Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Апропо, в "Б'лгарски народни песни" ли трјабва да т'рсја? :helou:
Можеби имало некоја причина зашто се осудени и умреле како “РУСКИ ШПИУНИ“ , според турските поимања на нештата од тоа време .



http://www.rusarchives.ru/
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Покажи ми нјакоја историја или енциклопедија в којато б'лгарите са наречени татари!
Кто ми - Булгарји или татарји? А. Халихов; Казан, 1992, страна 10 :vozbud:

Кратка Историја на бугарскиот народ многу интересна ВАША стара книга ;)

И секоја историја на ваш народ започнуват со Тракијците, Антите, па дури после Татаро-монголите, и самите тврдите дека сте мешавина од тие три народи. а покрај вас трагикомично е то шо и нас не влечкате во тој ваш ‘‘етникум‘‘ о.0 Ко добро знаеме и вие и ние дека кај нас Тракијци не живееле, дека кај нас Антите не се населени и најважно е дека Татаро-монголите не се населиле на наша територија, и то е факт од секој вид на археолошки аргумент.

А да бе и името твое :vozbud:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Кто ми - Булгарји или татарји? А. Халихов; Казан, 1992, страна 10 :vozbud:

Кратка Историја на бугарскиот народ многу интересна ВАША стара книга ;)

И секоја историја на ваш народ започнуват со Тракијците, Антите, па дури после Татаро-монголите, и самите тврдите дека сте мешавина од тие три народи. а покрај вас трагикомично е то шо и нас не влечкате во тој ваш ‘‘етникум‘‘ о.0 Ко добро знаеме и вие и ние дека кај нас Тракијци не живееле, дека кај нас Антите не се населени и најважно е дека Татаро-монголите не се населиле на наша територија, и то е факт од секој вид на археолошки аргумент
Ovie novokomponiranive, izmisleni od Rusija ''blgari'', kako nemaat nikakva istorija, istoriski licnosti i kulturni pridobivki, moraat da ja kradat istorijata i kulturata na Makedoncite, pa zatoa i se prinudeni da goo prisvojuvaat makedonskiot narod, koj e vozvisen za takvi turko-tatarski partalkovci.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Ај погоди од 3 пати , зашто не доаѓаат срби , грци по форумите македонски , зашто една иста група на „бугарски патриоти„ дремат овде .Абе ке пукнете од мака , ама нема да признаете , вие сте сите побугарени македонци кои ги влече семката , иако мозокот ви е испран од такви како Божо циганот и Куракачанов :pos:
Значи тоја форум ми беше показан от мој скопски пријател. Имам много пријатели македонци. Симпатизирам на Македонија. Не ги сакам г'рците. Не мразам с'рбите. За това с'м тук, от време на време.

Сега ште напиша нешто, което е моето мнение по в'проса за македонците и б'лгарите.
1. Да допуснем че сте б'лгари, както тв'рдат некои в БГ. Огромната част от вас не се чувстват такива. Това което се е учело в училиште 70 години си е изиграло ролјата. Вече има македонска нација и е време нашите политици да признајат това. Да престанат да играјат на добрата мајка и палавото дете, което си мисли че всичко му е простено. Признават, и оставјат нашите пријатели сами да се оправјат вече. Нали са самостојна д'ржава.
2. Да допуснем че в Пиринска македонија сме македонци. Тук от поколенија 99.9% никој не се чувства так'в. От дека на дека ке ни викате македонци и ке имате аспирации за тоја красив крај.
3. За Егејска Македонија да не говорим. Когато в Живково време дојдоха п'рвите братовчеди на башта ми от Солун, не знаеха ни сбор било б'лгарски, било македонски. Сега има тук, там некои стари хора, ама сичко е претопено. Иди им речи сега дека не са грци. Оди им говори за обединуване. Кој богат сака да се сабере сус сиромах.

И накраја една б'лгарска поговорка. ЕДНО Е ДА САКАШ, ДРУГО Е ДА МОЖЕШ, А ТРЕТО И ЧЕТВ'РТО ДА ГО НАПРАВИШ.

Реалноста е дека вие се чувствате македонци, ние б'лгари, в г'рција елини. Така обштуваме с моите другари от Струмица, штип, Делчево, Скопие.
За мене са макета, за тјах сум бугарин. Това е положението. Којто тук се чувства македонец, да дојде кај вас, да земе македонски пасош. Кој при вас се чувства б'лгарин, добре дош'л. Ама според мене трјабва много, много тешко да се дават б'лгарски паспорти. Само с 100%докази. А не како сега. Това е моето мислене. Може и да грешам. Лека вечер на сите.:smir:
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
Ovie novokomponiranive, izmisleni od Rusija ''blgari'', kako nemaat nikakva istorija, istoriski licnosti i kulturni pridobivki, moraat da ja kradat istorijata i kulturata na Makedoncite, pa zatoa i se prinudeni da goo prisvojuvaat makedonskiot narod, koj e vozvisen za takvi turko-tatarski partalkovci.
Битушанец, аз за шести пат питам ама никој не ми отговара.

1. Кажете ми повече от 4 македонски цареви.

2. Александ'р Македонски с'штија ли език е сборил, като тоја на којто вие сега.

Отговори ми па после ке спорим културно кој имал, кој немал историја и кој, кој крал.

Ајде де, ако не отговориш - глоба една жолта ракија:helou: :cug:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
1. Кажете ми повече от 4 македонски цареви.
Зато шо не кажа конкретно кои период или век, а многу владетели биле, еве ти од 4ти до 11ти век, има уште ако сакаш.


2. Александ'р Македонски с'штија ли език е сборил, като тоја на којто вие сега.
А на каков ЈАЗИК зборувал Александар и другите Македонци ако ти кажам накратко нема да сфатиш зато спушти си ја КНИГАВА и читни си. Накратко:
Види во претходните теми како има археолошки наоди во македонија, т.е. камени плочи па дури и книга кои се напишани на кирилица, а повеќето од нив се дури и од пред наша ера, што се докажува дека пред да дојдите ВИЕ тука зборувале (или пишувале ако така ти одговара повеќе) на јазик сличен на денешниот. Ако ова не ти е доволно вистинито, тогаш, имаш и други докази, барем за тоа дека Македонците зборувале на друг јазик т.е. подруг јазик од ГРЧКИОТ. Пример, антички грчки историчар АРИЈАН (Lucius Flavius Arrianus), кој живеел од околу 92 до 175 година, напишал на папирус еден текст во која е спомната една епизокда од Македонската историја. Во него пишува дека секретарот на Филип и Александар македонски, по име Евмен (цитирано):
‘‘...испратил напред еден човек , по име Ксение, КОЈ ЗБОРУВАЛ МАКЕДОНСКИ...‘‘ за да преговара со војската на Неоптоломеј! Настанов се случил 321 пред наша ера.
Значи расчистивме оти различни биле грчкиот и македонскиот, оти да беше ист не ќе требаа преведувачи (не се само овие докази, има и други).
Е сега шо се работи до сличноста помеѓу старословенскиот (старомакедонскиот), а воедно и денешниот Македонски јазик и античкиот Македонски прочитај од книгата, оти има премногу зборови кои треба на рака да ги пишувам =)

Јазикот не е СКРОЗ ИСТ ама сепак има ист корен, т.е. премногу сличности на овој денес нашиот, шо е тешко а а не поверуваш дека можеби стварно зборувал на сличен

Еве на пример види Плутарх шо пишува за Клеопатра:

It was a pleasure merely to hear the sound of her voice, with which, like an instrument of many strings, she could pass from one language to another; so that there were few of the barbarian nations that she answered by an interpreter; to most of them she spoke herself, as to the Ethiopians, Troglodytes, Hebrews, Arabians, Syrians, Medes, Parthians, and many others, whose language she had learnt; which was all the more surprising because most of the kings, her predecessors, scarcely gave themselves the trouble to acquire the Egyptian tongue, and several of them quite abandoned the Macedonian.

извор

итн итн итн знам дека џабе пишувам, ко нема да сфатиш, ко и сите други ко тебе на форумов ама ајде нека прочитат другите ако не...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Штрумфето, Македонија е во Европа не во Азија или Африка
Glupco, slushaj i citaj, iako si za juventus, glup si kako Balgarska sajla.
Razberi, i citaj, i sfati... Deka RIM ne bil vo Makedonija, nego Makedonija bila RIM, ili pokorena od RIM.
Apostolot Petar, pred Apostolot Pavle otishol vo RIM, i pred Apostolot Pavle pocnal so Evangelizacija. Razbra sega tataro-mongolsko u zagradi Slavjansko sajlice za BMX tocace?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Glupco, slushaj i citaj, iako si za juventus, glup si kako Balgarska sajla.
Razberi, i citaj, i sfati... Deka RIM ne bil vo Makedonija, nego Makedonija bila RIM, ili pokorena od RIM.
Apostolot Petar, pred Apostolot Pavle otishol vo RIM, i pred Apostolot Pavle pocnal so Evangelizacija. Razbra sega tataro-mongolsko u zagradi Slavjansko sajlice za BMX tocace?
Во заблуда си нешо, секаде јасно пишува дека Св. Павле е првиот кој што основал христијански заедници, и тоа на Македонско тло. Односно, христијанизирањето на Европа започнала од Македонија, или неговото второ мисионерско патување (прво во Европа). Уствари, шо барал да шири пак Христијанство ако веќе некој го ширел? Во Библијата добро пишува кој дошол за Европа прв да шири Христијанство (16:9):lizko:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Кто ми - Булгарји или татарји? А. Халихов; Казан, 1992, страна 10 :vozbud:

Кратка Историја на бугарскиот народ многу интересна ВАША стара книга ;)

И секоја историја на ваш народ започнуват со Тракијците, Антите, па дури после Татаро-монголите, и самите тврдите дека сте мешавина од тие три народи. а покрај вас трагикомично е то шо и нас не влечкате во тој ваш ‘‘етникум‘‘ о.0 Ко добро знаеме и вие и ние дека кај нас Тракијци не живееле, дека кај нас Антите не се населени и најважно е дека Татаро-монголите не се населиле на наша територија, и то е факт од секој вид на археолошки аргумент.

А да бе и името твое :vozbud:
:pos: Дечко, траки, анти, б'лгари, татари, тракијци и тем подобни определено не са ти много јасни.
Естествено че нјама да седна да ти објаснјавам историјата на казанските татари - или си много глупав за да разбереш тјахната сложна с'дба, или се правиш на так'в и ште прод'лжиш да се правиш. Но ако ште си говорим за теории - можеш да прочетеш "Начало Руси" от Дмитриј Иловајскиј. Веројатно ште останеш шокиран от неговите тези.
Прод'лжи да т'рсиш историја или енциклопедија којато да казва че б'лгарите са татари!

А да бе, какво ште кажеш за ц'рквите в твоја град - Св. Панталејмон, Св. Софија и манастира Св. Наум - сите построени от "татаро-монголи"? Аз ги намирам за много красиви, чуден споменник за делата на кнјаз Борис I.
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Дека БГ е примена во ЕУ и НАТО од чисто политички причини , е повеќе од јасно .Критериумите што ги поставува ЕУ на МК за влез се повеќе од смешни кога ке се спореди со тоа како е во БГ сега , како членка на ЕУ.
Поред тоа што е јасно дека не почитуваат никакви малцински права , бугарите се исто срање само различно спакувани.Имаат звезда , ама под звездата , смрди , копа истата чувашка , татарска реа .


POVERTY MAIN REASON FOR CHILD SELLING IN BULGARIA-REPORT
12:34 Tue 17 Apr 2007

The main reason for child sales in Bulgaria is poverty, the website of German television NDR said.
NDR comments the increased child trafficking from Bulgaria to Greece.
An official from the Greek town of Volos said that an increasing number of pregnant Bulgarian women come to Volos, where Greek couples adopt their children.
NDR refers to the investigation of Greek journalist Dimitris Chalas who said that Volos is a ''super baby market'' which attracts Greek couples to come and buy children.
The mainly Roma-populated Bulgarian village of Komluca is among the main baby suppliers of Volos. The paper told the story of a woman who sold one of her five children in Greece. The woman received 3500 euro for her nine-month daughter.
The article quoted Bulgarian police officers who said that the trade with children is part of an organised Bulgarian-Greek net of intermediaries, doctors and lawyers.
Greek authorities said that trade with children is difficult to be stopped since all adoption procedures were provided with legal documents.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
:pos: Дечко, траки, анти, б'лгари, татари, тракијци и тем подобни определено не са ти много јасни.
Естествено че нјама да седна да ти објаснјавам историјата на казанските татари - или си много глупав за да разбереш тјахната сложна с'дба, или се правиш на так'в и ште прод'лжиш да се правиш. Но ако ште си говорим за теории - можеш да прочетеш "Начало Руси" от Дмитриј Иловајскиј. Веројатно ште останеш шокиран от неговите тези.
Прод'лжи да т'рсиш историја или енциклопедија којато да казва че б'лгарите са татари!

А да бе, какво ште кажеш за ц'рквите в твоја град - Св. Панталејмон, Св. Софија и манастира Св. Наум - сите построени от "татаро-монголи"? Аз ги намирам за много красиви, чуден споменник за делата на кнјаз Борис I.
Не реков дека вие не сте ги изградиле. Нормално е на една држава која е приморана да го прими христијанството да дава пари за да се градат цркви. Мислиш татаро-монголите сакале? Читни ја вашата ‘‘кратка историја на бугарскиот народ‘‘ па ќе видиш како предците твои со сила го примиле христијанството. Свесен си дека ‘‘бугарите‘‘ Кирил и Методиј заминале да шират христијанството на словенски (македонски) во држава (Моравија) која војувала со Бугарија (која не сакала да чуе за христијанството?!)? Свесен сид ека како секогаш ја изгубивте војната со Моравија, и од Моравија ви пратија ученици на Кирил и Методиј да ве поучат шо е тоа христијанство, и дека има друг начин на комуницирање освен вашето аџаљабуџаља? о.0
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
:nesvest:
Сакаш са кажеш дека сме приели христијанството от Великоморавија ли бре Мартинче? :nesvest: :nesvest:
Да те питам - знаеш ли какво стана с учениците на Кирил и Методиј в'в Великоморавија?
Почвам да мислја че не се правиш на глупав. Единственото извинение за теб ште е ако наистина си на 16 години.
 
Член од
7 април 2008
Мислења
328
Поени од реакции
7
.............................................................................................................................
....камени плочи па дури и книга кои се напишани на кирилица, а повеќето од нив се дури и од пред наша ера............................:pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: :pos2: Еве га македонската историја, наука и историчари. Тетин, лелја, Билјана кажала и оно е верно. Не знаех дека К и М са пишали азбуката дури и пред наша ера:pos2: :pos2: :pos2: :pos2:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Сакаш са кажеш дека сме приели христијанството от Великоморавија ли бре Мартинче? :nesvest: :nesvest:
Да те питам - знаеш ли какво стана с учениците на Кирил и Методиј в'в Великоморавија?
Почвам да мислја че не се правиш на глупав. Единственото извинение за теб ште е ако наистина си на 16 години.
Некој тешко си го разбират мајчиниот јазик... :wink:
Ајт пак и јас со кој се расправам.
Не знаех дека К и М са пишали азбуката дури и пред наша ера:pos2: :pos2: :pos2: :pos2:
Да? Епа еве сеа знаиш дека на некој друг му текнало и пред, да ја создаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom