Дежурна Ординација! #2

Член од
16 јуни 2013
Мислења
42
Поени од реакции
10
дали пиењето на терапија од антидепресиви и антипсихотици може да го намали тестостеронот во телото, односно лачењето?
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.146
Поени од реакции
2.985
Дали е можно да сум алергичен на некој прашок/омекшувач за алишта? Веќе од пред една недела ми се појавија еден куп мозолки по целото телото, а денес забележав откако ставив нови испрани чорапи, на стапалата ми излегоа нови мозолки.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Абе дај некој спортист/ка чаре за грчеви на мускули излудев цела вечер ме фати листот на ногава 7пати не си ја осекам ако ја мрднам малце одма се грчи пи*ка и ма*ер. Ја тегнев, се штипев, се бодев со игли инает тера по нејзино...шо ја е*ам ќе ја сечам, а нога ко нога си треба така да помагајте :D
И мене тоа ми се случуваше најчесто навечер во спиење или ако многу долго ја тегнам... Јас пијам калциум и мултивитамини шумливи дали е до тоа или не немам мака повеќе да чукнам во дрво :D
 

GROBAR1986

САМО ПАРТИЗАН
Член од
16 септември 2007
Мислења
627
Поени од реакции
92
Do pred nekoj den mnogu kaslav i toa da ne recam neprestano. E sea pocnav da isfrlam shlajmovi ne kaslam ali strasno me stega glavata i ne slusam dobro dali e mozno da mi e od kaslanjevo ili da se ebavam sea i po drugi doktori
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Дали е можно да сум алергичен на некој прашок/омекшувач за алишта? Веќе од пред една недела ми се појавија еден куп мозолки по целото телото, а денес забележав откако ставив нови испрани чорапи, на стапалата ми излегоа нови мозолки.
Да да можно е да си алергичен најчесто се јавуваат од омекнувачите.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.792
Поени од реакции
24.653
Една личност се обидува да забремени. Периодот ѝ доцни, прави тестови и покажуваат дека не е бремена. Оди на лекар и ѝ кажуваат дека има мала циста(24 мм) полна со крв. За една недела треба повторно да оди на преглед, за да видат дали има бременост и да ја испитаат цистата.
Ако има некој искусен, или да пренесе искуство, ме интересираат следниве работи:
Дали цистата може да влијае на бременоста?
Дали е потребен оперативен зафат?
Можно ли е да биде нешто опасно и да се комплицираат работите?
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Една личност се обидува да забремени. Периодот ѝ доцни, прави тестови и покажуваат дека не е бремена. Оди на лекар и ѝ кажуваат дека има мала циста(24 мм) полна со крв. За една недела треба повторно да оди на преглед, за да видат дали има бременост и да ја испитаат цистата.
Ако има некој искусен, или да пренесе искуство, ме интересираат следниве работи:
Дали цистата може да влијае на бременоста?
Дали е потребен оперативен зафат?
Можно ли е да биде нешто опасно и да се комплицираат работите?
Mislam deka na soprugata dobra drugarka imase vakov ili slicen problem, (ne me fakaj 100% za tocnost) i imase operativen zafat u Re-Medika, sve se zavrsi super posle toa, bese odstraneto (sto i da bilo) i posle zakrepnuvanjeto (godina ipol mozebi) so in-vitro oploduvanje imase uspesna bremenost i donese na svet bliznacinja, znaci ako se raboti za vo MK najdobro Re-Medika da se ispita sve dobro najnapred pred bilo sto da se prevzeme.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Една личност се обидува да забремени. Периодот ѝ доцни, прави тестови и покажуваат дека не е бремена. Оди на лекар и ѝ кажуваат дека има мала циста(24 мм) полна со крв. За една недела треба повторно да оди на преглед, за да видат дали има бременост и да ја испитаат цистата.
Ако има некој искусен, или да пренесе искуство, ме интересираат следниве работи:
Дали цистата може да влијае на бременоста?
Дали е потребен оперативен зафат?
Можно ли е да биде нешто опасно и да се комплицираат работите?
Да, може.
И најпрво нека проба со апчиња после ако не бидува ниш операција.
 
Член од
28 март 2014
Мислења
14
Поени од реакции
14
Vcera vo spienje me kasna nesto na maliot prst na raka. Me zabole tolku sto me razbudi od spienje, iako bev kamen pijan :) Mi otece cela dlanka i pocna da se siri nagore po rakata. Nesto da mi preporacate za otoci? Samo ne me prakjajte na lekar na pat sum od rabota nemam vreme :)

Sent from my GT-S6500D using Tapatalk 2
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
Веќе 4 дена осеќам како пецкање на левата града... прво мислев да не е срцето но не е... порано во ПМС осеќав такви чудни пецкања но сега еве сум во овалуација и пак ги осеќам, се заплашив да не е рак на дојката, но си правам самопрегледи и нема ништо сомнително. Пецкањето не е само на еден дел, а и трае само по 2-3 секунди. Вчера толку силно ме заболи што денес да се допрам на тоа место малку како да ме боли. Можеби е некое истегнување на мускулот па кога ќе го допрам тоа место осеќам пецкање. Некој нешто да не имал слично да каже што може да е??? Се заплашив многу... :/
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Веќе 4 дена осеќам како пецкање на левата града... прво мислев да не е срцето но не е... порано во ПМС осеќав такви чудни пецкања но сега еве сум во овалуација и пак ги осеќам, се заплашив да не е рак на дојката, но си правам самопрегледи и нема ништо сомнително. Пецкањето не е само на еден дел, а и трае само по 2-3 секунди. Вчера толку силно ме заболи што денес да се допрам на тоа место малку како да ме боли. Можеби е некое истегнување на мускулот па кога ќе го допрам тоа место осеќам пецкање. Некој нешто да не имал слично да каже што може да е??? Се заплашив многу... :/
Леле и мене исто така пред околу месец пишував погоре за тоа ама сега нема ништо. Го сменив градникот број поголем и ок е сега, провери да не е од тоа јас ги стегав многу.
 
Член од
10 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
1
Леле и мене исто така пред околу месец пишував погоре за тоа ама сега нема ништо. Го сменив градникот број поголем и ок е сега, провери да не е од тоа јас ги стегав многу.
Ах си викам до тоа ќе да е ама сепак сум исплашена...Колку време осеќаше вакви болки?
 
Член од
21 јули 2009
Мислења
876
Поени од реакции
462
Не знам дали е прашањево баш за во оваа тема но да прашам, значи до сега имам правено две операции за вадење на осмици, двата заба се на долната вилица т.е еден лево еден десно. Е сега левата осмица ја извадив пред 5 месеци а десната пред 2 месеци, двете операции поминаа одлично и после 4-5 дена престанаа болките и се повлече отокот. И денеска сабајле додека се гледав на огледало приметив дека левата страна не ми е симетрична со десната, значи левава страна изгледа како да е малце потечена и линијата од вилицата ми е неправилна додека од десната страна е супер. Можно ли е и после толку време да ми останало од отокот и дали треба да одам на забар за ова.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Имам проблем со зуење на ушите веќе подолго време ради одредени грешки,бев на ушно неколку пати и сега последен пат ми дадоа Неуробион да пијам и Бетахистин но никакво подобрување не чувствувам а ги пијам веќе едно 2 месеца,дали некој што има слично искуство да ми даде совет...инаку не ми е оштетн слухот многу,значи ништо страшно само што навечер кога легнувам да спијам ужасно ме замара
 
Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Ах си викам до тоа ќе да е ама сепак сум исплашена...Колку време осеќаше вакви болки?
Па околу 1 или 1 ипол месец и сега почнав да носам еден бр поголеми градници и почнав да ги вадам за време на спиење па еве фала Богу немам болки повеќе..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom