Дебата: кој е 'најголемиот' Македонски херој?

Според Вас, коj е наjголемиот македонски хероj и зошто?


  • Вкупно гласачи
    210
V

Vlad II Draculea

Гостин
Зошто го нема Кузман Јосифоски Питу????? ако треба уше да објаснувам зш, арам да ви е :)
 
Член од
21 февруари 2005
Мислења
179
Поени од реакции
10
glasav za Ace,se zivo i divo civilizirano osvoil so mnogu pomala armija odkolku site drugi.I Makedonija i do den denes vo cel svet e poznata zaradi nego.
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Многу тешко прашање. Сите наведени се навистина македонски херои и затоа беше тешка одлуката. Сепак гласав за Гоце Делчев. Бидејќи во време кога Македонците повторно национално се преродуваа и свестуваа (како и другите народи на Европа зафатени од процесот на национализам) Гоце Делчев ја одигра клучната улога. Организатор, идеен творец, поддржувач и помагач на идејата на ВМРО и независна Македонија. Гоце секоја чест а исто и за другите! Кога ги читам тие имиња секогаш викам дека има надеж за Македонија, дека не сме тиква без корен!
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
ABe Aleksandar The Great... zasto??? Pa Makedonija u negovo vreme bila najgolema i najbiten vojskovodec ....
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
abe site se golemi heroi, megutoa otskoknuvaat filip i aleksandar. a aleksandar e najgolemit znameme site zos da ne ja raskazuvam istorijata zos ke bide dosadno.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
а бе нема Албанци-херои, па сега сите наши ќе ги земате?

Питу Гули ако слушни дека го ставаш меѓу гегите, в сон кје ти иди...
 
B

BushMan

Гостин
Сите од наведените ного ги почитувам ама гласав за Гоце Делчев.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.964
Сите наведени биле големи херои се двоумев меѓу Александар и Гоце Делчев сепак гласав за Александар Македонски, се согласувам со Stalingrad Македонија била најголема у негово време. Respect :)
 

Boogie

no pain no game
Член од
4 декември 2005
Мислења
985
Поени од реакции
544
Да но нај тип бил Карпош иако малку се знае за него.Јас гласав за него
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
mene licno ne mi e prijatno da recam deka edna licnost sto go dala zavotot za svojata nacija e povredna od nekoja druga. Gorenavedenite heroi ziveele vo razlicni vreminja, pa taka imale i razlicni uslovi i moznosti sto najdobro moze da se vidi od rezultatite sto gi postignale. Vo sekoj slucaj jas licno gi pocituvam site makedonski heroi na listata.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Apsolutno se slozhuvam so Poor Knight. Verojatno pointresno kje e da poche sekoj od nas da dodava lichnosti na listata. Eve jas da pochnam:

1. Dimitar Chupovski.

Go posvetil zhivotot na populariziranje na makedonskata kauza -- i uspeal vo toa -- koga Makedonija, spored zborovite na Pavel Miljukov, bila obviena so "kineski dzid" od nejzinite dushmani.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Aco na6......e do kaj stignal.....no ne se setil prvo edna cvrsta ubava drzavi4ka da si napraj ....ta posle da osvojuva.......a i da si napravel vakcina za malarija pred toa pa da trgnal tamu kade 6to ima poveke boni komarci.......ex da be6e ziv.......kolkavi li ke bevme po teritorijalna golemina...ba6ka poznati.......i nema6e da si imame problemi so grcive, bugariv, srbive, albancive....evropska unija...nato....drn drn.....
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
ви се чудам на муабетите...

си подумал некој од вас шо значи освојувач?

јас иначе...не го сакам Аце зато шо „Македонија била толкава тогаш...”, туку поради нешто сосема трето...

а за вашата логика :)

Македонија никогаш не била понатаму од границите на Македонија... то на Аце била Империја, не Македонија :)
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Мистичен,
ако ние немаме генетски ништо со античките Македонци, тогаш и Грците не верувам дека имаат нешто заедничко со тогашните Македонци, а, богами, и со тогашните Елини! Луѓето не се вода, па од долго седње на Сонце да испарат... тука битисувале и суштествувале Македонци. Ние сме се` уште тука, на истата таа територија![/quote]

Така е, да не испареле античките македонци, или ние сме ги асимилирале- абе ајде...
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Мистичен напиша:
Да не бидам сватен погрешно. Не велам дека има нешто заедничко ни со Грците. Само, колку немаме ние како Словени заедничко со него, освен Македонија како територија, толку немаат ни Грците како Хелени. А за Краљевич Марко уствари у школо па и не учевме нешто посебно освен што го млател арапот во песничките во читанките, ама колку што знам бил српски "АДМИН"
Или грешам?
До кога ќе ве лажат дека сме словени бе еј????
Мислете малце. Да не напишеле азбуката Кирил и Методиј денес најверојатно немаше да збориме словенски. Во најлош случај ние сме мешавина на македонците и словените. Се разбира кога ке смешаш 80 % македонци и 20% словени, не знам што испаѓа? Ама сигурно не само словени.
Како тоа Александар не е македонец?
Не ми кажувајте дека Олимпија била грќиња, зошто била од епир така да...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom