Девојката која немаше партиска книшка

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
не јадите лајна за некој што направил 200 пати повеќе од вас,се враќа да направе нешто а вие го вреѓате. Не знаеме за каков тип на човек станува збор,може сварно се вратила мислејќи дека ќе помогне во образованието и тн,не верувам со такви дипломи и трудови да чека плата од нашата бизарна администрација,кога може 100 пати повеќе пари да земе во др држави.
200 пати?
Да не се повеќе? Што се 200 пати, сепак има студирано на Кембриџ.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
А на кому ќе кажеш тоа? Поскокале еден по еден од пуста љубмора, не да речат шуќур бар еден саглам професор да им предава на нашите деца (кога веќе не можеше на нас) тие- ќе им ја земела работата, зашто не идела на пракса за 5000 ден. или глупа била се вратила назад.

Значи човек кој не мрднал од Македонија не е компетентен да збори што и зашто... иди бе брат, види и ти, поработи па после ќе прајме муабет зашто сака девојката да се врати, а сигурно не за да на девојката од погоре и ја земе работата, у тоа може да бидете сигурни. Ајт...
Секој што мрднал надвор, работел во нормални услови, многу тешко се враќа назад, уште потешко се вклопува во системот во Македонија. Особено кога знае дека треба на надредените да им го лижеш газот долго време.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Секој што мрднал надвор, работел во нормални услови, многу тешко се враќа назад, уште потешко се вклопува во системот во Македонија. Особено кога знае дека треба на надредените да им го лижеш газот долго време.
Треба и таму, веруј ми, само што таму не смееш да писнеш... а секој што се враќа овде најмалку од се се враќа за пари.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
не јадите лајна за некој што направил 200 пати повеќе од вас,се враќа да направе нешто а вие го вреѓате. Не знаеме за каков тип на човек станува збор,може сварно се вратила мислејќи дека ќе помогне во образованието и тн,не верувам со такви дипломи и трудови да чека плата од нашата бизарна администрација,кога може 100 пати повеќе пари да земе во др држави.
Момак, кога јас бев студентка имаше муабети за онеправдани асистенити кои долго не можеле да докторираат, зашто професорот не им дозволувал, дрн дрн. Во еден неврзан муабет, беше спомнато дека ако сакаш да докторираш, прво треба да напишеш докторат.
Исто така имаше една што магистрирала во странство, ама кутрата, не и ја признавале дипломата во Скопје, за на крај д аизлезе дека тоа што таа го има не соодетствува на програмата на УКИМ.
Сите магистратури и докторати немаат иста тежина. Се сеќавам на една што има докторирано во Австрија, ама нејзиниот докторат не е доволен за да предава на факултет.
Девојката не ја жалам, зашто таа може да најде работа. А тој кутриот што дрвел 5 години за 5000 месечно, ако не се вработи, може да продава семки.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
-Јас на Кембриџ завршив, шанси за работа имам секаде а не па во Македонија...пфф. После се дешава пресврт во приказнава, во Македонија ако немаш врски не те примаат на работа, па ако сакаш и од Месечина биди слезен.
Ти се наполни душичката, а?
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Секоја чест на Ана Стојанов што се вратила назад во државава и сака да придонесе со своето знаење стекнато на Кембриџ.
Секоја чест на Ана Стојанов за нејзината храброст да го крене гласот против работите кои нечинат во државава и што остава добар пример.
Секоја чест на Ана Стојанов што не сака да стигне до целта по традиционално лесниот пат кој е карактеристичен за нас младите во Македонија(партиска книшка)

Дај боже да имаме повеќе Ана Стојанов личности, Среќно и безрезервна подршка за тоа што го правиш.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Мене нешто ми штрчи во приказната.
Ако е богата и сама си ги платила студиите во Англија, во Македонија може да си купи работно место.
Ако не е богата, туку снаодлива, и сама си нашла стипендија и се снашла во Англија, многу убаво знае како е овде и не би се вратила, зашто знае што ја чека.
Ми се чини деа таа има(ла) врски, ама не толку јаки и сега плаче по весници, зашто не ја вработиле.
Ако е квалитетна како што вели дека е, треба да е среќна што не е примена, зашто во Макеоднија не сум чула некој да се фали од условите за научна работа.
Таа не е единствена. Колку луѓе со факултет се таксисти, продавачи, растоварачи, без надеж дека некогаш ќе најдат работа за тоа што го завршиле.

Патриотизам не е само да се клањаш пред Аце, Гоце и остала банда, туку и да сакаш да направиш нешто за татковината и да превземеш конкретни чекори за тоа да го направиш...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Не знам дали да се смеам или да плачам; девојка која има „десет, нула, нула“ просек на еден од најпознатите универзитети на планетава се враќа во Македонија за да направи нешто за татковината, а од друга страна од што е толку интелегентна наседнува на владините реклами на Груевски и се враќа во земјава за да дознае на крајот дека за да се дојде до работа тука ти треба партиска книшка, притоа свесно (во тоа сум сигурен) знаејќи дека со тоа ризикува да остане тука на питачки стап.Фино, е сега работата е тоа што воопшто не верувам во напишаново и ме чуди како тоа досега исто така не се сетила да извади партиска книшка, со ваков просек, постигнат на еден од најреномираните универзитети буквално секаде ќе те примат, секоја врата ти е отворена, да отидеш во Јапонија и таму ќе те примат, а па да не зборуваме за во првите редови на ВМРО-ДПМНЕ, одма ќе ја земат кај „кремот“ на оваа политичка партија и дури и сум сигурен дека ќе добие веднаш некаква функција.Глупости невидени, не верувам во напишаново, можела на крај крајава да подаде некакви копии од дипломата на весникот како доказ, да го видев тоа со свои очи можеби и ќе поверував, ама чудо, нема ниту копија..
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Brejjj,se iznasmeav,guskava diplomirala vo Amerika i dosla kaj nas da se moli da se nacuka vo javna administracija (asistent,pa profesor itn) Hahahaha. I vo Amerika nema rabota za lezaci.
Devojce,devojce,vreme e da se razbudis. Ako ti bil takov planot trebalo da se fatis odamna vo partisko oro a ne da si gubis vreme vo USA.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Brejjj,se iznasmeav,guskava diplomirala vo Amerika i dosla kaj nas da se moli da se nacuka vo javna administracija (asistent,pa profesor itn) Hahahaha. I vo Amerika nema rabota za lezaci.
Devojce,devojce,vreme e da se razbudis. Ako ti bil takov planot trebalo da se fatis odamna vo partisko oro a ne da si gubis vreme vo USA.
Се надевам Ана ќе го прочита твоето мислење овде, и конечно ќе сфати зошто не вреди да се врати во Македонија.
Понеписмено нешто одамна не сум прочитал на форумов.
--- надополнето: 10 мај 2013 во 09:05 ---
Brejjj,se iznasmeav,guskava diplomirala vo Amerika i dosla kaj nas da se moli da se nacuka vo javna administracija (asistent,pa profesor itn) Hahahaha. I vo Amerika nema rabota za lezaci.
Devojce,devojce,vreme e da se razbudis. Ako ti bil takov planot trebalo da se fatis odamna vo partisko oro a ne da si gubis vreme vo USA.
Се надевам Ана ќе го прочита твоето мислење овде, и конечно ќе сфати зошто не вреди да се врати во Македонија.
Понеписмено нешто одамна не сум прочитал на форумов.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Brejjj,se iznasmeav,guskava diplomirala vo Amerika i dosla kaj nas da se moli da se nacuka vo javna administracija (asistent,pa profesor itn) Hahahaha. I vo Amerika nema rabota za lezaci.
Devojce,devojce,vreme e da se razbudis. Ako ti bil takov planot trebalo da se fatis odamna vo partisko oro a ne da si gubis vreme vo USA.
Кембриџ е во Англија. Мислам дека добро ги исполнуваш условите за нов администраивен паразит. И така примаат само шуто и рогато.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Е да, гуска е оти учела за подобар живот, ама ја згрешила државата кај да бара работа.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
А женава се вратила за да и помогне на државата? Другите више мање што минуваат низ вакви ситуации, битно таа била на Кембриџ....иако можела од патриотски побуди, да и помогне на државата со тоа што магистратурата ќе ја уплатела на сметка на уким, а парите за храна и превоз ќе останеле во некоја локална продавница со што ќе помогнела да се развие македонското стопанство. Се за својата земја.
Е да, гуска е оти учела за подобар живот, ама ја згрешила државата кај да бара работа.
дали не е попродуктивно да се вработи во странство и оттаму да лобира за Македонија? Има одлични референци (ако се за верување од писмово оти само за објавување трудови најверојатно дала огромни суми пари), не гледам причина да моли за работа во Македонија на место каде за "ситни пари" ќе е полтрон цел живот. Затоа (и ради други причини) малку сум скептичен во врска со ова писмо
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
А женава се вратила од патриотски побуди? Другите више мање што минуваат низ вакви ситуации, битно таа била на Кембриџ....иако можела од патриотски побуди, да и помогне на државата со тоа што магистратурата ќе ја уплатела на сметка на уким, а парите за храна и превоз ќе останеле во некоја локална продавница со што ќе помогнела да се развие македонското стопанство. Се за својата земја.
дали не е попродуктивно да се вработи во странство и оттаму да лобира за Македонија? Има одлични референци (ако се за верување од писмово оти само за објавување трудови најверојатно дала огромни суми пари), не гледам причина да моли за работа во Македонија на место каде за "ситни пари" ќе е полтрон цел живот.
Друго ми беше муабетот. Зошто ја нареква гуска? Дека има магистрирано на Кембриџ?
Инаку подобра опција и е да се вработи во странство, нормално.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Се надевам Ана ќе го прочита твоето мислење овде, и конечно ќе сфати зошто не вреди да се врати во Македонија.
Понеписмено нешто одамна не сум прочитал на форумов.
--- надополнето: 10 мај 2013 во 09:05 ---

Се надевам Ана ќе го прочита твоето мислење овде, и конечно ќе сфати зошто не вреди да се врати во Македонија.
Понеписмено нешто одамна не сум прочитал на форумов.
Не му замерувај на валволин, он сета ја разбира што се дешава во дијаспора. Буквално се. Дал Америка, дал Германија, дал Јапонија, нема лабаво кај него. Во Германија кога бил со средно образование и без познавање на странски јазик дури еден месец работел и живеел како куче и знае како е сега кога идат нашите натаму, сите се кучиња бедни со плата по 900 евра, дури вели ни за кафе немале, сето тоа за греови е по дијаспора, со просјачки стап шетаат, а овде во МКД глумат фраери. Ете тоа е муабетот, да си знаеш :)
--- надополнето: 10 мај 2013 во 12:14 ---
Е да, гуска е оти учела за подобар живот, ама ја згрешила државата кај да бара работа.
Гуска е оти има магистратура и си мисли дека канцелариска работа така даваат. Ехе клатодржачи никој не сака. Одприлика тоа е мозокот на среднист.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom