Дежурна Ординација! #2

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
ако може помош околу ова..значи се работи за подуеност на нозете и двете во пределот кај глуждот...обично се случува по долго патување,стоење едноствано по долго оптеретување на нозете..после се осеќа тежина на нозете реков во кој дел и се подуени..мислам дека ве преближив колку олку..што може да е проблемот..? срцето и бубрезите заедно со анализите на мочта се ОК..останува проблем со циркулацијата или што друго не знам..ако може некој да помогне да каже слично ситуација или..благодарам однапред .
И јас го имам сличниот проблем, само што кај мене е малку понеобично - ми отекува само левото стапало.
Земи си од аптека гел за вени, мачкај ги нозете. Миј ги со ладна вода . И навечер, кога спиеш, нека ти бидат нозете подигнати (стави си перници под стапалата)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.822
Поени од реакции
29.413
a kilazhata kako stoish so nea., mislam deka ovi simptomi na goreshtinive ke ti bidat poizrazeni ., ., nishto strashno., so eden zbor i sama si dade objasnuvanj ., _se javuva pri napor _., samo gledaj gelot da bide na prirodna osnova ., pozdrav
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Вчера почнав на теретана и да трчам, а денес истото плус тренинг карате, е денес почнав мн вода да пијам, цело време се чувствувам жеден, и дали од тоа или од тоа што вчера се оптеретив ми се воспалија и мускули и се .. и почнаа денес мн бубрезите да ме болат, кога ќе ги пипнам или помрднам. Е сеа што пиев вода пиев денес ептен, ама ме зачуди што мн ретко бев да мочам, ако може да ми каже некој што ми е со бубрезиве, и ако се преоптоварам со вода дали тоа има некаква врска или што се преоптоварив со вежбање, или пак од нешто трето е . (ептен ме болат)
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
Во теков на ова лето имам сериозен проблем со притисокот. Многу ми е низок 110 со 60 и постојано имам проблеми со концентрација, ми се спие и слични проблеми.

Имате некој совет?
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Во теков на ова лето имам сериозен проблем со притисокот. Многу ми е низок 110 со 60 и постојано имам проблеми со концентрација, ми се спие и слични проблеми.

Имате некој совет?
Пиј повеќе течности. При пиење повеќе течности се стимулира циркулацијата и се покачува притисокот (околу 2l вода, зелен чај,по 1 -2 кафиња дневно). Исто така доста корисен е сокот од свежо цвекло. Јади (умерено) посолена храна. Биди физички поактивен, пешачи повеќе, спортувај нешто (пример вози велосипед), сето тоа позитивно влијае врз кардиоваскуларниот систем. Препорачливо е и примање на витамини Б-комплекс, витамини Ц ( подобро внесувај ги преку овошје а не по хемиски пат ).
Како и да е , хипотензијата (нискиот крвен притисок) не се смета за опасна. Е сега, ако се појават посериозни симптоми како на пример ненадејно губење на свеста , голема жед и дехидратација и покрај доволното количество на вода кое се внесува, вртоглавици, гадење, бледа кожа и слично, тогаш обрати се кај лекар.

Се надевам дека моите совети ќе ти бидат од корист и дека наскоро притисокот ќе ти се нормализира :)
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Во теков на ова лето имам сериозен проблем со притисокот. Многу ми е низок 110 со 60 и постојано имам проблеми со концентрација, ми се спие и слични проблеми.

Имате некој совет?
Јади повеќе солена храна, пиј вода, повеќе кафе.
Не е страшно да имаш низок притисок, мојот е речиси секогаш 90 со 50 и не сум поспана :D
п.с.Може да ти се спие и од недостаток на железо во крв, направи крвна слика.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Вчера почнав на теретана и да трчам, а денес истото плус тренинг карате, е денес почнав мн вода да пијам, цело време се чувствувам жеден, и дали од тоа или од тоа што вчера се оптеретив ми се воспалија и мускули и се .. и почнаа денес мн бубрезите да ме болат, кога ќе ги пипнам или помрднам. Е сеа што пиев вода пиев денес ептен, ама ме зачуди што мн ретко бев да мочам, ако може да ми каже некој што ми е со бубрезиве, и ако се преоптоварам со вода дали тоа има некаква врска или што се преоптоварив со вежбање, или пак од нешто трето е . (ептен ме болат)
Очогледно е дека имате проблем со бубрезите, ова нема да можеш да го решиш со никаква домашна терапија што е можно побрзо подети доктор
 
G

GucciMane

Гостин
Некој "домашен" лек против херпез? Почна да ми излага и сакам да го спречам дур е мал.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.503
Поени од реакции
14.678
Некој "домашен" лек против херпез? Почна да ми излага и сакам да го спречам дур е мал.

Има една маст, хидроциклин мислам се викаше и е ефикасна. Или пак паста за заби, за да го изгори.


И додека сум овде .. Дали Бедоксин 3 пати на ден може да прави проблем во дишењето ( борба за воздух) ?
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Некој "домашен" лек против херпез? Почна да ми излага и сакам да го спречам дур е мал.
Хмм, домашен? Прави си облози неколку пати дневно со растворени неколку капки масло од лимон во една чаша вода. Понекогаш и пастата помага...
Но, подобро оди си во аптека и купи си маст ацикловир, или mirobact (јас го имам користено и навистина помага, цената е 320 ден)
ПС. Штом еднаш ти се има појавено херпес, при одредени услови (пр. стрес, нечистотија ...) пак ќе се појави, па затоа, за да можеш да го спречиш додека е мал, постојано дома имај си ги при рака овие горенаведениве работи! :)
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Има една маст, хидроциклин мислам се викаше и е ефикасна. Или пак паста за заби, за да го изгори.

И додека сум овде .. Дали Бедоксин 3 пати на ден може да прави проблем во дишењето ( борба за воздух) ?
Кај нормален организам не би требало, доколку имаш такви појави консултирај се со матичниот
 
G

GucciMane

Гостин
Знам од што ми се појавува..коа ми е ладно кревам мала температура и од тоа ми искача. Завчера седев надвор до касно по кратки а дуваше ветер..и така :D
 

~Bunny

Magic wand...
Член од
13 септември 2010
Мислења
902
Поени од реакции
1.266
Некој "домашен" лек против херпез? Почна да ми излага и сакам да го спречам дур е мал.
.

Паста за заби за побрзо да изгори,но исто така и медот многу помага.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Има една маст, хидроциклин мислам се викаше и е ефикасна. Или пак паста за заби, за да го изгори.
Мислам дека беше Ацикловир таа маст, и помага само ако веднаш одкако забележиш дека излегува херпесот да го намачкаш за да не се шири повеќе.

Инаку како се пие пивски квасец? Пред, по, меѓу оброци ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom