментов имам само црвенило на грлото. Во врска со носот, немам никакви симптоми.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.309
Поени од реакции
19.663
Со грлото имав температура, блага болка во грлото и генерално чувство на настинка. Во врска со носот, немам никакви симптоми.
Крвна слика направи? Консултирај се со твојот матичен можеби станува збор за вироза, не зимај антибиотици на своја рака особено ако нема потреба.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Крвна слика направи? Консултирај се со твојот матичен можеби станува збор за вироза, не зимај антибиотици на своја рака особено ако нема потреба.
По нејзина препорака пиев зинат, сега ми препиша сумамед.Зинат ми помогна со симптомите, али сега на повторна проверка пак има бактерија. Ко што читав многу е јак сумамедот а мака имам со антибиотициве па барав и друго 'не' стручно мислење.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Имам стрептокока во грло и после терапија со зинат, не помина. Ми земаа брис пак, сега имам стреп и стафилокока во нос. Кој е следен антибиотик што можам да го земам?
Сигурно имаш антибиограм од бактеријата, нека види матичната на кој лек е сензибилна.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Десното уше ми се затна преку ноќ додека спиев. Сабајле осетив мала болка и малце како да ми е затната десната страна. Сега повеќе ми се затна. Последниот пат кога ми се затна пред 2години ми дадоа антибиотик и два вида капки за воспалено средно уво.
Сега ставив три капки хидроген ама ништо. Некој капки да препорачате за викенд додека да отидам кај матичната?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
Десното уше ми се затна преку ноќ додека спиев. Сабајле осетив мала болка и малце како да ми е затната десната страна. Сега повеќе ми се затна. Последниот пат кога ми се затна пред 2години ми дадоа антибиотик и два вида капки за воспалено средно уво.
Сега ставив три капки хидроген ама ништо. Некој капки да препорачате за викенд додека да отидам кај матичната?
Најубаво да не ставаш ништо за да не ја замаскираш состојбата кога ќе одеш на орл доктор
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
541
Поени од реакции
284
Пациент со прележана корона, сега се жале на болки во градите, се случува да изгуби воздух и сила, кашла понекогаш температура константна околу 37,1-37,4. Утре ке се снима, матичниот не знае шо е, сумња на бронхитис но..... ЁМуабетот ми е дека вирусот остава страшни последици и кај млади и луѓе спортисти. го ослабнува органзимот и псоле е лесно нападнат и од најобична настинка тешко се поминува. а да, и сумамедот мислам дека повеке штета праве отколку помага.
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Здраво, не знам каде да го поставам ова прашање, па ако грешам се извинувам. Бремена сум 30 недела со второ дете, имам 34години, матичниот гинеколог воопшто не е заинтересиран за мојата бременост (пред пензија е) и одам во приватна клиника на редовни контроли и испитувања е сега, прашањето ми е дали да примам вакцина за грип со оглед на ситуацијата или не? Матичниот рече категорично Не, од приватната клиника докторот баш ми препорача да се вакцинирам. Во голема двоумица сум и не знам што да правам. Ако има некоја трудница со искуство, или да да ми дадете совет би ви била благодарна.
 
C

CoolIris

Гостин
Здраво, не знам каде да го поставам ова прашање, па ако грешам се извинувам. Бремена сум 30 недела со второ дете, имам 34години, матичниот гинеколог воопшто не е заинтересиран за мојата бременост (пред пензија е) и одам во приватна клиника на редовни контроли и испитувања е сега, прашањето ми е дали да примам вакцина за грип со оглед на ситуацијата или не? Матичниот рече категорично Не, од приватната клиника докторот баш ми препорача да се вакцинирам. Во голема двоумица сум и не знам што да правам. Ако има некоја трудница со искуство, или да да ми дадете совет би ви била благодарна.
Зошто да не се вакцинираш?
Бремените жени како најранлива категорија треба да бидат вакцинирани за грип.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Здраво, не знам каде да го поставам ова прашање, па ако грешам се извинувам. Бремена сум 30 недела со второ дете, имам 34години, матичниот гинеколог воопшто не е заинтересиран за мојата бременост (пред пензија е) и одам во приватна клиника на редовни контроли и испитувања е сега, прашањето ми е дали да примам вакцина за грип со оглед на ситуацијата или не? Матичниот рече категорично Не, од приватната клиника докторот баш ми препорача да се вакцинирам. Во голема двоумица сум и не знам што да правам. Ако има некоја трудница со искуство, или да да ми дадете совет би ви била благодарна.
Дали во изминативе 5-6 години си заболувала од грип? Ако да, вакцинирај се.
Ако не, не се вакцинирај ама сепак пази се периодов, мада и онака сите се пазиме некако периодов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom