Дежурна Ординација! #2

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Изгореница на прст, некаде околу 2 цм е површински изгореницата. Има некоја крема или чаре?
 
Член од
5 мај 2013
Мислења
34
Поени од реакции
62
Изгореница на прст, некаде околу 2 цм е површински изгореницата. Има некоја крема или чаре?
Кремата од невен помага при изгореници и разни повреди на кожата,алергии или исипувања.Не знам дали ја има во аптеки сепак прашај но може и да се приготвува и во домашни услови затоа прашај по комшии или фамилија можда ја има некој.
Вака изгледа
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Изгореница на прст, некаде околу 2 цм е површински изгореницата. Има некоја крема или чаре?
Зависи од кој степен е, но дермазин е добра препорака но употреби и стерилна газа, ај побрзо да закрепиш:)
--- надополнето: 25 мај 2013 во 15:40 ---
Изгореница на прст, некаде околу 2 цм е површински изгореницата. Има некоја крема или чаре?
Зависи од кој степен е, но дермазин е добра препорака но употреби и стерилна газа, ај побрзо да закрепиш:)
 

ZelenoBel

Нова Битола
Член од
30 април 2013
Мислења
1.475
Поени од реакции
6.653
После колку време завршва дејството на аналгинот, т.е. после колку време од кој ќе се напијам аналгин можам да пијам алкохол?
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
После колку време завршва дејството на аналгинот, т.е. после колку време од кој ќе се напијам аналгин можам да пијам алкохол?
8 часа идеално.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Изгореница на прст, некаде околу 2 цм е површински изгореницата. Има некоја крема или чаре?
Ako имаш домашно направено кантарионово масло мачкај се неколку пати дневно. Ниту лузна ќе остане, а ќе заздрави за многу краток период ;)
 
Член од
25 мај 2013
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво,

Имам проблем со десниот скочен зглоб, имам болка веќе 5 месеци.
Бев на ортопед, испадна дека било едем(оток) на коска, најверојатно од директен удар во зглобот.
Ми кажаа дека закрепнувањето од ваква повреда било прилично долго дури и до година дена, притоа, активност минимална, дозволени спортови: возење точак и пливање и со слаб интензитет, да нема напрегање големо и редовно ставање ладни облоги.

Некој што имал ваква повреда или знае нешто во врска со истата, би го замолил да пише совет, некакво чаре.

Фала
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Дечки работев нешто денес и го удрив показалецот на десната рака и тоа солидно (засечена е доста добро) и сега ми отече али засекувањето ми е од удар...дали може да отече само од набиено или гарант има некаква пукнатина оти немам време многу да се мафтам по болници да чекам да ме снимаат. Удрен сум на овај дел што е заокружен и доста крварев кога се удрив.
DSC_1043.JPG
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Дечки работев нешто денес и го удрив показалецот на десната рака и тоа солидно (засечена е доста добро) и сега ми отече али засекувањето ми е од удар...дали може да отече само од набиено или гарант има некаква пукнатина оти немам време многу да се мафтам по болници да чекам да ме снимаат. Удрен сум на овај дел што е заокружен и доста крварев кога се удрив.
Прегледај го приврзокот 64458

Мислам дека би било добро да ни кажеш како се удари, и дали тоа беше удар од некој алат, дали ти падна некој кршлив материјал(на пример цигла-оти ако е тка можно е да имаш парчиња внатре), не се срами да кажеш ако и на некој си му скршило запче оти овде нема простор за шпала и е максимум ограничен, доколку предметот бил рѓав ќе ти треба хитно Тетанус и Серум, исто и ако си забил некој заб со кариес, лоша Ph и здив па му правиш услуга на "пријателот";) .

Него ајде кажи ми колку е длабоко засекувањето одприлика и колку е долго, бидејќи ако е длабоко и шиење е опција, но сега засега најдобро е да употребиш мраз а потоа(ако е затворена раната) хидроциклин или пак може и малку кромид и сало(она од свињи ај па и сапун ќе правиш:D).

Реагирај пријателе а поради повредата земи и прополис за имуни9тетот превентивно.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали во аптеките може да се најде витамин Б12 посебно, не само во склоп на б-комплекс
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
Дали во аптеките може да се најде витамин Б12 посебно, не само во склоп на б-комплекс
Да го има и во ампули, и во мали капсули.

Ампулите можеш да ги користиш не се скапи но орално, јас пред 3 години имав проблем и ми препишаа Б-12 па чекав две недели да набават а за тоа време пиев ампули со чај.

И да има уште една и мислам најдобра опција па и најевтина се вика Неуробион но ќе треба да земаш една таблета на 3-4 дена бидејќи концентрацијата на Б1 и Б6 и на Б-12 е поголема, помагаат за концентрација дефинитивно и спречуваат пад на коса нт.е не спречуваат туку успоруваат имај предвид беа 220 денари увезени од Грција, фармацевтите ги имаат но ќе ти понудат конкурентен производ со ист состав а цена 700 денари, ако направат така батали ги, немаат етика.

Во секој случај опасни сајд ефекти и од неуробион, и од Б-12 само нема, но ако бараш веќе Б12 најдобро е капсули, ако немаат порачај и прашај кога ќе стигнат ако ти речат недела купи ампули и пиј ги орално, нема потреба да се дупиш у...гз, уствари поарно сам да се дупиш отколку да те дупат;)

хаха се зезам.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Мислам дека би било добро да ни кажеш како се удари, и дали тоа беше удар од некој алат, дали ти падна некој кршлив материјал(на пример цигла-оти ако е тка можно е да имаш парчиња внатре), не се срами да кажеш ако и на некој си му скршило запче оти овде нема простор за шпала и е максимум ограничен, доколку предметот бил рѓав ќе ти треба хитно Тетанус и Серум, исто и ако си забил некој заб со кариес, лоша Ph и здив па му правиш услуга на "пријателот";) .

Него ајде кажи ми колку е длабоко засекувањето одприлика и колку е долго, бидејќи ако е длабоко и шиење е опција, но сега засега најдобро е да употребиш мраз а потоа(ако е затворена раната) хидроциклин или пак може и малку кромид и сало(она од свињи ај па и сапун ќе правиш:D).

Реагирај пријателе а поради повредата земи и прополис за имуни9тетот превентивно.
Поставував вентил со роцангла и кога запнав на роцанглата ми се отпушти рачката и со прстот на ѕидче циментено се удрив и тоа на работ од ѕидот имаше камчиња внатре во раката али дури беше пресно ги турнав и со ракија ја потурив раката, а потоа ја врзав и продолжив да работам цел ден со огромни болки. Вечерта имаше пак собрано нечистотија и добро го исчистви и потурив со ракија уште еднаш и ми го врзаа дома со сало домашно. Сабајлево гледам е уште потечен малку али неможам прстот да го мрдам (превиткувам) оти ме боли и ко вкочанет ми е.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Вчера сабајле кога станав ме чешаше окото, си реков трепка некоја е и се измив лице и не обрнав внимание, си потерав обврски натаму наваму и не ни приметив дека долниот капак на левото око ми потекол, седнавме да гледаме ЛШ и другарот вика абе што ти е отечено окото, станувам се гледам на огледало стварно отечено. Си дојдов дома се измив пошто не знам од што е и си легнав. Еве сабајлево пак е отечено и пак така ме чеша. Дали знаете да му ставам нешто до утре па да ќе одам на лекар или ништо да не ставам.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Не знам дали ќе се обрукам со прашањево али ја да си прашам :D

Имено, имам веќе година дена проблеми со левата рака. Некогаш ме боли, некогаш губам доток на крв и почнува да ми стануваа numb (како здрвена). Мислам дека додека свирев порано едни технички тешки композиции на гитара, поради неправилно загревање, тогаш да сум сјебал нешто мада не знам. Се мислев да одам на масажа за релаксирање на вените или не знам што, така да кое масажерско студио у Скопје би ми го препорачале (по можност во Центар, или кај хотел Карпош или во близина некаде :) )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom