Дали “Бугарија“ е мисловна именка ?

Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Со комбинација на “латинското“ учење (M. Орбини), погрден грчки збор со латински корен и името на северната турската провинција “Бугарија“, создадена е мисловна именка наречена “Бугарија“.

Именката “Бугарија“ е нешто што нема точно определена дефиниција, нешто без критериум, тоа е едноставно плод на халуцинација.

Како последица на таквата состојба создадена е можност за слободна интерпретација на истата од секого, од секој кој е малку креативен, романтичен, утопист, и истата се мултиплицира неброено многу пати, на неброено многу места во неброено многу облици од помалку креативните, со надеж дека е вистинита узречицата “сто пати повторената лага станува вистина“.

Еве еден пример на примена на истата именка:

Честваме С'единението на Б'лгарија

На този ден (06.09.2007) през 1885 г. б'лгарскијат народ изв'ршва едно от нај-забележителните
дела в својата нова историја - С'единението на Северна и јужна Б'лгарија. “


Што тоа СОЕДИНИЛЕ, што е тоа Бугарија?

Во 1878 година создадено турско кнежевство под руска управа наречено "Bulgaristan" кое при секое негово територијално проширување од историчарите и политичарите во Бугарија е представено и дефинирано како “С'единението на Б'лгарија.“

Така е дефинирано територијалното прошурување на тоа кнежевство - царство кон Добружда, проширувањето кон Морава, Тракија, Македонија, Метохија, и.т.н. Па така , секоја новоосвоена територија, новоосвоен животен простор е “С'единението на Б'лгарија“, и секогаш таа “Бугарија“ се обединува, секогаш и секогаш се водени “освободителни“ војни од страна на таа држава, секогаш, и секогаш се гинело за “свободата“ на Бугарите во “ново освободените територии“, секогаш ( според истографијата на Бугарија ).

http://dunek.blog.com.mk/node/117445

Дали само таму каде што живеат луѓе со бугарско етничко сознание, таму е Бугарија ?

 
A

anaveno

Гостин
ГРОФОТ ИГНАТИЕВ – АРХИТЕКТ НА БУГАРСКАТА НАРОДНОСТ:

" Ви се обрнувам на Вас (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА,
ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток. "

(М. Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913, cтp. 33)

P.S. Hе е мислена именка - Made in Russia.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Kolko temi ste otvorite po tazi tema.Na paranoja mi namirisva na mene.Za Stara Velika Bulgaria nejnite prekrasni kamenni gradovi Nikifor i Teofan Izpovednik sa pisali koga Rusia ne sashtestvuvala i koga tvoite predci anaveno ziveli i speli zaedno s ovcete
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Cе работи за многу недефиниран поим, руска мисловна именка. :toe:

Единствената дефинициjа во коjа може да се сублимира поимoт "Бугариja" се зборовите "руски интереси на Балканот".

3а подоцна да станат "германски интереси", па повторно руски, за на краj поимoт да се огледа во фразата "кому иде" т.е. кому наиде.

А наjсмешно од се' е фактот дека таа вештачка творба Pусите jа базираат на турко-татарско ханство од 9 век и сходно мораат да ствараат таква национална свест ("Словените биле Бугари").

Со еден збор - трагикомедиjа...

http://www.newchrono.ru/frame1/Documents/let2.jpg"...The archaeologists nowadays recognise more than 1500 Bulgarian sites of the pre-Mongolian time on the territory of Bulgaria. ..."

http://www.ksu.ru/eng/archeol/volgabul.htm
 
A

anaveno

Гостин
Cите наши соседи имаат некои чудни имиња: Слуги (Cрби), Мешанци (Блгари), Стари баби (Грeци), Шкипци (Албанци). Eдинствено ние си го имаме задржано исконското име. Cите експерименти на создавање вештачки нации не се завршени.

A за блгариве, Јанко Сак'зов - "Блгарите во својата историја" - Софија, 1922, cтp. 39:

" БУГАРСКИТЕ ИСТОРИЧАРИ – НЕ ГО ПОЗНАВААТ ПРОЦЕСОТ НА ИЗГРАДУВАЊЕТО НА НОВАТА БУГАРСКА НАРОДНОСТ, и дека синтезата ја извлекуваат со посредство НА ОПШТИ СУДОВИ, А НЕ ОД ФАКТОГРАФСКИОТ МАТЕРИЈАЛ, БИДЕЈЌИ НЕДОСТАСУВААТ ПОДАТОЦИ. ..."
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
До колку што знам вие имате проблема со името, нели? Ние сме ОК. :)
Не си во право, немаме ние проблем со името, имаат Грците.
Ние името Македонија не сме го измислиле, ние сме го наследиле.

 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Cе работи за многу недефиниран поим, руска мисловна именка. :toe:

Единствената дефинициjа во коjа може да се сублимира поимoт "Бугариja" се зборовите "руски интереси на Балканот".

3а подоцна да станат "германски интереси", па повторно руски, за на краj поимoт да се огледа во фразата "кому иде" т.е. кому наиде.

А наjсмешно од се' е фактот дека таа вештачка творба Pусите jа базираат на турко-татарско ханство од 9 век и сходно мораат да ствараат таква национална свест ("Словените биле Бугари").

Со еден збор - трагикомедиjа...

http://www.newchrono.ru/frame1/Documents/let2.jpg"...The archaeologists nowadays recognise more than 1500 Bulgarian sites of the pre-Mongolian time on the territory of Bulgaria. ..."

[URL="http://www.ksu.ru/eng/archeol/volgabul.htm"]http://www.ksu.ru/eng/archeol/volgabul.htm[/URL]

Сакаш да кажеш дека тоа е нешто како русите им правеле финта, као руска магија, нешто што знаат и го гледаат само Бугарите , и никој друг на светот, само онии можат да го видат и опишат, да му го кажат обликот.

Тоа значи дека е трик, нешто невистинито, нешто како плод на вештината за создавање на илизија, Бугарија како илизија создадена од Русите на која се завеле одредено количество луѓе на Балканот ?

Па не е ли тоа колективна хипноза ?
 
A

anaveno

Гостин
Mисловната именка доаѓа од мозокот. Kаков ли е мозокот на оние блгари,кои, рака на срце не припаѓаат на турско-татаро-монголскиот етникум, а зборат и се идентификуваат со нив?

Илузиите не траат вечно, ама процесите во мозокот им тлеат довека.
 
Член од
22 јули 2007
Мислења
438
Поени од реакции
1
Па да , затоа немаат аргументација, затоа немаат усогласена дефиниција за тој поим “Бугарија“, затоа што е тоа во нивната глава , затоа што тоа е илyзија, халyцинација.

Но кога ќе се соочат со реалноста, здравиот разум ќе надвладее, ќе се наметне над “лагата“. Треба да се стимулираат да ги преиспитуваат илузиите кои ги имаат во главата, кои ги прават пијани.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Ironicnoto e takvi komentari ot luge cii predci poslednite 1400 godini se definirali predimno ko Bugari no i kato srbi i grci v razlicni istoriceski periodi.Se edno da kazes ce francuzite sa v kolektivna iluzia da se naricat franki koga se znae deka frankite sa germansko pleme a dnesnite francuzi predimno gali.Ili za rusnacite deka nosat imeto na skandinavskoto pleme rhos.Bolni komentari ot bolni mozaci
 
A

anaveno

Гостин
Ironicnoto e takvi komentari ot luge cii predci poslednite 1400 godini se definirali predimno ko Bugari no i kato srbi i grci v razlicni istoriceski periodi.Se edno da kazes ce francuzite sa v kolektivna iluzia da se naricat franki koga se znae deka frankite sa germansko pleme a dnesnite francuzi predimno gali.Ili za rusnacite deka nosat imeto na skandinavskoto pleme rhos.Bolni komentari ot bolni mozaci
Tи само го потврдуваш феноменот "блгар". Kој во франција (белец) и русија (белец) се фали дека некои жолти, црвени, црни му биле предци? Tоа го има само во БГ.

Има ли психијатри таму во БГ?
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
142
Поени од реакции
0
Mисловната именка доаѓа од мозокот. Kаков ли е мозокот на оние блгари, кои, рака на срце не припаѓаат на турско-татаро-монголскиот етникум,а зборат и се идентификуваат со нив?
1. Болгарите, кои дошле на Балканот не се припаѓали на турско-татаро-монголскиот етникум (што и да значи тоа-турците например не се монголоиди).

2. Jас сум Бугарин по националност. Националното припаѓанье не е етничко припаѓанье. А етникумот на Бугарите од Бургас и од Варна е ист со етникумот на Бугарите од Видин и Сандански. Ако не верваш-ела и виж. Ако сакаш ке те водим во Западна, во Источна, во Северна и во Jужна Бугариjа.

3. Еден вопрос - Зошто ако вие велите, дека треба да се обедини Вардарот сос Пирин и Егеjа, за тоа што тамо живеели Македонци, не сакате Западна Македониjа да се припои кон Албаниjа?
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
70
Поени од реакции
0
Nikoj nikade ne se fali s nisto.Sto mislis vie kato se falite ce drevnite makednci sa vi predci toa go pravi ova fakt???Da ne govorim ce komentarat ti e cisto rasistki nema nisto obsto s istoriceskite fakti.Poentata mi bese ce francuzite se naricat francuzi no ne sa germanci a predimno gali.Ti trebase ako imas malko intelektualen kapacitet da napravis paralela s bugarite ama nejse.No nikoi ne bi kazal za niv ce imat kriza na identitetot.Edinstvenata evropeiska strana s podobna kriza e makedonija za zal de 30% se mislat za anticni drugi 30% za sloveni 10% srbi i uste 10 bugari
 

Kajgana Shop

На врв Bottom