Дебата: кој е 'најголемиот' Македонски херој?

Според Вас, коj е наjголемиот македонски хероj и зошто?


  • Вкупно гласачи
    210
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
mitko2848 напиша:
цитат-"Za drugite - shtom ne sme gi uchele i nesme im obrnale vnimanie - znachi deka i ne napravile kojznae shto..."


е те тоа е лошото-за многу важни с'битија не се знае ништо(не са ви учили ништо) во македониja.си слушнал кои удрја шамар на малката(малата девоика)Зоика Стоичева и зошто???за последвалија атентат во марсилиja.....???.....................
Ne a i ne me interesira... Si imam svoi prioriteti vo zivotot!!!

:wink:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
mitko2848 напиша:
а зошто го нема БЛАЖЕ КОНЕСКИ(в акта за раждане е записан БЛАГОИ КОНЕВ) во листата на македонските херои :lol:


пс.jас би гласал за ВЛАДО ЧЕРНОЗЕМСКИ или МАРА БУНЕВА.

иначе сите са херои- ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ,ТОДОР АЛЕКСАНДРОВ,ИВАН МИХАИЛОВ.........
Ne go stavaj Goce Delchev so luge shto ne se borele za makedonija :evil:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
mitko2848 напиша:
Macedalien напиша:
mitko2848 напиша:
цитат-"Za drugite - shtom ne sme gi uchele i nesme im obrnale vnimanie - znachi deka i ne napravile kojznae shto..."


е те тоа е лошото-за многу важни с'битија не се знае ништо(не са ви учили ништо) во македониja.си слушнал кои удрја шамар на малката(малата девоика)Зоика Стоичева и зошто???за последвалија атентат во марсилиja.....???.....................
Ne a i ne me interesira... Si imam svoi prioriteti vo zivotot!!!

:wink:
то веки си има приоритети в живота :) ,ама не е лошо да знаеш повече за историјата на страната си :wink:
Kolku shto jas gledam i mozam da konstatiram i bugarskiot narod ne si znae nekoi raboti za negoviot jazik no sepak ne se osmeluvam da kritikuvam toa shto ne mi e domen!!!

Jas ne sum istorichar - imam, kako shto kazhav, drugi prioriteti vo zhivotot. Kako sekoj elektrotehnichar shto se bavi so elektrotehnika, informaticharot so infromatika, lekar so medicina itn...

A za "znaenjeto" ili znaenjeto, gledam deka i tebe ne ti e reckav bash mozokot (za nelogichen da ne zborime) bidejki so site tie strani, linkovi i referenci shto gi isprati samo se protivrechish od post na post. Nishto nema zaednichka tochka a i da ima ednoto veli sprotivno od drugoto i vice-versa. Taka da ne mozam da veruvam na lugje koishto kazuvaat edno, pravat drugo, treto nosat kako dokaz... Toa e cista kontradiktornost a ne mi e svojstveno nitu prijatno!!!

Pozdrav
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Misirkov напиша:
Asen ili Asan (Hasan)?! Vizantiskite istoricari pisuvaat Asan. :lol:

A koj saka da mesa babi i zhabi neka poveli, no gluposta ne vi odi vo prilog. Znaci Asen/Asan i slicni ne se "makedonski" iminja iako takvi mozes da sretnes medju niv kako i vo sekoja populacija.

Slaba rakija si Batmane Kiro. So vakvi selski podprasanja kako sto gi redis vo bezsilieto, daleku ne stignuva bugarskata propaganda.
верно е, некои историци, не само византијски, пишуват Асан вместо Асен, и да дополниме дека за неговииот чичо Калојан некои византијски историци пишуват "Кучето Калојан"

А самото "Куче" Калојан пишал да папапа : "јас сум от стар романски род" и уште "приемник на старите бугарски царе Петар и Самуил"

папата му одговор дека това го ја знае таа работа, и му одговрил и сите други прашанја на "Кучето" Калојан
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Bar si prizna deka Bugarot i (H)Asan go vikale.

Da prasam, Asan i negoviot turkski rod Dulo vkl. gi hanovite Batbajan, Belkermek, Omurtag, Mindzuk, Asparuh, Tarkan, i ostanatite -- so Makedoncite imaat kakva vrska???

Ili Otec Pajsija ne gi broel niv vo Bugari koga ja prevrtil na glava istorijata velejkji deka Bugarite se "Sloveni" -- tuku pocnal so Vukic, Dragic itn.???
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Misirkov напиша:
Bar si prizna deka Bugarot i (H)Asan go vikale.

Da prasam, Asan i negoviot turkski rod Dulo vkl. gi hanovite Batbajan, Belkermek, Omurtag, Mindzuk, Asparuh, Tarkan, i ostanatite -- so Makedoncite imaat kakva vrska???

Ili Otec Pajsija ne gi broel niv vo Bugari koga ja prevrtil na glava istorijata velejkji deka Bugarite se "Sloveni" -- tuku pocnal so Vukic, Dragic itn.???
Одма ке те едуцирам што обшто е имал цар Иван Асен II /он е нарекуван Асан во некои документи, това е точно/
Неговите чичовчи Стрез и Слав владејали во Македонија, како византијски и латински васали, додека Асан ги окупирал своите роднини...

А другиот чичо на Асан, "Кучето" бил наречен така заради етничко чистенье во градот Филипопол и на други места, самото "Куче" сакал да го нарекуват Ромеоктон /убиец на Ромеи/, зашто ли е бил толку лош "Кучето", да нема некаква македонска вр'зка тука ?
 
Член од
21 март 2005
Мислења
12
Поени од реакции
0
Катерино , нема ли си друга работа е сега и Цар Иван Асен Втори ке го објавјат за в'рл македонец ... :D :D :D
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Krali Marko

Крали Марко живеел во едно ептен матно средновековие.
1 Цар Душан го назначил Волкашин за АДМИН феудалец на веке познатата територија.
2 Марко се борел против србите, би се борел и против татко му ако си ги поделеле територите и секој ке гледа да лапне некое селце плус за тахсатион...
По смрта на душан не било можно да се направи спогодба кој да биди цар. Едни барале крвно сродство, едни се сметали за компетенти по моќта.
Во тоа време Душаново царство се распаѓа на мали феудални кнежевства, кралства.... незнам уште што.. Сите меѓусебно војуваат и затоа клетото турче ке не јава 5 века.(во среден век скоро и не постоеле нации. Имало словени и грци. Имало хриситјани и варвари. И толку. А дека било јасно разграничено со нациите.. тешко....
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Krali Marko

tomsaso напиша:
Крали Марко живеел во едно ептен матно средновековие.
1 Цар Душан го назначил Волкашин за АДМИН феудалец на веке познатата територија.
2 Марко се борел против србите, би се борел и против татко му ако си ги поделеле територите и секој ке гледа да лапне некое селце плус за тахсатион...
По смрта на душан не било можно да се направи спогодба кој да биди цар. Едни барале крвно сродство, едни се сметали за компетенти по моќта.
Во тоа време Душаново царство се распаѓа на мали феудални кнежевства, кралства.... незнам уште што.. Сите меѓусебно војуваат и затоа клетото турче ке не јава 5 века.(во среден век скоро и не постоеле нации. Имало словени и грци. Имало хриситјани и варвари. И толку. А дека било јасно разграничено со нациите.. тешко....
Браво. Слажем се и свиђа ми се како си на једноставан начин објаснио суштину. Да додам, у словенском феудалном свету је ретко ко путовао негде. У којој класи и месту си се родио, ту си и умирао. Војска није била ни национална ни народна, ни бројна. Писменост је била реткост резервисана за аристократију и свештенство. О којој "националној" свести онда причамо... народ је знао да је Бог владар и да је његов намесник на земљи феудални господар, и то је то. Господари су се мењали али народу је било мање више исто, док нису дошли Турци. Проблем с Турцима је управо што се радило о другој вери. То је био страховит удар и цивилизацијски земљотрес. А што се тиче распада, па није било јаке централне феудалне силе која би држала све заједно и наметнула се другим феудалцима. Сличне ствари су се догађале у целој Европи све до појаве апсолутистичких монархија. Рецимо ратови беле и црвене руже у Енглеској где је скоро цела аристократија изгинула. Па су дошли апсолутисти Тјудори, Хенри VII, VIII и Елизабета I. Нажалост ми нисмо острво па смо вечито били на удару са свих страна.
 
Член од
6 август 2005
Мислења
103
Поени од реакции
2
Vo sekoe minato vreme imalo prioriteti kade shto se pojavuvale heroi.Nashata istorija e obremeneta so negiranja i iskrivokolchuvanja.
Sosedite od sekogash ni gi matele smetkite,prisvojuvale i odzemale.
Slavnite iminja se baziraat na bezimeni zhrtvi,na koj grobovite ne im se znaat.
Zatoa jas glasam za bezimeniot heroj,nepoznatiot,zaboraveniot,-onoj koj bil gradbena tula na zidovite na slavata na poznatite,priznaenite,velichenstvenite.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
мојте дедовци и прадедовци

за нив СО СИГУРНОСТ знам за кого се бореле...

нека не ме сваќа некој погрешно, секоја чест на скоро сите имиња од листата и илјадниците кои шо не се набројани, ама не верувам на историски книги поќе

па ете во поновите истории бугарите се ослободители (2 светска војна) и балистите ангели :roll:

а дедовците мој ги пердашеле и едните и другите

па шо ги ебам историите, децата мои сам ќе си ги школувам
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
Serdarot напиша:
мојте дедовци и прадедовци

за нив СО СИГУРНОСТ знам за кого се бореле...

нека не ме сваќа некој погрешно, секоја чест на скоро сите имиња од листата и илјадниците кои шо не се набројани, ама не верувам на историски книги поќе

па ете во поновите истории бугарите се ослободители (2 светска војна) и балистите ангели :roll:

а дедовците мој ги пердашеле и едните и другите

па шо ги "онадам" историите, децата мои сам ќе си ги школувам
:D :D :D :D :D :D
 
Член од
27 август 2005
Мислења
109
Поени од реакции
1
Serdarot напиша:
па ете во поновите истории бугарите се ослободители (2 светска војна) и балистите ангели :roll:

а дедовците мој ги пердашеле и едните и другите

па шо ги "онадам" историите, децата мои сам ќе си ги школувам
Днеска историците са като политиците - и по нашите учебници искат да пишат не за турско робство,а за османско прис'ствие,така и че и ние децата требе сами да ги учиме.

Иначе гласувам за Лазар ПопТрајков,којто го познава делото му,ште ме разбере.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom