Да се помолиме за Јапонија

С

сашенко

Гостин
Ете кажте што направивет вие - дали донира преку црвениот крст или некој друг начин, ете споделете корисен совет -
Зошто таков критички тон?
Нема ништо критичко во мојот коментар погоре.Само те прашав за искуство да ми кажеш колку помогна молењето за да знам кај начин е поефикасен дали донирањето пари или молењето па да знам како јас да се вклучам во акцијата.За паричните средства знаеме веќе како помагаат и знаеме дека се добредојдени таму.Чисто ради информација прашав
 

MakeLOVEnoTwar

Љуби без оглед на се’
Член од
10 декември 2010
Мислења
213
Поени од реакции
114
. . . за да знам кај начин е поефикасен дали донирањето пари или молењето па да знам како јас да се вклучам во акцијата.
Немој да правиш пародии, жити тебе. Ако навистина сакаш да помогнеш - ќе знаеш како да помогнеш, а ако имаш вишок енергија за префрлање и распаравање . . sorry :)
Само тие луѓе си знаат низ што минуваат, речи бог да чува. АКо можеме да помогнеме (било со пари или било) како треба тоа да го направиме :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ете кажте што направивет вие - дали донира преку црвениот крст или некој друг начин, ете споделете корисен совет -
Зошто таков критички тон?
Јас ја убив мачката на комшијата како жртва за господ да се смили и да им помогне на Јапанците.
Викате добро напраив?
едит: И дали ќе работи пошто мојот господ е Исус а Јапонците се будисти?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Господ да ти е напомош, озбилно :)
Ама не, сериозен сум.
Сакам да помогнам а неам пари.
Не сакав да кажувам класична молитва, туку го жртвував животот на мачката за животот на Јапонците.
Би требало да работи, така?
Пошо штом вашата молитва работи ондак и ова ќе работи...
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Јас ископав дупка кај мене пред зграда у тревникот, се симнав во неа и почнав да пеам приспивни песни. Се надевам дека ќе ја смирам така земјата на некој период, за да нема потреси.

И јас помогнав.
 
С

сашенко

Гостин
Некој ке испраќа пари да им овозможи на тие луѓе утре кај да живеат а некој ке се моли на виша сила.Зошто да барам помош од виша сила кога можеме ние да помогнеме?Јапонците сега се молат да се најдат хумани луѓе кои ке помогнат а не хумани луѓе кои ке се молат заедно со нив.Логично нели?Така да ако има некој пари нека донира зошто не треба многу.Секој денар им е добредојден сега.А ако има некој верник нека коле таму курбани, жртви нека принаса, нека се клања, нека ветува, нека меси па нека раздава за здравје и општо добро, што ти ја знам таму обичаи секакви има.Некој може и црни магии да прави и да намали радиацијата:vozbud:, со вода некоја таква да идеме да ја попрскаме па може ке се излади :pos2:, ако не проработи магијата...
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Некој ке испраќа пари да им овозможи на тие луѓе утре кај да живеат а некој ке се моли на виша сила.Зошто да барам помош од виша сила кога можеме ние да помогнеме?Јапонците сега се молат да се најдат хумани луѓе кои ке помогнат а не хумани луѓе кои ке се молат заедно со нив.Логично нели?Така да ако има некој пари нека донира зошто не треба многу.Секој денар им е добредојден сега.А ако има некој верник нека коле таму курбани, жртви нека принаса, нека се клања, нека ветува, нека меси па нека раздава за здравје и општо добро, што ти ја знам таму обичаи секакви има.Некој може и црни магии да прави и да намали радиацијата:vozbud:, со вода некоја таква да идеме да ја попрскаме па може ке се излади :pos2:, ако не проработи магијата...
Пер. Јапонците се будисти = aтеисти.
Крај, тачка. Понатамошно дискутирање за молење на бога да им помогне на Јапонците е апсурдно.
Будизам напиша:
There is no almighty God in Buddhism. There is no one to hand out rewards or punishments on a supposedly Judgement Day. Buddhism is strictly not a religion in the context of being a faith and worship owing allegiance to a supernatural being.
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Јапонците се еден поосебен народ,по малку чуден,по некогаш екцентрик,(за нас нествојствени,а за нив нормлални ствари)никој не знае колку е еден јапонец може да забега, доколку не запознае ист таков.
Како и да е,ние сите сме луѓе без разлика на вера,обичаи,убедување,но природата веројатно не пребира нација си до прави она своето по закони..Бог да им се смилува,но и да не чува Нас од полошо!
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
Еден клик од мене за моронскава тема и сите тие што "помагате".
 
T

The Cryptkeeper

Гостин
И колку допринесе со тоа баш ме интересира?
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
И колку допринесе со тоа баш ме интересира?
Како сам не многу, спасив живот на еден јапонец. Или евентуално два, зависи до висината и тежината. НО!! ако се собереме повеќе и заедно се помолиме, во ист миг, ќе стигне една голема нотификација до семоќниот бог и се се сожали врз нив. Ќе им ја поправи нуклеарната термоцентрала, изгради куќите од ново и врати во живот починатите, како што ни кажува библијата кога го вратил Лазар во пештерата. Матеј 3:18.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom