Дали ќотегот излегол од рајот?

Котегот како воспитна мерка:


  • Вкупно гласачи
    116

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Samara напиша:
Ќотекот е дело на родители кои незнаат како да се справат со децата.

Не помага, баш напротив, резултира во одбив и омраза на децата кон родителите.
Odamna ne si tepan ti A? LoL!
 

Samaramon

¤ ξωટ ¤
Член од
17 декември 2005
Мислења
1.081
Поени од реакции
18
LOL!

А тебе те тепале? И ако те тепале да не си посилна личност сеа?
Мене никогаш ме немаат натепано, па шо ми фали денес?

п.с. женско сум, а за да си поминеш подобро на форумот, не прави веќе такви постови.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
A bre ti nemash slushanto za vopsiten shamar a? ili kulturno kazano 'vospitna'!
Me tepale! DA! Sega ne tolku chesto ili krvavo za da si snimash ti horor filmovi!
Vo moe vreme imashe hierarhija vo sekoj dom sega toa go nema i nekako glupavo ti izgleda.
Kakvi postovi da ne pravam? Nishto losho ne kazav samo prashav itoa 'vospitno' prashanje upotrebiv shto izgleda samo na film si go slushnala!
A od prashanje nema sramota, ni grevota, niti pak e kaznivo, taka?
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Moe mislenje e deka vo denesninata 80 posto rabotite se resavaat so kotek,sto i mislam deka e i pravilno.
Ne mislev za mali deca,tuku za vozrasni,mozebi gresam no taka me naucil mojot zivot.
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
Samara напиша:
Ќотекот е дело на родители кои незнаат како да се справат со децата.

Не помага, баш напротив, резултира во одбив и омраза на децата кон родителите.
Ee.. sea pa i ti, i mene me imaat lupano (ne so krvishta, ama..), pa eve zdrav zhiv sum, svoi mislenja, svoj karakter.
A ako, ete, ne se razbira so zbor deteto? Ne me razbiraj pogreshno, jas mrazam tepanje! Tuku sakam da mu se adde na znaenje na deteto deka treba poostro! Samo toa. Ne znachi da go mavash so shipka u vilica, tuku nezhno, bez da go boli.. nekogash e potrebno. Inache generalno mrazam tepanje. Ama nekogash ora:(!
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Не можам да го прифатам ќотекот како нешто што помага во позитивниот развој на детето (и кога велам ќотек не мислам на физичко малтретирање; доволно е и симболично шамарче).
Секое психички здраво дете може да се разбере со муабет, или преку казни со рестрикција (како забрана за седење пред компјутер, одзимање на омилена играчка и слично). Да му се објасни на детето зошто е казнето и да му се изнесат последиците од неговото однесување, како и од повторувањето на истото, е многу попродуктивно од физичка казна. Затоа што преку првото се учи на одговорност, без да создаде чувство на фрустрација, додека ќотекот прави да влегува во улога на жртва, и да развие искомплексираност или екцесивна агресија(која може да ја насочи кон себе или околината).
Кога во афект ќе го истепаме детето, не му оставаме простор да сфати што направило. Едноставно не му е јасна причината за казната, тука ја гледа само последицата. И тоа прави да се осеќа неправедно повредено, што пак раѓа низа негативни чувства кои на долгорочен план може да резултираат со девијантно однесување.
Да има деца кои се хиперактивни и претерано деструктивни. Но, тие веќе претставуваат деца со психолошки проблеми, кои повторно не се решаваат со физичка казна, туку со разговор со психолог и евентуално медицинска терапија.
За крај, со секој ќотек на детето му се пренесува порака дека преку сила може да ги решава проблемите, му се вгнездува неприроден страв од авторитети, и му се разнишува самодовербата. А, тоа е нешто што не сакам моето дете да го чувствува.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
ada напиша:
Не можам да го прифатам ќотекот како нешто што помага во позитивниот развој на детето (и кога велам ќотек не мислам на физичко малтретирање; доволно е и симболично шамарче).
Секое психички здраво дете може да се разбере со муабет, или преку казни со рестрикција (како забрана за седење пред компјутер, одзимање на омилена играчка и слично). Да му се објасни на детето зошто е казнето и да му се изнесат последиците од неговото однесување, како и од повторувањето на истото, е многу попродуктивно од физичка казна. Затоа што преку првото се учи на одговорност, без да создаде чувство на фрустрација, додека ќотекот прави да влегува во улога на жртва, и да развие искомплексираност или екцесивна агресија(која може да ја насочи кон себе или околината).
Кога во афект ќе го истепаме детето, не му оставаме простор да сфати што направило. Едноставно не му е јасна причината за казната, тука ја гледа само последицата. И тоа прави да се осеќа неправедно повредено, што пак раѓа низа негативни чувства кои на долгорочен план може да резултираат со девијантно однесување.
Да има деца кои се хиперактивни и претерано деструктивни. Но, тие веќе претставуваат деца со психолошки проблеми, кои повторно не се решаваат со физичка казна, туку со разговор со психолог и евентуално медицинска терапија.
За крај, со секој ќотек на детето му се пренесува порака дека преку сила може да ги решава проблемите, му се вгнездува неприроден страв од авторитети, и му се разнишува самодовербата. А, тоа е нешто што не сакам моето дете да го чувствува.
Вака сега... Ова што го имаш напишано толку добро звучи и доколку би се применувало ке нема потреба од ништо... арно ама има 100000000 карактери. Тешко кој може да поднесе дете да му се качува на глава по 1000 пати дневно, пошто има деца што не разбираат од збор. Не ги гледајте само децата. Гледајте ги и родителите... Како би било ти идеш дома од работа капната, сакаш малку да одмориш, а детето да ти се качува на глава??? И му викаш еднаш, двапати збораш, збораш.... Џабе, колку сакаш зборај не разбира. И решение? Да го затвориш во визба?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Во одредени (екстремни) случаи, како што навел Dzish погоре - одобрувам.. кога децата се однесуваат како кучиња (не разбираат од збор), како такви треба и да се воспитуваат/дресираат.
"Не го прави тоа".. продолжува. "Не го прави тоа".. продолжува. Епа, шамар (не крвнички, ама доволно да го здоболи малку), проследено со уште едно "не го прави тоа", и ќе му остане во сеќавање како нешто што не треба да го прави понатаму.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Детската психологија е многу интересна и доста поедноставна него психологијата на возрасните, со оглед на тоа има многу психолошки трикови како да се смири дете без да има потреба од тепање. А тепањето може да биде резултат само на психологијата на родителот односно неговата неможност да ја разработи и разбере детската психологија.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Dzish напиша:
Вака сега... Ова што го имаш напишано толку добро звучи и доколку би се применувало ке нема потреба од ништо... арно ама има 100000000 карактери. Тешко кој може да поднесе дете да му се качува на глава по 1000 пати дневно, пошто има деца што не разбираат од збор. Не ги гледајте само децата. Гледајте ги и родителите... Како би било ти идеш дома од работа капната, сакаш малку да одмориш, а детето да ти се качува на глава??? И му викаш еднаш, двапати збораш, збораш.... Џабе, колку сакаш зборај не разбира. И решение? Да го затвориш во визба?
Не, не би го затворила во визба, туку ќе му кажам еднаш или двапати дека тоа ми смета затоа што сум уморна и сл. и ќе му објаснам дека ако ако не престане ќе следи казна(како на пример, да го пратам да седи сам во соба, да му земам играчка или нешто друго). Ако продолжи да досаѓа, тогаш ќе ја исполнам казната до крај(макар и со тешко срце), со што ќе му покажам доследност и ќе го научам дека има избор, за кој следи и одредена последица.
А ако му мавнам шамар и му се развикам, ќе го решам проблемот само краткорочно, и тешко дека детето ќе научи било каква лекција, освен дека сум посилна и само поради тоа треба да ме слуша, а истовремено ќе направам да се осеќа ко жртва што ќе му створи фрустрација и несигурност (која на долги стази може да биде контра-продуктивна).
Лично никогаш, буквално никогаш не сум била физички казнета, а ниту бев недисциплинирано дете, ниту сум некултурна личност денес.
Да, таквиот пристап бара повеќе труд (многу е полесно да го удриш и само привидно веднаш да го разрешиш проблемот), но ако не се трудам околу своето дете и ако не сакам да израсне во емоционално стабилна личност, околу кој друг би се трудела?
Bacillus gagous напиша:
А тепањето може да биде резултат само на психологијата на родителот односно неговата неможност да ја разработи и разбере детската психологија.
Токму така...Ова го сублимира во целиот мој став околу тепањето на деца.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Како и да е... Шамар ни мене некој ми удрил, нити пак јас ке удрам... Малку плескање по газето, а не тепање салам како што некои си замислуваат. До некаде ada и Bacillus gagous можи се донекаде во право, ама тоа е сепак најмногу до трпението на родителите, проблемите со кои се соочуваме и сл. А и ако не го тепате вие може вашиот партнер/ка ке биде полошиот :)...
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Гласав за второто, бидејки пред објаснување и добар разговор, со чотек ништо не можи да се направи! НЕкогаш зборовите многу повеќе значат од "раката".
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Зборот боли како 1000 шлаканици. Затоа ќотекот не е излезен од рајот. Тоа само средство (доколку се употреби без некоја голема потреба и повеќе пати од што треба) да си го завртиш сопственото дете против тебе, то ест да створиш револт кон тебе и твоите наредби кон него.
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Многу потешко за едно дете е да му забраниш нешто отколку да го натепаш. Во никој случај, ќотекот не излегол од рајот... Тоа ствара револт кај секој...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
ќотек,во стил да го фатиш детето со клоци,шамари,тупаници и слично,не излегол од рајот......
а ако му забраниш на детето нешто повеке пати а тој продолжува да го прави едно шамарче не значи крај на светот....at the end of the day никој не сака разгалени деца....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom