Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Правев ехо на абодомен ми рекоја песок во бубрег.....жолчката нема камења а за стомак да проверам за чир што тест е најдобар
ај пробај да напишеш тука што ти напишале, директно од извештајот на докторот!(дали си бил кај уролог или кај интернист?) дали си направил лабораториски анализи во врска со бубрезите, жолчката и Helicobacter pylori за желудникот или се базираат само на Ехо на абдоменот? и кажи накратко зошто отидна на лекар што мака си имал ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Правев ехо на абодомен ми рекоја песок во бубрег.....жолчката нема камења а за стомак да проверам за чир што тест е најдобар
ај пробај да напишеш тука што ти напишале, директно од извештајот на докторот!(дали си бил кај уролог или кај интернист?) дали си направил лабораториски анализи во врска со бубрезите, жолчката и Helicobacter pylori за желудникот или се базираат само на Ехо на абдоменот? и кажи накратко зошто отидна на лекар што мака си имал ?
... и да го затвориме ова ...конкретен одговор би бил, дека ти си потполно здрав, немаш проблеми ниту со бубрезите, ниту со жолчката, хепар, желудник и не ти треба никаква дополнителна анализа, тест ...итн
пробај да го контролираш твоето хипохондрично однесување и не замислувај дека имаш болест кога ја немаш, телото ќе ти даде многу силен знак ако има проблем и да сакаш тогаш да не идеш на доктор болката ќе те тера.... ТИ СИ ПОТПОЛНА ЗДРАВА ОСОБА ... сите органи ти работат топ ! (y)
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
Мала помош ако може
се работи за после операција на цироза на тенко црево пуштени сме од болница после 4 дена по операција дека ситуацијата била таква немало место etc....
од раната постојано истекува некоја течност во умерени количини речено е да се движи ,
на ургентен не преврзаа само и не знаеа дали е добро или лошо и ни кажаа најдете си го докторот абдоменалецот он ке знае но работата е што тој го нема никаде ако некој се разбира да каже
фала ви .... ако треба слики во пп
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Мала помош ако може се работи за после операција на цироза на тенко црево пуштени сме од болница после 4 дена по операција дека ситуацијата била таква немало место etc....од раната постојано истекува некоја течност во умерени количини речено е да се движи ,на ургентен не преврзаа само и не знаеа дали е добро или лошо и ни кажаа најдете си го докторот абдоменалецот он ке знае но работата е што тој го нема никаде ако некој се разбира да каже фала ви .... ако треба слики во пп
...зарем и ова го има по болниците :facepalm: ... не ми се верува :eek:
Мала помош ако може се работи за после операција на цироза на тенко црево пуштени сме од болница после 4 дена по операција дека ситуацијата била таква немало место etc....од раната постојано истекува некоја течност во умерени количини речено е да се движи ,на ургентен не преврзаа само и не знаеа дали е добро или лошо и ни кажаа најдете си го докторот абдоменалецот он ке знае но работата е што тој го нема никаде ако некој се разбира да каже фала ви .... ако треба слики во пп
...некако подобро да објаснеше или барем да го препишеше „медицинското“ објаснување што хирушката интервенција на цревото :( еве неколку моменти што може да ги има или не ги има пациентот!



,,...речено да се движи..,, што се вели уште пациентот не се повратил од анестетикот, но доколку дозволува ситуацијата после хирушката интервенција, веднаш со помош да се подигне од кревет и да се движи, појава наречена „ambulacija“ за да се намали на минимум белодробни и циркулативни пореметување за да се избегнат лекови за таа намена и да се воспостави нормализација по природен пат,
,,.. од рана постојано истекува некоја течност..,, преврска на раната после хирушката интервенција зависи од сложеноста на извршената операција, најчесто во вакви случаеви се поставува дрен со што се овоможува истекување на патолошкиот секрет, крв, гној од оперативната рана и заштита од пост инфекција на местото рана со абдоминален дрен може секој ден да се врши преврска, а добри преврски може и секој трет ден да се повтори со напомена доколку пациентот има болки при сама преврска би требало докторот да препише некој лек како аналгетик и седатив,



најчесто оперативно се остранува дел од тенкото црево (крајни дел) обично велиме итен здравствен оперативен проблем „испреплетени црева - илеум“ без или со остранување на дел и од дебелото црево,



додека се воспостави правилен проток како и самото црево да се „одмори“ се прави еден отвор од каде излегува течната столица - илеостома

 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
Вaкa знaчи цирoзa нa тенкo цревo се пoјaвувa пoсле пoмaлце oд гoдинa oткaкo е oперирaнo слепo цревo , пред дa не пуштaт oд бoлницa дoктoрoт викa дa се движи дa зaкрепне пoбрзo секaкo прoбaнo и се oнесвестувa декa немa силa ,следниoт ден не пуштaaт кaкo се дa е oкеј и ни викaaт некa јaде се кaкo дa не е oперирaнa и ни препишувa глaвниoт дoктoр aнтибиoтик сo пеницилин кaде штo нa дoсиетo пишувa е aлергичнa. Дренoт е извaден ден пред дa не пуштaт ,oд рaнaтa излегувa белкaстa зaсиренa течнoст нaликувa нa гнoј штo не знaеa дa ни кaжaт штo е нa ургентен негo дa си гo бaрaме дoктoрoт и дa дoјдеме друг ден.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Вaкa знaчи цирoзa нa тенкo цревo се пoјaвувa пoсле пoмaлце oд гoдинa oткaкo е oперирaнo слепo цревo , пред дa не пуштaт oд бoлницa дoктoрoт викa дa се движи дa зaкрепне пoбрзo секaкo прoбaнo и се oнесвестувa декa немa силa ,следниoт ден не пуштaaт кaкo се дa е oкеј и ни викaaт некa јaде се кaкo дa не е oперирaнa и ни препишувa глaвниoт дoктoр aнтибиoтик сo пеницилин кaде штo нa дoсиетo пишувa е aлергичнa. Дренoт е извaден ден пред дa не пуштaт ,oд рaнaтa излегувa белкaстa зaсиренa течнoст нaликувa нa гнoј штo не знaеa дa ни кaжaт штo е нa ургентен негo дa си гo бaрaме дoктoрoт и дa дoјдеме друг ден.
Закон за заштита на правата на пациентите










...навистина не знам што да искоментирам, немам зборови, но дефинитивно вакво неодговорно однесување на медицинскиот персонал МОРА да се пријави посебно ако се работа за родител кој е во години некој вака да се однесува? каде се случува ова во која „болница“ во кој град или паланка ....у пм :(
... инфекцијата може да е здобиена и за време на операцијата, а може и веднаш после неа и по правило требало да се земе брис од рана и со антибиограм да се одреди кој антибиотик да се земе (внимавајќи да не биде од пеницилинска група), не спомнуваш дали има покачена телесна температура или грозница што може да биде недај боже некоја сепса, доколку не се санира навреме инфекцијата на хирушката рана се појавува црвенило, оток и болка, гнојната рана најчесто нема лош мирис ако е од аеробни бактерии, ако раната е многу длабока и е инфицирана од анаеробни бактерии тогаш се појавува и лош мирис...
дренот би требало да биде остранет не истиот ден туку таму 3, 4 ден и може да биде уште една причина плус на појава на бактериска инфекција на раната ... можно под раната да се крие хематом, а може и собрано многу гној што мора хирушки да се очисти и повторно да се издренира, морате под итно кај хирургот кој највероватно повторно под локална анестезија ќе ја исчисти добро раната и повторно ќе ја сошиe, дефинитивно пациентот може да има „МРСА“- Метицилин резистентни стафилококус ауреус здобиен од интрахоспитална инфекција на хирушката рана ! :(
 
Последно уредено:
Член од
23 декември 2007
Мислења
6
Поени од реакции
1
Oвa се случувa вo држaвнa вo Скoпје , знaчи бевме пaк и секaкo вo 12 глaвниoт дoктoрoт си oтишoл дoмa, рaнaтa и јa исчистијa и преврзaa ништo пoвеќе билo нoрмaлнo кaжa некoј дoктoр oбичен течнoстa е пoвеќе рoзевa и иде нaкaј темнo црвенa темперaтурa немa мирис немa истo тaкa не сигурни вo ништo пa вo пoн идеме кaј друг дoктoр привaтнo декa немa рaзбирaње зa жaл ... Фaлa нa пoмoштa .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Oвa се случувa вo држaвнa вo Скoпје , знaчи бевме пaк и секaкo вo 12 глaвниoт дoктoрoт си oтишoл дoмa, рaнaтa и јa исчистијa и преврзaa ништo пoвеќе билo нoрмaлнo кaжa некoј дoктoр oбичен течнoстa е пoвеќе рoзевa и иде нaкaј темнo црвенa темперaтурa немa мирис немa истo тaкa не сигурни вo ништo пa вo пoн идеме кaј друг дoктoр привaтнo декa немa рaзбирaње зa жaл ... Фaлa нa пoмoштa .
како и да е, правило постоперативно 3, 4 дена МОРА да зема антибиотик ! (y) и доколку има потреба антитромбоични лек од тип на clexan, fraxiparin, heparin доколку има потреба нормално земајќи во предвид лежењето на пациентот, течењето на раната или со лабораториско испитување на димери во крвта (све тоа да не би дошло до згрутчување на крвта), има протокол за пре- пост оперативни процедури!
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
У здраво срце, левата и десната треба да вршат иста работа . Кај некои патологии, се заебуе тој баланс.
Сум го пропуштил одговорот. Не би требало да е исто, зашто различна количина на крв проаѓа низ нив. Или?
 
Член од
18 ноември 2017
Мислења
26
Поени од реакции
0
Здраво.Имам приметено кога ќе станам од сабајле се осеќам уморно немам сила цел исто и кога ќе јадам нешто солено како на пример сирење одма ми поминува и глава и одма имам сила.Што е проблемот?Низок притисок можеби или?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Здраво.Имам приметено кога ќе станам од сабајле се осеќам уморно немам сила цел исто и кога ќе јадам нешто солено како на пример сирење одма ми поминува и глава и одма имам сила.Што е проблемот? Низок притисок можеби или?
можеби,
а да го измериш крвниот притисок во тој момент па да си на сигурно? Ако во текот на денот крвниот притисок е под 100/60 mmHg велиме дека е низок (хипотензија), :)
се присетив на еден случај кога две жени во самопослуга пред фрижидерот коментираат ...„ јас сум на мешано сирење, по еден калап за два дена ќе го изедам... а другата одговара, мене докторот ми препиша посилен лек, префрлена сум на биено сирење!“ :D
шала на страна, чиста вистина е да кардиолозите при низок притисок во домашни услови кога се нема со што „да се дигне“ притисокот препорачуваат со солено сирење односно секогаш да се има по едно парче биено сирење како најсолено,



...така да добро си приметил дека солот (кај сирењето), доколку имаш под претпоставка низок притисок најдобро делува ем ги шири крвните садови, ем предизвукува жед, ем се пие повеќе вода и тебе ти е поарно ем посвеж !(y)
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Имал ли некој искуство со повторувачко воспаление на белите дробови, поточно пнеумонија или бронхопнеумонија? Од крајот на март па се досега (4 месеци) три пати добив благо воспаление проследено со мала температура 37,1-37,6, гребење во градите и зелено-жолтеникав исплувок. Крвната слика ми е ни за смеење ни за плачење: CRP 15-26, леукоцити на граница (лимфоцити под граница, гранулоцити над граница)На рендген на почеток на април, се покажа блага бронхопнеумонија, по што пиев таблети Панцеф и се повлече. Повторно се активира во мај кога пиев лекоклар, и еве сега пак до истите симптоми. Има ли некој до слично искуство да ми даде совет зошто ќе полудам? Кој доктор да го посетам? Добра приватна клиника зошто од државниве сум целосно разочарана.Бев и на пулмологија во клинички, не добив никаков конкретен одговор. Ве молам помош?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Имал ли некој искуство со повторувачко воспаление на белите дробови, поточно пнеумонија или бронхопнеумонија? Од крајот на март па се досега (4 месеци) три пати добив благо воспаление проследено со мала температура 37,1-37,6, гребење во градите и зелено-жолтеникав исплувок. Крвната слика ми е ни за смеење ни за плачење: CRP 15-26, леукоцити на граница (лимфоцити под граница, гранулоцити над граница)На рендген на почеток на април, се покажа блага бронхопнеумонија, по што пиев таблети Панцеф и се повлече. Повторно се активира во мај кога пиев лекоклар, и еве сега пак до истите симптоми. Има ли некој до слично искуство да ми даде совет зошто ќе полудам? Кој доктор да го посетам? Добра приватна клиника зошто од државниве сум целосно разочарана.Бев и на пулмологија во клинички, не добив никаков конкретен одговор. Ве молам помош?
Имунитетот ти е тапа, не е до докторите.
Земи пак антибиотици и внимавај многу на исхраната. Скроз батали пушење/пасивно пушење, процесирана храна, сладоледи, чипсови, благо итн. и масовно конзумирај зеленчук. Избегнувај клима уред.
Исто така земи додатоци во исхраната кои се докажани дека одлично се борат со бронхитис и пневмонија, како:
  • Цинк
  • И чудово [1],[2] ако го најдеш некаде
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.624
Поени од реакции
34.810
Имал ли некој искуство со повторувачко воспаление на белите дробови, поточно пнеумонија или бронхопнеумонија? Од крајот на март па се досега (4 месеци) три пати добив благо воспаление проследено со мала температура 37,1-37,6, гребење во градите и зелено-жолтеникав исплувок. Крвната слика ми е ни за смеење ни за плачење: CRP 15-26, леукоцити на граница (лимфоцити под граница, гранулоцити над граница)На рендген на почеток на април, се покажа блага бронхопнеумонија, по што пиев таблети Панцеф и се повлече. Повторно се активира во мај кога пиев лекоклар, и еве сега пак до истите симптоми. Има ли некој до слично искуство да ми даде совет зошто ќе полудам? Кој доктор да го посетам? Добра приватна клиника зошто од државниве сум целосно разочарана.Бев и на пулмологија во клинички, не добив никаков конкретен одговор. Ве молам помош?
Дел од случаите на пневмонијата добиена е од околината како најчест предизвикувач е бактеријата Streptococcus pneumoniaе (пневмокок), но често и вирусите се причинители на пневмонија (аденовирус, инфлуенца) така да на вирусната пневмонија лесно може да се надоврзе бактериска пневмонија, симптомите се: општа лоша состојба, покачена телесна температура, грозница, кашлица (сува или со искашлување на жолт/зелен, па и крвав секрет), болки во градите, недостиг на воздух, особено при напор, забрзано тешко дишење, главоболка, стомачни болки, пролив, замор, поизразено потење, изгубен апетит, инфекцијата се пренесува со близок контакт на хронично болните и лицата со ослабен имунитет затоа можеби и често ти се повторува, а требало и бактериолошко испитување на жолто зелениот исплувок (да се изолира причинителот, бактерија или габичка)! мое мислење сепак да не се лечиш сама, зашто веќе имаш знаци на белодробно заболување со покачена температура, жолто зелен исплувок и рецидив на болеста која веќе ти е во долните дишни патишта и нема шала! (y)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom