Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Па ако таа идеологија на Македонија и нанела големо зло тогаш што ти е гајле за македонски комунисти како Рацин и Ченто, не се тие душмани на Македонија?

Се знае како е убиен Рацин и се знае што се случило со ченто.
Тоа дека треба да отвориш некоја книгичка е друго прашање.
Кажи ми де ајде како е убиен Рацин?
Па тие се вашите методи на убивања,случајни.
Сакаш да поверувам во приказната дека стражорот помислил дека е непријателски војник и тоа дека сам дошол до стражата,дека Рацин бил будала и не ја кажувал лозинката иако знаел дека можеби ќе пукаат во него,но и без разлика сепак ќе го препознаеле.
Дека тоа било прв пат Рацин да оди до печатницата?

Или дека Ченто сакал да побегне во Грција па затоа бил уапсен?
Дека 9 и пол години бил затворен само затоа што не ја прифаќал тогашната власт.

Гајле ми е за нив затоа што направиле разлика помеѓу тие 2 групи на комунисти,или поточно пред се 2 групи на луѓе,едните желни за пари и власт а другите за идеали и чест.Секогаш сум бил за вторите без разлика на се.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Ваааау какво ниво на дискусија,ај банирај ме поубаво и онака само за тоа те бива,како и твоите предци сигурно кој банирале луѓе од соседството,роднини,пријатели само што за жал во тоа време ги банирале у живо,у партија и полиција и завршувале полошо него овие од форумот.

За Ченто и Рацин ми е гајле зошто се разликувале од овие кои денес сеуште ги воздигнувате и дркате на нив,зошто биле луѓе со чест и достоинство,Ченто после војната можел да има се но само поради тоа што не сакал да го извалка образот добил само рак на желудникот.
За мене он е Маршал и легенда а не оној хрватот на кој дркала пола Македонија.
Јас ќе те советувам да читнеш нешто околу Рацин и македонизмот. Толку.
Автоматски споено мислење:

Кажи ми де ајде како е убиен Рацин?
Па тие се вашите методи на убивања,случајни.
Сакаш да поверувам во приказната дека стражорот помислил дека е непријателски војник и тоа дека сам дошол до стражата,дека Рацин бил будала и не ја кажувал лозинката иако знаел дека можеби ќе пукаат во него,но и без разлика сепак ќе го препознаеле.
Дека тоа било прв пат Рацин да оди до печатницата?

Или дека Ченто сакал да побегне во Грција па затоа бил уапсен?
Дека 9 и пол години бил затворен само затоа што не ја прифаќал тогашната власт.

Гајле ми е за нив затоа што направиле разлика помеѓу тие 2 групи на комунисти,или поточно пред се 2 групи на луѓе,едните желни за пари и власт а другите за идеали и чест.Секогаш сум бил за вторите без разлика на се.
Убиецот на Рацин има име и презиме, тоа што некој си прави теории на заговор од типот рамна земја и ванземаљци тоа е друго. Исто и убиецот на Ченто има име - рак на желудник. Околу настаните со Ченто и што се случувало нема ни да дискутирам бидејќи немаш основни познавања а камо ли да мислиш дека знаеш кој е мојот став, дали го оправдувам однесувањето на партијата или не.

Пак ќе речам, клети комунисти, клета држава и идеологија, те боли таквото тие времиња се минато денес сме далеку побезбедни, воено и економски, со цврст идентитет и култура. За морални вредности нема потреба да зборуваме, просечен македонец е идеален човек, над човек, ubermensch.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Јас ќе те советувам да читнеш нешто околу Рацин и македонизмот. Толку.
Не е работата само да читаш туку и да го разбереш тоа што го читаш.

Џабе си историчар ако не можем да ја увидиш разликата помеѓу тие две групи на луѓе што ги набројав погоре.
Како и да е македонизмот сигурно не е на страната на оние од 45 па до 91.

Ама те разбирам јас и тебе,становите и дуќаните кои ви останаа во наследство ви останаа од тие од 45 а не од Рацин и Ченто,па затоа мора да ги браните од петни жили.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не е работата само да читаш туку и да го разбереш тоа што го читаш.

Џабе си историчар ако не можем да ја увидиш разликата помеѓу тие две групи на луѓе што ги набројав погоре.
Како и да е македонизмот сигурно не е на страната на оние од 45 па до 91.

Ама те разбирам јас и тебе,становите и дуќаните кои ви останаа во наследство ви останаа од тие од 45 а не од Рацин и Ченто,па затоа мора да ги браните од петни жили.
Немам стан, живеам во куќа 800 метри квадратни (дворно земјиште 1000м2), имам неколку возила, сауна и базен, 50к во злато и други скапоцености, две ретки слики од Бос, и приватниот дневник на Данил Хармс вреден некаде околу милион и пол рубљи. Се тоа со свои две руке, од 2006 до сега.

Исто имам куче и саксија со марихуана.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Истиот убиец ги убива Рацин и Ченто,а тоа е КПЈ.
Нема натаму што да дискутираме.

А за тоа кој сме денес и кај сме се виновни еве баш тие генерации кои најмногу жалат за таа Југославија,истите тие кои гласаа човек како Бранко и Грујо по 20 години вкупно,надевајќи се потајно дека тоа е новиот Тито,и ок не се излажале го добиле тоа што го заслужуваат како народ,најверојатно.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
македонски комунисти како Рацин и Ченто
Нели Ченто бил ванчомихајловист и бугарофил, според официјалните власти во тогашната држава? Ај бугарофил и комунист одат заедно, ама ванчомихајловист и комунист?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Нели Ченто бил ванчомихајловист и бугарофил, според официјалните власти во тогашната држава? Ај бугарофил и комунист одат заедно, ама ванчомихајловист и комунист?
Секакви парадокси ќе слушнеш/прочиташ.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Не сум знаел дека Мино Миновски го убил Ченто.
Обична фигура и пиун кој најверојатно бил натеран или заплашен да го направи тоа,не го обвинувам човекот,да не бил он ќе бил некој друг.
Псевдонимите на КПЈ се Мино Миновски,ракот на желудникот итн.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Обична фигура и пиун кој најверојатно бил натеран или заплашен да го направи тоа,не го обвинувам човекот,да не бил он ќе бил некој друг.
Псевдонимите на КПЈ се Мино Миновски,ракот на желудникот итн.
Мино Миновски работел со него на Лопушник и добро го познавал Рацин. (трауматизиран е после настанот)
Има повеќе сведоци исто со име и презиме.

Ова обична фигура, пиун кој бил натеран, заплашен, илуминати, масони, вонземјани.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Секакви парадокси ќе слушнеш/прочиташ.
Да, ама овие стоеле во пресуди што почнуваат со “Во име на народот“. Или не е точно дека според официјална судска пресуда Ченто е ванчомихајловист и бугарофил?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Мино Миновски работел со него на Лопушник и добро го познавал Рацин. (трауматизиран е после настанот)
Има повеќе сведоци исто со име и презиме.

Ова обична фигура, пиун кој бил натеран, заплашен, илуминати, масони, вонземјани.
Па и јас кога би убил човек со кој сум седел во ровови и сум се борел против окупаторот на мојата земја,со кој сме делеле храна и вода,а поготово кога би убил човек кога би убил човек како Рацин би бил изтрауматизиран.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Да, ама овие стоеле во пресуди што почнуваат со “Во име на народот“. Или не е точно дека според официјална судска пресуда Ченто е ванчомихајловист и бугарофил?
Мислам дека е суден за шпиунажа.
Автоматски споено мислење:

Па и јас кога би убил човек со кој сум седел во ровови и сум се борел против окупаторот на мојата земја,со кој сме делеле храна и вода,а поготово кога би убил човек кога би убил човек како Рацин би бил изтрауматизиран.
Па како не?
Посебно ако ти нареди КПЈ на чело со Тито кој фактички не е Тито туку шејпшифтинг рептил.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.447
Мислам дека е суден за шпиунажа.
Автоматски споено мислење:


Па како не?
Посебно ако ти нареди КПЈ на чело со Тито кој фактички не е Тито туку шејпшифтинг рептил.
Те пријавив за носење на темата во к..ац со твоето тролање... Прекини со тие вонземјани, рептили... Не си интересен.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.155
Поени од реакции
25.638
Мислам дека е суден за шпиунажа.
И планови за организирање на вооружен отпор од територијата на Грција, со цел на отцепување на Македонија од федерацијата. И за намера да оди на мировна конференција во Париз со цел да бара од големите сили обединување на Македонија. Па дури и за федерација помеѓу таа обединета Македонија и Грција.

Замисли ситуација, Ченто оди и бара од Де Гол, Сталин, Рузвелт и останатите таму обединета Македонија, и тие му викаат, нема проблем, ние тоа чекавме, некој да побара. Сега ќе игнорираме се што Тито направи во втора светска, и ќе те направиме тебе врховен владетел на Балканот.

Точно е дека Ченто бил комунист, ама исто е точно дека и настрадува од своите. Поточно, е класична политичка жртва која најверојатно не е нарачана од Белград (како што се форсира) туку е изворна малограѓанска љубомора.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom