Дали тинејџерите знаат што е љубов?

I

Ivanovska

Гостин
во 90 посто од слуцаите покрај љубовта се раѓа и потребата да се дели страст ;), сум бил на нивна возраст и знам што ми се вртеше во умот тоа време само водење на љубов ;)
Во право си за ова, но сепак неможеме сите да ги ставаме во ист кош нели? :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
Во право си за ова, но сепак неможеме сите да ги ставаме во ист кош нели? :)
да ама интересен факт е пак дека таа прва љубов е искрена и чиста а се потоа што следува понатаму се се само интереси а никаква љубов
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.372
Поени од реакции
33.257
Се додека ја глорифицирате љубовта како вечер на спид, онака халуцинации цело време и тебе ти е убаво ќе имате такви ограничени мислења како: тинејџерите незнаат што е тоа љубов оти почесто ги бричат страмните влакна од старите :X3: а старите немора бе, одговорни се, не се вараат и не се оставаат дека ќе го лутат Бога и не се бричаат, ама не им смета дека нељи тоа е љубов!

Смешни сте. Љубовта е емоција. Секој е способен да љуби. И дете од 6 годинки. Блискоста ствара љубов, штом се грижиш за некого, штом си исполнет кога си во негово присуство. Најприродно нешто. Немора да поминат 40 години и кога ќе се вратам од работа (прекувремено) да ме трпи жената нервозен и само тоа да е љубов. Искуството не игра улога.

Жално е што само тинејџери пишаат и убедуваат некого, а и јас блиску до таа возраст звучам уште како едно големо клише.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
фала богу дека "ние" децава (вклучувајки ме и мене) незнаеме многу-многу, зелени сме, такви ни се годиниве, но не значи дека сите се, бар некој 20-30% знаат што е тоа љубов.... Да не филозофирам, но накурчен сум коа ке видам некој девојчиња затрескани по оние "џрк" кретени по кој сите трчаат а пак на друга страна некој нај океј-кул дечки си седат сингл со месеци-години.... Стварно неможам ова да го сватам... коа ке видам некој "шупак" од населба како ги лови по 3-4 секој месец, не дека го бива поише од другиве, всушност тој е и бетер и од нив, но за жал сите ко "бува на кур" му се лепат... ова што го пишав можда е малце оф-топик ама ај.... :confused:
 
Член од
12 октомври 2011
Мислења
1.942
Поени од реакции
711
Женските влагаат во филм,демек љубов,емоции,курци,палци,се фаќаат со поголеми,демек они знаат што е љубов,а машките на тоа гледаат..се ложат на глупи серии,на глупи изреки,се фаќаат со некој,2 месеци се во врска,секој ден срциња,пораки,пишување на wall,пишување тешки статуси,за љубов,секс,триста чуда,после тие 2 месеци,почнуваат статуси дека сите машки се кретени,тажни фаци,тажни песни...дебилно.

машките гледаат да им се дигне што е можно повеќе,да пипне нешто,да каже нешто јебавозно за да му се нахрани егото,да се испофали на другарите која фатил за гз,цицка,или ебел.

оној друг,мал процент,кој е заљубен,останува полн со гнев во себе,бидејќи гледа дека оној/онаа што ја сака,се тресе по некој,што е тежок дебил...или најлошото сценарио е..

да си другар со онаа што ја сакаш,ама онака стварно добри другари,и да слушаш кој и се свиѓа,и сите тие да ги знаеш,и да знаеш што рекле,како рекле,и на кого рекле лоши зборови за неа,а она нема појма дека ти ја сакаш...

меѓутоа,повеќето,се во првата категорија...

би рекол,дека незнаеме...
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
или најлошото сценарио е..

да си другар со онаа што ја сакаш,ама онака стварно добри другари,и да слушаш кој и се свиѓа,и сите тие да ги знаеш,и да знаеш што рекле,како рекле,и на кого рекле лоши зборови за неа,а она нема појма дека ти ја сакаш...a.k.a Френд-зоун :S
 
Член од
15 декември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
0
Мислам дека никој не може да дефинира. Така да тинејџерите изгледа знаат што е љубов на нивни начин, сигурно со тек на години тоа мислење ќе го сменат и ќе созреат ама додека се тинејџери тоа им е што им е.
Љубав је кад ти срце дрнда! :love:
--- надополнето: 27 октомври 2012 во 10:56 ---
Ај ти ако си толку паметен дефинирај што е љубов ;)
Љубав је кад ти срце дрнда! :love:
 
Член од
27 август 2012
Мислења
1.024
Поени од реакции
2.539
Во пубертет знаеш само за затресканост, кратка заљубеност и еуфорија. А тоа не е никако љубов, зашто се развиваш во тој период и осознаваш сеуште за себе, откриваш многу работи околу тебе и за тебе, и не е време за сакање друг кога прво не се сакаш ни самиот себе си вистински како треба. Љубовта иде покасно...
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
41
Поени од реакции
32
Јас сум тинејџерка и сум сакала сум имала детска љубов што ден денеска да ме викне да излеземе мене срцето ќе ми излезе од гради..Али тоа не е тоа, барем ја така мислам. Значи уште не знам што е љубов. Али има тинејџерки, како на пример најдобра другарка, она дефинитивно знае што е љубов и чувствува :)
Така да се зависи од самиот човек, има некои што имаат по 25 години, а уште не знаат што е љубов, како на пример брат ми :facepalm:
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.921
Зависи од личноста. Јас имав врска кога имав 15. И јас мислам дека тоа беше најчистата и најискрената љубов која сум ја чувствувала до сега. Нема багаж, не знаеш ништо, се` ти е ново и интересно. Светот го гледаш со розеви очи :love:
Значи, можно е, ама треба да ти се погоди и партнерот. Нема врска што се тинејџери или не. Искрено, жал ми е за оние луѓе што треба да чекаат до 30 да се заљубат. Многу пропуштаат.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.379
Поени од реакции
2.342
Bitch , тотално си во право , девојчињата тинејџерки сакаат машки кој се постари по 4-5години од нив , се некој јаки тепачи мангупи или развиени момчиња , не гледаат карактер , став , разум , ама тоа е тоа..
 
Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
Што понедопрен млад човек толку поискрена љубов.Со тек на време човекот станува се повеќе,ако не и целосно далтонист во поглед на боите на љубовта.Малку поетски кажано,ама така некако отприлика.Иако повеќето велат тек ќе учат младите за љубовта,тоа ne valja.Затоа што љубовта е се што не се учи.Љубовта е убава илузија,за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom