Дежурна Ординација! #2

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
И кога имам прилика да спијам не можам од грчеви во нозете. Има превентива, лек или било што да ги спречам? Што утнувам што толку често ме фаќаат и со денови како скапано ми е местото?
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
1.Цело време имам болка во долниот дел од стомакот, ме боли веќе подолго време. Цело време имам тврда или па неретко течна столица и нешто ко шлаем во изметот. Збора на тоа имам и цело време нагон за повраќање и се нешто ми се гади.
-Кажете ако не нешто за болки да смирам барем малце.
1. Потребно е да се изјасни причината за болките кои ги имаш долго време, најдобар дијагностички метод е колоноскопија, со ендоскоп ќе се види како изгледа макроскопски па ако има потреба и микроскопски мукозата на дебелото црево и ќе може да се каже со сигурност што е причината.
Бев денеска ми земаа крв за Хелико бактер да испитаат, но меѓутоа деновиве забележувам и крв кога се бришам.. И што е тоа едно како шлаем долго што исфрлав често. Башка што е чудно, како може толку да сум ослабен во зима. Болки, грчеви, идам во WC повеќе пати, некогаш и одам да прднам што се вели. Ова ми е многу веќе сумливо, а богам и преку глава.. :facepalm: Неколку месеци не живеам како што треба.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.456
Поени од реакции
42.744
Од време на време знае да ме заболе левиот тестис, додуша го немав проблемот едно година дена, се до вчера. Вчера кога одев накај зоолошката не знам што му текна, ама ептен ме болеше, 2 пати правев одмор, имаше едно 15тина минути кога буквално неможев ни да одам (да ја мрдам левата нога), после станав се разодив и ми помина. Не само тестисот туку и околината, левата страна на стомакот, па и доле по препонот.. До сеа секогаш сум гледал на ова како обична појава, оти и други другари се жалеле на такви проблеми, ама пак да си прашам, кога веќе налетав на темава. Дали е некоја нормална појава кај машките или има некоја можна заебанција? :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.180
Од време на време знае да ме заболе левиот тестис, додуша го немав проблемот едно година дена, се до вчера. Вчера кога одев накај зоолошката не знам што му текна, ама ептен ме болеше, 2 пати правев одмор, имаше едно 15тина минути кога буквално неможев ни да одам (да ја мрдам левата нога), после станав се разодив и ми помина. Не само тестисот туку и околината, левата страна на стомакот, па и доле по препонот.. До сеа секогаш сум гледал на ова како обична појава, оти и други другари се жалеле на такви проблеми, ама пак да си прашам, кога веќе налетав на темава. Дали е некоја нормална појава кај машките или има некоја можна заебанција? :)
Мене после трчење ми е вака понекогаш :D

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5020X using Tapatalk
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здравио и од мене. Пред 2 месеци ми е дијагностицирано WPW Syndrome (Wolff Parkinson - White). Имам проблеми со дишењето односно цело време како да ми снемува воздух. А направив прегледи на белите дробови супер се. Знае некој нешто повеќе за болеста? И дали има болница во МК што прави хируршки зафат за оваа болест?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
И кога имам прилика да спијам не можам од грчеви во нозете. Има превентива, лек или било што да ги спречам? Што утнувам што толку често ме фаќаат и со денови како скапано ми е местото?
Купи магнезиум таблети? :)
Дечки ми кажаа дека сум имал инфекција на мочниот меур и многу слаба крв
Дали тоа е страшно како можам да оздравам на природен начин
Докторот ми рече дека морам да пијам чаеви да јадам зеленчук и овошје сешто е здраво
Исплашен сум
Купи си увин чај и Ферум лек таблетки и консумирај ги. Забите ќе ти потемнат малце од Ферум периодов, да не се плашиш.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.367
Поени од реакции
7.446
Здравио и од мене. Пред 2 месеци ми е дијагностицирано WPW Syndrome (Wolff Parkinson - White). Имам проблеми со дишењето односно цело време како да ми снемува воздух. А направив прегледи на белите дробови супер се. Знае некој нешто повеќе за болеста? И дали има болница во МК што прави хируршки зафат за оваа болест?
Проблемите со дишењето доаѓаат од аритмијата која ти се јавува од WPW Syndrome.
Аритмијата се контролира успешно со медикаменти, но за трајно да се реши проблемот е потребна аблација (умртвување) на алтернативното место од каде срцевиот импулс преминува од комората во предкомората. Мислам дека има во систина тим на електрофизолози со кои може да се консултираш и да видиш дали нешто може да се направи, сепак не секој пациент со WPW е кандидат за аблација.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво, ми треба одговор од девојкиве на форумов...од вчера при мокрење имам печење и болка, а потоа и на хартијата по малку крв како некои тенки кончиња. Дали и се случило на некоја друга нешто слично на ова?
 
Член од
6 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
1
Проблемите со дишењето доаѓаат од аритмијата која ти се јавува од WPW Syndrome.
Аритмијата се контролира успешно со медикаменти, но за трајно да се реши проблемот е потребна аблација (умртвување) на алтернативното место од каде срцевиот импулс преминува од комората во предкомората. Мислам дека има во систина тим на електрофизолози со кои може да се консултираш и да видиш дали нешто може да се направи, сепак не секој пациент со WPW е кандидат за аблација.
Јас правев преглед во Филип 2 на компјутерска томографија. Ми рекоја дека таа операција не може да се направи во МК и дека во странство изнесувала 30.000 евра? Сигурен си дека Систина го прави тој зафат и колку би коштал? Имам проблеми со дишењето 24/7 последниве 3 месеци. Со аритмија сум немал проблеми можеби 2 години ми се има многу одамна едно 3-4 пати случено убрзување. ФАЛА на одговорот друже мн. ретко се наоѓа човек што воопшто слушнал за болеста..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.367
Поени од реакции
7.446
Јас правев преглед во Филип 2 на компјутерска томографија. Ми рекоја дека таа операција не може да се направи во МК и дека во странство изнесувала 30.000 евра? Сигурен си дека Систина го прави тој зафат и колку би коштал? Имам проблеми со дишењето 24/7 последниве 3 месеци. Со аритмија сум немал проблеми можеби 2 години ми се има многу одамна едно 3-4 пати случено убрзување. ФАЛА на одговорот друже мн. ретко се наоѓа човек што воопшто слушнал за болеста..
Не сум сигурен дека во Систина може да се направи таа процедура, меѓутоа на интернет страната гледам дека располагаат со кардиолози-електрофизиолози, па така да тие би можеле да ти дадат инструкции како што понатаму.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.066
Поени од реакции
6.682
Јас правев преглед во Филип 2 на компјутерска томографија. Ми рекоја дека таа операција не може да се направи во МК и дека во странство изнесувала 30.000 евра? Сигурен си дека Систина го прави тој зафат и колку би коштал? Имам проблеми со дишењето 24/7 последниве 3 месеци. Со аритмија сум немал проблеми можеби 2 години ми се има многу одамна едно 3-4 пати случено убрзување. ФАЛА на одговорот друже мн. ретко се наоѓа човек што воопшто слушнал за болеста..
доколку не може во МКД нели можеше надвор од државава со тоа што ќе те чини 200 евра ?! профункционира ова,знае некој или дрн дрн на шител само..........
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дали знае некој за што се примаат нелорен инекции ? Имам гнојна ангин и ги примам но никако да ми се спушти температурата. 3 инекции примив, а порано од 2 сум бил без температура,без болки во грлото и сл. Пред 2 саати имав 40, а претходните денови 39,5-40. Мислите дека не ми делуваат и доколку знаете некаков совет давајте зашто изгорев... Ви благодарам
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Здраво, ми треба одговор од девојкиве на форумов...од вчера при мокрење имам печење и болка, а потоа и на хартијата по малку крв како некои тенки кончиња. Дали и се случило на некоја друга нешто слично на ова?
Може да е било каква инфекција. Правец на гинеколог. Веднаш.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Здраво.Имал некој проблеми со мускулна болка во пределот на градите и грбот и воедно проблеми при дишење од истата болка?Правев испитувања во државна кои траеа 3 месеци ама ништо не се смени од лековите што ми ги дадоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom