Дебата: кој е 'најголемиот' Македонски херој?

Според Вас, коj е наjголемиот македонски хероj и зошто?


  • Вкупно гласачи
    210
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479


Krali Marko e mnogu konfuzna lichnost, no vo nikoj sluchaj ne bil Srbin.
Мрњавчевић не е Македонско презиме......Сите извори велат дека е Србин...
Каде се он напишал или некој друг напишал дека е Македонец?

--- надополнето ---

А да.......
Самоил и Карпош!


 
Член од
29 август 2009
Мислења
291
Поени од реакции
405
Мој фаворит е Јане Сандански (бидејќи знаел дека по ослободувањето на Македонија од Отоманската империја дека токму тогаш претстои вистинската борба за слободна и обединета Македонија) иако сите од горенаведените и останатите кој што ги нема си имаат свој удел во македонската историја.
 
Член од
25 октомври 2011
Мислења
135
Поени од реакции
99
Alexander DEFINITIVNO zatoa sto ne postoi vo istorijata na covestvoto pogolem vojskovodec od nego i zatoa sto go osvoil pola svet...a me nervira toa sto Grcite go smetaat Alexander za grk koga toj e Makedonec...toa deka nie denesnite Makedonci nemame veze so Makedoncite vo toa vreme e jasno ama barem znaeme deka Alexander bil Makedonec i se borel za Makedonija!
3начи моето презиме е Анакиев и имам исто презиме со татко ми, дедо ми, ама немам везе со нив.:facepalm:
--- надополнето: 19 октомври 2013 во 14:04 ---
Александар и Филип се македонци. на Александар мајка му е гркинка, но Филип е чист Македонец.
Каде има место тука за бугари? А македонецу?
екшуали македонската историографија ги идентификува Епирците како афтохтон народ на балканот.
 
Член од
26 јули 2013
Мислења
287
Поени од реакции
179
3начи моето презиме е Анакиев и имам исто презиме со татко ми, дедо ми, ама немам везе со нив.:facepalm:
--- надополнето: 19 октомври 2013 во 14:04 ---


екшуали македонската историографија ги идентификува Епирците како афтохтон народ на балканот.
Грците се исто така доселени од некаде,оние оригиналните автохтони егејски народи пред ахајската ера немаа врска со Ахајци кои кога се населиле ја уништиле сета дотогашна егесјка култура. одно критската култура,која во значителна мера се разликува од подоцнежната Минојска култура
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Овој податок е точен... И таму, на Косово Поље, се борел против Србите!

:tapp: Se borel i kakva vrska sega ima so toa? Ne e po rod Srbin?

Ajde eden prost Primer!
Stefan Lazarevic e sin na slavniot Knez Lazar (sto se borel protiv Turcite na Kosovo Pole) se borel podocna protiv samite Srbi i Hristijanskata vojska na strana na Turcite!

Te molam ne lupaj gluposti poveke,Krale Marko e od Tatko i Majka Srbin od Hercegovina.
Gi slavis lugeto sto ja togas porobele Makedonija i pravele sto sakat so narodot :pos:

Gospod da cuva i da brani...
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
Brigite? A?
Posho se postari de...
Епирците не биле Грци (Елини), ама немаат врска ни со Бригите.

Бригите се главниот супстрат на Македонците.


:tapp: Se borel i kakva vrska sega ima so toa? Ne e po rod Srbin?

Ajde eden prost Primer!
Stefan Lazarevic e sin na slavniot Knez Lazar (sto se borel protiv Turcite na Kosovo Pole) se borel podocna protiv samite Srbi i Hristijanskata vojska na strana na Turcite!

Te molam ne lupaj gluposti poveke,Krale Marko e od Tatko i Majka Srbin od Hercegovina.
Gi slavis lugeto sto ja togas porobele Makedonija i pravele sto sakat so narodot :pos:

Gospod da cuva i da brani...
Salitos, ај читни тука што пишува за Мрњавчевците

За именувањата на Мрњавчевци

.
 
Член од
15 декември 2009
Мислења
770
Поени од реакции
479
Salitos, ај читни тука што пишува за Мрњавчевците

За именувањата на Мрњавчевци

Ne se od Makedonija...Vrska nemat so Makedonija i Makedonskoto...
Prvite podatoci gi dava Mavro Orbini i veli deka poteknuvale od Livno...

Vistina ili ne,tie bile gospodari na del od Makedonija sto bila osvoena od strana na Dusan.
Kako i drugite delovi na negovoto carstvo gi naselil svoite luge da upravuvat so osvoena teritoria.



Pa taka sekako Oliver ne e Makedonec vo Skopje kako ni Sinisa vo Tesalija ne e Grk ili Toma - Jovan vo Albanija ne e Albanec..
Site bile Srbi od Raska..Nikoj od niv ne se rodil tamu...
OK Marko e roden...Ama ne e Srbin nitu ostavil traga deka e Makedonec nikade..Tatkomu bil cist Srbin...
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па неможе да се каже кој е најголем, зошто сите овие претставуваат големи херои кои се бореле за Македонија.
Еве јас ќе ја издвојам кралицата Бојана, кралицата која владеела на териториите на и околу денешна Матка. Кога тоа место било нападнато од Турците, а она била посакувана од турчин, Бојана за да се заштити себе си, како и Матка таа убила околу 70 турци и ја спасила таа територија.
А нешто подоцна таа си го одземала својот живот само да не се омажи за турчин.
:)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Dzabe vezete, so odrodnici mubaet nema.
--- надополнето: 28 октомври 2013 во 13:04 ---
Џаба везете, со одродници нема мубает...!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.298
Поени од реакции
2.815
Крал Хотимир Обединител или Крал Хацон како што го нарекувале ромеите, битен е затоа што е темелот за борба против грците и бугарите.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.776
Поени од реакции
10.529
Може некако да се додаде Никола Груевски?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom