Да ви дадат 20.000 евра, каков бизнис би отвориле?

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Dr Zimgo, vo germanija mnogu studenti zarabotuvat na ovoj nacin, na online stock trading or e-trading, i ti samo nekoi firmi si gi napisal, ama finansiskiot pazar e pogolem od toa sto mislis, i posle toa, na nekoi firmi si padnal vrednosta, ama na nekoi drugi se zgolemuval vrednosta, ako si na ekonomsko i ako gi sledas promenite na svetskite berzi treba da znaas deka na zelezot nikogas vrednosta ne padnal, ni na pcenicata, i da ne zboruvam na zlatoto i naftata...pa zatoa ovoj pazar e pogolem od toa sto mislis...osven toa nekoi firmi nemat stvarno problemi , tuku bazamentna strategija e spekulacijata na ovoj pazar pa zatoa ne e sve kazano taka sto e stvarnost....i dr i dr...ama stvarno vo makedonija nema smisla za biznis, samo treba da imas nekoj silen politicar da ti go zastiti grbot....takva dezrava sme
.....................ama na nekoi drugi se zgolemuval vrednosta.. me zaintrigira.....da ne trguvase so deruvativi na LINDO CAFFEE Co. od Medelin?????.....tie kako gleam po tabelive praele 2000% godisno..... :)
 
Член од
11 август 2011
Мислења
9
Поени од реакции
0
Aко толку знаеш и си успешен во инвестирањето незнам зошто и размислуваш да вложиш во МК терај и понатаму со тоа и пиши нешто во врска со инвестирањето совети идеи итн. има луѓе кој ги интересира тоа.
- vo mkd nema i sto da praam, vo septemvri prodolzam doktoratura ili nekoja specializacija za islamska finansija , zasto na vreme na magistracija vo uni.hamburg se otvorij nekoi nasoki za islamsko bankarsto i islamski finansi...mi privlekuva ova....ako mozam da go prodolzam studentskata viza ako se primam za doktoratura nema da se vratam....a za investicii mozam da pisuvam, no ke otvoram tema i tamu moze site da gi kazame nasite eksperienci i kako moze da stigneme da bideme uspesni....ovie denovi sto sum tuka ke pisuvam na forumot i ke ucestvuvam.
 
Член од
18 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
2
Jas bi se zanimavala so cisto proizvodstvo na hrana. Prvite godini ne ocekuvaj golema dobivka no dokolu uspees da dobijes stranski sertifikati za izvoz na takva hrana, ke soberes kup pari z anekoj 5-10 godini. Idninata e vo proizvodstvo hrana i voda. Pozdrav.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Jas bi se zanimavala so cisto proizvodstvo na hrana. Prvite godini ne ocekuvaj golema dobivka no dokolu uspees da dobijes stranski sertifikati za izvoz na takva hrana, ke soberes kup pari z anekoj 5-10 godini. Idninata e vo proizvodstvo hrana i voda. Pozdrav.
Ќе си дозволам јас да Ви посакам добредојдовте на форумот на Кајгана.... Какво второ се надевам нема да замериш на ‘‘пер ту‘‘ овде сме сите или повеќето пријатели...:) И трето една мала замерка. Да го почитуваме нашето писмо. Иако досега скоро цел живот пишував и пишувам Латиница (поради потеклото на фирмата во која работам ми прејде во навика)....но овдека сепак ќе го почитуваме непишаното правило на форумот - Кирилица.....
На темата. Би те прашал следното: ова што го напиша за ‘‘производство на храна‘‘ како еден профитабилен бизнис, тоа е чисто реторички кажано по инерција те медиумите нон-стоп велат дека светските трендови се храната нафтата енергијата..... или мислиш навистина да се бавиш со еден ваков бизнис!?
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Јас со тие пари прво што ќе ми падне на памет е да отворам кафич...парите што ќе ги вложам во кафичот ќе ми се вратат би требало за година дена, зависи од тоа како ќе работи и на кое место е. Како второ после тоа би инвестирал во нешто што го нема во Македонија. Пример можам да дадам за количка со хот-дог. Ги имаше и кај нас пред некои си 5-6 години. Во странство ги има многу тие. Со тоа на пример би извадил многу пари. Само што најскапо може да ме чини да ја купам машината и транспортот до кај нас. Или било што друго да се отвори или да се земе што е актуелно во странство а кај нас го нема. Еве друг пример би дал, да увезувам некој пијалок што е популарен во повеќе земји а кај нас уште го нема. Тоа е моето мислење за како да ги инвестирам тие 20.000 евра.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Јас со тие пари прво што ќе ми падне на памет е да отворам кафич...парите што ќе ги вложам во кафичот ќе ми се вратат би требало за година дена, зависи од тоа како ќе работи и на кое место е. Како второ после тоа би инвестирал во нешто што го нема во Македонија. Пример можам да дадам за количка со хот-дог. Ги имаше и кај нас пред некои си 5-6 години. Во странство ги има многу тие. Со тоа на пример би извадил многу пари. Само што најскапо може да ме чини да ја купам машината и транспортот до кај нас. Или било што друго да се отвори или да се земе што е актуелно во странство а кај нас го нема. Еве друг пример би дал, да увезувам некој пијалок што е популарен во повеќе земји а кај нас уште го нема. Тоа е моето мислење за како да ги инвестирам тие 20.000 евра.
20.000 Eвра би вложил во кафич и би го врател влогот за година дена....!? Знаеш ли ти што зборуваш? 20К нето годишно ако извади некој кој вложил 200К во кафетерија би требало да е пресрекен! Него друго нешто се мислам.... Да седнеше ти наместо на форумов, да прочиташе некоја лектира!? Уште малку почнува учебната година!.... Она 14 во твојот ник веројатно е твојата возраст!? Вака за кафичи (со тврдо ‘‘ч‘‘ и за инвестиција од 20,000 Еур, па уште и да се врати истата за година дена..... може да размислува само 14-годишен!
Она со ход-дог можеби и држи вода, ама она со кафетерија.... ИЧ!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
20.000 Eвра би вложил во кафич и би го врател влогот за година дена....!? Знаеш ли ти што зборуваш? 20К нето годишно ако извади некој кој вложил 200К во кафетерија би требало да е пресрекен! Него друго нешто се мислам.... Да седнеше ти наместо на форумов, да прочиташе некоја лектира!? Уште малку почнува учебната година!.... Она 14 во твојот ник веројатно е твојата возраст!? Вака за кафичи (со тврдо ‘‘ч‘‘ и за инвестиција од 20,000 Еур, па уште и да се врати истата за година дена..... може да размислува само 14-годишен!
Она со ход-дог можеби и држи вода, ама она со кафетерија.... ИЧ!
Добро другар, тоа е мое мислење, а за кафич да отворам за 20.000 евра сигурно нема да отворам некој помал, туку ќе направам со него некоја идеа, би го направил ептен кул. Би направил нешто како на пример ресторант-брод, или некоја слична идеа. Сакам да ти кажам дека со тие пари ќе направам јако. Е сега до нема да вратам 20.000 евра, но би можел да вратам повеќе пари, зависи од местото каде што ќе сум, итн. А тоа што викаш дека сум 14 години, да не е обратно случајно.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
10%o_O .. на 36 месеци ако ги орочиш? па да не можеш да ги подигнеш ако некогашш ти затребаат:cautious:
Можеш да подигнеш сеа не ти сите да ги подигнеш, ќе се јавиш 2 дена пред подигање на парите ќе им кажеш колку треба да извадиш за банката да биде спремна и да ти ги даде :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Можеш да подигнеш сеа не ти сите да ги подигнеш, ќе се јавиш 2 дена пред подигање на парите ќе им кажеш колку треба да извадиш за банката да биде спремна и да ти ги даде :)
Нема што да се јавуваш во банката. До 10000 евра можеш да подигнеш во секоја експозитура, а за повеќе од тоа само одиш во седиштето на банката и на благајна си ги вадиш парите. Колку такви случаи ми поминаа додека работев во банка, ехеее.

Муабетот не ми беше тоа, туку дека ако ти требаат ќе ја изгубиш каматата. Ќе ти се рачунаат како орочени по видување, а таа камата е ептен ниска.
Некои банки бараат и казна во % да платиш доколку ги повлечеш порано дел од парите или сите пари.

Сепак 20.000 евра не се големи пари. Да имаше уште една нула на крај ќе беше поубаво:icon_lol:
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Нема што да се јавуваш во банката. До 10000 евра можеш да подигнеш во секоја експозитура, а за повеќе од тоа само одиш во седиштето на банката и на благајна си ги вадиш парите. Колку такви случаи ми поминаа додека работев во банка, ехеее.

Муабетот не ми беше тоа, туку дека ако ти требаат ќе ја изгубиш каматата. Ќе ти се рачунаат како орочени по видување, а таа камата е ептен ниска.
Некои банки бараат и казна во % да платиш доколку ги повлечеш порано дел од парите или сите пари.

Сепак 20.000 евра не се големи пари. Да имаше уште една нула на крај ќе беше поубаво:icon_lol:
Мене така ми кажаа вика ќе се јавиш 2 дена пред подигањето, иначе воа е во комерцијална банка за другите не знам :)
 
Член од
25 јули 2010
Мислења
7.382
Поени од реакции
2.398
Па... ќе направам 2-3 помали дуќанчина и ќе ги давам под кирија ..
И тоа е еден вид бизнис ххх , ем пари секој месец , ем во твоја сопственост се дуќаните :icon_mrgr:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Мене така ми кажаа вика ќе се јавиш 2 дена пред подигањето, иначе воа е во комерцијална банка за другите не знам :)
Па и јас зборувам за Комерцијална. Таму работев некое време.

Исплатувавме износи многу поголеми од 10.000 евра без претходна најава. А на благајните низ експозитурите по населбите дозволено е да се подигне до 10.000 евра или 600.000 денари во зависност дали е денарски или девизен штеден влог. И нема отстапување од тоа.

Инаку тоа може да ти е кажано поради количеството на готовина во моментот на исплата.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Нема што да се јавуваш во банката. До 10000 евра можеш да подигнеш во секоја експозитура, а за повеќе од тоа само одиш во седиштето на банката и на благајна си ги вадиш парите. Колку такви случаи ми поминаа додека работев во банка, ехеее.

Муабетот не ми беше тоа, туку дека ако ти требаат ќе ја изгубиш каматата. Ќе ти се рачунаат како орочени по видување, а таа камата е ептен ниска.
Некои банки бараат и казна во % да платиш доколку ги повлечеш порано дел од парите или сите пари.

Сепак 20.000 евра не се големи пари. Да имаше уште една нула на крај ќе беше поубаво:icon_lol:
Не се големи пари!!!!!!!
Ајде ако ги имаш дај вложиги во еторо, па да видиш што е бизнис. Берзи, берзи му е мајката. Еве јас тргувам. Од 10.000$, за 6 месеци ги направив 20.000 $. За жал тоа се само виртуелни.:) Но имам нешто ситно и на реалната сметка. Така да ако си трпелив/а, сталожен/на, со еден збор речено, БРОКЕРСКИ ЧОВЕК, добивката ти е загарантирана!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom