Дали учиш зашто те тераат или зашто сакаш?

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Добро, добро, темава си е на место. Од муабетиве дали и колку длабоко треба да се навлегува во изучување на фотосинтезата и слични теми, се открива и кој за што учи за мерак или зашто мора.
 

.....

Човекот...
Член од
5 јануари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
12
До осмо учем само дека ме тераа од дома ама сега во техничково учиме некои стручни премети како програмирање, веб дизајн, електроника, логички кола. Е овие предмети искрено ме интересираат и не се замарам кога ги учам и сакам да ги учам без никој да ме тера
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Зошто сакам, јес да прошлата година и не се изнаучив баш.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
kikiritka напиша:
ne mi e jasno kako moze da vi se uci.
Мислам дека доволно е да уклучиш една епизода од нашиот Милионер и да увидиш колку нашите луѓе не учеле во основно и средно А се накитени со дипломи за економија, политика, инжинерство и шо не...

Општото знаење е важно!
 

PuMbA

BUCENCE
Член од
22 февруари 2006
Мислења
1.064
Поени од реакции
2
Искрајно јас немам гајле си учам кога ми се учи а кога моите ме тераат баш тогаш од инат не ми се учи зашто јас самиот си знам кога треба да седнам на книга а кога не а мн ме нервира кога ќе почнат да ми попуваат како тоа идело тромесечие,крај на година и треба да поправам оценки а ко второ за мене си учам знам дека се грижат моите ама тоа е мое не сум мал да немам грижа јас ги поштувам моите кога ќе ме потсетат моите дека треба да учам дека и си се заборавам некогаш ама зборам само да ме потсетат
 

kikiritka

луда леблеба
Член од
23 јуни 2006
Мислења
101
Поени од реакции
0
Bada Bing! напиша:
Мислам дека доволно е да уклучиш една епизода од нашиот Милионер и да увидиш колку нашите луѓе не учеле во основно и средно А се накитени со дипломи за економија, политика, инжинерство и шо не...

Општото знаење е важно!
znam ama so da praam koga ne mi se uci
:toe: :toe: :toe: :toe: :toe: :toe: :toe:
 

Mickey_k

Прохујао са вихором...
Член од
8 август 2006
Мислења
130
Поени од реакции
4
KaiTekk напиша:
Ова несакам да го претворам во тема од таков обичен тип. Сакам да искажам едне мој личен став за образованиево за вас. Учам во една од најсилните гимназии кај нас ДСУ Раде Јовчевски Корчагин. Првата година ми помина пекол, конфликти со (самобендисани) наставници. Краен просек: 4.7. Среќен сум заради тоа. Но тоа не ми беше поентата. Сиве овие работи ме натераа да размислам... за да успееш во животот дали треба да го учиш она што сакаш да го учиш или треба да го учиш она што те тераат да го учиш. Моја цел во животот е информатичката наука и технологија, поточно веб развој и (по малку) веб дизајн (оваа работа е нешто како web developer). Но во средново училиште НЕ МЕ УЧАТ НИТУ 1% од тоа што сакам да го знам. Сите знаеме што не учат таму. Ова ме доведе до една дилема... дали треба да учам ТОА ШТО САКАМ или ТОА ШТО МЕ ТЕРААТ. Во школо ме тераат да учам, додека ова во IT си го учам сам. Учител сум си на самиот себе. Имам пристап на интернет и до милиони ресурси и имам контакт со многу талентирани луѓе кои ја сакаат истата објаст од како мене. На училиште само гледам деца што како и секогаш го мразат училиштето и учат само за оценки. Тоа според мене не е правилно. Вчера зборев со еден човек од Велс, се занимава со менаџирање на човекови ресурси, ти помага да најдеш работа итн... Во средно бил просечен но сега е многу богат и има соработувано со најголемите умови во IT индустијата кои сега имаат милион долари. Тој ми даде еден интересен совет: учи го она што го сакаш не она што те тераат. Училиштата не влијаат многу на твоето образование, се е до self-development (саморазвивање) на твоите вештини. Ако успееш да го достигнеш совршенството во тоа, тогаш ти си ја постигнал целта во својот живот. Можеш да се вработиш каде било во светот покажувајќи го твоето богато портфолио. инаку, ГОЛЕМИТЕ КОМПАНИИ НИЗ СВЕТОТ (такви ги има многу) НЕ БАРААТ ФАКУЛТЕТСКА ДИПЛОМА ИЛИ НЕШТО СЛИЧНО ТУКУ ТЕ ТЕСТИРААТ И ПРОВЕРУВААТ КОЛКУ ЗНАЕШ. За разлика од нас кои се водат по правилото: имаш диплома, купена или заслужена, примен си. Затоа сите ние пропаѓаме. Кога му кажав каде живеам, ми го кажа следното, цитирам: "You are in the wrong part of the world for $ i'm afraid". За жал ова е вистина...
Сево ова ме доведе до една дилема. Треба ли да го учиме она што го сакаме или она што не тераат? Еве ја мојата приказна за тоа. Ако продолжам да учам во ова школо ќе мора скоро секој ден да го поминам во учење и ќе имам многу малку време за да го правам тоа што го сакам. Ако се преместам во друга гимназија (планирам од корчагин да одам во панче арсовски или друго школо) ќе имам многу повеќе време да го правам тоа што го сакам. Па ако имате мислење за ова, ќе ве замолам да ми дадете совет за ова бидејќи навистина ми е потребен. Септември не е далеку, а јас сум сеуште во дилема...

Во средно ушев навистина за оценките за на крај да имам солиден успех за да можам да се запишам на факс. Не многу работи ме интересираа од предметите и ги учев за да ги научам макар не дека не паметам сега ништо нормално дека знам фала богу сепак според мене треба да знаеш барем малку од многуто за да можеш да се вклопиш и снајдеш во дадени моменти, никогаш незнаеш во какво друштво ке се најдеш или во твојата работа што ке ти се побара. Учев само она што ме интересираше, јазици (ги обожавам сите, (нема грд јазик)) географија и на крај филозофијата и етиката. Математика никогш не сакав и тоа професорката го знаеше многу јасно и затоа не ме ни масираше. бев со просек 5.00, само затоа што сам се снаоѓав без мама и тато, пријателчиња или лижење.
Не треба да учиш се нормално посвети се на она што ти е мерак и што те влечи. Нормално ти кој имаш желба да си web developer нема да одиш на медицина и а бидеш хирург ако така сакаат твоите, едноставно ке се измачуваш во професијата и нема многу успех да имаш колку и да се трудиш едноставно она што е со сила си е со сила (вештачки). Заврши го школото и онака средно треба да завршиш во општа гиназија. Учи самиот а за на факс е друго ако си талентиран можда ке земеш стипендија од друг факултет или пак можеби имаш стредства да појдеш и да го студираш она што го сакаш (има во Софија, Нови Сад). И ако си доволно докажан ке најдеш работа каде што сакаш. Работите треба да се менат кај нас и ти дур завршиш и се оспособиш ке требаат луѓе како тебе на велико.
Затоа следи го твојот сон, работи го она што тебе ти лежи и она во кое знаеш дека можеш да се докажеш.
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
учам од шо сакам, кога можам зашто да не сакам.
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Nikoj ne me tera da u4am. U4am od sto sakam i toa samo tie predmeti sto me interesiraat. Drugite predmeti gi u4am povrsno, kolku da dobijam dobra ocena, i da imam osnovni znaenja od taa oblast
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
A koj te nau4i deka ч se pi6uva 4 a 6apka se pi6uva so 6.
U 6kolo go u4ite i toa?
 

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
4 go nau4iv na mirc, a za 6 sega nau4iv od tebe. Ete 4ovek u4i dodeka e ziv i ne samo vo skolo :)

Pardon, 6kolo :)
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
da vi kazam pravo ne ucam posto stojam na ona "od mnogu ucenje gla bolit" i ja ne si ucam heheh
 

ЃАВОЛЧЕ

PlayGIRL
Член од
13 април 2006
Мислења
983
Поени од реакции
4
Учам кога ми се учи кога ке ми згусне....кога ке ми речат моите да учам е тогаш не ми се учи...не знам зошто...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom