Дали ќотегот излегол од рајот?

Котегот како воспитна мерка:


  • Вкупно гласачи
    116

Dark Angel

Unfaithfull to life...
Член од
14 јули 2006
Мислења
1.081
Поени од реакции
6
ne ne i ne
se moze so zbor, ako ne biva na eden nacin biva na drug
mozes da tepas, ama psihicki a ne fizicki. samo da znaes od koja strana,100 pati poveke deluva
 

shadows & smile

just a lost boy
Член од
10 февруари 2008
Мислења
291
Поени од реакции
7
Има добра дилема за тоа дали да се употребува сила за да се научи лекција :) хахаха доста интересно.Ќотекот никогаш не ги решава проблемите.Ако некогаш сакате да повредите некого немора да го изнатепате за да го боли,ха има многу пострашни начини на нанесување на болка.Најболниот од тие начини е да го повредите психички...верувам дека е многу поболно.Има и една поговорка што кажува дека перото е по остро и од меч.
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Нема грешка.
Физичкото насилство е комплетно неоправдано.
Верувам дека секој проблем може да се реши со разговор,а дури и кога некогаш мора да се повреди некој,вербалниот начин е многу поболен од физичкиот.
Раните минат,зборовите остануваат.
Истово се однесува и на релација родител-дете.НИКОГАШ,котекот не е неопходен и СЕКОГАШ може и мора да се избегне.Барем така ме научиле во мојата фамилија,и таков ке остане мојот став по ова прашање.
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Гласав за второто,сепак ќотекот би бил крајната опција доколку ништо друго не делува.
 

Ајверсон

Confessions*
Член од
4 август 2007
Мислења
3.116
Поени од реакции
5
Нема грешка.
Физичкото насилство е комплетно неоправдано.
Верувам дека секој проблем може да се реши со разговор,а дури и кога некогаш мора да се повреди некој,вербалниот начин е многу поболен од физичкиот.
Раните минат,зборовите остануваат.
Истово се однесува и на релација родител-дете.НИКОГАШ,котекот не е неопходен и СЕКОГАШ може и мора да се избегне.Барем така ме научиле во мојата фамилија,и таков ке остане мојот став по ова прашање.
Овде се согласувам, насилството ништо не мени туку само ја прави ситуацијата уште полоша. ..
Секогаш мора да се избегне и у никоја ситуација несмее да се примене. .. додуша убаво е напишано погоре. .. раните минат, збороците остануват. ..
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
ne sum za kotek,i kotekot def ne izlegol od rajot, toa e mnogu losa rabota pogotovo kotek na dete,bidejki so dete treba posebno pretpazlivo da se odnesuvame....sekoj se razbira so razgovor ili na drug pedagoski nacin,ama def ne so kotek..:nenene:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
Јас мислам дема има многу благотворно дејство, но сепак треба првенствено да се исцрпат сите вербални опции.
да да дефинитивно е излезен од рајот без млатење нема поштовање :tapp::tapp::tapp:
 

kapetan

Не сум дебел. Стомакот ми е 3D!
Член од
4 октомври 2008
Мислења
966
Поени од реакции
535
Епа тогаш што е решението?
Со зборови ќе сватат деца од 11-12 години па нагоре.
А на помалите како да им докажеш на пр. дека немаш доволно пари за да им купиш некоја играчка или нешто слично.Со зборови нормално дека нема да сватат, мали се.
Затоа според мене единствено решение е ќотекот!
браво бе!!!значи ако детето ти побара играчка и ти ке го натепаш а?па нормално е дека на секое помало дете желба му е играчка некоја да ја има шо ке ја бендиса..тие не бараат нешто друго освен играчки...и сеа немаш пари и удри на детето..па ти ке го умриш од ќотек....го прочитав ова и се чудам какви се нема низ светот...иначе добар е да се применува ќотекот на лица кои не можат да се разберат со збор па да видиме дали ке продолжи другиот пат така...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако ќотекот излегол од рајот т.е бил една од рајските разоноди, тогаш зошто Адам и Ева не се затепале кога оваа скинала од тие јаболката, или па Бог не ги истепал и двајцата заради гревот?

Бек ту риалити... само тоа е единственото средство кое некогаш помага :toe:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
koj nego saka stapot ne si go saka ni sinot....taka pisuva vo biblijata, no vo biblijata sve e
dvosmisleno taka da ovoj citat moze da znaci da go tepas so zborovi
 

GoGo*

LSS
Член од
10 јуни 2008
Мислења
564
Поени од реакции
18
Гласав за првото.Со разбирање се може да се постигне.:wink:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Нема потреба од ќотек...ако е така треба и родителите да ги тепаме зарем не:wink:
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Треба да се применува ќотекот и тоа почесто за да му дојди паметот на децата,Како викат децата се учат додека се мали,ако му дадиш слобода додека е мал на големо ќе те згази.позз:toe:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
И тоа како ќотекот излегол од рајот.

Но родителскиот ќотек треба ептен селективно да се применува, во крајни случаи и и многу ретко. Целта на цивилизацијата е дете/човек од збор да разбира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom