Дежурна Ординација! #2

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Најверојатно од настинката ти се отечени лимфните јазли, се случува тоа често, не е ништо страшно. Кога ќе ти помине настинката веројатно ќе останат уште недела-две и ќе поминат. Болни се на допир?
Па кога ќе ги допрам имам мала болка а и кога ќе го свртам вратот на десно :(
Фала за утехата, помислив да не е нешто пострашно :) Имаче настинкава ме држи веќе 2 недели а пред тоа ужасно ме болеше грлото па лижев стрепсилс пастили.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Па кога ќе ги допрам имам мала болка а и кога ќе го свртам вратот на десно :(
Фала за утехата, помислив да не е нешто пострашно :) Имаче настинкава ме држи веќе 2 недели а пред тоа ужасно ме болеше грлото па лижев стрепсилс пастили.
Можеш да си извадиш една обична крвна слика и брис од грлото, чисто да видиш да не е некоја бактерија па да си земеш антибиотик за да се реши инфекцијата, да не се тегне. Тие лимфни јазли знаат да стојат доста долго и кога не е страшна настинката, така да од тој аспект не мора да се секираш, ама ако не ти е проблем со матичниот доктор земи си еден упат за крвна слика и брис, да си бидеш раат :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Вчера ова време ме стегна главата ме болеше десната страна само, легнав и кога станав сабајле во 7 се` уште ме болеше.

Еве сега седев цело време правев муабет со братучед ми, станав од кауч и ме стегна позади ама наеднаш, нешто ко грч кога ќе те стегне во нога/стомак. Ме стега позади на черепот а пред тоа кога стегна и вратот ми го фати ама сега пушти тоа. Да не е нешто што треба да му се обрне внимание или да бутам аналгин у мене?
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 22:31 ---
И да , нервоза ми ствара огромна се осеќам ко на 440 приклучена.
 
R

Rigel Kent

Гостин
Вчера ова време ме стегна главата ме болеше десната страна само, легнав и кога станав сабајле во 7 се` уште ме болеше.

Еве сега седев цело време правев муабет со братучед ми, станав од кауч и ме стегна позади ама наеднаш, нешто ко грч кога ќе те стегне во нога/стомак. Ме стега позади на черепот а пред тоа кога стегна и вратот ми го фати ама сега пушти тоа. Да не е нешто што треба да му се обрне внимание или да бутам аналгин у мене?
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 22:31 ---
И да , нервоза ми ствара огромна се осеќам ко на 440 приклучена.
Ако продолжи болката , може да е хронична неуралгија на окципиталниот нерв . Но може да е и нешто привремено немој да се тревожиш :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ако продолжи болката , може да е хронична неуралгија на окципиталниот нерв . Но може да е и нешто привремено немој да се тревожиш :)
wtf :D ? ако може да подобјасниш или не се мачи, линк нешто да ми дадеш, не се тревожам по природа што и да е, само да знам дали да идам на лекар :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Вчера ова време ме стегна главата ме болеше десната страна само, легнав и кога станав сабајле во 7 се` уште ме болеше.

Еве сега седев цело време правев муабет со братучед ми, станав од кауч и ме стегна позади ама наеднаш, нешто ко грч кога ќе те стегне во нога/стомак. Ме стега позади на черепот а пред тоа кога стегна и вратот ми го фати ама сега пушти тоа. Да не е нешто што треба да му се обрне внимание или да бутам аналгин у мене?
--- надополнето: 18 октомври 2012 во 22:31 ---
И да , нервоза ми ствара огромна се осеќам ко на 440 приклучена.
Мене вака од лево ме мава. Али само од себе поминува. Претежно после нервозен период.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Мало прочитај и раскажи на глас ме мрзи да го читам текстот :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Мало прочитај и раскажи на глас ме мрзи да го читам текстот :)
Притисок на нерв е тоа што сфатив од првите параграфи, да исчитам све ќе ќе постирам пак :D
 
R

Rigel Kent

Гостин
Мало прочитај и раскажи на глас ме мрзи да го читам текстот :)
Окципиталната неуралгија најчесто предизвикува болки во задниот дел на вратот со постојани , тапи болки со умерена јачина .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ништо страшно, треба да помине само од себе, може да се излечи и со земање антидепресиви и антиепилептици, а во првиот линк од Адвајзор веројатно за посложени случаи со внесување на лидокаин и кортикостероиди за да се намали притисокот на нервот. :) Хируршки интервенции како и кај секој нерв не се препорачуваат.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Окципиталната неуралгија најчесто предизвикува болки во задниот дел на вратот со постојани , тапи болки со умерена јачина .
Ова ми звучи исто како некоја кинеска реченица и има толкаво значење за мене:)
Тотално медицински неписмена сум, затоа барав превод ете Џенка си е по болничките холови сигурно научила нешто повеќе :icon_lol:
 
R

Rigel Kent

Гостин
Ова ми звучи исто како некоја кинеска реченица и има толкаво значење за мене:)
Тотално медицински неписмена сум, затоа барав превод ете Џенка си е по болничките холови сигурно научила нешто повеќе :icon_lol:
Jas se dvoumev megju medicina i ekonomija , nesto sto ostanalo vo memorija znam :icon_lol:
Eve ako ne te mrzi malce na angliski da citnes .

Nisto ne e , samo privremeno e , ke si izdrzi kratkotrajno e :)
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Ми пука левото уво. Она внатре али не како да е полно па од влажното време на крцка туку на моменти кога ќе се напрегнам или слично има некој звук како откуцај на срце така иде. Некој нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom