Дежурна Ординација! #2

Член од
12 март 2009
Мислења
19.809
Поени од реакции
15.732
Не смеат матичните лекари да препишат некои лекови, мора прво да ги има препишано специјалист на извештај, и потоа матичната да напише рецепт врз основа на тој извештај од специјалист. За финастерид мора уролог да препорача.
има проблем, финастерид е регистриран, стар лек, ама досега 6 месеци не успеав да дознам кој уролог има искуство со него, а и во Лек не знаат... едно време едната нивна соработничка спомне дека во Воената болница, ама не кажа конкретно кој...
проблемот е дека здравството ни е само шаблонизирано , прегледите се прекраатки а практично немаш ни контакт со специјалистот туку се некој асистенти...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
има проблем, финастерид е регистриран, стар лек, ама досега 6 месеци не успеав да дознам кој уролог има искуство со него, а и во Лек не знаат... едно време едната нивна соработничка спомне дека во Воената болница, ама не кажа конкретно кој...
проблемот е дека здравството ни е само шаблонизирано , прегледите се прекраатки а практично немаш ни контакт со специјалистот туку се некој асистенти...
...а што искуство ќе ти каже? за да се намали таа зголемена простата (benigna hiperplazija) потребно исто време колку се зголемила (лекот исто се применува за раст на коса кај мажите alopecija), со што има толку несакани дејства од кои најопасни се промени на градата кај мажот, па до канцерогени промени на брадавицата, тахикардија, болка во тестиси, депресија, па да не спомнувам намалено либидо и проблеми со сперматогенезата и докрајчување на јетрата со високи ензимски вредности, еден од лековите т.н. „едно поправи десет расипи“и сето то за да се намали простата, ама додека се пие лекот Проскар- финастерид (inhibitori na 5-alfa-reduktaza), по прекин кај да е, простатата пак ќе се зголеми... значи не е лек за избор за долги стази.... НО, јас би препорачала хербален лек чиј бенифит не се глада само во намалување и подобрување на работата на простата, туку и во многу други работи...ама кој ќе проба ќе знае! :)

 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
.

... позитивно за ХБП како кај тебе не е некоја висока вредност па толкава паника до гастроскопија,
ХБП се третира со тројна терапија ( антибиотик + антимикробик + антиулкусен лек) три недели :
првата недела се пие антибиотикот најчесто Тбл.Амоксиклав од 1 г на 12 ч (поретко кларитромицин поради несакани ефекти токму кон желудникот) антимикробик Тбл.Флажил 400 мг 2х1 на ден и трет лек антиулкусниот Капс.Омепразол 20 мг 2х1 или Ланзул!
втора недела се прекинува амоксиклавот, а се продолжува со Тбл.Флажилот 400 мг 2 х1 и Капс.Омепразол 20 мг 2х1 или Ланзул!
трета недела се пие само Капс.Омепразол 1х1 или Ланзул
...со помали но почести оброци- правилна исхрана и избегнувајќи газирано, љуто, кисело, алкохол, кафе, цигари, нервоза и долготраен стрес и тесни алишта околу стомакот, ремен!
Мала корекција bijons, во тројна терапија се дава чист амоксицилин без клавуланска киселина. :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Друго исто уште од поодамна пред неколку години имав поенкогаш јаки болки во стомакот, јадев многу луто порано, послето баталив, ретко ми се јавуваше болка, тогаш не сум одел на лекари воопшто, па сигурно имам некое воспалени на желудник, хранопровод, дебело црево и којзнае што друго.

После секој оброк значи осеќам дека ми е многу тешко, па сигурно има нешто.
Други симптоми што почнаа да ми се јавуваат: почесто земање длабок здив, замор никаква кондиција, понекогаш и тремор на раце и глава, многу јако отчукување на срцето, го осеќам пулсот во глава, во заби, почнав и во препоните ниско да осеќам некоја тешкотија као кила, не сум сигурен.
.
Да си најдеш некое друго хоби нема да биде лошо.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
има проблем, финастерид е регистриран, стар лек, ама досега 6 месеци не успеав да дознам кој уролог има искуство со него, а и во Лек не знаат... едно време едната нивна соработничка спомне дека во Воената болница, ама не кажа конкретно кој...
проблемот е дека здравството ни е само шаблонизирано , прегледите се прекраатки а практично немаш ни контакт со специјалистот туку се некој асистенти...
има проблем, финастерид е регистриран, стар лек, ама досега 6 месеци не успеав да дознам кој уролог има искуство со него, а и во Лек не знаат... едно време едната нивна соработничка спомне дека во Воената болница, ама не кажа конкретно кој...
проблемот е дека здравството ни е само шаблонизирано , прегледите се прекраатки а практично немаш ни контакт со специјалистот туку се некој асистенти...
Зашто мора таа генерика стара, не ли може да се ординира дутастерид
Мала корекција bijons, во тројна терапија се дава чист амоксицилин без клавуланска киселина. :)
И место лансопразол пожелно е пантопразол[DOUBLEPOST=1553550254][/DOUBLEPOST]
(поретко кларитромицин поради несакани ефекти токму кон желудникот)
Кларитромицинот се издава/или не врз основа на регионална(географска) преваленца за резистенција кон самиот, а не поради несакани дејства кон желудникот
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
Мала корекција bijons, во тројна терапија се дава чист амоксицилин без клавуланска киселина. :)
...за да ти ја прифатам корекцијата треба да ми кажеш и ЗОШТО? (иако цврсто стојам позади тоа дека подобро во тројната терапија да се даде АМОКСИКЛАВ( amoxycillin + clavulanic acid) отколку „чист“ АМОКСИЦИЛИН ! :sneaky:
И место лансопразол пожелно е пантопразол
... а зошто би било пожелно pantoprazol наместо lanzoprazol? јас го спомнав omeprazol, за кој мислам дека е најсоодветен за инхибирање на протонската пумпа за тројната терапија при висок титар на ХБПилори!
 
Последно уредено:
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
...за да ти ја прифатам корекцијата треба да ми кажеш и ЗОШТО? (иако цврсто стојам позади тоа дека подобро во тројната терапија да се даде АМОКСИКЛАВ( amoxycillin + clavulanic acid) отколку „чист“ АМОКСИЦИЛИН ! :sneaky:

...
Заради ефектот на вториот антибиотик на местото на клавуланска киселина и поспецифично делување врз бактеријата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
Заради ефектот на вториот антибиотик на местото на клавуланска киселина и поспецифично делување врз бактеријата.
... не бе убеди некако! :toe:
...еве јас ја пијам тројната терапија (има повеќе тројни комбинации, па и четворна терапија) и тоа со Амоксиклав, Флажил и Омепразол и тоа е до денес најдобра комбинација која ем делува најдобро и која има највише клинички испитувања и примери за најмалку споредни несакани дејства! (y)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
... не бе убеди некако! :toe:
...еве јас ја пијам тројната терапија (има повеќе тројни комбинации, па и четворна терапија) и тоа со Амоксиклав, Флажил и Омепразол и тоа е до денес најдобра комбинација која ем делува најдобро и која има највише клинички испитувања и примери за најмалку споредни несакани дејства! (y)
Омепразол(y)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
...кога сме кај амоксиклавот т.е. амоксицилин со клавулонска киселина во споредба со само чист амоксицилин при тројна терапија на ХБПилори :





..,, неодамна беше објавено дека комбинацијата на амоксицилин-клавуланат имало малку повисока активност од само амоксицилин против H.B.Pylori и дека инхибиторите на β-лактамаза имале 'in-vitro' антибактериска активност против H.B.Pylori, ...,,



...,, Заклучоци. Нашите резултати сугерираат дека амоксицилин и клавулантат во комбинација постигнуваат повисока стапка на искоренување на H.B.Pylori од само амоксицилин, без никакво зголемување на несаканите ефекти. Комбинацијата на амоксицилин и клавулантат може да претставува алтернативна терапевтска шема за третман на инфекција со H. pylori...,,

Кога сме кај инхибиторите на протонска пумпа:



..,,Сепак, омепразол, исто така, може да ги третира дуоденалните и гастричните улцери, како и инфекциите со H. pylori. На овој начин, омепразолот има поширок опсег на употреба..,,.



..,,Иако обата лекови се метаболизираат слично во црниот дроб и бубрезите, омепразолот има документирано препораки за намалување на дозите кај оштетувањето на црниот дроб...,,



...,,Пантопразол обично не се препорачува како долгорочен третман поради недостаток на долгорочни податоци за безбедноста...,
П.С.
...можеби ситници не го чинат животот, но го чинат здравјето!
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
...кога сме кај амоксиклавот т.е. амоксицилин со клавулонска киселина во споредба со само чист амоксицилин при тројна терапија на ХБПилори :





..,, неодамна беше објавено дека комбинацијата на амоксицилин-клавуланат имало малку повисока активност од само амоксицилин против H.B.Pylori и дека инхибиторите на β-лактамаза имале 'in-vitro' антибактериска активност против H.B.Pylori, ...,,



...,, Заклучоци. Нашите резултати сугерираат дека амоксицилин и клавулантат во комбинација постигнуваат повисока стапка на искоренување на H.B.Pylori од само амоксицилин, без никакво зголемување на несаканите ефекти. Комбинацијата на амоксицилин и клавулантат може да претставува алтернативна терапевтска шема за третман на инфекција со H. pylori...,,

Кога сме кај инхибиторите на протонска пумпа:



..,,Сепак, омепразол, исто така, може да ги третира дуоденалните и гастричните улцери, како и инфекциите со H. pylori. На овој начин, омепразолот има поширок опсег на употреба..,,.



..,,Иако обата лекови се метаболизираат слично во црниот дроб и бубрезите, омепразолот има документирано препораки за намалување на дозите кај оштетувањето на црниот дроб...,,



...,,Пантопразол обично не се препорачува како долгорочен третман поради недостаток на долгорочни податоци за безбедноста...,
П.С.
...можеби ситници не го чинат животот, но го чинат здравјето!
Незз на што попрво да ти одговорам многу ти се долги излагањата.
Неможеш баш се да најдеш на нет, изворов на информации не е лош ама како што можеш и сама да приметиш од 2004 год се последните онлајн пишани.
Како прво во целата антибиотска комбинација нема потреба од клавулонат а исто така можеби нема потреба ни од омепразол а да не правам муабет за ланзопразол па ич.
Ланзопразолот му го препишал некој матичен доктор кој сметал дека му заштедил пари на пациентот.
Пантопразолот има една посебна магична карактеристика која иде вака: молекула која има најмала интеракција и во одност на долгорочна употреба и безбедност има миљарда студии.
Омепразолот воопшто не е лош ама е најскап од сите и не се иде во старт одма со него.
Позз и секое добро
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.611
Поени од реакции
34.800
Незз на што попрво да ти одговорам многу ти се долги излагањата.Неможеш баш се да најдеш на нет, изворов на информации не е лош ама како што можеш и сама да приметиш од 2004 год се последните онлајн пишани.Како прво во целата антибиотска комбинација нема потреба од клавулонат а исто така можеби нема потреба ни од омепразол а да не правам муабет за ланзопразол па ич.Ланзопразолот му го препишал некој матичен доктор кој сметал дека му заштедил пари на пациентот.Пантопразолот има една посебна магична карактеристика која иде вака: молекула која има најмала интеракција и во одност на долгорочна употреба и безбедност има миљарда студии.
Омепразолот воопшто не е лош ама е најскап од сите и не се иде во старт одма со него.
Позз и секое добро
,,...Како прво во целата антибиотска комбинација нема потреба од клавулонат,, тоа е твое мислење базирано на ништо конкретно дадено! :toe:
,,,Пантопразол обично не се препорачува како долгорочен третман поради недостаток на долгорочни податоци за безбедноста.,, токму затоа што е од понова генерација и се нема клинички испитувања доволно колку што има токму тој што е од 2004 omeprazol! можеше и ти да се потрудиш пократко да изложиш нешто од Нет, нели?





...не знам од каде ти е информацијата за колку е скап омепразолот и дека не се иде со него најпрво? пантопразол постои како ампуларна форма за болничко лекување, дали докторите лесно го препишуваат и го аплицираат без мониторинг на пациентите? што мислиш?


... и Астемисанот, Хистазолот, Астемизол како сакаш, на времето беа број еден антихистаминици како нова генерација засенчувајќи ги старите антихистаминици како Синопен, за да денес си остана Синопен како еден од најупотребуваните па и болнички антихистаминици, а таа група на Астемисан, Хистазол да се остранети од примена поради несакани кардиоваскуларни последици...што со тие пациенти што ги пиеле тие лекови со месеци поради алергични сезонски да речам проблеми?
....како и да е секој со свое мислење, но некако ни ти не ме убеди со „твојот“ пантопразол! :)
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
,,...Како прво во целата антибиотска комбинација нема потреба од клавулонат,, тоа е твое мислење базирано на ништо конкретно дадено! :toe:
,,,Пантопразол обично не се препорачува како долгорочен третман поради недостаток на долгорочни податоци за безбедноста.,, токму затоа што е од понова генерација и се нема клинички испитувања доволно колку што има токму тој што е од 2004 omeprazol! можеше и ти да се потрудиш пократко да изложиш нешто од Нет, нели?





...не знам од каде ти е информацијата за колку е скап омепразолот и дека не се иде со него најпрво? пантопразол постои како ампуларна форма за болничко лекување, дали докторите лесно го препишуваат и го аплицираат без мониторинг на пациентите? што мислиш?


... и Астемисанот, Хистазолот, Астемизол како сакаш, на времето беа број еден антихистаминици како нова генерација засенчувајќи ги старите антихистаминици како Синопен, за да денес си остана Синопен како еден од најупотребуваните па и болнички антихистаминици, а таа група на Астемисан, Хистазол да се остранети од примена поради несакани кардиоваскуларни последици...што со тие пациенти што ги пиеле тие лекови со месеци поради алергични сезонски да речам проблеми?
....како и да е секој со свое мислење, но некако ни ти не ме убеди со „твојот“ пантопразол! :)
Извини морам да се поправам, цело време мислам на езомепразол а пишувам за омепразол. Незнам како уште се збори за омепразол одамна е исфрлен од употреба.
Значи сегде кај што сум пишал омепразол треба да стои езомепразол, а за ова другово ич не ни правам муабет.
Се загледувам во овие градиве на девојчево кај тебе што вежба и ми лета паметот.:icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1553678887][/DOUBLEPOST]Друга работа што никој не го спомнува е времетраење на третманот. Во најновите студии има подобрување на ерадикацијата на хеликобактер од 70% (кај 7дневен третман) на 85% (при траење на третманот од 10-14дена). Ова зборам за тројната терапија.
Додека има и квадрипла терапија со додавање на бизмут на тројната терапија. Кај квадриплата терапија со бизмут во 7 дневен третман има 80% успех за ерадикација, додека кај 14 дневниот третман достигнува 94% ефиканост.
Затоа си има специјалисти за оваа проблематика кој ќе си одредат што и како
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2017
Мислења
997
Поени од реакции
1.433
Дали е нормално при емоционален стрес, возбуда или страв притисокот да оди 180 или 185 со 85/ 90 долниот максимум, си пиев само диазепам од 2мг и одма се симна за 10 минути на 135 со 85 и после цел ден ми беше 110 со 70. 29 годишен сум и тие параметри ме уплашија искрено многу, докотор ме теши дека знае некогаш да биде таков при стрес или може промена на времето да влијае, дека немам постојано висок притисок или како го викат хипертензија па да имам сериозни последици но искрено би сакал од некој што е по здраство да ми каже реално дали е за секирање или не? Ова прв пат ми се случува апаратот да чита такви параметри
 

Kajgana Shop

На врв Bottom