Дежурна Ординација! #2

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од Ѓорѓески, 3 мај 2011.

 1. EdnaMomicka

  EdnaMomicka

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Фала Бијонс. Ќе одам утре во приватна лабораторија да правам пнеумослајд, анализа на спутум ако можам да исплукам, и хемокултура за секој случај.
  --- Споено дупло мислење, 19 јули 2018 ---
  За едно чудо со години ми беше слаба крвта, и се претежно имав лоша исхрана па вакво нешто не ми се беше случило. Еве последната година како решив да сменам нешто и применив здрав начин на живеење вклучувајќи многу зеленчук и овошје. Крвта ми беше најдобра што ми била во животот, две недели пред да се разболам правев контролна анализа и се беше супер. И оттогаш се борам со ова... иронија
   
 2. ile95

  ile95

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  0
  Носам очила со висок диоптер минус. Пред нецела година купив нови рамки и ставив стакла со заштита, од тие suprema. Во последно време кога гледам на пример во улична светилка или општо во светло, ми се појавува многу како отсјај и ги гледам стаклата како да имаат многу тенки линии како гребаници по цела површина и навечер гледам отежнато... ги бришам само со марамчето што ми го дадоа од оптика, а како да се оштетени... дали знае некој што може да биде проблемот?
   
 3. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  656
  Допаѓања:
  825
  Дали има некој искуство со атријална фибрилација и колку е опасен овој вид на аретмија?
   
 4. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  24
  Избегавај сол(паштета,салама,колбаси,кулени,пици),Помалце месо
  Магнезиум,
  Омега3,
  q10 ubiquinol
  fiber
  Kaжи колку имаш, притискок,пулс,холестерол и шеќер?
  И како стоиш со дигестија?
   
  Последно уредено: 28 јули 2018
 5. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  656
  Допаѓања:
  825
  Со притисокот стојам добро освен ако некогаш се нервирам или од времето надвор знае ретко да се качи до максимум 140 со 90, а повеќето од времето ми е 120 со 85, вториот секогаш ми е 85 морам да напоменам, холестеролот ми е 5.7 пред 2 месеци крвна слика, шеќер немам, еее пулсот ми е проблем кога седам или одморам ми е супер (освен ако сум анексизоен) но кога станувам секогаш оди на горна граница до 100, да не зборувам кога сум малку под стрес или ако пешачам 110-120 може да оди, во екстремно стресни ситуаци знае да оди и до 160, највисокиот пулс ми бил 170 што траело 28 секунди.Имам 28 години, а испитувања покажа дека имам само кратки атријална фибрилација епизоди од кој најдолгата 12 минути во текот на 4 месеци сум имал 71 епизоди. и да особено во жешко време според податоците најмногу епизоди имам. Со дигестија сум ок немам проблеми. Знам да претерувам со јадење особено месо :(.... мислам дека храната ми е проблем а тежам скоро 100 кила со висина од 1.88. Не разбрав со мангезиумот и Омега 3 тие треба да ги внесувам?
   
 6. asdasd5645

  asdasd5645

  Член од:
  23 септември 2015
  Мислења:
  167
  Допаѓања:
  24
  Да како за почеток
  Омега3 пред спиење
  магнезиумот jaс го земам еден оброк пред вечерата
   
 7. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.823
  Допаѓања:
  4.236
  ...овие податоци на срцевобиење како ги доби? и дали имаш само забрзано срцебиење или дополнително чувствуваш неправилни прескоци? и кој ти кажа дека имаш АФ по каков извршено испитување, само според ЕКГ? и како знаеш дека си имал 71 епизоди на АФ за 4 месеци?
   
 8. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  656
  Допаѓања:
  825
  Чип имам внесено во странство тука кај нас само еднашка имаат правено и тоа во Филип втори, чип што регистрира се во врска со функционриањето на срцето, и од тие 4 месеци регистрирање податоци имам 71 епизоди на АФ од која најдолгата била 12 минути и една екстремна тахикардија во мирување по се изгледа кога сум спиел се случило до 165 чукања која траела 28 секунди, ништо не чуствувам во врска со срцето не чуствувам забрзан ритам или прескоци, имам симпотми на вртоглавица, губење на концентрација, чуство дека ке паднам во несвест и некогаш се тресам, и знам да се потам
  Фала, а да те прашам и ти имаш АФ?
   
 9. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.823
  Допаѓања:
  4.236
  ..и кој ти предложил за внесување на таков чип? и како можеш да бидеш без било каква терапија или друго испитување или имаш вродени срцеви анмомалии, па само те следат?
   
 10. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  656
  Допаѓања:
  825
  Онака од тоа што се жалев на претходно споменатите симптоми многу често а ЕКГ ништо не покажуваше, лекар ми предложи дека само со чип ке видиме дали нешто од срцето ти се појавуват овие симптми или е само од нервна база, зошто ЕКГ или Холтер фактички и да имаш нешто 90% од случаите особено ЕКГ ништо не регистрира. Напредна технолгоија што да ти кажам. Но мене прашањето ми беше колку АФ е сериозна појава зошто лекарите ми викат дека не е ништо страшно и не се третира како срцева болест но некогаш знаат и они да лажат
   
 11. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.823
  Допаѓања:
  4.236
  ... лекарите не лажат, само дел од нив или не знаат или знаат ама не обрнуваат внимание на некој зравствен проблем,може напредна технологија ама назадно делување со„ништо не е страшно“ а да не одредат причина или од што е пореметен срцевиот ритам :(

  [​IMG]

  твојата тахикардија АФ( мора да ја одредиш од кој тип) може да биде причина од :
  - неправилно работење на штитна жлезда (се врши испитување на тиреоидни хормони),
  - нервен стрес, хипогликемија,
  - неправилна ренална функција и електролити, алкохолизам,
  - зголемена димензија на левиот атриум, постоење на левокоморна дисфункција
  - присуство на тромб – ризик за ЦВИ со транс-езофагеална ехокардиографија (ТЕЕ),
  - срцевата фреквенција при напор,
  -- Холтер 24ч ЕКГ,(тоа што не ти ги фатило може дента не си имал епизода на АФ, инаку нема шанса да не фати тахикардија т.е. срце биење од 160/мин)

  [​IMG]

  и ДА! АФ е сериозна појава која воопшто не смее да ти се каже „ништо страшно“ иако си млад и можеби немаш видливи симптоми па ти рекле така ( тоа е пореметување на срцевиот ритам во преткоморите)и не е шала!
  ...за 4 месеци со 71 епизоди ( тоа значи најмалку една епизода секој втор ден, со една епизода за време на спиење и да си ја сонувал Баба Рога не може да се дигне 165 чукање во минута тоа е исто како ти спиеш, а срцето чука како да трчаш спринт на 100 м со светски резултат!
  така да мора да ја најдеш причината на ова нагла тахикардија иако брзо сама од себе поминува за неполна минута, но ако не превземаш мерки во иднина како и причината, но и мала редовна терпија, ќе бидат подолги и можеби со несакани симптоми што ќе те уплашат... во прв ред треба да примениш сосема мали дози до четвртинка или половинка бета блокатор ( или по избор може калциев антагонист група на лекови) да ритамот на срцето не ти биде повисок секој ден од 70/мин, а не тука да кажуваш кога стануваш или се нервираш да иде над 100/мин... како за почеток да биде ова со лабораториско испитување (електролити, Калиум, тироидни хормони) и еходијагностика (не кажа дали воопшто си направил) ете не мора да примениш антикоагулантна терапија која се дава како превентива во состојба на АФ (y)
   
  На Taxi_Driver и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 12. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  656
  Допаѓања:
  825
  Почнав да земам бета блокер иначе АФ и Тахикардна епизода која најверојатно било суправентрикуларна тахикардија не е иста појава, од тие 4 месеци 71 епизоди ми биле АФ и една епизода од таа од сон била СТ која траела 28 секунди, по се изгледа да АФ не е шала не смее да се остави на страна без третман без разлика што се кратки, зошто со тек на време тие кратки АФ епизоди можат да станат се почести и да траат повеќе и повеќе е тогаш сум наебал, не заради срцето (90% од случаите АФ не и прави ништо на срцето) но може да се појави тромб и да удира на мозок. Сега ке пробам со бета блокер ако помогнат и за наредните 4 месеци немам почести појави на АФ тогаш супер ако не треба да направам аблација. И да ке менувам диета како што ми предложи членот од погоре, ке треба да симнам тежина и да спортувам ако и ваквите чекори не помагат... тоа е тоа аблација ке ми биде крајот. Фала многу на одговорот и за трудот за информаци. И да заборавив да ти кажам од ЕХО викат органот како орган нема ништо, се е во ред.
   
  Последно уредено: 30 јули 2018
 13. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.823
  Допаѓања:
  4.236
  ...види, јас реков да мора да се потрудиш да ја најдеш причината за тахикардијата која може е само спореден симптом од друга „скриена болест“ што нема врска со срцето, ама тоа реагира и него го чувствуваш и многу е погрешно да „го лечиш срцето“, а тоа сирото здраво „СКОКА“ поради нешто друго што ТИ гледам не приметуваш дека ти го спомнувам веќе трет пат ...
  еве и друго ќе ти кажам, една од грешките при лечење (според мене најчесто, поради која доаѓам до вербална конфротација со постручни кои немаат соодветен одговор) токму ова давање на бета блокатори скоро секогаш изборот на докторот (дури и за лична примена) е кардиоселективен бета-1 блокатор лек кој блокира само рецептори кои се наоѓаат во срце (може и бубрези) и сега доаѓа мое прашање, како докторе ординираш селективен бета блокатор, а немаш со сигурност доказ дека причината е некоја промена (патолошка или не) на срце? што ако мене ми треба бета блокатор што треба да ги блокира адренергичните рецептори лоцирани во дигестивниот тракт? ете јас имам „ нервозен стомак“ и при прејадување или слично ми се појавува тахикардија...или... што ако на пример тахикардија добивам од некоја аномалија на белодробието, а ти ми даваш селективен блокатор β1кој делува на мускулот на срцето како да е тахикардија последица од „болно “ срце, а тоа ми е здраво,а имам проблем со дигестија која ете после јадење ми се создава аритмија или тахикардија ? зарем тогаш не треба да биде блокатор кој ќе ми ги блокира β2 рецептори што се наоѓа во дигестивниот тракт и тие ми предизвикуваат тахикардија? или бета блокатор на β3 рецептори во масните ткива? и затоа имаме појава да дел од пациенти им се дава селективни β1, а аритмијата се уште ја имаат не им е изгубена, па нормално кога срцето ти е „здраво“и аномалијата доаѓа од на пример од дигестивниот трак и затоа пак ќе кажам доколку не се знае кој е причинителот на аритмијата/тахиардијата секогаш се ординира неселективен бета блокатор кој делува на сите бета рецептори β1, β2 i β3 рецептори и со сигрност аритмијата или тахикардијата „ќе се смири“ оти ќе го стрефнеме жариштето ... и затоа не само да се пие бета блокатор туку КОЈ бета блокатор се пие е многу важно!
  или за друга група калциеви антагонисти како антиаритмици, како може докторе, да му ординираш едно по друго бета блокатор, па калциев антагонист, а да нема најмалку недела разлика? то со то во исто време последователно доведува до блок на срцето?
  оффф кој гледа тоа жити се? или друг пример, како докторе, ординираш антиаритмик за аритмијата-тахикардија, без да направиш лабораториско испитување на тироидеата? дали знаеш дека амиодаронот како антиаритмик се состои од 6 молекули на јод кој во телото може дополнително да ја засили, а не да ја смири тахикардијата ако има проблеми пациентот со штитна жлезда, а ни тој самиот не знае?
  е такви финеси живот значи... не се внимава и вакви грешки може скапо да го чини пациентот, а никој да не е свесен зошто дошло до тоа, така требало да биде, оти лекот ако не е е соодветен тој е веќе отров фатален за телото!
  и да, пробај само да држиш диета без да направиш лабораториски анализи да видиш како стоиш со Калиум и Калциум, Натриум па кога ќе ја заебеш работата со диетата и ќе направиш таков хаос на веќе пореметени електроилти од АФ тешко ќе ги повратиш, ти не смееш да држиш диета, ти треба само да јадеш помалку и почесто и да скратиш малку леб и благо и да направиш малку дисциплина на лесна физичка активност барем 3х неделно и тоа во подолг период да ослабнеш, а не тука за 2,3 месеци никако!
   
  Последно уредено: 30 јули 2018
 14. Taxi_Driver

  Taxi_Driver

  Член од:
  30 август 2017
  Мислења:
  656
  Допаѓања:
  825
  Колку што приметив од епизодиве мое видување е највеќе се јавил кога сум направил некоја тешка физичка активност како качување по скали до 9 кат, знам дека од 71 епизоди најмалку 10 од нив знаев дека во тој час сум се качувал по скали или кога сум бил ептен нервозен. Дали може стресни ситуации или моменти на големи нервози да предизвикат АФ? И да патам од панични напади и анексиозност веќе 10 години дали и тоа со тек на време резултирал да имам епизоди на аритмија не знам, но за информација лекарот ми кажа дека ако не престанува со бета блокер дефинитивно ке треба да направиме испитувања од што доаѓа АФ. А таквите исписувања коштат во странство јас бев тој што решив да одам на бета блокер прво па ако не заврши работа тоа на испитувања
   
 15. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  21.636
  Допаѓања:
  32.156
  Имам воспаление на мускулите на едната нога е сега не ми е прв пат, ама осеќам болката не поминува скоро цела недела, а најчесто ми поминуваше за три дена. Страшна болка е, а не сум некој кој не е активен.

  Како и секогаш пробав со ставање гелови кои ладат, бањање во када со морска сол, мраз, истегнување и ништо не ми помогна овој пат. Нешто друго што може да помогне?
   

Сподели преку: