Дежурна Ординација! #2

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
Иста ситуација и кај мене, само јас што не слабеам, туку баш обратно:icon_lol:
Се случува да си легнам и да не можам да заспијам саат време, а осеќам дека сум мртов уморен и дека нормално е да заспијам во рок од 10 минути.
За мрзливост да не зборам, до 101 и назад.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
385
Поени од реакции
16
Значи имам проблеми со несоница,легнам например во 12 а станам сабајле во 3-4-5 ,не наспан ,али станам и неможам да заспијам.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.422
Поени од реакции
2.203
И јас имам проблем со несоница, стигам дури до моменти кога не спијам со денови - тогаш Лексилиум му е мајката!

За сон, треба да се измориш убаво во текот на денот, после ќе спиеш ко бебенце! Е сега тоа важи за поголемиот дел од луѓето, а има луѓе што ќе се изморат, и од умор не можат да спијат!
За тоа лек .... апче :( Ама тоа не е долгорочно решение...... најверојатно мора да се смени некоја одредена навика од корен, и стресот некако да се намали...... ама колку е тоа можно денеска и самите си знајме....
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
385
Поени од реакции
16
Значи цело лето се навикнав на малку спиење и сега по цели денови сум како отсутен..значи на тренинзи идам натаму наваму и максимум 5 саати спиење,и тоа со будење во текот на ноќта.Нешто да се конзумира за подобар сон?
 

gata salvaje

matufa
Член од
2 декември 2011
Мислења
6.882
Поени од реакции
10.440
Значи цело лето се навикнав на малку спиење и сега по цели денови сум како отсутен..значи на тренинзи идам натаму наваму и максимум 5 саати спиење,и тоа со будење во текот на ноќта.Нешто да се конзумира за подобар сон?
Probaj so Persen drazei, na priorodna baza se so ekstrakt od valerijana , po dve pola cas pred spienje .
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Значи имам проблеми со несоница,легнам например во 12 а станам сабајле во 3-4-5 ,не наспан ,али станам и неможам да заспијам.
Чај од маточина, чај од липа, чаша топло млеко, суви вишњи, банана, чај од валеријана... испробај све ова, ако не бива лексилиумче од најслабите.
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
На грбот имам едни како топчиња и ми викаат дека се лојни жлезди, дали може некако да се отстранат бидејќи грдо изгледаат многу? :confused:
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.805
Поени од реакции
20.146
На грбот имам едни како топчиња и ми викаат дека се лојни жлезди, дали може некако да се отстранат бидејќи грдо изгледаат многу? :confused:
Може хируршки или ласерски, иди на дерматолог, ќе те советуваат и за понатака.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Тибам, тибам, времево три пати во ден се менува, ќе ми снема чај за глата.

Него не е за тука веројатно, ама е случка од ординација, од пред некој ден:


Идам на доктор, на преглед, ми вели, мака?
И велам немам, онака, да се прегледам, редовно као што е ред.
Ме прегледува. Климка со главата, се врти и ми вели: добар си, арен си, ама не е лошо да појачаш железото.
Се вртам и велам: ам, покрај титаниумот и нерѓосувачкиот челик, уште железо ми треба?

Падна од столче од смеење.
Инаку, само што се бев вратил од давање крв па малкуцка сум и бил блед :)
Нормално ког даваат синалко кола, кафе од автоматче, и некоја ЌиФла од преклани со нешто гњецаво слатко унутра. Па ги фрлив...кафето го испив додуша.

Лудило.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Заврна, ми се спие, треба да одам на утакмица. Чаре за спиење и пад на притисокот?
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.157
Ај да ги прашам докториве или некои што знаат.
Ме интересира во врска со хелико бактеријата. Дали незе ја има во секој организам? Ако не, како може КОМПЛЕТНО да се уништи. Значи да не биде во нормала т.е. муабети од типот ти имаш ја имаш бактеријата, ама не ти е активна т.е. во нормала ти е. Зборот ми е како скроз да се искорени од организмот на еден човек што ја закачил.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Људи ај малку помош без тролање ако мојт :pipi:
Пред 4 дена на десната страна на вратот 6-7 cm под увото забележав едно топче. Викам ај нишо не е, секое чудо за три дена. Коа вчера пипкам глеам уште едно топче подолу од првото:confused:
Иначе сум малку поднастината, па да прашам дали е можно да е од тоа? Еве денес приметив и дека грлото ме боли малку поише, па си викам да не е нормално пред настинка? Или е нешо друго :(
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Људи ај малку помош без тролање ако мојт :pipi:
Пред 4 дена на десната страна на вратот 6-7 cm под увото забележав едно топче. Викам ај нишо не е, секое чудо за три дена. Коа вчера пипкам глеам уште едно топче подолу од првото:confused:
Иначе сум малку поднастината, па да прашам дали е можно да е од тоа? Еве денес приметив и дека грлото ме боли малку поише, па си викам да не е нормално пред настинка? Или е нешо друго :(
Најверојатно од настинката ти се отечени лимфните јазли, се случува тоа често, не е ништо страшно. Кога ќе ти помине настинката веројатно ќе останат уште недела-две и ќе поминат. Болни се на допир?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom