Дали тинејџерите знаат што е љубов?

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Читајќи некои теми и некои мислења на одредени членови, и револтирана од истите ми дојде идеја за темава. Нема да објаснувам што како, туку кратко и јасно ве прашувам сите..
Дали тинејџерите знаат што е љубов?

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica]Јас мислам дека дефинитивно не знаат! Или, подобро дефинирано: погрешно ја сфаќаат! Тоа е пак уште потрагично. И, кога уште ќе слушнам некој на тие години да филозофира дека „еднаш веќе се изгорел”, ми иди да се фрлам во Вардар! Љубовта се чувствува, а чувството не го поседува секој, а и секој инаку го доживува... клиширањето на тие работи води кон уништување на нормалните општествени вредности, а преку нив длабоко се задира во психата на идните генерации. Или, накратко: мислат дека знаат што е љубов, ама тоа го знаат „по зборување”, а не зашто ја почувствувале. И, капак на се, од „претходната љубов” се повредени, па се „плашат” да љубат повторно ( познато ви е се ова од форумов )! Сите знаат да флертуваат па, претходното „горење” не ги спречува во тоа!
Никогаш не го забележуваат доброто момче од нивниот клас, а лудуваат по моторџиите полни со сперма, кои се со години, години постари од нив...
Сигурно сфативте дека целта на ова погоре ми беше женската популација, која на таа возраст е влезена во тежок филм од кој тешко дека ќе излезе!:icon_roll

Ваше мислење?

[/FONT][FONT=Verdana, Arial, Helvetica] П.С. Половина изоден пат не е исто со погрешно изоден пат![/FONT]
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Абе неможеш да речеш дека не знаат што е љубовта, туку во различен период од нашиот живот, како што старееме така нормите за љубов растат и од ден на ден љубовта добива поинакво значење. Така да мое мислење за темава е дека и тинејџерите знаат што е љубов, но тоа останува тинејџерска љубов, а со тек на време самите си сфаќаат дека уствари не било тоа љубов каква што би сакале да биде. А за грешките и тоа еднаш се изгореле па уште еднаш нема да сакаат никого и таквите бла бла муабети .. па нели сите сме поминале низ тоа, логично е на тие години да мислиш дека тој/таа е еден и единствен и дека ако не си со него тоа е крај на светот .. ама не е така, и самите тие после некое време сфаќаат дека залудно плачеле и пропратни работи. Али тоа е патот до зајакнувањето на личноста и до создавање на некои свои норми и критериуми во таа љубов.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
A shto e ljubov The-Bitch? Samo dokolku znaes da definirash shto e ljubov, i da dobiesh univerzalno prifakjanje od site za istoto, ke mozesh da sudish dali nekoj znae ili neznae.
Bidejki kratko i jasno prashuvas, kratko i jasno ke ti odgovoram - znaat - samo razlicno ja custvuvaat, razbiraat, manifestiraat od vozrasnite, ako moze da se generalizira, sepak se e individualno. Godinite ne se osnov, nemoj da se revoltirash, imash mnogu koi vo grob vlagaat a osetile ljubov - nikogash.
Ni momceto od klas, ni motordzijata so sperma e ljubov -
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Па добро Тhe`bitch значи до сега не си почувствувала љубов? Пошто и ти си у тие години...сакаш да кажеш дека до сеа не си била заљубена ? Или се она што ти било до сеа може да се фрли у вода као небитно?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.184
Поени од реакции
34.407
Се што знаат тинејџерите за љубов се ефтини преводи од српски списанија, спакувани во Тин Шема за 30 денари. Жими таквото знаат.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Acid напиша:
Се што знаат тинејџерите за љубов се ефтини преводи од српски списанија, спакувани во Тин Шема за 30 денари. Жими таквото знаат.
Има разлика помеѓу тинејџерска љубов и онаа што доаѓа подоцна. Првата е платонска љубов - онаа што ја викаат најчиста љубов или прва љубов.Тоа незначи дека тоа е љубов во онаа смисла во која што постарите т.е позрелите ја толкуваат но сепак е некаква љубов-платонска. Во последно време се извитоперува и овој поим со "напредноста" на генерациите но останува пак да постои некаде.. Не треба значи да ги мешаме поимите..и тинејџерите сакаат и баш таа љубов останува во сеќавањата за секогаш... бидејќи во вистинска смисла на зборот таа е најчиста ( иако како што кажав постојат разни мутации на истата)... и во никој случај не е возможно да се изедначи со подоцнежната зрелата љубов
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Премногу мислат на секс денешниве тинејџери за да имаат шанса да мислат и осетат вистинска љубов. Не верувам дека има многу различни од тоа. Ал и да не се такви, секако чувствуваат љубов, што било како да ја искажуваат, и колку да лелекаат е само тинејџерска и минлива, далечна од онаа вистинската што може да се почувствува кога си позрел и со поинакви погледи кон сето тоа.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
divine напиша:
Премногу мислат на секс денешниве тинејџери за да имаат шанса да мислат и осетат вистинска љубов. Не верувам дека има многу различни од тоа. Ал и да не се такви, секако чувствуваат љубов, што било како да ја искажуваат, и колку да лелекаат е само тинејџерска и минлива, далечна од онаа вистинската што може да се почувствува кога си позрел и со поинакви погледи кон сето тоа.
:cuc::cuc:

Premnogu mislat na seks, bidejki sekade e opisuvan kako neverojatno zadovolstvo, i mislat deka ako poveke ebat kje bidat pogolemi "mangupi" i "fraeri". U sosojba se da legnat so bilo koja samo kolku da imaat seks. Nisto podobri ne se i devojcinjava u denesno vreme! Ne mozes decko da si fatis, i da ides podolgo so nego, zatoa sto mislite mu se samo vo toa koga kje te legne, a ne vo toa dali go sakas i zasto go sakas.Toa ne go interesira ic.:icon_conf
I sekako deka tinejdzerskata ljubov e minliva i ne e seriozna.
Ali sepak sakam da kazam deka tinejdzerite znaat da sakaat.Mozebi ne kako sto sakaat postarite, ali bas i za toa se tinejdzeri.Na zivotot gledaat preku rozevi naocari i se im e ok, poso znaat deka mama i tato kje im daat pari za jadenje, za pienje i za izleguvanje, doma gi ceka namesten krevet i zgotveno jadenje, idat 9 meseci u skolo, pa si imaat platen odmor i gajle im e.Zatoa i nema nekoja si ljubov vo ovie godini, imame premnogu raboti na raka, za da mozeme da se zaljubime i da i se posvetime celosno :)
Dodeka trae pubertetot se znae deka treba da uzivame do max, zatoa sto nikogas nema da se vrati toj period.Mnogu od vas na forumot se izjasnivte deka vi nedostiga toj period od zivotot zatoa sto bil najinteresen i nema nikogas da se vrati.
Znaci, ne e rabotata vo toa deka tinejdzerite ne znaat da sakaat,
ednostavno uzivame i ne se zamarame dodeka imame vreme,sepak se vo prasanje nekolku godini od zivotot.
Za seriozni vrski i sakanje go imame celiot zivot pred nas.:icon_lol:
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
до кај стигнал светот. Не знаат да сакаат, што ке им љубов? т.е. сакаат но не вистински, сакаат повеќе од другарски но помалце од вистиски
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
ThA-BiTcH напиша:
Premnogu mislat na seks, bidejki sekade e opisuvan kako neverojatno zadovolstvo, i mislat deka ako poveke ebat kje bidat pogolemi "mangupi" i "fraeri". U sosojba se da legnat so bilo koja samo kolku da imaat seks.
контрадикција.

ако ја легнам на комшиојата козата, пак ќе бидам фраер?

првото повлекува дека „бркаат“, т.е. се потчинуваат на смрдливите норми, стануваат робови на околината, стануваат такозвани дудлачи.. за да ги гледаат со други очи.

кај второто ја имаме истата премиса, ама не зада ги гледаат со други очи, него за да ја одморат навежбаната десница..

а што се тиче љубов - шо има врска кој колку знае што е љубов? ако некој мисли дека е заљубен, остајте го нека биде. или ќе остане на седмо небо или ќе сфати набрзо дека се полакомил/а по дундето/пипето..
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
ThA-BiTcH напиша:
Па добро Тhe`bitch значи до сега не си почувствувала љубов? Пошто и ти си у тие години...сакаш да кажеш дека до сеа не си била заљубена ? Или се она што ти било до сеа може да се фрли у вода као небитно?
Ти на твои 16 години знаеш што е љубов а?
Е, ај кажи ми пошо јас не знам!
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Не, бе не е така. Знаат што е љубов на 14-15 години и за нив тоа е вистинската љубов.. ај бе и јас шо везам си кажав се во првиот пост.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Колку јас што знаев на 14-15. Тогаш сите се „прегледувавме” едни со други, која како прави и што е во мода, па кој треба да го сакаш, оти сите паѓале на г’з кога ќе го виделе.

Ама тоа е добро. Ако не е така, никогаш не ќе научев што всушност сакам. :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
The`bItCh напиша:
Ти на твои 16 години знаеш што е љубов а?
Е, ај кажи ми пошо јас не знам!
Прочитај го постот на сестра ми убаво.. она многу убаво кажува дека има разлика меѓу платонска љубов и зрела љубов... ова ти го кажувам зошто и јас така мислам ...мислам дека за вас(мислам дека и тебе ќе те стаам тука пошто мислам дека имаш 17 год не сум сигурна-ако не си извини) постои љубов прилагодена на годините и таа љубов само во тие години се доживува покасно не...
Јас мојата врска ја почнав коа бев у средина на тинејџерство,почна како платонска љубов и се разви у зрела љубов која уште трае а излегов од тинејџерските години...значи има можност ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom